Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Caut o carte

- - - - -
  • Please log in to reply
862 replies to this topic

#847
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Caut Dictionarul penitenciarelor din Romania comunista (1945-1967) de Andrei Muraru.

#848
snfc21

snfc21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.01.2006
caut carti de Vlad Musatescu, ma poate ajuta cineva?

#849
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
https://www.targulca.../vlad-musatescu

https://www.anticari...ad_Musatescu/1/

#850
Decadent19

Decadent19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2021
Bună ziua.

Caut de mai multă vreme o carte de aventuri pentru copii și tineret, pe care am citit-o demult, în copilărie, al cărei titlu nu îl mai țin minte. Vă dau câteva detalii despre acțiunea cărții, poate cineva își va putea aduce aminte și mă va putea ajuta.

Cartea era una a unui autor român, eu am citit-o între 1987-1993, nu era foarte voluminoasă, maximum 300 de pagini, avea pe copertă imaginea castelului Neuschwanstein din Germania.

Acțiunea aduce întrucâtva cu primul volum al „Cireșarilor” și se petrece în jurul unui grup de elevi aflați vara într-o tabără de munte. Doi dintre ei intră în posesia unei hărți secrete – cred că doar jumătate din ea mai întâi –, apoi explorează într-o zi sala de festivități din clubul taberei, descoperind o intrare subterană în tunelurile care străbat muntele. În tuneluri, descoperă o ascunzătoare a unor răufăcători, aflați și ei de mai multă vreme în subteranele ascunse – în căutarea unei mici comori.

Tinerii reușesc într-un final să afle și ascunzătoarea secretă, și să iasă teferi afară pe o altă intrare săpată în munte. În ascunzătoare descoperă, între altele, manuscrisele unor vechi marinari și toți citesc cu nesaț poveștile mărilor de altădată. Într-un final, aproape de finalul perioadei taberei, elevii participă la un concurs de navomodele pe un lac din apropierea taberei, unde ies la iveală ultimele secrete ale acțiunii.

Doar frânturi mi-am mai rămas în minte din poveste:
– ambarcațiunea cu care eroii noștri au participat la concurs avea numele „Pescărușul” (care era cât pe ce să nu termine cursa, din cauza unei probleme tehnice), iar cea a rivalilor lor – „Albatrosul”;
– unul dintre puștii din tabără se numea Bimbirică, avea un tic verbal, zicând des: „Ce chestie, dom'le!”;
– unul dintre marinarii răspunzători cu „ascunzătoarea” era chiar unul dintre paznicii castelului;
– fosta iubită a unuia dintre marinarii din manuscris se numea Marica.

Mulțumiri anticipate celor care mă vor putea ajuta!

#851
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Carte in doua volume. tiparita in format "mic" similar celor din colectia "Enigma", aparuta in Romania inainte de '89 - in care erau analizate pe scurt mai toate cultele si "sectele" religioase din lumea occidentala, la un mod mult mai putin tendentios decat in scrierile lui Petre Hladchi-Bucovineanu...

Stie cineva numele cartii+al autorului? Multumesc anticipat!

#852
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
are cineva cartea Harriet spioneaza de Louise Fitzhugh in format PDF? sau ePub

#853
florinvancea

florinvancea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2022
Buna ziua.
caut si eu cartea in limba romana „Eroarea lui Descartes” de Antonio Damasio, Editura Humanitas. Nu o gasesc pe nicaieri.
Multumesc

Edited by althea, 09 January 2022 - 16:09.


#854
franci22

franci22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.01.2022
Hei,

Imi recomandati cateva carti politiste, pe care le-ati considerat foarte interesante?

#855
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010
J H Chase - Vinovații se tem
James M Cain - Poștașul sună întotdeauna de două ori
Agatha Cristie - Zece negri mititei
Alistair Maclean - Ultimele șase minute
Raymond Chandler - Somnul de veci
Rodica Ojog-Brașoveanu - Cianură pentru un surâs
Stephen King - Mr Mercedes
Dashiell Hammett - Șoimul maltez

Am scris câteva titluri la întâmplare, însă nu prea dai greș cu nimic din ceea ce au scris autorii de mai sus. Și mai sunt și alții...

#856
papimario66

papimario66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.04.2014
Salut! Caut și eu cartea aceasta, aveți ideie? Mulțumesc anticipat!!!
Textul din carte este următorul:

Capitolul XIV TIMPUL ALTFEL VĂZUT într-una dintre celebrele sale ziceri, Emil Cioran spunea: „Misiunea mea este să îmi omor timpul, a lui - să mă omoare pe mine. Ne Inţelegem bine, ca intre asasini•"


#857
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Caut o carte. Imi aduc aminte ca am citit-o cu peste 25 de ani in urma. Era un roman care se voia continuarea povestirii ,,Kir Ianulea" de I. L. Caragiale.  Din pacate nu imi mai aduc aminte nici titlul si nici autorul.  Era ceva despre un diavol care este trimis pe pamant sa ia forma umana si sa se casatoreasca parca.

Edited by Pekiasan, 25 December 2022 - 18:50.


#858
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Caut sa cumpar  Tehnologia produselor de cofetarie si patiserie, Manual pentru scoli profesionale anul II si licee de specialitate anul IV, Autori: Eleonora Botis, Cecilia Doina Ratiu

#859
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Vara aceasta voi calatori in Zanzibar. Posted Image
As vrea foarte mult sa imi recomandati cateva carti, in limba romana, a caror actiune se petrece acolo.
Ca genuri ma intereseaza jurnalele de calatorie, romanele de aventuri, fictiunea istorica sau cele politiste (dar cu o usoara tenta istorica).

Va multumesc frumos!

#860
JonyCage899

JonyCage899

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.05.2020
Calea vindecării: pacea dintre inimă şi minte de Constantin Dulcan,unde o pot gasii in format pdf?

#861
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 14.05.2023
Caut o carte!
Actiunea se desfasoara in WWII, personajele, elevi de liceu, se inroleaza in Hitlerjugend la o baterie antiaeriana, dupa care trec la un regiment de tancuri. Spre sfarsit unul dintre ei e spanzurat pentru lasitate.

#862
avidtzu

avidtzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.03.2009
Dieter Noll -

Romanul unei adolescente -  Aventurile lui Werner Holt



#863
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 14.05.2023
Multumesc!
Vad ca se gaseste in anticariat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate