Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Totul despre backpackers

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#19
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostQandulak, on Jun 21 2007, 21:20, said:

Scuz off topicul, caci.... mi/au placut si mie pozele....

Hm -

Lonely planet: ma aflu momentan in Egipt si sansele sa ajung in Ro inainte de a pleca in excursie sunt cam reduse.
Ajung insa in Polonia, sa vedem ce se gaseste pe acolo prin librarii :-)

o sa intreb mai multe putin mai incolo cand ma apuc sa astern pe hartie pe unde o iau. Sper sa mai primesc raspunsuri....

Mersi mult de tot tutoror....

In Polonia, gasesti sigur... dar exista posibilitatea sa gasesti si in Egipt pe la librarii din zona Universitatii Americane. Sau daca ai carte de credit, s-o comanzi de pe www.lonelyplanet.com

#20
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006
Subiectul este mai mult decat interesant, si tocmai de aceea va rog, sa schimbe cineva titlul ca e rusinica mare: Subcontinentul indian      NU  :nonobad: " Continentul subindian" :nonobad:  !!!

Edited by anami, 24 June 2007 - 07:56.


#21
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postanami, on Jun 24 2007, 08:55, said:

Subiectul este mai mult decat interesant, si tocmai de aceea va rog, sa schimbe cineva titlul ca e rusinica mare: Subcontinentul indian      NU  :nonobad: " Continentul subindian" :nonobad:  !!!

Asa e... desi Tibetul nu este chiar in subcontinent... nici Afghanistanul ca v-ar alerga pashtunii cu pustile sa auda asemenea blasfemie... fereasca Allah !

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io ma intreb de ce o femeie vrea sa mearga singura intr-o regiune in care traiesc peste un miliard de misogini perversi. culmea este ca daca o sa fie rapita / violata / killarita o sa se intrebe mirata "da di ce?"

#23
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMosotti, on Jun 25 2007, 11:15, said:

io ma intreb de ce o femeie vrea sa mearga singura intr-o regiune in care traiesc peste un miliard de misogini perversi. culmea este ca daca o sa fie rapita / violata / killarita o sa se intrebe mirata "da di ce?"

Riscurile sa fie rapita este valabil doar in Afghanistan. Riscul de a fi violata si killarita nu e mai mare ca in alte parti.. ciupita de fund.... da, e mult mai mare, este chiar asigurat.

#24
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
Mea culpa: abia acum mi/am dat seama ce monstruozitate am scris in titlu ....  :newblush:

se mai poate schimba cumva???


Hm.... m-am intors din Polonia si Cehia cu 3 cuceriri: LP pt Nepal, Tibet si India. Sper sa mai gasesc si Pakistanul pe langa AUC.

Ghidul despre India are peste 1000 pagini, va tb sa fiu selectiva  :(  ... momentan citesc....

Afganistanul este pus in asteptare pt mai tarziu - asta dupa ce am vorbit cu un amic afgan, care imi spune ca nu imi recomanda....

Iar pt Mosotti:

1. nu cred ca exista riscuri mai mari decat in tarile vestice sa fiu rapita/ violata / killarita
2. in cazul in care se intampla asta, nu cred ca as intreba 'da de ce' ci cred ca mi-as asuma responsabilitatea
3. riscul ca asa ceva sa mi se intample mi se pare mic in comparatie cu recompensa pe care as avea-o facand acest tur
4. numai pt ca sunt fata nu inseamna ca tb sa stau acasa si eventual sa ma plimb pe champs elysee. Imi doresc sa ajung acolo si voi incerca sa fac aceasta.

#25
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostQandulak, on Jul 3 2007, 10:06, said:

Mea culpa: abia acum mi/am dat seama ce monstruozitate am scris in titlu ....  :newblush:

se mai poate schimba cumva???
Hm.... m-am intors din Polonia si Cehia cu 3 cuceriri: LP pt Nepal, Tibet si India. Sper sa mai gasesc si Pakistanul pe langa AUC.

Ghidul despre India are peste 1000 pagini, va tb sa fiu selectiva  :(  ... momentan citesc....

Afganistanul este pus in asteptare pt mai tarziu - asta dupa ce am vorbit cu un amic afgan, care imi spune ca nu imi recomanda....

Iar pt Mosotti:

1. nu cred ca exista riscuri mai mari decat in tarile vestice sa fiu rapita/ violata / killarita
2. in cazul in care se intampla asta, nu cred ca as intreba 'da de ce' ci cred ca mi-as asuma responsabilitatea
3. riscul ca asa ceva sa mi se intample mi se pare mic in comparatie cu recompensa pe care as avea-o facand acest tur
4. numai pt ca sunt fata nu inseamna ca tb sa stau acasa si eventual sa ma plimb pe champs elysee. Imi doresc sa ajung acolo si voi incerca sa fac aceasta.

Tinand cont ca India e asa mare, as incerca sa raman in Nord... Rajastanul e superb, nu trebuie ratata Agra -> datorita Taj Mahal-ului si Varanasi pentru atmosfera de pe Gange. Poti sa te duci si la Khajuraho dar e cam greu de ajuns si sculpturi erotice o sa gasesti la toate templele din Nepal... Si nu m-as duce in Afghanistan :)

#26
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostQandulak, on Jul 3 2007, 10:06, said:

Mea culpa: abia acum mi/am dat seama ce monstruozitate am scris in titlu ....  :newblush:

se mai poate schimba cumva???
Hm.... m-am intors din Polonia si Cehia cu 3 cuceriri: LP pt Nepal, Tibet si India. Sper sa mai gasesc si Pakistanul pe langa AUC.

Ghidul despre India are peste 1000 pagini, va tb sa fiu selectiva  :(  ... momentan citesc....

Afganistanul este pus in asteptare pt mai tarziu - asta dupa ce am vorbit cu un amic afgan, care imi spune ca nu imi recomanda....

Iar pt Mosotti:

1. nu cred ca exista riscuri mai mari decat in tarile vestice sa fiu rapita/ violata / killarita
2. in cazul in care se intampla asta, nu cred ca as intreba 'da de ce' ci cred ca mi-as asuma responsabilitatea
3. riscul ca asa ceva sa mi se intample mi se pare mic in comparatie cu recompensa pe care as avea-o facand acest tur
4. numai pt ca sunt fata nu inseamna ca tb sa stau acasa si eventual sa ma plimb pe champs elysee. Imi doresc sa ajung acolo si voi incerca sa fac aceasta.

Uitandu-ma la ce se intampla in Pakistan, nu as trece prin Karachi si mai ales Islamabad. Zboara direct la Lahore si de acolo... India !!!

#27
nugro

nugro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 30.11.2006

View PostQandulak, on Jun 20 2007, 12:01, said:

...
si vreau sa plec ajung in Pakistan India Nepal si Tibet.
...

Salut,

Am prins un job de 24 de luni in Pakistan (incepand din aprilie) si as vrea cateva detalii despre cum e pe acolo... Ar fi interesante cateva file din jurnalul tau de calatorie.

Am zis ca ar fi inutil sa deschid un nou topic din momentul in care topicul tau "trateaza" zona!

Mersi fain!

P.S. Ai ajuns in nord? Are rost sa-mi car placa cu mine?

#28
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postnugro, on Feb 23 2008, 22:49, said:

Salut,

Am prins un job de 24 de luni in Pakistan (incepand din aprilie) si as vrea cateva detalii despre cum e pe acolo... Ar fi interesante cateva file din jurnalul tau de calatorie.

Am zis ca ar fi inutil sa deschid un nou topic din momentul in care topicul tau "trateaza" zona!

Mersi fain!

P.S. Ai ajuns in nord? Are rost sa-mi car placa cu mine?
N-am fost in Pakistan, ci doar pana la granita - celebrul show de la punctul de frontiera Wagah, dar ce pot sa spun este ca e unul dintre cele mai greu de locuit tari din lume - extrem de cald, extrem de haotic, atentate frecvente, greve peste greve urmate in general de jafuri in masa... Evident, sunt unul dintre cele mai primitoare popoare, dar asta nu inseamna ca locuitul si muncitul acolo nu este extrem de periculos... este o tara profund musulmana cu mase intregi extrem de religioase si sovine, cu zone intregi in afara controlului guvernamental (gen Balucistan, zonele tribale - frontiera de Nord-Vest sau zonele speciale din Nord). Despre ski si placa, dream on... Pakistanul nu are o infrastructura nici minimala de ski. In zona, iti recomand sa te duci sa skiezi sau sa te dai cu place in Iran - la nord de Teheran sunt cateva statiuni excelente.

#29
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View PostImperator, on Jun 20 2007, 14:44, said:

Pentru poze din Tibet, uite-te aici:

http://uk.pg.photos....mitru/my_photos

Pentru poze din Belize, Cambogia, Guatemala, Olanda, India, Indonezia, Mexic, Norvegia, Spania si Thailanda, click aici:

http://new.photos.ya...adry77ro/albums

Inca o data adresa pentru poze te rog, in mod special pentru Tibet si Cambodgia.

#30
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadisy, on Feb 25 2008, 11:34, said:

Inca o data adresa pentru poze te rog, in mod special pentru Tibet si Cambodgia.
S-a inchis yahoo.. inca nu le-am postat... o sa le postez din nou...

View Postadisy, on Feb 25 2008, 11:34, said:

Inca o data adresa pentru poze te rog, in mod special pentru Tibet si Cambodgia.
Vezi ca poze din Tibet sunt postate pe site-ul asta... la poze din strainatate....

#31
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View PostImperator, on Feb 25 2008, 13:09, said:

S-a inchis yahoo.. inca nu le-am postat... o sa le postez din nou...


Vezi ca poze din Tibet sunt postate pe site-ul asta... la poze din strainatate....

Multam. Inca ceva... off topic... spune-ne si noua care e treaba cu programele astea de mile gratuite. Merita sa te inscrii daca zbori de 2 ori pe an sau renteaza doar daca esti pasionat la maxim de calatorii. Cum functioneaza?

#32
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadisy, on Feb 26 2008, 13:28, said:

Multam. Inca ceva... off topic... spune-ne si noua care e treaba cu programele astea de mile gratuite. Merita sa te inscrii daca zbori de 2 ori pe an sau renteaza doar daca esti pasionat la maxim de calatorii. Cum functioneaza?
Functioneaza daca zbori des... sau daca zbori de doua ori pe an pana la capatul lumii

#33
nugro

nugro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 30.11.2006

View PostImperator, on Feb 24 2008, 22:29, said:

N-am fost in Pakistan, ci doar pana la granita - celebrul show de la punctul de frontiera Wagah, dar ce pot sa spun este ca e unul dintre cele mai greu de locuit tari din lume - extrem de cald, extrem de haotic, atentate frecvente, greve peste greve urmate in general de jafuri in masa... Evident, sunt unul dintre cele mai primitoare popoare, dar asta nu inseamna ca locuitul si muncitul acolo nu este extrem de periculos... este o tara profund musulmana cu mase intregi extrem de religioase si sovine, cu zone intregi in afara controlului guvernamental (gen Balucistan, zonele tribale - frontiera de Nord-Vest sau zonele speciale din Nord). Despre ski si placa, dream on... Pakistanul nu are o infrastructura nici minimala de ski. In zona, iti recomand sa te duci sa skiezi sau sa te dai cu place in Iran - la nord de Teheran sunt cateva statiuni excelente.

Din cate mi s-a spus o sa lucrez in mijlocul desertului, in zona de vest a provinciei Balucistan; deci, cu probleme de genul atentate, jafuri cred ca am sanse minime sa ma confrunt.
Partea legata de clima zonei... ramane de vazut la fata locului! Stiu ca am doar doua variante: ma adaptez sau crap!
La faza cu placa pot zice ca m-a luat valul, am zis ca din moment ce-i Himalaya prin zona... :D

#34
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postnugro, on Feb 28 2008, 13:55, said:

Din cate mi s-a spus o sa lucrez in mijlocul desertului, in zona de vest a provinciei Balucistan; deci, cu probleme de genul atentate, jafuri cred ca am sanse minime sa ma confrunt.
Partea legata de clima zonei... ramane de vazut la fata locului! Stiu ca am doar doua variante: ma adaptez sau crap!
La faza cu placa pot zice ca m-a luat valul, am zis ca din moment ce-i Himalaya prin zona... :D
Nu, dar rapirile sunt la ordinea zilei in Balucistan - mai ales spre vest, partea cu Iranul. Himalaya e insa departe de Balucistan, acolo e foaaaaarte cald.

#35
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Din ce am observat eu pana acum tendinta romanului (in ceea ce priveste turismul) e sa se laude cu cat de mult a dat el pe vacanta. N-o spun in ideea de a jigni pe cineva, si imi cer scuze daca se simte vizat cineva de chestia asta.
Doresc sa deschid un topic in care sa discutam despre vacante low cost, despre vacante hai-hui doar cu rucsacul in spinare, despre locuri decente de cazare in locuri paradisiatice, despre vacante in natura si nu in mijlocul betoanelor, despre cazarea la camping, nu la all inclusive, despre distractiile din afara hotelurilor. Ii rog pe cei pentru care hotelul reprezinta doar locul unde isi intind capul noaptea si fac un dus sa isi imparta experientele cu noi. Sa vorbim despre cazarea in youth hostels-uri, sau despre zboruri low cost.
Ce spuneti?

Sa incep eu? Cred ca mai astept pana la vara ca sa pot da un feedback corect. Pana atunci va spun ca eu am gasit cazare in Turica (Marmaris) cu 157E/7 nopti - pt 2 persoane, garsoniera cu self catering. Sunt la prima experienta de genul acesta si as vrea sa aud parerile unor oameni mai experiementati. Incercam sa gasim ceva rezonabil si pt 1 mai in Grecia, insula Thasos. Am gasit prin grupul TUI - cazare pentru 3 nopti cu 30Lire studio-ul, adica 10L/nopate ceea ce mi se pare foarte ieftin iar pozele sunt super. Avand in vedere ca se vinde prin TUI cred ca beneficiez de garantia lor si nu cred ca ar fi vreo teapa. Voi ce credeti?

#36
alexandrabarradell

alexandrabarradell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.04.2008

View PostGabrielaC, on Apr 7 2008, 15:42, said:

Din ce am observat eu pana acum tendinta romanului (in ceea ce priveste turismul) e sa se laude cu cat de mult a dat el pe vacanta. N-o spun in ideea de a jigni pe cineva, si imi cer scuze daca se simte vizat cineva de chestia asta.
Doresc sa deschid un topic in care sa discutam despre vacante low cost, despre vacante hai-hui doar cu rucsacul in spinare, despre locuri decente de cazare in locuri paradisiatice, despre vacante in natura si nu in mijlocul betoanelor, despre cazarea la camping, nu la all inclusive, despre distractiile din afara hotelurilor. Ii rog pe cei pentru care hotelul reprezinta doar locul unde isi intind capul noaptea si fac un dus sa isi imparta experientele cu noi. Sa vorbim despre cazarea in youth hostels-uri, sau despre zboruri low cost.
Ce spuneti?

Sa incep eu? Cred ca mai astept pana la vara ca sa pot da un feedback corect. Pana atunci va spun ca eu am gasit cazare in Turica (Marmaris) cu 157E/7 nopti - pt 2 persoane, garsoniera cu self catering. Sunt la prima experienta de genul acesta si as vrea sa aud parerile unor oameni mai experiementati. Incercam sa gasim ceva rezonabil si pt 1 mai in Grecia, insula Thasos. Am gasit prin grupul TUI - cazare pentru 3 nopti cu 30Lire studio-ul, adica 10L/nopate ceea ce mi se pare foarte ieftin iar pozele sunt super. Avand in vedere ca se vinde prin TUI cred ca beneficiez de garantia lor si nu cred ca ar fi vreo teapa. Voi ce credeti?


Ai observat corect dar nu total.

Backpakerii in Romania exista de zeci de ani se numesc muntomani. Sunt turistii fara bani in buzunar dar cu rucasacul plin de bautura mancare si cort sau doar sac de dormit ca e vara si dorm in padure pe izopren . Au inima plina de aventura iubesc natura si o gara parasita e locul ideal de a pleca la drum.
In timp unii dintre ei si-au desfacut aripile si au zburat si pe afara au cucerit diferite varfuri muntoase dar au vizitat si orase temple, insule prin Asia sau Caraibe.

Exista acesti backpacerii in Romania ceea ce ar fi minunat sa se intample la noi ar fi ca tinerii sa-si doreasca sa calatoreasca in acest still 6 luni, un an de zile. Ar  fi minunat ca si tinerii din Romania sa aiba posibilitatea financiara ca alti tineri din alte tari sa calatoreasc in jurul lumii. Sa descopere alte culturi traditii alti tineri din lumea larga. Sa se intoarca acasa mai toleranti mai deschisi si cu o experienta de viata .

Ruta bacpakerilor include in general Australia Asia unde Thailanda ocupa locul principal de explorat pe urma China India America de sud. In genral americanii si australienii in anul de calatorit in jurul lumii includ si Europa care este importanta pentru ei. noi suntem norocosi putem sa lasam Europa la sfarit ca este atat de aproape si accesibila. China Asia de sud est India Australia si America de sud ar fi cam cele mai importante locuri de vizitat. Acum depinde si ce iti place mai mult marea sau muntele si sa-ti faci traseul bazat pe asta.Cum am mai spus si in alte dati Lonly Planet guide te va ajuta intodeauna sa gasesti drumul cel bun spre destinatia dorita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate