Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

DOMUS STIL CONFORT PARK

- - - - -
  • Please log in to reply
5969 replies to this topic

Poll: Chestionar exclusiv pt locatari (177 member(s) have cast votes)

Sunteti multumiti de DomusStil Conf. Park?

  1. DA, este placut (51 votes [28.65%])

    Percentage of vote: 28.65%

  2. Nu chiar, ma asteptam sa fie mai bine (27 votes [15.17%])

    Percentage of vote: 15.17%

  3. NU, am facut o greseala si regret (31 votes [17.42%])

    Percentage of vote: 17.42%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (69 votes [38.76%])

    Percentage of vote: 38.76%

Sunteti multumiti de vecini?!

  1. Sunt OK, majoritatea de treaba (33 votes [18.54%])

    Percentage of vote: 18.54%

  2. Nu-mi dau seama, nu prea interactionez cu ei (44 votes [24.72%])

    Percentage of vote: 24.72%

  3. NU, nu-mi plac vecinii (30 votes [16.85%])

    Percentage of vote: 16.85%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (71 votes [39.89%])

    Percentage of vote: 39.89%

Din legendele urbane, neajunsuri

  1. Zona este aglomerata (6 votes [3.37%])

    Percentage of vote: 3.37%

  2. Mirosul de la Protan o realitate (30 votes [16.85%])

    Percentage of vote: 16.85%

  3. Pozitia periferica ma oboseste (11 votes [6.18%])

    Percentage of vote: 6.18%

  4. Lipsa parcurilor si a utilitatilor urbane se simte in traiul zilnic (19 votes [10.67%])

    Percentage of vote: 10.67%

  5. Urasc AUTOVIT, wknd'urile sunt ingrozitoare (44 votes [24.72%])

    Percentage of vote: 24.72%

  6. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (68 votes [38.20%])

    Percentage of vote: 38.20%

Vote Guests cannot vote

#37
blondasicreata

blondasicreata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.03.2007

View Postcelavek, on Mar 23 2007, 22:29, said:

E careva aici care a facut pasul cu baietii astia de la Confort Park?

Contractul ala e cam varza la o citire mai atenta cu creionul in mana.
Chestia cu tzeava de gaze, cu bransamentele la apa, curent, cablu TV - ce-i aia, platesc eu toate cablurile si tevile pana la bloc, de acolo de unde le-au adus ei?
Daca stalpul de curent e la 2Km ma pun sa platesc 2Km de cablu. Plus taxele initiale de furnizare, plus proiect, plus executie!!? Zice in contract ca eu platesc costurile bransarii la utilitati (e.g. apa curenta). Mi se pare ca ascunde multe costuri, contractul ala. Daca vroiam sa dau 100K pe un apartament ma duceam la altii. Mama ma-sii! Te ademensc cu preturi mai mici ca sa-ti dea cu shmenu'-n cap dupa aia. Baga-mi-as ceva in tara asta de kkt!

Daca ma poate ajuta cineva ... cu informatii, cat mai multe informatii ...

Eu nu am inteles din contract ca trebuie sa platesc bransarea de la stalp. Am fost la ei la juridic si am discutat, iar eu platesc bransarea si proiectul de la mine din apartament. La fel si cu teava de gaze, chiar daca mi-o aduc ei pana la centrala, eu platesc si proiectul si bransarea si contractul si contorul, etc. Mie mi-au zis ca fata de pretul din conbtract sa mai am pregatiti vreo 2000 de euro pentru toate chestiile astea, ceea ce nu mi se pare infiorator de mult. Si daca imi luam un paratament vechi, tot trebuia sa schimb contractele pe numele meu, lucru care costa suficient. In Pipera am auzit ca i-a costat 19 milioane gazul. Oricum astept pe cineva care sta acolo sa ne spuna cum si in ce fel

#38
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007
Un contract te poate feri de escroci, daca nu este facut chiar de escrocii respectivi :) Eu nu am gasit decat un constructor la care sa pot negocia acel contract, a fost de fata si avocatul meu, am ajuns la o intelegere si am luat cu pret bun, intr-o zona super ( nu spun unde pentru ca nu vreau sa sa spuna ca fac reclama ).

#39
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Pana la urma e greu pe aceasta arie sa nu faci reclama, dar depinde doar cum o faci.
Pana la urma acest forum este pt. informare -> ajuta la luarea unor decizii, deci poti spune despre ce este vorba :)

#40
celavek

celavek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 21.03.2007

View Postblondasicreata, on Mar 24 2007, 10:00, said:

Eu nu am inteles din contract ca trebuie sa platesc bransarea de la stalp. Am fost la ei la juridic si am discutat, iar eu platesc bransarea si proiectul de la mine din apartament. La fel si cu teava de gaze, chiar daca mi-o aduc ei pana la centrala, eu platesc si proiectul si bransarea si contractul si contorul, etc. Mie mi-au zis ca fata de pretul din conbtract sa mai am pregatiti vreo 2000 de euro pentru toate chestiile astea, ceea ce nu mi se pare infiorator de mult. Si daca imi luam un paratament vechi, tot trebuia sa schimb contractele pe numele meu, lucru care costa suficient. In Pipera am auzit ca i-a costat 19 milioane gazul. Oricum astept pe cineva care sta acolo sa ne spuna cum si in ce fel

Ti-au zis!
Si ce valoare juridica au vorbele. In momentul cand or sa vina sa spuna ca trebuie sa platesti o chestie aberanta, cum ar fi traseele cablurilor de la stapl la bloc, ce-o sa faci? O sa le zici "Pai mi-ati spus ca ..." iar ei or sa-ti fluture contractul in fata.
De ce mi se par ascunse multe chestii si ca e cumva rost de shmen? Am aflat ieri ca am un coleg de serviciu care si-a luat de la ei (a platit avansul) si mi-a spus ca n-au vrut sub nici o forma sa schimbe contractul, ca e standard, ca e nu stiu cum ... bla, bla. Omul se dusese cu antecontractul adnotat la paragrafele care i se pareau ca nu sunt tocmai in regula ... dar l-au flituit. Omul a semnat si a dat banu', pentru ca pana la urma vroia casa. Chestiile astea sunt intoxicate cu romanism de genul : "Nu-ti place la mine? Marsh si cumpara in alta parte!"

Daca ar accepta un act aditional la contractul ala care e standard si alte alea, poate ca n-as mai fi asa de circumspect. Eu inteleg sa platesc contractele de furnizare si taxele initiale ce tin de ele, dar bransament inseamna cu totul altceva si presupune alte costuri.

#41
celavek

celavek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 21.03.2007

View PostVVVV, on Mar 24 2007, 11:45, said:

Un contract te poate feri de escroci, daca nu este facut chiar de escrocii respectivi :) Eu nu am gasit decat un constructor la care sa pot negocia acel contract, a fost de fata si avocatul meu, am ajuns la o intelegere si am luat cu pret bun, intr-o zona super ( nu spun unde pentru ca nu vreau sa sa spuna ca fac reclama ).

Pai zi-ne si noua! Eventual putem discuta cu mesaje private. Si poate imi recomanzi si mie avocatul respectiv.

#42
blondasicreata

blondasicreata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.03.2007

View Postcelavek, on Mar 24 2007, 12:43, said:

Ti-au zis!
Si ce valoare juridica au vorbele. In momentul cand or sa vina sa spuna ca trebuie sa platesti o chestie aberanta, cum ar fi traseele cablurilor de la stapl la bloc, ce-o sa faci? O sa le zici "Pai mi-ati spus ca ..." iar ei or sa-ti fluture contractul in fata.
De ce mi se par ascunse multe chestii si ca e cumva rost de shmen? Am aflat ieri ca am un coleg de serviciu care si-a luat de la ei (a platit avansul) si mi-a spus ca n-au vrut sub nici o forma sa schimbe contractul, ca e standard, ca e nu stiu cum ... bla, bla. Omul se dusese cu antecontractul adnotat la paragrafele care i se pareau ca nu sunt tocmai in regula ... dar l-au flituit. Omul a semnat si a dat banu', pentru ca pana la urma vroia casa. Chestiile astea sunt intoxicate cu romanism de genul : "Nu-ti place la mine? Marsh si cumpara in alta parte!"

Daca ar accepta un act aditional la contractul ala care e standard si alte alea, poate ca n-as mai fi asa de circumspect. Eu inteleg sa platesc contractele de furnizare si taxele initiale ce tin de ele, dar bransament inseamna cu totul altceva si presupune alte costuri.

Si eu am amanetat un apartament la ei. Nu mi-am luat un avocat sa discut antecontractul, dar am ajuns la o concluzie. Chair daca mi-ar cere 10000 de euro pentru bransare tot nu as ajunge la pretul altor apartamente noi, la care constructorii cer bani in nesimtire, Pe acceasi suprafata la NOOR ajung la 100000 de euro. Aici dau 80000. Am vorbit cu oameni care si-au luat la ei in Pipera, nu au fost jegmaniti. Mie mi s-au parut destul de cinstiti. Fiecare cum crede de cuviinta. Am mai spus si daca iti faci o casa si-ti tragi tu fir de curent din banii tai, tot trebuie sa platesti bransamentul, nu inteleg de la ce vreti sa va erijati. Moaca nu se poate in ziua de astazi.

#43
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Cand faci casa in regie proprie, intr-adevar, va trebui sa iti tragi fire si bransamente, dar aici nu este cazul.
Eu dau o caruta de bani (fizic) si vreau teoretic ca atunci cand e gata sa imi aduc mobila si sa ma mut !

Nu mi se pare normal sa imi zica ca ei au ridicat casa si restul te priveste...
E ca si cum mi-ar da cineva o masina cu jenti, dar fara cauciucuri, pt ca le pot pune si eu.

Ideea este ca scot ochii la prosti si eventual scad pretul final cu cateva mii de euro, care pe ei i-ar fi costat mult mai putin decat te-ar fi costat pe tine, pt ca nu platesc electricienii, instalatorii si pe cei de la gaze la bucata ci cu salariu.

Asa, cam vei face tu aceste demersuri te va costa cel putin dublu !

#44
blondasicreata

blondasicreata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.03.2007
Am mai citit odata contractul si nu trebuie sa platesti bransarea de la stalp, ci de pe palier pana la apartamentul tau. Asa ca nu are cum sa coste mai multe de 3000 roni teava de gaz. Pana si telefonia o aduc tot ei in bloc si pana la priza din apartament dar trebuie sa-mi fac contract. Singurul lucru nasol la ei o sa fie hotelul buncar care e in fata cartierul si care ii obtureaza pe multi dintre noi. In schimb pretul e corect, la finisajele subtiri pe care le are.

#45
celavek

celavek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 21.03.2007

View Postblondasicreata, on Mar 25 2007, 17:05, said:

Am mai citit odata contractul si nu trebuie sa platesti bransarea de la stalp, ci de pe palier pana la apartamentul tau. Asa ca nu are cum sa coste mai multe de 3000 roni teava de gaz. Pana si telefonia o aduc tot ei in bloc si pana la priza din apartament dar trebuie sa-mi fac contract. Singurul lucru nasol la ei o sa fie hotelul buncar care e in fata cartierul si care ii obtureaza pe multi dintre noi. In schimb pretul e corect, la finisajele subtiri pe care le are.

Depinde ce intelegi prin bransare (si mai important e ce inteleg ei prin bransare). Eu o sa incerc sa negociez un act aditional la contract.
Am fost in weekend pe acolo. Pustiu! Pe harta pare mai departe de cosurile de la CET. Iar hotelul ala e imens si arat ca un camin, la stadiul la care e acum. Nici un fel de magazin sau farmacie sau mai stiu eu ce altceva ...
N-am reusit sa ma lamuresc totusi unde-s blocurile. Au inceput constructia? Eu n-am vazut decat hotelul. Nu se vede nimic altceva.
Au demarat ceva la blocurile alea? Daca nu, ma intreb si eu ca nestiutorul in ale constructiilor, cum or sa faca 4 blocuri in 8 luni de zile???!!! Cu clasicul heirupism neaosh???

Oricum nu mai vreau sa fiu Gica Contra. Cu toate dezavantajele, se pare ca e cea mai buna solutie pentru mine! Si de la terasa am s-admir zveltele cosuri fumegande  :) . Si-o sa arunc cu cartofi dupa caini!

#46
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
In privinta termenului de finalizare.. nu fiti optimisti :)
Daca se apuca acum probabil va fi gata in 2 ani...

Facilitati in zona din pacate nu exista (magazine, farmacii etc) pt ca e pustiu.. :)

#47
blondasicreata

blondasicreata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.03.2007
Eu nu am nici un interes sa le fac reclama, dar sa stii ca nu e dracul asa de negru. Cu bransarea eu am lamurit-o. Am fost si in Pipera si am intrebat. Bransarea o platesc de pe palier pana in casa. Nici un metru mai mult. Scrie in contract ca o duc pe palier.
2. la mana, au inceput sa ridice, suntla etajul 2. Nu le ridica pe toate 4 deodata, 3 pana in decembrie, unul pana la primavara viitoare. Am fost si ieri pe santier, si acum 2 saptamani. Au un ritm de 2 nivele pe luna. Statia de betoane e a lor si e langa santier. Daca nu ai vazut nimic, poate nu ai intrat in spatele hotelului pentru ca acolo e.

3 la mana, daca ai masina nu stiu de ce ai vrea sa ai farmacia la parterul blocului. E la maximum un kilometru. Despre magazine sunt zvonuri ca vine Real-ul chiar langa Practiker.

Cosurile de la CET raman o problema, dar de banii astia nu cred ca as fi putut sa-mi iau casa la padure. Asa ca depinde unde vrei sa faci compromisul, la zona sau la bani.

Eu deja am semnat antecontractul, astept cu nerabdare sa ma mut.

#48
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Zona e in plina dezvoltare, asta e clar; momentan este intre Vitan si Berceni, iar asta nu e chiar confortabil (din experienta).

Din experienta, structura se ridica relativ rapid. Urmatoarele etape iau ff. mult timp si migala...
O sa trec sa ma uit si eu maine.

#49
bestcip

bestcip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.04.2007
Eu am aflat de 2-3 saptamani de acest proiect si am fost la o prima intalnire cu ei.
Par seriosi dar treb sa merg cu acel contract la un avocat sa-mi spuna parerea lui.

Eu stau in Berceni si am mers cu masina de cateva ori pe acolo si este adevarat ca 2 blocuri sunt cu constructia la et 2 si unul la fundatie (pe acesta nu l-am vazut pt ca nu am intra in santier).

Zona este slab dezvoltata acum, dar cand se va termina acel hotel si toate cele 4 blocuri cred ca se va schimba radical peisajul. Sunt serele de la Vitan care vor disparea in 2-3 ani si sigur vor fi construite alte blocuri/birouri in zona.

Transport exista RATB linia 102, care are 4 statii pana la metrou Aparatorii Patriei, mai exista si o linie de maxi taxi al carei traseu nu-l stiu.

Va sfatuiesc sa va ganditi si la ce mai ofera cartierul Berceni acum si in viitor:
- Metro, Selgros si Plus la 5-10 min de mers cu masina.
- la P. Sudului se construieste Sun Plazza Mall (am inteles ca va fi cel mai mare mall din Romania), care va avea la parter Cora.
- Praktiker este la un pas si daca apare si Real-ul langa el nu ce si-ar putea cineva dori mai mult.
- Lacul Vacaresti care in viitor sigur se va transforma in ceva cat de cat interesant.


Voi reveni cu alte amanunte pe masure ce voi mai afla...

#50
blondasicreata

blondasicreata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.03.2007

View Postbestcip, on Apr 9 2007, 09:01, said:

- la P. Sudului se construieste Sun Plazza Mall (am inteles ca va fi cel mai mare mall din Romania), care va avea la parter Corra.
- Lacul Vacaresti care in viitor sigur se va transforma in ceva cat de cat interesant.


Unde se construieste Sun Plaza Mall, mai e vreun locl iber pe la Piata SUdului?

Cat despre lacul Vacaresti tocmai au dat drumul la autorizatii de constructie, asa ca in 4 ani o sa se umple tot terenul ala. Deja Asmita construieste acolo blocuri de 24 de etaje. Langa ei o sa se mai lipeasca unii si tot asa

Edited by blondasicreata, 09 April 2007 - 08:59.


#51
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Salutare.
Pentru mine Domus e OK din mai multe puncte de vedere dar ce nu am inteles la ei este cu subsolul blocului
De ce nu a facut locuri de parcare in subsolul blocului ca la 9 etaje ar trebui
La fel au facut si la Terra dar alea barem au 5 etaje B)

#52
campeanusorin

campeanusorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.04.2007
Deci domnilor, se pare ca mai multi dintre noi vom fi vecini.  :D
Ideea e ca pare super pomana. Atat de pomana incat inca nu imi vine sa cred. Sper ca nu voi lua tzeapa.
In ceea ce priveste locatia, va pot asigura ca este excelenta : exact langa lacul Vacaresti, ce va deveni in scurt timp noul Sat Francez. Tot acolo, un mare Mall. Exact langa, un alt parc rezidential (asmita). Tot acolo se construieste acum si un Real. Foarte aproape de Pitata Uniri (5.4 km, masurat de mine).
Eu am luat un apartament de tip 2 de la ei. Am semnat si sper ca in septembrie sa il preiau. Se pare ca blocul sud va fi gata atunci iar blocul nord prin martie.
Legat de bransamentele la utilitati, totul este corect. Toat costurile legate de bransarea efectiva trebuiesc suportate de proprietar.
Eu am optat pentru varianta la rosu, astfel incat sa elimin probabilitatea de a avea niste finisaje de proasta calitate.
Diferenta de pret intre "la rosu" si finisat este de cca 10.500 euro. din ce am discutat cu 2 constructori, cam tot atat m-ar duce daca l-as face eu.
Acum, intrebarea este : am achitat cash avansul de 30%. Pentru diferenta imi va trebui un credit ipotecar. Insa am inteles ca acesta nu se poate face decat daca ai cadastru si intabulare, ce nu se pot face decat atunci cand este gata constructia. Stie cineva cum se procedeaza?

Edited by campeanusorin, 12 April 2007 - 17:45.


#53
blondasicreata

blondasicreata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.03.2007

View Postcampeanusorin, on Apr 12 2007, 18:34, said:

Acum, intrebarea este : am achitat cash avansul de 30%. Pentru diferenta imi va trebui un credit ipotecar. Insa am inteles ca acesta nu se poate face decat daca ai cadastru si intabulare, ce nu se pot face decat atunci cand este gata constructia. Stie cineva cum se procedeaza?


Inainte de cu o luna de predarea apartamentului o sa-ti dea ei documentatia cadastrala (pe care o platesti tu, vreao 100E) cu care sa te duci la banca. Tot ce trebuie sa faci este sa-i anunti ca diferenta de 70% o platesti cu credit ipotecar. Daca nu i-ai anunat cand ai platit antecontractul, mai ai inca timp. Vorbeste cu ei ca o sa te ajute. In Pipera ca toata lumea a luat cu credit asa ca deja au experienta.

Un se construieste Real-ul? Ca de Asmita stiu.

#54
campeanusorin

campeanusorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.04.2007
realul se face chiar la piata bobocica, la 5 min de mers cu masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate