Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Timișoara

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
boggo

boggo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.12.2005
Salut,
Cine stie ceva locuri pentu relaxare/bronz/picnic/scaldat in jurul Timisoarei? Momentan vreau sa stiu lac sau strand la max 30km de Timisoara...
Am auzit ca la Albina ar fi  frumos. Stie cineva ceva?
Caut loc cu cat mai putine manele daca se poate...
Astept raspunsuri, mersi.

#2
angisara

angisara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2006
La Albina, ca si la Sag, te scalzi direct in rau, in Timis. Poti sa scapi de manelisti daca mergi ceva mai departe de sosea, cam la 4-5 km. E mai multa liniste acolo si mai multa curatenie.
Daca vrei strand, iti recomand Calacea-bai, apa curata, parc mare alaturi, lume mai putina ca la strandurile din Timisoara si cu mai putine fite. Ar mai fi strandul de la Sanmihaiul Roman, deschis si noaptea (asa era anul trecut), apa termala, dar cam multa lume.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

#3
alexu79

alexu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.06.2007

View Postboggo, on Jun 20 2007, 20:13, said:

Salut,
Cine stie ceva locuri pentu relaxare/bronz/picnic/scaldat in jurul Timisoarei? Momentan vreau sa stiu lac sau strand la max 30km de Timisoara...
Am auzit ca la Albina ar fi  frumos. Stie cineva ceva?
Caut loc cu cat mai putine manele daca se poate...
Astept raspunsuri, mersi.


Salut,

La Pischia pe calea lipovei este un lac unde se poate face un picnic reusit, se poate si pescui contra cost.
E multa liniste si e ok. Distanta cam 20 km.

#4
boggo

boggo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.12.2005
mersi pentru sfaturi, o sa le urmez cat de curand pot

nu am fost decat la Sag, dar acolo mi se pare ca e prea multa galagie...

Edited by boggo, 22 June 2007 - 18:00.


#5
lolek4u

lolek4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 23.03.2007
În august, la întoarcerea din concediu, aș vrea să trec prin Timișoara și să rămân pentru o noapte. N-am fost niciodată și aș profita de ocazie, mai ales că se spune că e taaare frumos.
Rugămitea mea ar fi să îmi recomandați un hotel decent, cu aer condiționat, situat mai aproape de centru, cu parcare, și care să nu îmi agraveze prea tare situația de debitor/datornic după concediu. Mda, știu, nici nu emit pretenții prea mari. În fine, treaba e că am căscat gura pe niste site-uri, dar am fost neplăcut surprinsă de oferte...
În altă ordine de idei, ce ar fi frumos de văzut pe acolo? Într-o zi, că atâta am la dispoziție în drumul spre Rînca. Nu mă interesează mallurile...
Mulțam fain. (vedeți că încerc să învăț și limba locului... :P )

#6
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Pai hoteluri centrale sunt Hotel Timisoara,care e cam scump,Hotel Central...ar mai fi Hotel Boavista,in complexul studentesc...Hotel Continental.
De vizitat:Piata Operei,Piata Unirii,Piata Libertatii,Parcul cu Ceasul Floral,Bastionul,Parcul Botanic,malul Begai,Parcul Rozelor,Catedrala Metropolitana.Astea le vizitezi in calup si ai timp sa pleci.
Un sfat,daca imi e permis,la plecare spre Ranca opteaza pentru varianta de plecare pe Buzias-Lugoj-Otelul Rosu-Hateg-Valea Jiului.Timisoara-Buzias-Lugoj e drum destul de rau,insa eviti semafoarele de pe Timisoara-Lugoj prin Remetea,unde se sta mult.
Drum bun si vacanta frumoasa!

Edited by dintimisoara, 25 June 2008 - 08:45.


#7
lolek4u

lolek4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 23.03.2007

View Postdintimisoara, on Jun 25 2008, 09:44, said:

Pai hoteluri centrale sunt Hotel Timisoara,care e cam scump,Hotel Central...ar mai fi Hotel Boavista,in complexul studentesc...Hotel Continental.
De vizitat:Piata Operei,Piata Unirii,Piata Libertatii,Parcul cu Ceasul Floral,Bastionul,Parcul Botanic,malul Begai,Parcul Rozelor,Catedrala Metropolitana.Astea le vizitezi in calup si ai timp sa pleci.
Un sfat,daca imi e permis,la plecare spre Ranca opteaza pentru varianta de plecare pe Buzias-Lugoj-Otelul Rosu-Hateg-Valea Jiului.Timisoara-Buzias-Lugoj e drum destul de rau,insa eviti semafoarele de pe Timisoara-Lugoj prin Remetea,unde se sta mult.
Drum bun si vacanta frumoasa!
Mulțumesc frumos! O să mă uit la hotelul din complexul studențesc, că pe celelalte le-am cam văzut. Bănuiesc că, fiind vacanță, nu e prea mare tămbălău.
De asemenea, mulțam pentru sfatul de traseu. O să îl pun în aplicare.

#8
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View Postlolek4u, on Jun 25 2008, 08:55, said:

Mulțumesc frumos! O să mă uit la hotelul din complexul studențesc, că pe celelalte le-am cam văzut. Bănuiesc că, fiind vacanță, nu e prea mare tămbălău.
De asemenea, mulțam pentru sfatul de traseu. O să îl pun în aplicare.


:thumbup:

#9
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
M-am uitat la tarifele de la hotelul Boavista 78 euro 2 persoane,e mai scump decta in Atena.O camera la un pret mic se gaseste in Timisoara?

#10
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007
Gasesti la pensiuni, incepand de la 80 ron/noapte pentru o camera dubla, pana pe la 150 ron/noapte. Uite AICI sunt listate pensiuni & hoteluri, la unele poti citi si impresii ale oaspetilor.

Edited by Peachy, 26 July 2008 - 16:56.


#11
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View PostPeachy, on Jul 26 2008, 16:52, said:

Gasesti la pensiuni, incepand de la 80 ron/noapte pentru o camera dubla, pana pe la 150 ron/noapte. Uite AICI sunt listate pensiuni & hoteluri, la unele poti citi si impresii ale oaspetilor.
multumesc

#12
Hreni

Hreni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2008
Zona Unirii si cam atat :)

#13
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Am descoperit(cine stie de cand functioneaza) in Giroc Pescaria Paradisul Verde.Superba locatie pentru petrecut timpul in aer liber,loc ideal pentru pescari amatori si infocati.Se plateste taxa de pescuit si pentru doritorii de gratarel si relaxare se platesc 4 lei de persoana o taxa de agrement.
Sambata asta acolo merg cu familia....vin si prietenii...abia astept si fac crucite nenumarate ca sa fie soare si sa nu ploua!

#14
Grim Reaper

Grim Reaper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.04.2006

View Postdintimisoara, on Sep 4 2008, 14:55, said:

Am descoperit(cine stie de cand functioneaza) in Giroc Pescaria Paradisul Verde.Superba locatie pentru petrecut timpul in aer liber,loc ideal pentru pescari amatori si infocati.Se plateste taxa de pescuit si pentru doritorii de gratarel si relaxare se platesc 4 lei de persoana o taxa de agrement.
Sambata asta acolo merg cu familia....vin si prietenii...abia astept si fac crucite nenumarate ca sa fie soare si sa nu ploua!

As dori sa vin si eu aici, ce taxe se percep, e aglomerat de obicei?

#15
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View PostGrim Reaper, on Sep 5 2008, 11:04, said:

As dori sa vin si eu aici, ce taxe se percep, e aglomerat de obicei?


Scuze ca nu ti-am raspuns la timp,insa eu nu am ajuns weekendul trecut  la balta din Giroc,caci probleme nefericite m-au determinat sa fug pana la Constanta.
In fine,pentru prima data ,sincer,daca vrei sa mergi numai sa vezi cum este acolo te sfatuiesc cu caldura sa mergi...vei ramane impresionat de frumusetea locului si linistea lui.
Nu este aglomerat,poate si din cauza faptului ca acolo nu urla muzica si e multa liniste. :)
Ca taxa se percepe taxa de agrement,4 roni de persoana,pentru folosirea gratarelor de acolo,a bancilor si banchetelor existente precum si a tuturor butucilor de acolo,a sculelor de gratar...Ce pui pe gratar iti aduci tu,iar cu bautura dai la pace cu patronul,ca nu pre-i voie sa aduci la pachet.
Taxa de pescuit este de 25 de roni si daca prinzi peste si vrei sa-l pastrezi se plateste ceva la kilul de peste,nu stiu suma...
Exista un loc de joaca pentru copii foarte frumos.Sunt balansoare de oameni mari...patronul de acolo nu pune muzica,asa ca efectiv e liniste si te poti relaxa.Nu cred ca are restaurant,nu am vazut pe nimeni sa manance acolo,ci doar un bar cu bauturi diverse si sucuri...precum si rontzeieli gen cipsuri,seminte ,etc.
Uite pun si poze: :)

Attached Files


Edited by dintimisoara, 11 September 2008 - 13:03.


#16
yagmur

yagmur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.03.2008
Am mai cautat pe net, dar prefer un sfat de la cineva care chiar sta in oras, daca se poate. As dori sa merg cu fiul meu (1.9 ani) intr-un weekend in Timisoara si ma intereseaza o pensiune cat mai aproape de centrul istoric, dar nu sa fie exagerat de scumpa. Am vazut pana acum pe net si pare ok Moretti (desi mi se pare pretul destul de piperat, dar poate asa sint prin zona). Aveti ceva sugestii? Precizez ca nu sint pretentioasa, vreau doar un loc curat in care sa dormim... in rest, vom sta mai mult pe afara si pe la prieteni....
Merci

#17
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Salut


Timisorenilor, unde poate sa stea o persoana in Timisoara pe o perioada de 6-7 zile, cat trebuie sa-si sustina examenele de intrare in barou, cat mai accesibil?

Mersi

#18
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
poti incearca:  www.cazaretm.go.ro

Edited by ryky, 24 August 2009 - 22:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate