Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Amplificare KASHTAN-1 rusesc !

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Sorrow

Sorrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.03.2004
Ma poate indruma cineva in incercarea mea de a scoate amplificarea dintr-un magnetofon veki rusesc KASHTAN-1 ? Vreau sa raman doar cu acele componente care alcatuiesc amplificatorul magnetofonului (ma intereseaza intrare/ieshire, bass, treble, balanbce si volum). Nu prea ma pricep eu la electronica..dar ash putea incepe sa invatz pe rabla asta..ca oricum nu e mare pierdere daca pun mana unde nu trebe :P Va multzumesc ! :oK:

#2
Sorrow

Sorrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.03.2004
:( Nimeni nu a jtie cum arata un magnetofon pe sub carcasa ? :( In special intampin probleme in decuplarea motorului..adik nush ce fac cu acele fire pe care le dezlipesc de la motor..le lipesc intre ele ???

#3
Sorrow

Sorrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.03.2004
Mi-ar fi de folos si cunosc si cam ce contzine un amplificator...componente si cam cum arat..sa le selecteze din magnetofon si sa arunc restu ..

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca tu crezi ca o sa gasesti pe cineva  de pe forum, care sa mai aiba un magnetofon identic, sa-l desfaca si sa-ti mai dea si indicatii de genul: "firul rosu se  taie, firul negru se lipeste..." atunci esti asa de norocos ca mai bine joci la loto. :cool:
Pentru a te ghida in operatiunea ta este nevoie sa existe in comun o schema si detalii de amplasare, eventual o imagine cu pozitionarea componentelor.
In principiu trebuie sa pastrezi in afara de amplificatorul propriu zis si partea de alimentare. Pentru orice "consumator" suplimentar care se desface din circuit, firele de alimentare se pastreaza izolat, adica nu se pun in scurtcircuit. :)
Problema delicata va fi sa te folosesti de intrarile audio pentru a avea un nivel  de intrare compatibil cu sursele de semnal. De asemenea deoarece un magnetofon are parti componente folosite si la inregistrare si la redare, va trebui sa-ti notezi pozitia unor comutatoare care sa fie in modul "redare". Pentru a te ghida cit de cit, ar trebui sa faci tu o descriere a problemelor si componentelor pe care le gasesti in magnetofon si in functie de aceste lucruri  sint posibile indicatii suplimentare.

#5
Sorrow

Sorrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.03.2004
Partea cu lipitul firelor intre ele era o gluma neagra :)
In principiu vreau sa scap de toiate feratniile care formeaza partea cu redarea si recordu...am ajuns acolo si am vazut ca e cam complicata treaba..adik trebuie sa pastrez unele comutatoare in anumite pozitzii pt ca magnetofonul sa functioneze ca un amplificator...si vreau sa spun ca la cat m-am holbat prin el..se vede ca e treaba de rusnac si e totul pus in ordine si disciplina..dar am citit pe forum nijte posturi foarte amanuntzite si profesionale despre astfel de probleme..incat am crezut ca daca jtiu atata, poate nu le-a scapat si un biet magnetofon...
Din toata adunatura de fire si fiare din ele disting si eu un traf, un vumetru, poetntziometre, mufele de intrare si ieshire si alte fleacuri..dar exista piese despre care nu shtiu nici cu ce sa le compar ca forma sau amplesament.. totushi am sa-mi incerc norocul si am sa scot toata partea mecanica( parghii, rotzi, curele si late prostii) dar am o problema cu bobina aia mare care cantareshte peste 50% din aparat...de care vreau sa scap si sa pun totul intr-o cutie mai mica si mai ushoara... deci imi sunt folositoare si pareri, ideei ca oricum nu pierd nimic daca se strica...mai invatz si eu cate ceva..si daca imi iese intr-un final..iar nici o pierdere...de aceea nu o consider ca o problema demna de un raspuns pe forum...apelez la amabilitatea si rabdarea unor profesionishti care nu ar pierde nimic daca m-ar initzia putzin in domeniu.. Va multzumesc anticipat !

P.S. daca nu am shanse...delete my thread :)

sorry pt deranj...

#6
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
That's no sorrow, pe masura ce inaintezi in "defisare" o sa te indrumam

#7
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Kashtan1 e modelul cu masca alba si VU-Metru pe tub!
A facut cineva ce spui tu dar a avut ceva de munca...iar alimentarea a ramas externa!
In principiu a decupat doar partea de jos...adica statia rezultata era cu masca originala si cu butoane cu tot.
daca nu ma inseala memoria e VOLUM/BAS/INALTE/BALANS/Alegere piste /Rec Stinga /Rec Dreapta
Bineinteles ca toate firele ce duceau la motor cat si pe la panoul de sigurante au fost regindite si rearanjate ! A fost ceva de munca! Si e greu de explicat aici ce fire sa tai si ce fire sa lasi Etc.
Nu inteleg la ce bobina te referi?TRAFUL DE ALIMENTARE ???

#8
Sorrow

Sorrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.03.2004
Bobina - Motorul....care invarte "platanele" benzile. Eu am vazut la cineva scoasa amplificarea..eram la un show..si nu eram kiar in cea mai mare forma cu memoria :) si nu-mi mai aduc aminte detaliile...si nu am mai dat de el de atunci..arata destul de bine...Imi aduc aminte ca din motorashul ala ishi facuse un ventilator dragutz :)
Am sa incerc totushi...sa las doar "matzele"(firele) si restu arunk....am sa urmaresc firele care alimenteaza motorul..si le izolez.. si apoi vad eu cum le inghesui intr-o alta cutie..si am sa merg si la un magazin de piese cu un potentziometri sa vad daca exista ceva asemantor dar de dimensiuni mai mici si design mai placut...:P
Promit thread nou la sectiunea Fun cu poze...cand e gata opera :)

#9
wwilly

wwilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.04.2004
Am eu un mag Kashtan in debara, am si schema electricaam avut in gand si eu sa fak niste modificari dar no way!!!  Electronistii care cunosc conceptele ruresti (proiectare tipic ruseasca) isi cam dau seama despre ce vorbesc! Scema nu prea suporta modificari pentru ca este atat de "idioata" ca nu se poate face numik . M-am gandit chiar sa scot toata partea electronica si sa-i pun alta(preamplificatoarele s-au decalibrat pt ca condensatoarele isi modifica capacitatea) dar am renuntat si la asta pt ca este foarte multa treaba mecanica .  Pe langa asta alimentarea se face cu plusul la masa(inca o chestie ruseasca) asa ca nici etajul de alimentare nu prea il poti folosii!  Asa a ramas vechiul mag in debara...  Plus ca nici benzi nu se prea gasesc!

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Omule cel mai bine e sa tai partea de sus si sa pastrezi partea de jos!
acolo e toata electronica ..unde nu mai pui ca ramane si VU-metru acolo si da bine la ochi!

#11
Sorrow

Sorrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.03.2004
/sHit incerc incerc...numa ca in partea de sus e trafu de care am nevoie cu tot cu um montaj aferent..anyway prinde forme...tre sa vad acuma de cutie..si nijte cleme..i-am pastrat si radiatoarele alea care cica absorb caldura ca daca da drequ si ia foc :yeah: doar are 2 canale de 15w..respectabile :) oricum mai trebe dusa si la doctor ca un canal e mort :(

Vedem ce iese..daca nu.../fire/   :ciocan:

10x everyone !

#12
blueicon

blueicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.03.2004
da lasa-l asa mai nene ce te incurca..decupleaza-i motorul si de fapt daca nu ma insel are o pozitie in care este decuplat.Cu ce te deranjeaza ca este mai mare putin.Macar merge si asa cum au spus ceilalti e mult de munca sa-l modifici.

#13
mcrutescu

mcrutescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2004
oare n-aveti vreo idee de unde as putea sa cumpar un kashtan sau rostov; chiar defect?
ma bate de câtva timp un gând sa fac un HTPC (home theater pc) - vezi www.mini-itx.com si un mag vechi pe care sa-l golesc de partea mecanica ar fi perfect - in plus daca as pastra amplificatoru' ...

#14
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Eu am boxele de la un Kashtan, daca te intereseaza, le vind.

#15
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Domle Ce.. , adik tovarase ... Am lucrat mult la aparate rusesti si chiar i-mi plak schemele lor ca le pricep bine , dar ce vrei tu are performante slabe la o marime cam mare. Gasesti la Adelaida statie de 2*40 W stereo (Kashtanu' scoate cam 15 W pe canal ) la un pret de numa 500.000 lei , si care merge si la 12V, iar  ca dimensiune e mai mica decat o unitate CD ROM. Si daca mai punem la socoata faptul ca ai sanse sa nu mai gasesti nici un electrolitic din statie cu capacitatea cat ar tre sa fie (ceva specific condensatoarelor rusesti ), sau chiar tranzistoare de alea mici si portiocalii intrerupte de batranete ( iar ceva specific rusesc ) , atunci poti trage concluzia si far de ajutor de la altii.
.. Si inca nu am pomenit nimic de zgomotul de fond ....
Statia de la Adelaida nu scotea nici un zumzet auzibil cu urechea aproape de dif-uri , cu vol. dat la max. Are chiar si preamplificator pt microfon ....

#16
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
La fel si boxele mele, nu scot nici un zumzet, dar sint nevoit sa le vind...
Le dau pe amindoua cu 800.000 lei.
Le si transport pina la domiciliul clientului in Bucuresti.

#17
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
@burvi: ce putere au boxele ? am o combina aiwa in foame mare de boxe (7 la numar)

#18
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Cred ca 30-35 W.
Ar fi bine sa intrebi pe cineva care a avut Kashtan...

Eu le tin drept noptiera... arata bine...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate