Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Photoshop versus CorelDraw

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pai, cea mai importanta componenta, este tocmai rezolutia, nu?
aia 300 de dpi

nu ai pomenit nimic de dimensiune in picseli

in fine... :peacefingers:

#20
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Uite unde ati ajuns: omul nu stia diferenta intre PS si Corel si voi ii dati cu meshuri si backlituri. Saracul nu stia nici la ce se refera dpi si voi i-ati explicat de nu cred ca mai inteles nimic. De ce o iau toate topicurile in alta directie?

@amylee pentru tine am totusi o intrebare: cum ai reusit sa faci un logo cu vectori in PS?

Edited by miromulus, 04 July 2007 - 12:38.


#21
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postdacuburebista, on Jul 4 2007, 13:19, said:

pai, cea mai importanta componenta, este tocmai rezolutia, nu?
aia 300 de dpi

nu ai pomenit nimic de dimensiune in picseli

in fine... :peacefingers:
Nu stiu de ce te faci ca nu intelegi.
300dpi la scara 1:10. Pentru un mesh 12x20m avem un fisier de 1200x2000mm de 300dpi, fiind la scara 1:10. Deci dimensiunea in pixeli, reala, va fii relativ egala cu dimensiunea in mm (1 inch = 25,6 mm = 30 dots).
Adus la scara 1:1 (aducerea se face fara resample) rezulta un fisier 12000x10000 mm la rezolutie reala de 30 dpi. Adica un inch este format din 30 de puncte reale dar este ripuit si printat la 300 dpi. Fisierul de 30dpi si cel de 300dpi sunt identice din toate punctele de vedere si asta vreau eu sa intelegi ca nu conteaza dpi luat singur ci doar raportat la dimensiunea in pixeli (sau mm) ai imaginii.
De aici rezulta multe nedumeriri si nu ma mir ca nu intelegi ce vreau sa zic. Daca asa zisi profesionisti din industria de print au dificultate in a face diferenta, este greu sa o percepi daca nu ai de-a face cu printarea reala...

Edited by onlyone, 04 July 2007 - 13:14.


#22
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:)
asa zisii profesionistidin industrie, nu lucreaza cu pixeli...
ci cu milimetri si dpi

#23
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Nu cred ca ai inteles ceva din ce am zis eu asa ca mai bine ramai cu ce stii tu ca este foarte bine.
Eu nu mai am treaba cu printurile de mai bine de 1 an, dar am invatat pe multi la vremea respectiva.
Succes.

#24
(THX)GogolometroEAW

(THX)GogolometroEAW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 08.07.2007
Foarte corect oamenii se arunca la rezolutie.Nu prea inteleg ce e cu ripul ala.Ca faza lucra in RGB pentru a printa CMYK.

#25
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Da, "rip" face spargerea in 4 fisiere pentru fiecare culoare a capului de printare (CMYK), in acelasi timp aduce rezolutia adica dpi fisierului final la rezolutia printerului. Adica daca dai la rip un fisier de 30 dpi reali, ripul il va transforma in 4 fisiere monocrome la rezolutia de printare, respectiv 300 dpi sau mai mult (sau mai putin)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate