Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Filtru anti-glare pentru monitor LCD 19"

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
Salut!

Vreau sa cumpar un filtru de protectie (anti-glare) pentru un monitor TFT-LCD de 19", dar in momentul de fata nu am gasit filtre de aceasta dimensiune pe piata din Romania. Cum pot sa fac comanda pentru asa ceva? Nu vreau sa il comand personal pentru ca ma tem sa nu se deterioreze pe drum.Ma poate ajuta cineva?

Am gasit pe net urmatoarele doua modele orientative, dar as cumpara orice alt model de filtru care sa aiba ca efect scaderea luminozitatii monitorului.


http://www.nextag.co...953/prices-html

http://www.thenerds....v...9-2&affid=3

Edited by Ina, 28 June 2007 - 13:51.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu vreau sa te dezamagesc f tare, dar ceri ceva care sfideaza fizica actuala....:)
Un tratament antireflex (coating in engleza ) trebuie depus direct pe sticla pt. a avea efect.
De ex., pt obiective foto, se depun in vid pana la 7 straturi de oxizi metalici, cate unul pt o culoare din spectru, fiecare cu o grosime de 1/4 din lungimea de unda a culorii pt. care este depus.
Este vorba deci despre grosimi extrem de mici, nici vorba de comparatii cu un filtru extern care nu face decat sa scada mai rau luminozitatea ecranului, chestie pe care poti sa o setezi singur din controale....
In cel mai bun caz, un astfel de filtru este el tratat antiglare si luceste ceva mai putin decat alte filtre, dar oricum filtrul este inutil si oricum mai mult strica.

#3
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
Eu am nevoie exact de acel filtru de protectie extern facut din geam fumuriu, asa cum se gaseste in momentul actual pe piata pentru CRT-urile de dimensiuni mici si asa cum am la vechiul CRT de 15".

Din pacate luminozitatea LCD-urilor nu poate fi ajustata decat pana la un anumit nivel, crede-ma ca am incercat toate setarile posibile. LCD-ul meu este Samsung si are chiar o setare OSD prin care imi pot personaliza contrastul si luminozitatea, dar tot degeaba.

Nu pot sa scad luminozitatea/contrastul la LCD astfel incat ecraul sa ajunga la negru, asa cum puteam sa fac la CRT. Stii cumva vreo solutie?

#4
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

 Ina, on Jun 29 2007, 21:49, said:

Eu am nevoie exact de acel filtru de protectie extern facut din geam fumuriu, asa cum se gaseste in momentul actual pe piata pentru CRT-urile de dimensiuni mici si asa cum am la vechiul CRT de 15".

Din pacate luminozitatea LCD-urilor nu poate fi ajustata decat pana la un anumit nivel, crede-ma ca am incercat toate setarile posibile. LCD-ul meu este Samsung si are chiar o setare OSD prin care imi pot personaliza contrastul si luminozitatea, dar tot degeaba.

Nu pot sa scad luminozitatea/contrastul la LCD astfel incat ecraul sa ajunga la negru, asa cum puteam sa fac la CRT. Stii cumva vreo solutie?

Reciteste postul de mai sus :)

#5
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

 Graveland, on Jun 30 2007, 00:08, said:

Reciteste postul de mai sus :)
Tot nu m-ai lamurit cu o solutie. <_<

#6
Atac

Atac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.07.2007

 Ina, on Jun 30 2007, 09:13, said:

Tot nu m-ai lamurit cu o solutie. <_<

Negru complet poti sa il faci din software-ul placii video  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate