Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asa s-au construit piramidele

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 vata_pa_batz, on Dec 7 2008, 18:23, said:

Egiptenii au construit piramidele pe baza unei tehnologii in care-si prind urechile savantii de azi, dar in acelasi timp au fost destul de prosti sa astepte apa cu ochii-n soare  :lol:
Asta din cauza ca savantii cauta cel mai complex si complicat raspuns cand de fapt cea mai buna solutie este cea mai simpla.
Forta de munca exista si era dispensabila...deci chestia cu caratul blocurilor este si ea valabila.
Dar nu inteleg de ce sunteti asa de inversunati impotriva acestei metode? Erau reporteri la fata locului si cu toate ca noi nu am vazut intregul proces presupun ca reporterii pot spune daca au pus si alti aditivi. Daca nu, s-a vazut clar ca s-a facut prin metode deloc moderne...
Asa ca nu inteleg ce-i cu ala cu "Minciuni! ... Medicamente!!!" - sa inteleg ca el are vreo 4000 de ani si a fost la fata locului.

#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 M0n0, on Dec 7 2008, 19:34, said:

Asta din cauza ca savantii cauta cel mai complex si complicat raspuns cand de fapt cea mai buna solutie este cea mai simpla.
Forta de munca exista si era dispensabila...deci chestia cu caratul blocurilor este si ea valabila.
Dar nu inteleg de ce sunteti asa de inversunati impotriva acestei metode? Erau reporteri la fata locului si cu toate ca noi nu am vazut intregul proces presupun ca reporterii pot spune daca au pus si alti aditivi. Daca nu, s-a vazut clar ca s-a facut prin metode deloc moderne...
Asa ca nu inteleg ce-i cu ala cu "Minciuni! ... Medicamente!!!" - sa inteleg ca el are vreo 4000 de ani si a fost la fata locului.

Nu e nimeni inversunat. Cel putin eu nu :rolleyes:
Dar sa-nteleg totusi ca stii tu cum au facut?  :lol:

#21
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 vata_pa_batz, on Dec 7 2008, 19:02, said:

Nu e nimeni inversunat. Cel putin eu nu :rolleyes:
Dar sa-nteleg totusi ca stii tu cum au facut?  :lol:
Nu, iti dai seama ca eu ti-am dat doua metode prin care e posibil sa fi construit piramidele...una din ele nu e buna, nu? Care? Nu stiu. Si in plus, alea doua nu sunt singurele ipoteze. Pe de o parte nu ma intereseaza dar parca e necesar sa stim...din nu stiu ce motiv...probabil curiozitatea umana.
Normal ca nu stiu, nimeni nu stie, de asta si acum in mileniul 3 inca se mai fac cercetari.
Si nu m-am referit la tine cand am zis inversunat...cred ca iti dai seama si singur ca nu te regasesti prin comentariu. Am luat doar postul tau sa raspund la ce ai zis tu.

#22
simpaticutz2004

simpaticutz2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2007
Salut !

Hai sa nu discutam cum au fost construite, facem un calcul simplu Marea Piramida are 2.500.000 de blocuri de piatra fiecare bloc de piatra are in jur de 2.5 tone, se presupunem ca a fost construita in 50 de ani, daca facem calculul rezulta ca un bloc de piatra a fost pus la 10.5 minute, si nu vorbim de partea de logistica, taiere, cioplire, slefuire, proiectare, echipament, hrana, forta de munca, vorbim de montare, Daca reuseste cineva performanta asta cu tehnologia actuala imi spuneti si ma duc sa pap Sfinxul.

#23
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si eu cred ca piramidele au fost construite cam intr-un secol !
dar oamenii de stiinta "batman, batman" ca nu-i asa :lol:

#24
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
O teorie spunea ca blocurile respective sunt de fapt facute "la fata locului", nu rupte din munti, ci mai degraba turnate in "cofraje" cam dupa modelul betonului.

Io-te aici:
http://en.wikipedia....seph_Davidovits

#25
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 tom_1133, on 3rd October 2011, 16:18, said:

Si eu cred ca piramidele au fost construite cam intr-un secol !
dar oamenii de stiinta "batman, batman" ca nu-i asa :lol:

De fapt nici nu exista, sunt doar o holograma.

Acum serios, faraonii dispunea de resursele intregului Egipt si mare parte din ele le directionau catre piramide. Doar le asigurau nemurirea. Chestia cu "sa faca cineva asa ceva astazi" a incercat-o si in Romania raposatul dictator. Si i-a iesit destul de bine.

#26
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
pai si eu ce tot zic  <_<  miromulus  ?
ca Faraonii din Egipt au fost niste oameni foarte potenti dpdv financiar si din cauza religiei dar si a dorinteilor de nemurire ei planuiau ca-n 50-70 de ani, poate un pic mai mult, sa construiasca  aceste temple pentru viitorul lor mormant -asa cum e si Taj Mahalul din India  :peacefingers: d.h. (dupa Hristos)

Dar oamenii de stiinta o tin p-a lor "batman, batman" ca nu-i asa :lol:

#27
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu prea cred ca traia cineva asa de mult pe atunci. Si daca luam in calcul ca nu ajungeau toti faraoni de la 10 ani, o speranta de viata de 70-100 de ani era de-a dreptul o utopie (sa nu uitam ca mormantul trebuia sa fie gata in timpul vietii lor)

#28
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
mda, ai dreptate ! am exagerat si eu cu 50-70 de ani  :peacefingers:
mai mult de 30, maxim 40 de ani nu lua construirea unei piramide mari !

#29
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Popoarele precolumbiene, nu foloseau ciment. Ci o seva de plante, ce inmuia piatra. Nu se stie ce compozitie.
Dar noi avem cimentul. Cel mai bun material de constructie cunoscut vreodata.

Se spune ca mortarul folosit de romani, era de la daci. E adevarat?
Iar dacii il aveau de la tufurile vulcanice de la noi.

Tuful vulcanic este ciment natural. Il poti amesteca cu apa, si alte ingrediente, si iese ca un ciment de tare.

Edited by NASTYPRIMUL, 09 October 2011 - 02:51.


#30
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 NASTYPRIMUL, on 9th October 2011, 03:51, said:

Popoarele precolumbiene, nu foloseau ciment. Ci o seva de plante, ce inmuia piatra. Nu se stie ce compozitie.

S-au facut studii pe tema? Exista ceva articole serioase publicate? Macar care era procesul fizic/chimic prin care se "inmuia" piatra s-a aflat?

#31
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 simpaticutz2004, on 3rd October 2011, 13:30, said:

presupunem ca a fost construita in 50 de ani, daca facem calculul rezulta ca un bloc de piatra a fost pus la 10.5 minute, si nu vorbim de partea de logistica, taiere, cioplire, slefuire, proiectare, echipament, hrana, forta de munca, vorbim de montare, Daca reuseste cineva performanta asta cu tehnologia actuala imi spuneti si ma duc sa pap Sfinxul.
Asta daca vei considera ziua de lucru de 24 de ore. La 12 ore muncite pe zi rezulta 5 minute per bloc montat per echipa de lucru.Daca monteaza mai multe echipe simultan timpul necesar se dubleaza/tripleaza ....Si probabil ca asa a fost, pentru ca altfel fizic e imposibil .

#32
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Indiferent câte echipe lucrau în paralel la montaj, bănuiesc că multe, problema e că echipele de cioplitori trebuiau să "livreze" câte un bloc la fiecare 5 minute.
Oare în cât timp se putea ciopli un bloc la dimensiunile stricte dictate de arhitecți? Întrebarea merită pusă deoarece bănuiesc că pe teritoriul carierei, spațiul de
lucru disponibil nu cred că permitea amplasarea a câtorva sute de echipe de cioplitori. Și nici nu cred că existau sute de cariere care să livreze blocuri din același
tip de rocă. Bănuiesc că blocorile erau doar tăiate în cariere pentru a facilita transportul, iar ajustarea la dimensiunile exacte se făcea în prejma piramidei.

#33
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 miromulus, on 9th October 2011, 12:14, said:

S-au facut studii pe tema? Exista ceva articole serioase publicate? Macar care era procesul fizic/chimic prin care se "inmuia" piatra s-a aflat?
Doar legende si pereti intregi imbinati complet diferit de tot ce  a fost in antichitate. In stilul imbinarilor de acum cu plastilina. Se taie piatra dupa ce se pune deasupra. Sau din cauza ca sint moi se imbina complet aleatoriu, Ca o piatra moale.

Edited by NASTYPRIMUL, 14 October 2011 - 04:30.


#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Dihorul Razboinic, on 4th July 2007, 06:25, said:

Aaa... in piramida lui Kheops nu se gasesc desene. Peretii sunt practic pustii. Celelalte piramide din Egipt, mai mici, este posibil sa fi fost facute din piatra cioplita.

De fapt nicaieri nu scrie ca piramida ii a lui Keops. A fost atribuita lui datorita unor grafitty-uri de pe pereti.

Am vazut la un moment dat o explicatie legata de modul in care ceva roca super-dura era extrasa din cariera. Adica, metoda aia se foloseste si acuma in America de Sud, numa' ca mega inteligentii care cautau super explicatii legate de metodele mayasilor nu s-au deplasat pana la o cariera care functioneaza si in ziua de azi sa vada cum fac red-necsii de acolo. Treaba era extrem de simpla: aia dadeau cu chiu cu vai niste gauri in linie, in functie de cat de lata doreau sa taie felia de roca. In gaurile respectiva bagau balega de magar si deasupra bateau un cep de lemn. Balega isi marea volumu' da' era oprit de cep, asa ca in momentu' in care dadeau Doreii cu barosu' pe cep, se rupea o felie frumoasa si dreapta din munte. Simplu, nu?

#35
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Poate că îmbinările dintre blocuri nu erau așa de perfecte la început, dar defectele de îmbinare puteau fi estompate de prezența în aer a apei
și a bioxidului de carbon. Asta în cazul pietrei de calcar. Procesul ar fi similar cu cel de formare a stalactitelor și stalagmitelor din peșterile
carstice. Știu că acolo climatul este deșertic, dar conținutul de umiditate al aerului este  diferit de zero, iar diferențele de temperatură dintre
zi și noapte ar permite formarea condensului, chiar dacă acesta ar abia sesizabil. În câteva mii de ani efectele ar trebui să fie vizibile.

#36
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 SylexMM, on 14th October 2011, 07:45, said:

Poate că îmbinările dintre blocuri nu erau așa de perfecte la început, dar defectele de îmbinare puteau fi estompate de prezența în aer a apei
și a bioxidului de carbon. Asta în cazul pietrei de calcar. Procesul ar fi similar cu cel de formare a stalactitelor și stalagmitelor din peșterile
carstice. Știu că acolo climatul este deșertic, dar conținutul de umiditate al aerului este  diferit de zero, iar diferențele de temperatură dintre
zi și noapte ar permite formarea condensului, chiar dacă acesta ar abia sesizabil. În câteva mii de ani efectele ar trebui să fie vizibile.
Sint doar citeva cetati construite in stilul asta. Ce arata clar ca piatra a fost moale, la imbinari.
Alte constructii chiar din zona sint normale. In toata lumea nu exista imbinari perfecte ca acolo. Cu toate ca au clima cu umezeala 100%. Ca in Indochina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate