Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Trance

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2216 replies to this topic

#19
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007

View PostNavigatorul, on Jun 27 2007, 18:56, said:

cum e muzica trance? e ca un fel de house?
:lol: :lol: :lol:  
Asta a fost buna!
House e Eric Prydz (sau Pryda, tot una!)[Iti recomand DJMag vol4 mixat de el], Tom Novy, Armand van Helden, Floorphilla, Bob Sinclar, Deep Dish, David Guetta, etc. Asta ca sa-i enumeram pe cei mai cunoscuti. Oricum sunt multi altii cu mult mai buni!!!!

Trance este, cum s-a scris mai sus Avb, Above & Beyond, Tiesto... bla,bla,bla etc etc...

Hmmm, House-ul este si cel mai vechi dintre stiluri, seamana destul de mult cu Electronica, uneori mai alert, uneori mai "chill", dar de foarte foarte putine ori melodic, asa cum este cazul Trance-ului (de unde si numele de Trance!).
Trance-ul il gasesti de foarte multe ori vocal, ori in stil "anthem", este destul de repetitiv, este tolerabil pentru ureche mult timp [aici a se face diferenta intre setul de 8 ore a lui Menno de Jong ( :worthy: :w00t: ) la lansarea "Intuition Volume One" si un set oarecare de Hardcore, Minimal sau Psy ( :confuzzled: )], ceva hipnotic.... ar fi mai multe de spus!

Personal prefer Trance (desi imi plac mult mai multe stiluri), si in special Above & Beyond, Super 8 & Tab, AvB.....

Aaaaaa, si sa nu uit..... bineinteles Sander Van Doorn ( :worthy: ), dar deja aici vorbim de Tech Trance!

#20
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007
Uitam.... Ii place cuiva John Acquaviva? (stiu, este Electro!)

#21
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Armin van Buuren- Control Freak - Sander van Doorn Remix :coolspeak:

#22
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007

View PostCurcubitaceu, on Jul 16 2007, 22:37, said:

Armin van Buuren- Control Freak - Sander van Doorn Remix :coolspeak:
:worthy: :worthy: :worthy:  
Mersiiiiiiiiii!

#23
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006
Wikipedia are un articol foarte frumos despre ce este muzica trance
http://en.wikipedia....ki/Trance_music

Imi plac toate genurile de muzica trance, mai putin acid trance, la care nu am putut fi niciodata innebunit dupa o piesa.
Spuse cineva de The Blizzard - Kalopsia.. o ascultasem de ceva timp.. e o melodie asa hipnotica si placuta.. parca imi reaminteste de Nothing de pe Nyana..

#24
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Citiram si noi de mult articolul ala de pe wiki ;)

Kalopsia, intr-adevar, e hipnotica...  :lookoflove:

Cerf, Mitiska & Jaren - Light the skies :coolspeak: (atentie, nu remixul lui Retrobyte, ci varianta neremixata!-o gasiti si in ASOT 298 la "Tune of the week")

Edited by Curcubitaceu, 16 July 2007 - 22:08.


#25
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006
Ciudat e cum catalogati un dj dupa seturile care le face prin punerea cap la cap a unor piese.

Tiesto e cu mult peste Armin in privinta trackurilor produse. Si Markus Schulz e peste Armin la capitolul asta, chiar si PvD.
La Armin imi place selectia care o face pe asot in rest nu prea  ...

Deia a iesit Tiesto cel mai bun DJ ani la rand. Pe Armin l-a salvat ASOT-ul.


ps: no offence armin fans

Edited by DjValy, 17 July 2007 - 00:16.


#26
Cristiano138

Cristiano138

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.03.2007

View PostCurcubitaceu, on Jul 16 2007, 18:55, said:

Wow, alta intrebare nu puteai sa-i pui si tu :D Foloseste punct si virgula ;)

aveam emoti frate abea legam 2 cuvinte in engleza cu el de emotie   :lol:  tremuram tot bine am vb mai multe dar  ;)

#27
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007

View PostDjValy, on Jul 17 2007, 01:12, said:

.....Pe Armin l-a salvat ASOT-ul.
ps: no offence armin fans
Nu as prea crede chestia asta ; cel putin Armin isi compune singur piesele, nu ca Tiesto cu armata sa de produceri dupa el. Sa-ti compuna altii si tu doar sa mixezi e usor!! Cum am citit si pe mai multe forumuri: 'Tiesto a devenit un brand'. Deja prea comercial, si uneori prea plictisitor.
A mai obsevat cineva ca "Elements of Life" e de toata jena? Cam cel mai prost album de Trance din ultimii ani....
Si sa nu uitam ca in timp ce Tiesto scoate o piesa, Armin lanseaza 5... si sa nu mai zic ce piese super...
Plus ca ASOT-ul e super ascultat la ora actuala... cam cati oare asculta Club Life?
Eu prefer TATW, e mai bine structurat!.... si de curand Corsten's Countdown, care mi se pare tare de tot ca idee...

P.S.> A vazut cineva dvd-ul "Armin Only", de la show-ul din Amsterdam. Pentru "feeling"-ul, atmosfera si super sonorizarea de acolo, as da orice c**at de show cu lumini si muzica proasta a lui Tiesto...

P.S.2> No offence Tiesto fans! (sunteti multi?) :D

#28
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007

View PostCristiano138, on Jul 17 2007, 03:19, said:

aveam emoti frate abea legam 2 cuvinte in engleza cu el de emotie   :lol:  tremuram tot bine am vb mai multe dar  ;)
^^^In acest moment sunt cel mai invidios om de pe planeta, Cristiano138!  ;) :P :lol:

#29
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

View PostDjValy, on Jul 17 2007, 01:12, said:

Ciudat e cum catalogati un dj dupa seturile care le face prin punerea cap la cap a unor piese.
Deia a iesit Tiesto cel mai bun DJ ani la rand. Pe Armin l-a salvat ASOT-ul.
ps: no offence armin fans
Iata ce a spus Armin: Beat Factor: Astazi, un DJ ca tine poate aduna peste 10.000 de oameni la un show. Crezi ca DJ-ii sunt urmatorii super-eroi rock?

Armin Van Buuren: Nu, DJ-ii nu pot fi super-staruri, asa cum sunt starurile de rock. Starurile rock isi canta propriile piese live, in timp ce DJ-ii canta piesele altor oameni. Cu toate acestea, atat starurile rock cat si DJ-ii pot deveni foarte populari

So, Armin se declara DJ mai degraba, nu producer... Si stai chill, Armin are 3 albume proprii facute de el (in total vreo 50 de piese autentice), nu ca Tiesto care scoate un album plin de remixuri ale aceleiasi melodii...  <_<

#30
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007

View PostCurcubitaceu, on Jul 17 2007, 08:59, said:

Si stai chill, Armin are 3 albume proprii facute de el (in total vreo 50 de piese autentice), nu ca Tiesto care scoate un album plin de remixuri ale aceleiasi melodii...  <_<
100 % corect! Si sa nu uitam ca primul contact a lui Armin cu muzica electronica se intampla prin '86, pe cand Tiesto abia invartea la platane prin '95!
Iar "Traffic" a mirosit mereu a house, nu a Trance, si deja vorbim de alte categorii de DJ/produceri!

#31
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
La mine e o concurenta stransa intre Armin si A&B. ASOT-ul este genial de fiecare data, imi place cum face tranzitia de la o piesa de la alta. 308 a fost un episod reusit. N-am vreunul preferat, fiecare are o atractie aparte.
Ma obsedeaza Steve Angello & Sebastian Ingrosso - Umbrella (Marcus Schossow Remix), The Blizzard - Kalopsia - excelenta si Deep Inside & Walk away de la Terry Ferminal sunt foarte reusite.

A&B au un trance foarte placut, uplifting, ca pe vremurile bune, baga multe piese noi de la label-ul propriu. Guest mix-urile aduc ceva nou emisiunii si au si cativa artisti preferati pe care-i aud des: Super8 & Tab, Thrillseekers, etc. Ar mai fi DT8 Project, un trance de calitate, vocale f bune, dar se pare ca tot amana data aparitiei albumului.

De vreo doua luni, ascult din ce in ce mai des Markus Schulz. E mai diferit decat cei doi, un trance/progressive mai puternic. Nu sunt fan Tiesto, am incercat sa ascult Club Life dar nu m-a prins. Mi s-a parut unul dintre cele mai oribile mix-uri. Albumul nou e mediocru, nu m-a prins nici o melodie. O fi fost bun, dar acum nu mai are nici un farmec.

#32
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
maxy !!!

#33
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View Postkristofer93, on Jul 16 2007, 19:39, said:

Sustin faptul ca Tiesto si Armin sunt "parintii" trance-ului

parinti ? ma indoiesc ! :lol: muzica trance este mai veche decat iti imaginezi.
http://en.wikipedia....ki/Trance_music
poate daca cauti o sa gasesti si un desen cu evolutia muzicii electronice (eu am unul acasa unul decupat dintr-o revista)

eu insumi ascult de prin 94-95 . pe vremea aia eram unicat intre toti cunoscutii la preferinta asta muzicala. de atunci muzica electronica a devenit mai celebra insa pt mine tranceul a ramas cam singurul gen de muzica electronica pe care il prefer (am ascultat cam toate genurile: tehno, drum`n bass , club, house,goa , ambiect si alte derivate din acestea).

#34
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
AvB asta a devenit Morandi al tranceului tocmai din cauza unor copii ca voi. Habar n-aveti cu ce se mananca, habar n-aveti de unde a aparut si spuneti ca trance = Tiesto si AvB . Mai lasati DJ Magul care e o revista COMERCIALA si incercati si alti DJ. Spre exemplu Steve Angello e considerat un pionier al tranceului. Ca sa nu mai vorbim de DJ ii dinainte de 2004 cand Tiesto a facut tranceul sa fie mainstream. Tiesto l-a adus la auzul tuturor, pana atunci era un stil cum e acum Breakbeatul spre exemplu, ascultatori doar fanii si marketing aproape 0 .
Pe de alta parte prima piesa trance e considerata Blue Fearul lui Armin, insa in afara de cateva piese, Armin = ASOT si nimic mai mult.
Cum spuneam si initial, ati trecut de la telenovele cu Hoze Armando la Armin .

#35
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

View PostJacques, on Jul 17 2007, 10:26, said:

maxy !!!
Jacques!!! :D

#36
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Hai cu pozele alea o data  :unsure:

Edited by Jacques, 17 July 2007 - 11:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate