Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

DVD2SVCD. Probleme la VCD, SVCD si DVD. Help!

- - - - -
  • Please log in to reply
542 replies to this topic

#37
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu am patit asa ceva si nu am de unde sa stiu din ce cauza ai eroarea respectiva. Dupa cum ai vazut si in celalalt thread, problema s-a rezolvat.

Verifica in primul rand sa ai spatiu suficient acolo unde lucrezi cu DVD2SVCD si sa faci si o defragmentare.

enjoy,
Mtz

#38
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In primul rand deschide subtitrarea pe care o ai in Subtitle Workshop si salveaz-o in format Sub Rip la Save As.
Va avea extensia .srt. Verifica subtitrarea nou salvata pe film.
Daca filmul este la 25 fps (fiind PAL) sa ai grija ca in Subtitle Workshop la FPS intrare (Input FPS) sa ai 25 FPS.

DVD2SVCD
La tabul Converison > Deinterlace > alegi Keep Interlaced

La tabul Frameserver > bifezi Edit as part of Video Encoding

La tabul Converison > Apesi butonul de Go si adaugi subtitrarea aceea in format .srt > OK. Mai apesi odata pe acel Go si dai preview video > Show external subtiles si vezi daca subtitrarea sta pe banda aceea neagra. Daca sta si pe imagine, apasa pe Show DVD2SVCD si mergi la tabul subtiles > subtitle palette > select colors > la primary color 0 (background) alege o valoare cam de 6-8 ca sa ai o banda gri sub subtitrare. Daca dai 15, vei avea o banda neagra. Este mai elegant cu banda gri. Inchide fereastra aceea mica de la subtitle palette.

Inchide fereastra de preview si apasa butonul Go > Start Conversion si OK.

Dupa cateva minute iti va apare o fereastra cu niste randuri scrise ceva de genul:

LoadPlugin("D:AppsDVD2SVCDAVISYN~1.5PLMpeg2decMPEG2D~1.DLL")
LoadPlugin("D:AppsDVD2SVCDAVISYN~1.5PLAVISYN~2.DLL")
AVISource("O:!GKPal movie.avi",False)
ConvertToYUY2(interlaced=true)
Levels(0,1.3,255,0,255)
BicubicResize(480,432,0.6,0.2)
AddBorders(0,72,0,72)
AvisynthSubtitler("D:DVD2SVCDSubs","permsubs.txt")

dupa ultima line, cu copy-paste vei trece urmatoarele:

bilinearresize(480,480)
convertfps(29.97*2)
assumeframebased()
separatefields()
selectevery(4,0,3)
weave()

Apoi apesi pe ok.

enjoy,
Mtz

#39
oviliv

oviliv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.11.2003
am facut exact cum ai zis tu mai sus dar cred ca tot pal il face:
   scrie ceva de genul: c:DVD2SVCDEncoded video CCE_PAL.mpv si mai dureaza  o ora si vreo 40 min .ce zici are rost sa l mai las in continuare cu vreo speranta sau nu?

#40
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Stai linistit ca ti-l face NTSC. Acela este doar un fisier temporar.
Cu subtirarea ai rezolvat? Cum ai facut? Sau nu ai avut nevoie de subtitrare.

enjoy,
Mtz

#41
oviliv

oviliv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.11.2003
cu subtitrarea am rezolvat si mere bine
Am urmat spusele tale si am mers bine pana acum dar m am speriat de acel PAl.mpv si m am gandit sa nu astept vreo 2 ore degeaba

#42
oviliv

oviliv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.11.2003
ai avut dreptate Mtz referitor la ce ai spus mai sus.A iesit bine filmul cu subtitrare cu tot (in NTSC) dar paca are un zgomot de fond(pacanit).Ai idee de la ce sa fie oare?

#43
oviliv

oviliv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.11.2003
uneori parca la imaginile in miscare are niste dungi orizonatale pentru putin timp,dar oricum e bun aasa.Din cate am observat putine sunt filmele care sunt pal majoritatea sunt NTSC

#44
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Asa se vede pe playerul de pe computer sau pe cel standalone?
Daca filmul e ok si nu l-ai scris pe cd, scrie-l pe un cd si baga-l in DVD-ul standalone si apoi sa vezi daca se mai vad acele dungi de care vorbesti tu.

Spune aici ce setari ai facut comparativ cu ghidul in special in ceea ce priveste CCE si chiar acel "dvd2svcd_log.txt" cu copy paste.

In legatura cu zgomotul de fond nu stiu ce sa iti zic pentru ca nu am avut nici unul dintre materiale: nici cel original nici cel rezultat, dar daca mai faci si alte asemnea SVCD-uri sa incerci ca la tabul audio sa schimbi cate ceva, ca de exemplu Joint Stereo in loc de Stereo, audio bitrate maxim 192 daca nu chiar 160 si audio downsample de la 48 la 44.1.

#45
oviliv

oviliv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.11.2003
in legatura cu sunetul de SVCD :am comparat cu originalul (avi) si are si ala pacanit.(deci de acolo e)
Nu am facut nici o setare in mod special la CCE (doar la Encoder->advanced am debifat ce era la MPEG 2-nu stiu daca am procedat bine dar am gasit pe un forum asa si am facut si eu-ce spui e bine ca am modificat)  in rest setarile  cele din primul ghid si apoi am urmat ce ai zis mai sus.Am sa l probez pe DVD standalone peste vreo 2 zile si voi pune rezultatul pe forum

#46
oviliv

oviliv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.11.2003
In legatura ce ce ti am zis ieri ca se CCE bloca la 33%.Am rezolvat era de la film nu stiu ce nu i convenea.L am mai pus o data astazi si la fel iar la altele nu.Nu stiu care sa fie cauza

#47
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
mtz cum fac sa nu mai apara 2 mpg-uri dupa conversie?
Am facut exact dupa specificatiile tale, dar mi-au rezultat 2 fisiere. Unul mare de 800 Mb si unul foarte mic de vreo 7 mega (30 sec de film). Asta pt jumatate de film care era pe un singur cd.

#48
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Vezi ce lungime are filmul tau original (avi) in minute.
Aceasta lungime nu trebuie sa fie mai mare decat ceea ce ai setat la tabul bitrate, prima linie unde scrie Between 0 and xx.

Mareste acel xx astfel incat sa fie putin mai mare deact durata filmului tau.
La cd Size sa lasi tot 800 MB.

Inainte de a face acestea, sa spui si tu aici ce dimensiuni in timp avea filmul original si cat aveai tu acel xx setat la tabul bitrate.

enjoy,
Mtz

#49
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
ok, aveam 50 min setat si filmul era de 54 min. Asta era chestia. Nu m-am mai uitat la aceasta setare. Mentionez ca de-abia m-am apucat de chestiile astea si nu prea am experienta, dar omul din greseli invata, nu? :)))
10X Mtz.

#50
maierean

maierean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.12.2003
EU AM GASIT O CALE MAI SCURTA DE A PRELUCRA FILMUL.
POATE ATI GASIT-O SI VOI .EU NU AM VAZUT-O TRECUTA AICI SI AM SA O TREC EU AICI.SPER SA VA FIE DE AJUTOR EXPLICATIILE MELE.
SE FAC TOTI PASII PANA CAND INCEPE TMPEGnc-UL SA LUCREZE.
SE OPRESTE DVD2SVCD SI SE DESCHIDE TMPEGnc-UL SEPARAT.
SE SELECTEAZA SVCD ORI PAL ORI NTSC ;
DUPA ACEEA SE DA NEXT LA VIDEO FILE SE IA ,DE UN UNDE ATI DAT SA VA SALVEZE DVD2SVCD MPEG-UL REZULTAT, FISIERUL TMPGEnc_Project_file.tpr IAR LA AUDIO SE DA ALL FILES SI SE I-A FISIERUL Encoded_audio_1.          
LA  VIDEO TYPE :NON-INTERLANCE
SE DA NEXT
SE BIFEAZA CLIP FRAME
ARRANGE SETTINGS LA ARRANGE METHOD SE DA FULL SCREEN (KEEP ASPECT RATIO)
OK
NEXT
SE ALEGE CD-R 80MIN(VCD/SVCD)
NEXT
YES
OK
ACESTIA SUNT TOTI PASII CU CARE EU SCOT UN SVCD IN MAXIM 2 ORE SI JUMATATE LA UN FILM DE O ORA SI JUMATATE
SPER CA M-AM FACUT INTELES
VA DORESC SPOR LA TREABA SI BAFTA

#51
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Te rog nu mai scrie cu CAPS!

Ceea ce zici tu mai sus, face DVD2SVCD singur de cand ai setat ca encoder TMPGEnc.
NU are rost sa opresti DVD2SVCD pentru ca setarile pe care le-ai explicat tu mai sus sunt deja facute.
Daca vrei sa codezi mai repede, se fac acele setari tot din DVD2SVCD alegand niste setari de calitate mai slabe. In general, cu cat timpul de codare este mai scurt, cu atat calitatea este mai slaba. Eu am dat setarile pentru calitate foarte buna si compatibilitate maxima cu DVD Playerele. Daca nu vreti acea calitate, setati ce doriti in DVD2SVCD, dar compatibilitatea va va fi asigurata in continuare.
Nu exista trucuri din acestea in codarea video. Vrei mai rapid dar sa ai si calitate, ia-ti un procesor cat mai puternic.

Postul lui maierean il incadrez in categoria: "Cum sa NU faceti".
Alegerea va apartine.

enjoy,
Mtz

#52
biscuite

biscuite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2003
Incerc sa fac VCD shi nu imi apare imaginea ... mere doar sunetul iar eu am facut toti pasi pe care i-a scris Mtz pentru transformarea din DivX in SVCD numai ca la programul DVD2SVCD am ales la Misc Imput AVI iar la Output VCD

#53
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ca sa nu mai astepti pana se codeaza tot filmul in format mpeg1 (VCD), fa o proba pe un esantion de 3 minute din film (pe care il tai in virtualdubmod) sa zicem cu urmatoarele setari:

- la misc alegi VCD
- la frameserver: Resize to VCD
- la audio: downsample 48>44.1
- la bitrate, atentie sa iti intre filmul pe un VCD. Daca nu intra, il imparti in 2. Nu prea e bine ca filmul sa depaseasca 60 de minute. Daca are 70, incearca si asa. Cel mai bine ar fi sa il pui pe 2 cd.
- la conversion si butonul ala de GO ai optiune de preview. Foloseste-o ca sa vezi aspect rartio la film daca e 4:3 sau 16:9.
4:3 este ala care este de forma patrata ca la TV. 16:9 e acela care e mai dreptunghiular, ca la cinema. Tot aici vei vedea si subtitrarea daca vrei sa folosesti asa ceva. E bun pentru a vedea marimea fontului subtitrarii.

enjoy,
Mtz

#54
Americann

Americann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.12.2003
Am ales VirtualDub 1.51 compresia sunet care a zis`o Mtz si compresia video e XviD MPEG-4 Codec.Sunt multumit acum si de sunet si de calitatea video si de marimea fisierului .avi ,dar apare alta problema...cand il deschid(cu orice player)el apare invers(cu susul in jos).

Intrebarea mea este: daca vreau sa il fac S(VCD) cum o sa apara pe un DVD?Tot cu susul in jos?Daca l`as folosi doar pe calculator nu ar fi o problema pentru ca ii pot da flip,dar pe DVD...?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate