Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Totul despre backpackers

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#91
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008

Quote

Banuiam de ce zbori la Campeche... No pb, e aproape de Merida. Autobuzele mexicane nu sunt chicken busurile latino americane, vechi school bus-uri nord americane. Sunt super moderne, aer conditionat de te criogeneaza si merg la timp - in contrast cu stilul la dolce vita al mexicanilor.

Nu stiu ce zi gasit tu pe internet, dar acum 3 ani am dat vreo 50 euroi pe zborul Guatemala City - Flores. TAAG-ul are niste de Havilland-uri de prin anii 50, d-alea cu perdeluta la piloti si nu are cum sa ceara mai multi bani. Mai sapa putin, o sa ma mai uit si eu. E imposibil sa coste 500 euro zbor intern in Guatemala !!!

As inclina si eu spre Playa... Tulum e mult prea rough, Cancun e mult prea kitsch, Playa e super ok... si e bine sa-ti mai tragi putin sufletul, si mai ales copii. Si are un aer de Mexic, nu e americaneala aia nefericita din Cancun. Go for Playa si du-te la ruinele din Tulum din Playa. Nu uita sa te duci si la parcurile Xel - Ha si Xcaret - foarte misto, pentru copii de toate varstele...

De la Belize City la Caye Caulker, e o salupa destul de incapatoare. Am poze, dar tocmai m-am mutat, azi mi-a venit mobila, toate cartile, pozele, CD-iurile, DVD-urile stau pe jos prin mansarda pe vreo 50 metri partrati... cand dau de CD-urile cu Belize, bag niste poze. Ar incape carucioare, s-ar strange baietii. Daca e vorba de vremea Craciunului, hm, ai spune ca ai o problema, oricum munca nu este la moda pe acolo, as opta pentru Playa in cazul asta.

De asemenea, nu ai avea nici o problema in minibusuriel de la Belize City si Flores... daca nu se pliaza si intra inauntru ti le leaga de acoperis... orice minibus are portbagaj, pe unde crezi ca pun astia caprele, ca doar gainile merg in autobuz ca sunt mai plapande, in timp ce caprele, sus pe acoperis. Oricum mini-bus-urile de Flores sunt majoritar pentru turisti, in general nu circula cu caprele.

Si toata stima pentru ca iei copii de mici. Cand oi avea si eu, am zis ca de la 3 ani, ii duc pe meridiane indepartate. Ganesh cu voi !


Chiar ca avem nevoie de Ganesh in calatoria asta, mai ales daca ma gandesc la ipoteza aia cu atacurile armate... ;)
Cred ca m-am prostit de tot: cind am dat cautare cu TAAG mi-a dat  Linhas Aéreas de Angola  :D

Daca e vorba de avioanele Havilland , atunci inteleg ca nu poate fi prea scump .
Prima data cind am tastat  "vuelos baratos desde Flores" gasisem la 514 euroi de la Taca Intl Airlines cu Airbus A319. Dupa aceasta dezamagire, am constatat ca exista si Linea Dorada din Guatemala City pina la Flores cu aproximativ 50 de euro de caciula.Totusi, parca nu m-as incumeta cu autobuzul fie el si "aurit" din moment ce exista zboruri ieftine interne si castigam timp folosindu-le.

Am vazut niste poze pe net din Cay Caulker si tare mi-au trezit curiozitatea.Poate ca in drum spre Flores vom sta o zi si o noapte in Belize City, iar daca mai e timp dam o raita si prin insula, vreo citeva ore.

Ai dreptate sa pleci cu copiii cind vor avea in jur de 3 ani. Noi am inceput-o asa, mai usurel, cind erau sub 1 an, cu backpacking doar in tari unde nu trebuiau vaccinati suplimentar, deoarece sub 1 an nu pot primi unele vaccinuri.Prima data a existat o umbra de indoiala daca vom reusi sau nu sa ne urmam traseul planificat cu atita ardoare de acasa.Din fericire s-a putut, cu foarte putine schimbari si ulterior am indraznit sa calatorim spre destinatii mai indepartate...

Am constatat cu bucurie ca dupa nasterea copiilor nu a trebuit sa renuntam la vechiul nostru hobby, doar sa mai facem pe alocuri unele improvizatii si cu ocazia asta am devenit chiar niste fiinte mai practice :D

Caruciorul cu doua locuri dispuse unul in spatele celuilalt (tandem stroller) l-am cumparat sa fie usor, nu prea lat si neaparat sa se plieze in citeva secunde, in asa fel incit sa-l putem lua cu noi peste tot, chiar pe stradutele si trotuarele cele mai inguste, ca si prin city busurile din diferite tari sau alte mijloace de transport in comun fara "facilitati".
In cazul vizitarii unor locuri cu multe trepte folosim baby carrier, in care se pune copilul chiar pina la 4-5 ani. Este defapt tot un fel de backpack in care incape atit copilul cit si alte lucruri utile. :)

Pe scurt asa ar arata deocamdata traseul nostru pe care inca il mai cizelam :

ZIUA 1 : Aterizare la Campeche de dimineata
(Ca obiective de vizitat nu ne-am propus decit fortul San Jose el Alto, iar la Catedrala vom intra ca oricum stam in zona)

ZIUA 2, 3 si 4 : Merida

ZIUA 5: Chichen Itza

ZIUA 6,7 si 8: Playa del Carmen (cu un itinerar spre Tulum si  Xel - Ha)

ZIUA 9: Belize City si posibil citeva ore pe insula Caye

ZIUA 10 : Flores/Tikal

ZIUA 11: (zbor spre) Antigua

ZIUA 12 si 13 : Xela

ZIUA 14 si 15: Antigua si Ciudad de Guatemala (daca gasim vreun tour al orasului la pret rezonabil poate il luam , daca nu, nu ne aventuram singuri)

ZIUA 16: zbor spre Flores si posibil si cazare in functie de orarul autobuzelor spre Palenque

ZIUA 17 si 18 : Palenque, Cascadas de Agua Azul

ZIUA 19: Campeche si ultimele souveniruri :-)

ZIUA 20: Hasta luego :-)

#92
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Tocmai m-am dus sa citesc despre Guatemala pe site-ul ministerului de externe si mi-am dat seama ca adio tur de oras, din vreo 19 zone, doar 3 ar fi considerate mai sigure... ;)
Dupa ce am dat si de siteul Departamentului de Stat al USA am inceput sa ma gandesc ca...poate e cam periculos sa mergem in Guatemala cu copiii?
Sau nu o fi d_ _ _ _ _' chiar atat de negru?

#93
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Ca o observatie : avertizarile de pe siturile MAE, travel.state.gov, foreign office, nu trebuie luate 100 % in serios.Exagereaza de multe ori, pentru a putea declina responsabilitatea in caz de ceva rau.
Sigur, poti face o evaluare personala a avertizarilor, poti sa te informezi din mai multe surse ( in special alti calatori in zona- forumul lonely planet e brici, dar si asta a nostru e bun ), te uiti la stiri, citesti ziarele, si apoi te hotarasti daca mergi acolo si ce precautii sa iti iei.

Parerea mea e ca nu trebuie sa iti faci griji cu mersul cu copiii, deoarece ai sa vezi ca te bucuri de mai multa atentie si ospitalitate decat daca ai fii singur.

Edited by herlino, 18 May 2008 - 17:24.


#94
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbackpacker_mom, on May 18 2008, 15:45, said:

Tocmai m-am dus sa citesc despre Guatemala pe site-ul ministerului de externe si mi-am dat seama ca adio tur de oras, din vreo 19 zone, doar 3 ar fi considerate mai sigure... ;)
Dupa ce am dat si de siteul Departamentului de Stat al USA am inceput sa ma gandesc ca...poate e cam periculos sa mergem in Guatemala cu copiii?
Sau nu o fi d_ _ _ _ _' chiar atat de negru?
Cum zicea si Herlino, site-urile diverselor ministere de externe sunt destul de sperioase. Ce pot sa spun este ca, sunt de acord, evita Guatemala City, nici eu nu am fost si nu o sa-i simti lipsa. In rest, evita sa iesi noaptea din casa inclusiv in locuri ca Antigua sau Flores. Noi ne-am setat ceasul biologic dupa soare... ne sculam la 5 dimineata si ne culcam pe la 7 seara. Si ne simteam si super-fresh si nu am avut nici o problema... Guatemala es una gran aventura

#95
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbackpacker_mom, on May 17 2008, 19:05, said:

Chiar ca avem nevoie de Ganesh in calatoria asta, mai ales daca ma gandesc la ipoteza aia cu atacurile armate... ;)
Cred ca m-am prostit de tot: cind am dat cautare cu TAAG mi-a dat  Linhas Aéreas de Angola  :D

Daca e vorba de avioanele Havilland , atunci inteleg ca nu poate fi prea scump .
Prima data cind am tastat  "vuelos baratos desde Flores" gasisem la 514 euroi de la Taca Intl Airlines cu Airbus A319. Dupa aceasta dezamagire, am constatat ca exista si Linea Dorada din Guatemala City pina la Flores cu aproximativ 50 de euro de caciula.Totusi, parca nu m-as incumeta cu autobuzul fie el si "aurit" din moment ce exista zboruri ieftine interne si castigam timp folosindu-le.

Am vazut niste poze pe net din Cay Caulker si tare mi-au trezit curiozitatea.Poate ca in drum spre Flores vom sta o zi si o noapte in Belize City, iar daca mai e timp dam o raita si prin insula, vreo citeva ore.

Ai dreptate sa pleci cu copiii cind vor avea in jur de 3 ani. Noi am inceput-o asa, mai usurel, cind erau sub 1 an, cu backpacking doar in tari unde nu trebuiau vaccinati suplimentar, deoarece sub 1 an nu pot primi unele vaccinuri.Prima data a existat o umbra de indoiala daca vom reusi sau nu sa ne urmam traseul planificat cu atita ardoare de acasa.Din fericire s-a putut, cu foarte putine schimbari si ulterior am indraznit sa calatorim spre destinatii mai indepartate...

Am constatat cu bucurie ca dupa nasterea copiilor nu a trebuit sa renuntam la vechiul nostru hobby, doar sa mai facem pe alocuri unele improvizatii si cu ocazia asta am devenit chiar niste fiinte mai practice :D

Caruciorul cu doua locuri dispuse unul in spatele celuilalt (tandem stroller) l-am cumparat sa fie usor, nu prea lat si neaparat sa se plieze in citeva secunde, in asa fel incit sa-l putem lua cu noi peste tot, chiar pe stradutele si trotuarele cele mai inguste, ca si prin city busurile din diferite tari sau alte mijloace de transport in comun fara "facilitati".
In cazul vizitarii unor locuri cu multe trepte folosim baby carrier, in care se pune copilul chiar pina la 4-5 ani. Este defapt tot un fel de backpack in care incape atit copilul cit si alte lucruri utile. :)

Pe scurt asa ar arata deocamdata traseul nostru pe care inca il mai cizelam :

ZIUA 1 : Aterizare la Campeche de dimineata
(Ca obiective de vizitat nu ne-am propus decit fortul San Jose el Alto, iar la Catedrala vom intra ca oricum stam in zona)

ZIUA 2, 3 si 4 : Merida

ZIUA 5: Chichen Itza

ZIUA 6,7 si 8: Playa del Carmen (cu un itinerar spre Tulum si  Xel - Ha)

ZIUA 9: Belize City si posibil citeva ore pe insula Caye

ZIUA 10 : Flores/Tikal

ZIUA 11: (zbor spre) Antigua

ZIUA 12 si 13 : Xela

ZIUA 14 si 15: Antigua si Ciudad de Guatemala (daca gasim vreun tour al orasului la pret rezonabil poate il luam , daca nu, nu ne aventuram singuri)

ZIUA 16: zbor spre Flores si posibil si cazare in functie de orarul autobuzelor spre Palenque

ZIUA 17 si 18 : Palenque, Cascadas de Agua Azul

ZIUA 19: Campeche si ultimele souveniruri :-)

ZIUA 20: Hasta luego :-)
OK... comentarii punctuale:
Ziua 4 as plece de dimineata spre Valladolid. Nu ai ce face 3 zile intregi in Merida. As reduce la 2 si as pleca dimineata cu autobuzul spre Valladolid. As sta in Hotelul Maria de la Luz, m-as duce la cenote Dzintup si cam atat. A 2-1 zi dimineata m-as duce la Chichen Itza cat se poate de devreme sa scap de hoarda de la Cancun. Pana in pranz as vedea Chichen Itza si as taia-o direct spre Playa (exista autobuz direct din Valladolid).
Vezi ca drumul de la Playa la Belize City e lung si in mod aproape sigur trebuie sa schimbi autobuzul in Chetumal. Daca pleci dimineata din Playa, ajungi seara in Belize, nu te gandi ca poti sa te duci la Caye.
Din Belize City la Flores sunt cateva ore bune. Nu asuma ca vei putea vedea in aceeasi zi si Tikal (Tikal-ul e cam la 60 - 80 km de Flores). Si cum am spus Tikal-ul merita vreo 2 zile.
Nu stiu ce e Xela-ul de dupa Antigua :) Si Antigua, de asemenea, e un loc de stat si de enjoyat. Minim 2 zile, asa la alergatura. Ciudad de Guatemala - lasa-l :)
Flores - Palenque bus tine toata ziua - pleaca dimineata, ajunge seara. Pentru Palenque ruinas, iti trebuie 1 zi, pentru Agua Azul, Misol Ha tot 1 zi. De la Palenque la Campeche - presupune tot 1 zi

#96
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Multumesc mult pentru observatii.In principiu planificarea va fi finalizata doar in momentul in care o vom confrunta cu orarul tuturor autobuzelor.
Xela este Quetzaltenango, nu stiu daca merita, am citit pe xelapages.com cite ceva si de asemenea in lonely planet...
De la Palenque la Campeche cica ar fi doar 5-6 ore...desi as fi crezut ca e mai mult de mers cu autobuzul.
Okay, deci ziua 4 o vom face la Valladolid, iar Antigua sper sa reusim s-o vedem cit de cit in 2 zile.Daca renuntam la Xela probabil ne ajunge si mai bine timpul.
Tot citesc de atacuri asupra autobuzelor intre Guatemala City si Antigua...Sper ca este totusi vorba de situatii izolate si doar un pretext al mediei sa ne atraga atentia...Pe de alta parte 6000 de crime pe an inseamna cam mult,desi bineinteles nu se refera la cele impotriva turistilor, ci la totalul crimelor din Guatemala...
Oare in Romania care o fi numarul aproximativ? :rolleyes:

#97
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbackpacker_mom, on May 21 2008, 21:16, said:

Multumesc mult pentru observatii.In principiu planificarea va fi finalizata doar in momentul in care o vom confrunta cu orarul tuturor autobuzelor.
Xela este Quetzaltenango, nu stiu daca merita, am citit pe xelapages.com cite ceva si de asemenea in lonely planet...
De la Palenque la Campeche cica ar fi doar 5-6 ore...desi as fi crezut ca e mai mult de mers cu autobuzul.
Okay, deci ziua 4 o vom face la Valladolid, iar Antigua sper sa reusim s-o vedem cit de cit in 2 zile.Daca renuntam la Xela probabil ne ajunge si mai bine timpul.
Tot citesc de atacuri asupra autobuzelor intre Guatemala City si Antigua...Sper ca este totusi vorba de situatii izolate si doar un pretext al mediei sa ne atraga atentia...Pe de alta parte 6000 de crime pe an inseamna cam mult,desi bineinteles nu se refera la cele impotriva turistilor, ci la totalul crimelor din Guatemala...
Oare in Romania care o fi numarul aproximativ? :rolleyes:
Nu e nimic la Quetza, nu m-as duce. Daca vreti ceva colourful, du-te la Chichicastenango in zi de targ - super ! Despre atacurile din Guatemala City, cat am fost acolo am citit un articol foarte infuriat in ziarul local in care se spunea ca in ziua precedenta fusesera ucisi 16 oameni in Guatemala City si deja e extrem de mult. Media era de doar 5 - 6 oameni ucisi pe zi ceea ce e rezonabil, dar 16 erau deja prea multi. Din aeroportul La Aurora exista microbuze turistice care se duc direct spre Antigua. Nu am auzit de nici un atac asupra acestor microbuze rapide, doar asupra autobuzelor normale (care sunt school bus-uri nord americane vechi) si numai in suburbiile capitalei... dar nu se stie niciodata. Acum 3 ani, erau echipaje de politie stationate in zonele turistice pe Carretera.

#98
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
e pacat sa moara topicu' asta...cu ce zbori cel mai avantajos spre mexic?

#99
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008

Quote

e pacat sa moara topicu' asta...cu ce zbori cel mai avantajos spre mexic?

Sigur nu-l vom lasa noi sa moara! :D

Nu stiu din Bucuresti cum este, dar din cite am vorbit cu alti backpackeri europeni prin hostele, multi preferau sa zboare de la Madrid sau Barcelona spre America de Sud si Centrala.Din Bucuresti as lua low cost pina in Spania daca intr-adevar exista de acolo oferte avantajoase spre Mexic.
De aici am observat ca e ceva mai ieftin via New York spre America de sud/Centrala si Caraibe.






Quote

Nu e nimic la Quetza, nu m-as duce. Daca vreti ceva colourful, du-te la Chichicastenango in zi de targ - super ! Despre atacurile din Guatemala City, cat am fost acolo am citit un articol foarte infuriat in ziarul local in care se spunea ca in ziua precedenta fusesera ucisi 16 oameni in Guatemala City si deja e extrem de mult. Media era de doar 5 - 6 oameni ucisi pe zi ceea ce e rezonabil, dar 16 erau deja prea multi. Din aeroportul La Aurora exista microbuze turistice care se duc direct spre Antigua. Nu am auzit de nici un atac asupra acestor microbuze rapide, doar asupra autobuzelor normale (care sunt school bus-uri nord americane vechi) si numai in suburbiile capitalei... dar nu se stie niciodata. Acum 3 ani, erau echipaje de politie stationate in zonele turistice pe Carretera.

Nu stiu daca apucam chiar ziua de tirg...desi ne-am dori.
Este oare ceva interesant de vazut pe timpul zilei in Belize City?

#100
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbackpacker_mom, on May 27 2008, 21:18, said:

Sigur nu-l vom lasa noi sa moara! :D

Nu stiu din Bucuresti cum este, dar din cite am vorbit cu alti backpackeri europeni prin hostele, multi preferau sa zboare de la Madrid sau Barcelona spre America de Sud si Centrala.Din Bucuresti as lua low cost pina in Spania daca intr-adevar exista de acolo oferte avantajoase spre Mexic.
De aici am observat ca e ceva mai ieftin via New York spre America de sud/Centrala si Caraibe.








Nu stiu daca apucam chiar ziua de tirg...desi ne-am dori.
Este oare ceva interesant de vazut pe timpul zilei in Belize City?
Belize City se vede cam in jumatate de ora :) E un bulevard principal si cam atat... Si mai ales cladirea care adaposteste cel mai mare numar de firme din lume - posta care se afla vis-a-vis de portul de barci spre insule si de unde pleaca autobuzele spre Flores / Tikal

#101
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cum e cu vizele pt mexic, belize, guatemala? cum e cu vremea la inceput de decembrie?

#102
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on May 28 2008, 09:31, said:

cum e cu vizele pt mexic, belize, guatemala? cum e cu vremea la inceput de decembrie?
Vremea e buna. Pentru Mexic si Guatemala, nu iti trebuie viza, pentru Belize, da, se obtine la consulatul onorific al Belizelor la Bucuresti.

#103
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostImperator, on May 28 2008, 09:45, said:

Vremea e buna. Pentru Mexic si Guatemala, nu iti trebuie viza, pentru Belize, da, se obtine la consulatul onorific al Belizelor la Bucuresti.

wow, avem si asa ceva? :) tare

buna nu e un epitet prea convingator...mai concret? temp, umiditate...?

#104
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on May 28 2008, 09:50, said:

wow, avem si asa ceva? :) tare

buna nu e un epitet prea convingator...mai concret? temp, umiditate...?
Sper sa mai fie ca la un moment dat l-am vazut pe consul beat mort cu masina in pom pe Kisselef :)
Temperatura: 20 - 25 - 30 grade (mai rece in munte), sezon secetos, umiditate nu stiu

#105
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostImperator, on May 28 2008, 11:26, said:

Sper sa mai fie ca la un moment dat l-am vazut pe consul beat mort cu masina in pom pe Kisselef :)
Temperatura: 20 - 25 - 30 grade (mai rece in munte), sezon secetos, umiditate nu stiu

ma bate un gand... sa vad cum ies cu avioanele.

#106
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Buna!
Tocmai am verificat pagina cu vaccinurile si riscurile asupra sanatatii turistilor in Guatemala si reiese ca tabletele pentru malarie ar fi recomandabile in anumite zone si anotimpuri. ;)

Noi nu am luat niciodata aceste tablete fiindca mereu am calatorit pe linga zonele colorate albastru deschis, zone in care masurile preventive se iau in functie de evaluarea riscurilor si beneficiilor.Am observat ca si zona Chiapas de sud din Mexic este in aceeasi situatie cu Guatemala, cel putin pe harta ministerului sanatatii de aici.
Sper ca in decembrie sa nu fie nevoie de medicatie antimalarie, deoarece nu toti copiii nostri o vor putea lua.
Azi am intrebat, dar cadrele medicale nu prea stiau exact care e situatia, vor suna in capitala la directia de boli tropicale. ;)

#107
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
am citit si eu pe un ghid nemtesc ca ti-ar trebui vaccin impotriva tifosului, poliomielita si hepatita A. despre malarie zice c-ar fi o problema si ca e bine sa stai departe de apa, legume nespalate si salata. nu zice de pilule. chiar te-as ruga sa postezi niste informatii referitoare la treburile astea, pen' ca io nu am incredere in sfaturile celor din romanica. merg pe mana finlandezilor.

Imperatore, tu ai luat ceva?

#108
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
DeathRipple, malaria se ia prin intepaturile unui anumit tip de tintar, care actioneza in general cu citeva ore inainte de apusul soarelui.
Din pacate nu exista deocamdata nicaieri in lume vaccin antimalarie, doar masuri de prevenire si acele tablete care se administeaza in functie de zona geografica .
Partea buna ar fi ca avem toate vaccinurile cerute pentru calatoria in Mexic, Belize si Guatemala.(fiindca le-am facut cu prilejul altor calatorii in America de Sud si Asia).

Pe site-ul ministerului sanatatii de aici se precizeaza in dreptul Guatemalei urmatoarele:

HEPATITA A
Kaikille suositeltava rokotesuoja.(vaccin recomandat tuturor)

HEPATITA B  
Riskinarvion perusteella harkittava rokotesuoja.(vaccin recomandat in urma evaluarii riscului)


FEBRA GALBENA
Rokotustodistus vaaditaan yli 1v:n ikäisiltä matkailijoilta, jotka saapuvat infektoituneita alueilta.
(vaccinul se cere tuturor calatorilor cu virsta peste 1 an, care sosesc din zonele infectate)->Deci nu e cazul.

  
DIFTERIE-TETANOS  
Kaikille suositeltava rokotesuoja..(vaccin recomandat tuturor)


FEBRA TIFOIDA  
Riskinarvion perusteella harkittava rokotesuoja.(vaccin recomandat in urma evaluarii riscului)


MALARIA  
Malarian estolääkitystä suositellaan joko maassa, tai sen osissa.
Katso lisätietoja ja tarkempi maanosakohtainen malariakartta
(Medicatia preventiva se recomanda in anumite zone ale tarii.Vezi instructiunile suplimentare din harta despre raspindirea malariei in functie de tara).


Rujeola-Parotidita-Rubelola  
Kaikille suositeltava rokotesuoja.(vaccin recomandat tuturor)


Lähde: Kansanterveyslaitos, Matkailijan terveysopas 2007.
(sursa:Departamentul National al Sanatatii, Ghidul de sanatate al calatorului)

Am gasit bilet Bucuresti-Paris-Miami-Cancun dus-intors intre 2-22.12.2008 cu 752,91 de euroi, (Tarom, apoi American Airlines si Mexicana)dar imi apare ca mai exista doar 3 locuri libere la unul dintre zboruri...Pretul nu e rau, dar sunt 2 escale si timp total de zbor 19 ore si 45 minute din cauza tuturor asteptarilor in aeropoarte si a schimbarilor de avioane.Cind am dat cautare spre Merida sau Campeche a iesit si mai scump.De aici e tocmai invers. <_<
La AirFrance ar ajunge la 823 de euroi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate