Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Limba Incarcata

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
wolfydRg ai ajuns la vreun rezultat pana la urma ?

#92
ubitzaioana

ubitzaioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2011
Buna!Am si eu aceasi problema...mi-au aparut in urma cu o luna niste pete rosii, mici,dese pe pielea mainilor,picioarelor, uneori si pe sold (intr-o luna sa zic ca am avut de 4 ori care apareau dimineata si seara dispareau)...apoi din"greseala"in urma cu o saptamana m-am uitat in oglinda si am descoperit"limba geografica"(asa am crezut atunci); limba care ulterior s-a facut alb-galbuie in totalitate dupa care mi-a aparut o pata rosie inconjurata de alb( asemanatoare celor a lui dgvictor)...tin sa precizez ca am luat flucovim 50 mg timp de o sapt, dar nimic (analize nu mi-am facut inca ca mi-e groaza)...din ceea ce stiu am o candida generalizata si as vrea sa urmez tratamenul cu YEASTROL prin care scapi in 3 zile de candida...vreau sa va rog sa-mi spuna cineva daca a avut acele pete mici rosii pe piele si apoi limba incarcata...
Scuze de eventuale greseli, e prima oara cand scriu pe site... :peacefingers:

Am uitat sa precizez ca am si xerostomie(gura uscata) si cheilita angulara( colturile gurii crapate si uscate)...

#93
Ruddeh

Ruddeh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2011
wolfy daca ai mai rezolvat ceva pls mai scrie detalii..multumesc

#94
Deni22

Deni22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2011

 wolfydRg, on 1st August 2007, 19:14, said:

Am atasat poze cu limba dupa cateva ore nemancat si dupa ce am curatat-o cu periuta atat cat sa putut.
Poate a mai intalnit cineva asa ceva.


si ai un miros al gurii persistent de la aceasta limba saburala?

#95
tarjaturunen

tarjaturunen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.04.2010
Eubiotic-ul mie mi-a facut mai bine decat Nistatin, practic nu m-am mai albit pe limba( candidoza).
Si mie mi-era groaza sa mai iau antibiotice.
Injectabile am cautat de am tampit.M-a si luat o farmacista la misto ca n-a mai vazut amoxa. injectabile de cand era fecioara.

Eubioticul luat la jumatea orelor dintre antibiotice si-n rest iaurt la greu.

Edited by tarjaturunen, 08 May 2012 - 00:45.


#96
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bine de stiut, am problema asta de cand ma stiu. Mi-aduc aminte ca foloseam ceva spray pe limba cand eram drac.
Eubiotic se poate lua fara prescriptie sau ar trebui sa trec si pe la doctor?
Din ce am citit pe site rau n-ar avea ce face.

#97
ginello

ginello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2013

 wolfydRg, on 04 noiembrie 2008 - 12:09, said:

Posted Image din pacate nu.

Fac update  la cum a mai decurs situatia.
Iulie orl-istul hai sa scoatem amigdalitele. Mia mai facut el ceva clatiri si gargara la gat. Baga mare si antiinflamatorii la cur. Nada , nada.
Zice hai cu operatia de amigdale, eu zic lasa sa trec de concediu de odihna si vedem in septembrie.
La sfarsitul lui aug. ma hotarasc sa schimb orelistul. Il schimb pe o recomndare buna.
The new one imi explica ca nu sunt amigdalitele. Il cred si eu , caci nu eram convins de la doctorul precedent.

Dar imi face prezent ca am o deviatie de sept. Stiu. Toti mi-au zis de asta si de mult trebuia sa ma operez. In schimb de tuse nu ma crede, ca nu e de natura biologica. Imi sugereza discret ca ar fi problema de pasarica dilita (adica paliu eu). A zis ca daca ma operez de deviatie tot o sa tusesc , dar rezolv anumite probleme.
Imi iau inima in dinti, zic ca odata si odata tot trebuie sa ma operez ca imi afecteaza calitatea vietii , bla bla bla, ma hotarasc, hai cu dalta si ciocanul. Cel putin tai o problema de pe lista, ca prea imi spuneau toti ca din cauza asta tusesc.

La inceputul lui septembrie fac operatia. Mi se face o deviatie de sept pe partea stanga si o mucotomie pe dreapta. Operatia a decurs bine, mai bine decat ma asteptam. Recuperarea a fost mai dificila. Dar a fost cum ma asteptam.

Si acum sa vorbim de limba si de tuse. Imediat ce am iesti din operatie nici o tuse nici o mancarime pe gat nici o limba incarcata. Nimic. De ce ??? Va spun eu de ce , canalele care vin din nas spre gat au fost infundate cu fese. Scurgeri spre gat zero. Rezultat nici un simptom cu cel enumerat mai sus.
Chiar si doctorul a fost surprins ca nu mai tusesc. Deci a taiat pasarica dilita de pe lista. Parca, parca, a inceput sa ma creada doctorul ca nu-s paliu.
Imi zic "pana mea" bine ca nu mi-am scos amigdalitele, ca era chiar degeaba.

Repet, cand am avut canalele infundate (caci se baga fese dupa operatie) nimic din problemele mentionate. Acestea se scot-baga timp de 2-7 zile in functie de caz.
La o saptamana am respirat fara fese si alte prostii. Mucoasa inca nu e refacuta complet. Tuse putina si chiar deloc. Asta timp de 2-3 saptamani. Nu gadilaturi , nu limba galbena, nu iritare in gat, ...

Ok , sa mergem mai departe. La o luna dupa operatie(sfarsitul lui septembrie) , mucoasa sa refacut aproape complet dar am inceput sa am secretii nazale.
Cu respiratia jos palaria no problem. Dar incepe sa ma gadile iarasi in gat, limba putin putin incarcata si incep sa am din nou pusee de tuse.
Din pacate a trebuit sa plec din localitate (pana acum)  si nu am avut posibilitatea sa merg la ultimul ore-list (care a zis ca ma asteapta) sa vedem cum evoluez. Saptamana viitoare sper sa ajung si sa analizam evolutia.

Concluzionand: nu are a face cu stomacul, cu amigdalitele, nici cu candidoza (ca am bagat tratament si cura acum un an si ceva), nici cu rotitele dilite.
Totul se trage de la mucusul nazal, banuiesc de la mucoasa sau posibil de la sinusuri (cu toate ca nu am simtome de sinuzita si radiografia nu indica asa ceva)

O sa va mai tin la curent cum a mai evoluat situatia.



Buna Wolfy !

Stiu ca s-au scurs ani de zile de cand ai postat aici dar tocmai din cauza asta ar fi interesant ce ne poti spune acum despre limba ta. Ma intereseaza mult pentru ca limba mea arata exact la fel cu cea din pozele puse de tine pe site-ul acesta. Tot asa am investit o gramada de bani si timp ca sa aflu ceva dar nu am reusit. Mi-e frica de unele simptome care seamana cu boli nu prea dragute precum carcinoamele scuamoase orofaringiene si de aceea mi-ar fi de mare ajutor un raspuns din partea ta acum. Te rog spune ce ai mai facut intre timp, te-ai mai ocupat de problema cu incarcarea limba ?  Asteptand cu nerabdare, Ginello.

#98
ginello

ginello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2013

 Techno, on 14 mai 2008 - 09:31, said:

Mie nu mi-a trecut "incarcarea"... Am mai intrebat la dermatolog si mi-a zis ca poate s-a format o flora care ar putea fi oarecum normala, dar nu mi-a zis ce se poate face. Medicul generalist imi zice sa mai verific daca mai am Helicobacter Pylori, ca in general limba incarcata e pe fond digestiv. Sincer nu ma streseaza prea tare dar caut sa rezolv...
Ma mai pot lega de faptul ca atunci cand am luat 5 zile (acum un an) un antibiotic mi-a disparut in perioada aia dar a reaparut ulterior.

Buna Techno,

Daca mai treci cateodata pe site-ul asta poate imi spui si mie daca dupa 5 ani de la aceste discutii ti-a trecut incarcarea pe limba. Am si eu asa ceva si nu stiu cum sa scap de ea.

#99
cmghostbuster

cmghostbuster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2013
Salut! Am si eu o problema oarecum asemanatoare cu a voastra.
   In primul rand am limba incarcata
   In al doilea rand am o tuse iritativa care uneori se sfarseste tusind un mucus f vascons si aderent gri sau clar ca apa
   In al 3-lea rand simt o gadilatura pe gat uneori dupa masa si cand tusesc tot de acolo simt clar cum se desprinde mucusul
   in al 4-lea rand am si nasul infundat cu aceleasi secretii mucoase incolore...uneori din nas mai suflu mucus alb pastos asa.
   In al 5-lea randn stare generala de rau dimineata, uneori de voma. si uneori inainte imi bagam 2 degete pe gat ca sa vomit dar nu reuseam sa vomit nimic cum vomiti secretia aceea verde si naspa...ci doar mi se contracta gatul si imi curgea niste mucus acumulat.
Am incercat sa tratez orice...am crezut ca am candida initial , am tratat ( am luat 27 de zile formula candida, Ulei de oregano , dieta o luna jumatate fara nimic paine, drojdie, dulciuri, fructe, carbohidrati etcc ceea ce n-ai voie in caz de candida...slabisem super mult cam 10 kg, am mai luat tratamente cu nistatin, toate antifungicele de pe piata dar am observat ca nu mai au nici un efect si ca acea incarcatura ramane la fel). Am zis bun am repetetat niste analize legate de candida cu exudat si in scaun...in mod ciudat candida nu s-a mai gasit ( desi initial imi tot iesea) probabil o fi disparut bombardata de atatea tratamente . Bun deci am taiat de pe lista Candida.
Aveam in nas Stafilococ auriu cica la exdudatele nazale dar care nu imi facea probleme pt ca ''cica'' eram purtator sanatos si ca multi oameni il poarta el fiind pasager. In fine secretii nazale am zis ca de la el sunt mi s-a pus pata pe el...am facut antibiograme am tratat de-a lungul timpului cu o groaza de antibiotice el nu disparea . Pana am cumparat de la cineva de aducea din afara crema nazala Bactroban care se pare a avut efect. Stafilococ nu a mai iesit la analize. bun am scapat si de asta zic eu.
Problema insa initiala a ramas. AM fost peste tot incepand cu clinicile private si terminand cu spitalele de stat :  MedLife, Victor Babes, Sanador, Synevo, Anima, Columna, Militar, Panduri, Fundeni, Pneumologie Nasta, Gerota , World Clinic, Clinica Prof.conf. Dr Anghel, Clinica Urechii, Regina Maria , in TURCIA la A.C.i.B.A.D.E.M , Spitalul Colentina, si multe altele pe care nu mi le mai amintesc :Posted Image .... am facut zeci , sute de analize care mai de care mai costisitoare..sa scap de acest mucus deoarece pe tractul respirator ma termina chiar psihic simt nevoia din 2 in 2 minute sa scuip , tusesc, trag nasul , carai din gat ma si galida destul de rau...asa. Am crezut ca am alergie la praf , la acarieni deoarece am iesit la test cutanat mai demult mi s-a inrosit insa eu ma simt la fel si afara ( unde nu sunt acarieni in aer curat) si in casa si oriunde..plus ca am facut analize pt Ige total..sa vad daca am vreo reactie alergica pt ceva si au iesit negative de 2 ori cu valori f mici ...plus ca mai multi alergologi mi-au spus ca nu e ceva alergic..ok am inteles si asta. Am fost la ORL la toate clinicile ORL unde ba primeam buline tipizate ba antibiotice ba mi s-a spus ca am o deviatie de sept minora si ca trebuie sa o fac neaparat...am facut-o acum 2 ani nici o schimbare.Mucus produs incontinuu, practic mucoasele mele produc mucus non-stop.  Am fost la plamani acum de curand am facut bronhoscopie m-am chinuit cu ea mi s-a recoltat si secretii am facut si CT cu substanta de contrast. Nimic anormal la plamanI( multumesc lui Dumnezeu ca la cat am tusit 2 ani si cat ma fortez bine ca nu am altele) ... Am mers si la psiholog cateva sedinte insa fara schimbari deoarece nu este de natura psihica, uneori reusesc sa am zile mai bune si nu mai am nimic nici macar tic de tuse sau carait sau stiu eu ce.

  Acum ce a mai ramas nerezolvat si neelucidat sunt urmatoarele..Mie imi creste splina din cate observ...acum 2 ani era 14. anul asta este 15. Eu sunt inalt este adevarat la 1.90 dar totusi.
Al doilea lucru este ca am o hernie hiatala mai veche si ma gndesc daca nu cumva am si un reflux desi partea proasta este ca am facut enodoscpia pt hernie acum vreo 4-5 ani cand a fost descoperita ...intre timp n-am avut probleme ..si de acum 2 ani am inceput sa am problemele astea foarte naspa...plus ca acum 6 luni am refacut o endoscopie la spitatlul militar unde am precizat doctorului ca il rog sa se uite bine ca am o gadilatura pe gat pe partea dreapta si o hernie hiatala. Dupa ce s-a uitat am ramas stupefiat , ce hernie hiatala nu ai nimic esti ca o floare Posted Image Posted Image Posted Image ... Am si ragaieli dupa masa, de cele mai multe ori tusea imi vine dupa ce mananc ceva la fel ca si gadilatura. Daca nu mananc ceva toata ziua limba incepe sa ma usture si sa capat un miros ciudat nu chiar urat sa zic ca la halena dar tot ceva neplacut si simt limba foarte deranjant imi vine sa o smulg parca ar fi ceva pe ea si ma tine. Si mai am probleme cu DAO ( diaminoxidaza enzima care metabolizeaza histamina in exces din organism) prima oara era 10 a doua oara 7 ca rezultat intervalul fiind intre 14-33.


de curand am facut la World Clinic niste analize pentru flora intestinala si pt scaun. In scaun nu s-a gasit nimic paraziti iar la flora s-au gasit dezechilibre foarte multe Eschinera coli biovare si foarte scazute bifidobacterii si lactobacili( pentru astea iau probiotic acum) ..... totusi ce e cu mucusul asta asa abundent din toate partile ce sa mai fac Posted Image( nici nu stiu ce sa mai explic Posted Image Posted Image sunt tare dezamagit. Ah si inca ceva doar cu 2 chestii am observat ca limba incarcata s-a retras. O data cand am luat antibiotic  Doxicilina( 2 zile a fot doar in spatele gatului f f incarcata in rst o limba roza si frumoasa Posted Image si parca nici secretii nu aveam( luasem doxicilina pt ca imi iesisre niste anticorpi in sange pentru mycoplasma 16 zile am luat antibiotic) ...si uneori cand iau Omez desi acu Omezu parca nu mai are efect..ce sa fac?Posted Image  Ma simt asa bine cand am limba curata.
  mai tin ssa precizez ca o luna jumatate cat am tinut regimul anti - candida  in loc sa imi dispara de pe limba incarcatura se facuse alba toata toata...si mancam doar salata, castraveti , ardei , pui fiert si inca cateva chestii..cu astea am trait o luna jumate. ce e adevarat dimineata nu aveam nici raul sau starea de voma si nici tusea insa secretiile nazale erau la fel. am facut si aerosoli nu simt ca ma ajuta mare lucru pt ca nu cred ca este o problema fiziologica( pasagele mele nazale sunt f ok) doar ca se incarca cu mucus sii imi ingreuneaza respiratia. uneori cand reusesc sa curat tot mucusul respir suuuuuuper bine si ma simt asa fresh, plus ca uneori mi se desfunda daca stau iin pozitii mai ciudate in pat..posibil sa fie si o presiune acolo undeva pe vasele de sange ca m-am interesat si de rinita vasomotorie ( initial era diagnostic de alergica) ... acum oare ce sa fac ce sa, de acest mucus eu ca sa scap?

Am uitat sa mai precizez ca acest mucus are gust sarat cand se scurge posterior..  cu ce sa incep sau cu ce sa mai continui?

Edited by cmghostbuster, 02 December 2013 - 18:00.


#100
cmghostbuster

cmghostbuster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2013
si daca nu mannac 3-4 ore...incep sa am un gust amarui pe limba..

#101
Turkis

Turkis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.02.2009
Dezechilibrul florei intestinale poate produce sindromul intestinului permeabil (SIBO in engleza).
Asta ar putea fi o cauza.
Incerc sa gasesc un gastro-enterolog care stie despre ce e vorba pt ca o parte dintre ei nu stiu decat de gastrita si ulcer.Altceva nu au mai invatat.

#102
boheems

boheems

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2018

 cmghostbuster, on 02 decembrie 2013 - 17:43, said:

Salut! Am si eu o problema oarecum asemanatoare cu a voastra.
   In primul rand am limba incarcata
   In al doilea rand am o tuse iritativa care uneori se sfarseste tusind un mucus f vascons si aderent gri sau clar ca apa
   In al 3-lea rand simt o gadilatura pe gat uneori dupa masa si cand tusesc tot de acolo simt clar cum se desprinde mucusul
   in al 4-lea rand am si nasul infundat cu aceleasi secretii mucoase incolore...uneori din nas mai suflu mucus alb pastos asa.
   In al 5-lea randn stare generala de rau dimineata, uneori de voma. si uneori inainte imi bagam 2 degete pe gat ca sa vomit dar nu reuseam sa vomit nimic cum vomiti secretia aceea verde si naspa...ci doar mi se contracta gatul si imi curgea niste mucus acumulat.
    Am incercat sa tratez orice...am crezut ca am candida initial , am tratat ( am luat 27 de zile formula candida, Ulei de oregano , dieta o luna jumatate fara nimic paine, drojdie, dulciuri, fructe, carbohidrati etcc ceea ce n-ai voie in caz de candida...slabisem super mult cam 10 kg, am mai luat tratamente cu nistatin, toate antifungicele de pe piata dar am observat ca nu mai au nici un efect si ca acea incarcatura ramane la fel). Am zis bun am repetetat niste analize legate de candida cu exudat si in scaun...in mod ciudat candida nu s-a mai gasit ( desi initial imi tot iesea) probabil o fi disparut bombardata de atatea tratamente . Bun deci am taiat de pe lista Candida.
Aveam in nas Stafilococ auriu cica la exdudatele nazale dar care nu imi facea probleme pt ca ''cica'' eram purtator sanatos si ca multi oameni il poarta el fiind pasager. In fine secretii nazale am zis ca de la el sunt mi s-a pus pata pe el...am facut antibiograme am tratat de-a lungul timpului cu o groaza de antibiotice el nu disparea . Pana am cumparat de la cineva de aducea din afara crema nazala Bactroban care se pare a avut efect. Stafilococ nu a mai iesit la analize. bun am scapat si de asta zic eu.
    Problema insa initiala a ramas. AM fost peste tot incepand cu clinicile private si terminand cu spitalele de stat :  MedLife, Victor Babes, Sanador, Synevo, Anima, Columna, Militar, Panduri, Fundeni, Pneumologie Nasta, Gerota , World Clinic, Clinica Prof.conf. Dr Anghel, Clinica Urechii, Regina Maria , in TURCIA la A.C.i.B.A.D.E.M , Spitalul Colentina, si multe altele pe care nu mi le mai amintesc :Posted Image .... am facut zeci , sute de analize care mai de care mai costisitoare..sa scap de acest mucus deoarece pe tractul respirator ma termina chiar psihic simt nevoia din 2 in 2 minute sa scuip , tusesc, trag nasul , carai din gat ma si galida destul de rau...asa. Am crezut ca am alergie la praf , la acarieni deoarece am iesit la test cutanat mai demult mi s-a inrosit insa eu ma simt la fel si afara ( unde nu sunt acarieni in aer curat) si in casa si oriunde..plus ca am facut analize pt Ige total..sa vad daca am vreo reactie alergica pt ceva si au iesit negative de 2 ori cu valori f mici ...plus ca mai multi alergologi mi-au spus ca nu e ceva alergic..ok am inteles si asta. Am fost la ORL la toate clinicile ORL unde ba primeam buline tipizate ba antibiotice ba mi s-a spus ca am o deviatie de sept minora si ca trebuie sa o fac neaparat...am facut-o acum 2 ani nici o schimbare.Mucus produs incontinuu, practic mucoasele mele produc mucus non-stop.  Am fost la plamani acum de curand am facut bronhoscopie m-am chinuit cu ea mi s-a recoltat si secretii am facut si CT cu substanta de contrast. Nimic anormal la plamanI( multumesc lui Dumnezeu ca la cat am tusit 2 ani si cat ma fortez bine ca nu am altele) ... Am mers si la psiholog cateva sedinte insa fara schimbari deoarece nu este de natura psihica, uneori reusesc sa am zile mai bune si nu mai am nimic nici macar tic de tuse sau carait sau stiu eu ce.

  Acum ce a mai ramas nerezolvat si neelucidat sunt urmatoarele..Mie imi creste splina din cate observ...acum 2 ani era 14. anul asta este 15. Eu sunt inalt este adevarat la 1.90 dar totusi.
Al doilea lucru este ca am o hernie hiatala mai veche si ma gndesc daca nu cumva am si un reflux desi partea proasta este ca am facut enodoscpia pt hernie acum vreo 4-5 ani cand a fost descoperita ...intre timp n-am avut probleme ..si de acum 2 ani am inceput sa am problemele astea foarte naspa...plus ca acum 6 luni am refacut o endoscopie la spitatlul militar unde am precizat doctorului ca il rog sa se uite bine ca am o gadilatura pe gat pe partea dreapta si o hernie hiatala. Dupa ce s-a uitat am ramas stupefiat , ce hernie hiatala nu ai nimic esti ca o floare Posted Image Posted Image Posted Image ... Am si ragaieli dupa masa, de cele mai multe ori tusea imi vine dupa ce mananc ceva la fel ca si gadilatura. Daca nu mananc ceva toata ziua limba incepe sa ma usture si sa capat un miros ciudat nu chiar urat sa zic ca la halena dar tot ceva neplacut si simt limba foarte deranjant imi vine sa o smulg parca ar fi ceva pe ea si ma tine. Si mai am probleme cu DAO ( diaminoxidaza enzima care metabolizeaza histamina in exces din organism) prima oara era 10 a doua oara 7 ca rezultat intervalul fiind intre 14-33.


     de curand am facut la World Clinic niste analize pentru flora intestinala si pt scaun. In scaun nu s-a gasit nimic paraziti iar la flora s-au gasit dezechilibre foarte multe Eschinera coli biovare si foarte scazute bifidobacterii si lactobacili( pentru astea iau probiotic acum) ..... totusi ce e cu mucusul asta asa abundent din toate partile ce sa mai fac Posted Image( nici nu stiu ce sa mai explic Posted Image Posted Image sunt tare dezamagit. Ah si inca ceva doar cu 2 chestii am observat ca limba incarcata s-a retras. O data cand am luat antibiotic  Doxicilina( 2 zile a fot doar in spatele gatului f f incarcata in rst o limba roza si frumoasa Posted Image si parca nici secretii nu aveam( luasem doxicilina pt ca imi iesisre niste anticorpi in sange pentru mycoplasma 16 zile am luat antibiotic) ...si uneori cand iau Omez desi acu Omezu parca nu mai are efect..ce sa fac?Posted Image  Ma simt asa bine cand am limba curata.
  mai tin ssa precizez ca o luna jumatate cat am tinut regimul anti - candida  in loc sa imi dispara de pe limba incarcatura se facuse alba toata toata...si mancam doar salata, castraveti , ardei , pui fiert si inca cateva chestii..cu astea am trait o luna jumate. ce e adevarat dimineata nu aveam nici raul sau starea de voma si nici tusea insa secretiile nazale erau la fel. am facut si aerosoli nu simt ca ma ajuta mare lucru pt ca nu cred ca este o problema fiziologica( pasagele mele nazale sunt f ok) doar ca se incarca cu mucus sii imi ingreuneaza respiratia. uneori cand reusesc sa curat tot mucusul respir suuuuuuper bine si ma simt asa fresh, plus ca uneori mi se desfunda daca stau iin pozitii mai ciudate in pat..posibil sa fie si o presiune acolo undeva pe vasele de sange ca m-am interesat si de rinita vasomotorie ( initial era diagnostic de alergica) ... acum oare ce sa fac ce sa, de acest mucus eu ca sa scap?

Am uitat sa mai precizez ca acest mucus are gust sarat cand se scurge posterior..  cu ce sa incep sau cu ce sa mai continui?


#103
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
Are cineva noutati?

#104
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019
doamne, prima data am citit limba incarnata in titlul topicului si ma intrebam ce satana o mai fi si aia. =)))))))))))))

Edited by holymoses, 25 January 2019 - 11:50.


#105
alin013

alin013

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2019
Fratilor n-are nimeni noutati, mai postati aici cum ati scapat de limba incarcata si alba, daca a scapat cineva.

#106
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 wolfydRg, on 04 noiembrie 2008 - 12:09, said:



O sa va mai tin la curent cum a mai evoluat situatia.

Au trecut vreo 10 ani. Cum mai stai? :lol:

Si eu am avut d'asta prin liceu, mi-au dat ceva si a mai ameliorat situatia. Intre timp am plecat din tara si am avut cateva accidente stupide la rand care necesitau antibiotic.

Clar ca dupa asta, (de vreun an) e alba, mai spre gat. M-am dus zilele astea la doctorul de familie aici, dar a zis ca nu e alba, desi era. Mi-am dat seama ca-i proasta si am lasat-o balta.

O sa ma-ntorc in tara sa vad daca pot face ceva. Nu ma afecteaza deloc (gust, discomfort), doar ma ingrijoreaza sursa. Eu seara dorm numai cu gura deschisa, desi am fost operat de polipi.

Acum, cand vad prin cate ai trecut tu, cred nu m-as complica tare. Sa-mi fac niste analize la sange sa vad daca sunt sanatos overall, si daca limba e alba aia e, pot sa traiesc cu ea. :lol:

#107
Krack0707

Krack0707

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2020

 wolfydRg, on 02 august 2007 - 12:17, said:

Hmm e aproape la fel ca a mea. Are o tenta spre galben.

 wolfydRg, on 01 august 2007 - 19:14, said:

Am atasat poze cu limba dupa cateva ore nemancat si dupa ce am curatat-o cu periuta atat cat sa putut.
Poate a mai intalnit cineva asa ceva.

Salut   de o luna mă lupt cu arsuri pe limba ... 3 săptămâni stări de voma
Greața etc ...  După numeroasele analize mi au depistat helicobacter pylori ...
Am realizat tratamentul dar totuși limba a rămas la fel de alba ...
Ai găsit rezolvare limbi tale ?


#108
Krack0707

Krack0707

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2020
Salut ,  glicerina 100% vegetala ... Tot aici era un comentariu ... Eu am incercat acum un an sa fumez vape.. și normal că lichid ul îl pregăteam eu ... Așa că glicerina aveam în casă ... Am observat că curata limba încărcată ... Totuși rămâne de observat ... Astăzi mi am clătit gură de 5-6 ori cu ea ...e curata toată ...dar parca e dezbrăcată fără albeață aia

. În fine cel puțin  a dispărut astăzi albeață ...
Am căutat să mă alimentez doar sănătos săptămâna asta ...
Deci incercati glicerina vegetala 100%

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate