Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caut oameni de afaceri tineri

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
razvanchrt

razvanchrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2006
Buna ziua!

Numele meu este Razvan Chiruta, reporter la cotidianul Romania libera. Vreau sa scriu un articol despre tineri de 19-23 de ani care s-au lansat in afaceri si care au reusit deja sa aiba cifre de afaceri de minimum 100.000 de euro.
Va solicit ajutorul in identificarea unor astfel de persoane, care pot reprezenta un model pentru noi ceilalti si, de ce nu, sa ne faca mai optimisti fata de viitorul Romaniei.

Evident, e vorba de tineri care au inceput singuri afacerile - nu sint copii lui tata si nici nu provin din familii cu bani care sa le promoveze afacerile. Ma intereseaza cei care au plecat "de jos" si pe cont propriu.


Multumesc!



[email protected]

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
19-23 nu este cam jos? In limita asta sunt majoritatea doar studenti, cam greu cu firma de 100.000 Euro plecat de la 0.

#3
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Cam da...
Dar nu este deloc imposibil.

#4
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Ce inseamna mai exact plecat de la 0? Nimeni nu pleaca de la 0, trebuie sa incepi cu ceva...

#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postrazvanchrt, on Jun 28 2007, 16:09, said:

Evident, e vorba de tineri care au inceput singuri afacerile - nu sint copii lui tata si nici nu provin din familii cu bani care sa le promoveze afacerile. Ma intereseaza cei care au plecat "de jos" si pe cont propriu.

Venitul companiei Microsoft cand Bill Gates  era de 20 ani (1975)  era de 16.000 $...
Succes la cautat, cine stie, poate ca descoperim ca avem tineri mai talentati decat cel mai bogat om din lume ;)

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postrenderman, on Jun 28 2007, 17:35, said:

Venitul companiei Microsoft cand Bill Gates  era de 20 ani (1975)  era de 16.000 $...
Succes la cautat, cine stie, poate ca descoperim ca avem tineri mai talentati decat cel mai bogat om din lume ;)

Fii linistit ca si Bill este din familie cu bani. Adica a avut un start consistent.

#7
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
inventeaza ceva, da nume fictive
esti platit sa investighezi , nu sa astepti sa-ti cada mura in gura
vezi la registru comertului ce afaceri au ca cifra de afaceri peste 100.000
vezi cine-s proprietarii
vezi ce varsta au
contacteaza-i sa-ti spuna povestea

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
100.000 e cam mult sincer. Depinde acum.

Un bisnitar de masini, care aduce 10 BMW'uri pe an la tirg, are rulaj si mai mare, dar asta nu inseamna ca exista o relevanta in intuitia afacerii lui.

Poti sa ai rulaj de 50.000 Euro si sa bagi in buzunar 40.000 pe an. Asta da randament. Astfel de randamente se gasesc in servicii.

Oricum, daca vrei tineri capabili, fa o vizita in tirgu' de la vitan :D .

#9
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
În RO? La vârsta asta? De la zero? Legal? ... unde te gândești stimabile?

#10
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007

View Postagain, on Jun 28 2007, 17:58, said:

esti platit sa investighezi , nu sa astepti sa-ti cada mura in gura


pai postul asta ce e?

:D

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postagain, on Jun 28 2007, 17:58, said:

inventeaza ceva, da nume fictive
esti platit sa investighezi , nu sa astepti sa-ti cada mura in gura
vezi la registru comertului ce afaceri au ca cifra de afaceri peste 100.000
vezi cine-s proprietarii
vezi ce varsta au
contacteaza-i sa-ti spuna povestea

Comentariul asta il acceptam de la altii nu de la tine @again. Nu se poate sa intervii asa de brutal. Eu consider un act de recunoastere a forumului si nicidecum o idee proasta a unui lenes neprofesionist. De ce sa nu apelezi la o asa comunitate de oameni, in majoritatea lor, peste medie...

Chiar este un efort de apreciat, dar nu cred ca va fi imposibil de gasit cativa oameni ce se vor incadra in profilul de mai sus. Cifra de afaceri nu insemna profit, este mult pana acolo. Daca ma gandesc bine, putem sa validam un tanar care are o firma un profit de 6.000 lei pe luna. 20% din cifra de afaceri e deja prea bine si se poate gasi asa ceva in RO.

#12
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Pana in 23 de ani?!?? De la zero? Arata-mi unul si eu ii pup mainile si-l si votez.

A, carderi cu peste 100000 euro pe an PROFIT (nu CA) sunt o multime, chiar pana in 18 ani... tot o afacere e si aia  :D

Vorbim de afaceri oneste. Nu cred sa existe.

#13
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Ce vi se pare atat de dificil de gasit persoane de genul asta?
100.000 CA pe an inseamna vreo 3 miliarde, impartit la 12 inseamna vre 250 de milioane pe luna adikca vreo 8-10 mil pe zi ceea ce nu este enorm.
Si un chiosc bine plasat face banii astia usurel, sau o shawormerie de asta care sunt la moda acum.
Plecat de la 0 nu exista pentru ca 0 inmultit cu oricat tot 0 ramane.
Plecat cu bani putini, imprumut de la rude, sau facut credit la banca avand drept garantie casa parintilor sau vreo bucata de pamant de la bunici este altceva.
Spor la documentare si sa ne dai si noua de stire cand apare articolul ca sa vedem ce a iesit ;)

Edited by XtraVagAnT, 28 June 2007 - 20:32.


#14
razvanchrt

razvanchrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2006
Nu de la zero la propriu, ci de la sume care tind spre zero, ca sa zic asa. Adica, sa zicem o mie, doua de euro.
Eu deja am gasit doi astfel de indivizi, dar mi-ar  mai trebui unul, ca tabloul sa fie complet.
Pe cei doi i-am gasit singur, dar m-am blocat. Ma gindeam ca ma ajutati voi!

Din ce am eu pina acum, in general e voba de afaceri pe internet sau in domeniul software/aplicatii web. Dar as vrea sa gasesc si in alte domenii.


Merci

#15
razvanchrt

razvanchrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2006
Sint de acord cu doua lucruri care s-au spus aici: cifra de afaceri nu inseamna neaparat profit. Adica poti sa ai o cifra de afaceri de 200.000 de euro, ceea ce e ok pentru un tinar de 20 de ani, dar un profit minim sau chiar pierdere.


In al doilea rind, 100.000 de euro nici nu e asa mult.

Afacerile despre care vorbesc sint cinstite - ca pe furate se fac afaceri si de la 10 ani. Nu ma intereseaza!

#16
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Vanzarile online de IT sunt un bun exemplu pentru afaceri cu CA de 100k euro si profit nu mic ci foarte mic. Vorbim totusi de 5-7% adaos comercial. Si de acolo iese profitul brut ca de acolo mai ai de scazut una alta.

#17
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
la 17 ani cu o afacere pe internet am avut cifra de afaceri 30.000+ si mi s-a parut al dracului de usor. si afacerea o incepusem cu 3 milioane, fiind paralel cu domeniul. chiar si acum ma minunez cat noroc am avut. din pacate afacerea crescuse in anul ala, in cat am fost nevoit sa o vand. 100.000 nu e mult/an.
sa spunem ca ai o afacere cu sisteme de incalzire, unde numai materialele te costa 100.000/luna in unele cazuri (si nu e vorba de cine stie ce afacere)

PS: acum sunt semi-falit :)) deci fusese o sclipire de moment.cine stie ce se intampla anu asta poate mai am sclipiri

Edited by Alex_Dum, 01 July 2007 - 21:42.


#18
gabi.dragoi

gabi.dragoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.07.2007
vezi, contacteaza-l pe ala cu magazinuldecase.ro . Si pe mine peste vreo 6 luni :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate