Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Totul despre backpackers

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#127
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postbackpacker_mom, on Jun 5 2008, 10:48, said:

Fain itinerariu ! In decembrie parca totusi as prefera o destinatie ceva mai calduroasa decit Turcia... Oricum eu am in jur de - 10 C in perioada aia a anului asa ca probabil de asta imi place sa ma amagesc ca iarna e vara. :D

Deocamdata am gasit Bucuresti-Paris-Mexico City-Campeche la dus si Campeche-Mexico City-Amsterdam-Bucuresti la intors intre 5-21.12.208 cu 2150 de euroi.
Asta implica o noapte la dus in Mexico City si 10 ore asteptat in Mexico City la intors.
Tot 3 avioane si 33 de ore de calatorie in total. Ultimul avion dureaza doar 2 ore si se poate lua dupa o noapte de odihna in capitala mexicana.

Mai caut si pe alte siteuri finlandeze...

pai daca plec in turcia plec in octombrie. 2200 e tot ce se poate pana la merida. ma rog, ca e 2000, ca e 2200, pe mine ma derajeaza altceva: timpul prin avioane.

#128
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
DeathRipple, tocmai am vazut pe KLM Bucuresti-Amsterdam-Mexico City-Merida cu 2128 de euroi, dar de pe 6.12 pina pe 21.12.
Vineri 5 decembrie se pare ca este o zi scumpa, am incercat in mai multe motoare de cautare finlandeze.
Ce ar fi mai bine la zborul cu KLM este ca timpul total al calatoriei ajunge doar la 25 de ore nu de 33+ si nu ai nevoie sa stai nicaieri o noapte.
Noi am calatorit chiar si 41 de ore (tot cu KLM) si mai aveam si copii mici dupa noi...Te inteleg ca nu e prea placut sa faci atitea ore in avion, dar voi macar mai reusiti sa rasfoiti un Lonely Planet, o harta ceva , in timp ce noi tre' sa fim mai mereu cu ochii -n patru dupa aia mici. :rolleyes:

#129
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
parerea mea e ca depinde foarte mult unde nimeresti in avion. daca transatlanticu' e un mcdowel douglas si tu esti in partea din spate a lui (cum mi s-a intamplat anul trecut spre aruba), pai iti bazaie motoarele in creierii capului de nu mai stii de tine. sunt inca la plusuri si minusuri.

#130
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
DeathRipple, aeronavele de la KLM si AirFrance spre Mexic sunt de obicei Boeing 747-400. Altfel nici nu am fi indraznit sa mergem cu charter atitea ore cu copiii dupa noi! :)
Ati fost in Aruba prin agentie sau...?Cite ore a durat zborul?

Tot cu minusuri si plusuri si noi am inceput prin februarie-martie, inainte de a cumpara biletele spre vreo destinatie.
De obicei alegem un an spre vest, un an spre est. :)

A comandat cineva dintre voi Lonely Planet Pick and Mix chapters?

#131
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
din ams, 9 ore si jumate, cu escala in st marteen. am fost cu tui.

#132
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Iar am mai facut o schimbare de planuri de calatorie, deci implicit de traseu. Schimbarea se datoreaza faptului ca am citit ca in zilele de sarbatori nu prea circula cum trebuie autobuzele in Guatemala.Mai exista si un alt motiv, dar il tin sub tacere, deocamdata. :)

Asadar, ne-am hotarit sa mergem cu autobuzul de la Campeche la Palenque unde stam 2 zile, apoi de la San Cristobal pina la  Antigua.Inapoi vom zbura din Guatemala City spre Flores si speram sa reusim sa ne cazam la hostelul Los Amigos.
Peste tot scrie ca rezervarile de autobuz si excursiile ar fi bine sa le facem cu cel putin o zi inainte.

DeathRipple, poate ne scrii si noua bilantul minusurilor si plusurilor cind ai studiat problema amanuntit? :)

#133
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
pai eu in general nu prea vad minusuri decat de ordin financiar :) spre exemplu, in cazul asta mi se pare foarte mult avionul. in mai toate partile lumii, casa si masa sunt mai ieftine decat in europa. cum pretentiosi cu cazarea nu suntem, singura problema pe care noi o avem de fapt este legata de timp. niciodata nu este destul timp sa stai cat vrei, astfel incat esti nevoit sa ai un program destul de condensat atunci cand ajungi intr-un loc. ajungi sa interactionezi prea putin cu oamenii....daca ai avea mai mult timp liber la dispozitie, altfel ar sta lucrurile.

#134
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Da, asa este cu biletele de avion inspre directia aia.
Ati incercat sa vedeti cit ar fi un low cost pina in Germania, de acolo trenul sau autobuzul pina in Olanda si din Amsterdam MartinAir?
Anul trecut din Frankfurt pina la Amsterdam cu trenul costa sub 70 de euro de persoana.Cred ca exista Wizzair pina la Dusseldorf si de acolo pina la Amsterdam nu e totusi departe.

Edited by backpacker_mom, 09 June 2008 - 14:11.


#135
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
toate variantele care implica mai multe schimbari pe batranul continet pica din lipsa de timp. dupa cum ziceam, timpul este intotdeauna impotriva noastra. eu am 16 zile la dispozitie, daca si p-astea le pierd pe drum....

#136
backpacker_mom

backpacker_mom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.05.2008
Tocmai am luat la rind niste motoare de cautare si am constatat ca pretul biletelor de avion spre Merida si Campeche s-au scumpit cu aproape 500 de euroi fata de pretul cumparat de noi!! ;)
Tot astept sa-mi vina Lonely Planet "Guatemala" care nu era in stoc aici si va dura aproape 3 saptamini pina o pot ridica de la posta.Daca o comandam din strainatate cred ca dura mai putin. ;)
DeathRipple, cum mai stati cu proiectul de calatorie?

#137
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postteoctist, on Jun 5 2008, 12:10, said:

Salutare

Pe 13 iunie plec  haihui prin Portugalia timp de 2 saptamani. Am rezolvat deocamdata doar cazarile in Lisabona(13-17) si Porto(23-27). Inca nu m-am hotarat unde sa petrec intervalul dintre cele 2 cazari(17-23). Ma gandeam la Figueira da Foz/Coimbra, dar stiu ca sunt locuri frumoase si mai sus de Porto. Astept cateva sfaturi de la cei care ati fost prin zona.Nu merg cu masina, voi folosi doar trenuri respectiv autobuze locale.
va multumesc
in coimbra merita sa stai decat o noapte,nu prea ai multe de vizitat,poate ceva prin apropriere.hmmm cred ca ai plecat deja

#138
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cre' ca raman la turcia pana la urma. ma gandesc ca la banii pe care-i dai pe avion pana acolo trebuie sa stai cel putin 3 saptamani ca sa merite cat de cat. n-am decat 2, asa ca mai bine o iau "la picior" prin zona pe la noi - ies si mai ieftin, mai pastrez din bani pentru anu' viitor, cand zic ca m-as risca la 4 saptamani in peru si bolivia, sau chile si insula pastelui. sa vedem. mai am timp sa ma sucesc :)

Edited by DeathRipple, 16 June 2008 - 09:03.


#139
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
mai nene deathripalu', ce vroi io sa'ti spun ie ca canadezu ala avu ceva dreptate cand ti'o zis tie de vreo 2 ponturi in vestu canadei...
daca ai vreodata ocazia sa'ti umble picioru p'aci, io zic sa faci pishu pe banff, jasper, lake louise si sa mergi tinta la waterton lake.
e singura chestie care merita in a mea opinie, desi nu am vazut prea multe.
presimt ca o sa'mi iau abonament anual pentru parcuri nationale si o sa toc banii pe gas (300 km distanta), da uoatertonele aista tare dragalas mai ie...

doar ca idee pun p'aci vreo doua poze, luate de pe net

[ http://www.photoseek.com/02GLA-14-08-Waterton-Lake.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.watertoninfo.ab.ca/gallery2/a-upper-waterton-lake.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://pixdaus.com/pics/J7HejNG2ZgtI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://farm1.static.flickr.com/87/259830025_c7418c1f35_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.watertoncruise.com/images/photos/crypt-lake-large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#140
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cute. cu siguranta o sa ajung. pt moment am ajuns la concluzia ca trec oceanicu' numa' daca stau de la 3-4 sapt in sus...

#141
halekulani

halekulani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.07.2007

View Postbackpacker_mom, on Jun 4 2008, 18:31, said:

DeathRipple, tocmai din cauza ca sunt 3 avioane, noi vom sta 2 zile in Mexico City. (una dus, una intors).
Cel mai ieftin este sa cumperi din bucati, adica Bucuresti- New York si New York-Cancun.

Riscul ar fi ca in septembrie-octombrie se schimba orarele de zbor si pot aparea mici surprize.
Alt aspect ar fi ca trebuie sa stati 2 nopti in New York (una la dus, cealalta la intors).
Daca nu aveti prieteni sau rude, cazarea este scumpa si conditiile nu prea grozave.Deh, oras mare si renumit. :D
Noi am folosit de doua ori couchsurfing si hospitalityclub.org cind pur si simplu nu am gasit deloc ce doream.
Pentru New York s-ar putea sa fie foarte dificil, fiind asa un oras cu mare cautare. :D  
Alt dezavantaj cred ca il constituie viza pentru Statele Unite.Nu stiu exact cum s-ar proceda, fiindca la noi se aplica visa waving program.

Am gasit si mai ieftin decit Cancunul zbor din New York spre Guatemala City.De acolo exista Linea Dorada cu 50 de dolari pe caciula pina la Flores sau www.tag.com cu 123 de dolari de persoana.

Bucuresti-New York costa 1314.44 de euroi ambele persoane, inclusiv taxe de aeroport
New York-Guatemala City costa 451.94 de euroi pentru AMINDOI, cu tot cu taxe incluse.
Total deci: 1766,38 de euroi.

Mai ieftin in zilele acelea ale voastre nu am gasit.
In cazul in care aveti posibilitatea sa schimbati zilele, este mult mai ieftin spre Cancun intre 2 si 22.12.2008

Scuzati indiscretia, ce destinatie aveati in planuri inaintea acesteia cu Mexicul? :D



Pana in cancun puteti ajunge cu Condor din Praga sau Barcelona (si pana acolo cu un low cost). Merita sa va uitati pe site-ul lor ca au cateodata niste oferte foarte bune. Sper sa va fie de ajutor! :)

#142
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View PostDeathRipple, on May 13 2008, 17:21, said:

stie careva un low-cost din europa spre newfoundland, canada, sau calgary (mai greu cred)? nu de alta, da' am intalnit recent niste canadieni prin desertu' iordanian si am primit cateva hint-uri interesante.


Pe site-ul asta:
http://www.corsairfl...rchBestDeals.ts
La rubrica Best deals vad zboruri dus-intors Paris-Canada sub 400 de euro toate taxele incluse.

Edited by varucristea, 01 July 2008 - 07:57.


#143
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ajutor!

Ma intereseaza un bilet de avion dus-intors catre Italia/ cat mai aprope de Palermo in perioada 4-18 august 2008.
Intervalul dintre dus si intors ~ 1 saptamana.

Multumesc!!!

#144
HarvestMoon7

HarvestMoon7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2008
Salut tuturor

Am nevoie de putin ajutor in privinta alegerii unui nou backpack. Cel pe care-l posed in momentul de fata nu mai poate fi folosit, asa ca trebuie sa ma hotarasc asupra unuia nou, iar ca sa nu mai fac aceeasi greseala ca si data trecuta  - s-a dovedit a fi total incomod si nici prea practic - as avea nevoie de ajutor.
Optiunile mele ar fi: Explorer LT-Womens Fit si Porter 46.
Lucrurile care ma intereseaza: sa-l pot lua ca hand luggage in avion (deci o capacitate redusa, undeva pe la 40-50L maximum deoarece iau numai un minim necesar), acces usor si libertate de miscare in aglomeratie si mijloace de transport, fermoar ptr interior pe fata pentru organizare rapida, si nu in ultimul rand, sa fie confortabil ptr ca e total aiurea sa te deplasezi pe distante lungi, iar backpack-ul sa te stanjeneasca permanent.
Pentru prima optiune, dotarile mi se par nemaipomenite, in special faptul ca e potrivit ptr corpul femeii plus organizare rapida.
Dezavantaje: 69L - e singurul inconvenient, altfel ar putea fi perfect, ah! cat despre faptul ca are atasat si un day pack, gasesc ca este inutil pentru mine, evit sa le folosesc.
Pentru a 2 a optiune, Porter 46, avantajele ar consta in faptul ca detine acel fermoar ptr organizare interioara pe fata, are 46L si... cam atat.
Dezavantajele ar fi probabil faptul ca nu e dotat cu prea multe curele ceea ce ar putea face mersul pe jos pe distante mari destul de inconfortabil, lucru deloc de apreciat.

Daca cineva are experienta cu acest Porter 46, as aprecia.
Daca cineva are sugestii care s-ar putea potrivi criteriilor expuse la incepul, din nou as aprecia daca le-ar face.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate