Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Chevrolet Aveo 1,4 16valve 94cp

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#37
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006

View PostAlex_82, on Jun 26 2007, 10:16, said:

R16 deja ii schimbi imaginea... go for it!!!

M-am uitat in certificatul de inmatriculare specificatia e 195/45 R16.....45?! :o

CASCO este 570 euro/an am facut un calcul, practic ce am castigat prin deducerea de TVA plasez in polita de asigurare in decursul a 3 ani....totusi se merita ca sa nu fiu stresat de orice furtuna, grindina si ce se mai declanseaza pe afara.

Edited by starsteel, 26 June 2007 - 19:41.


#38
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View Poststarsteel, on Jun 26 2007, 20:37, said:

M-am uitat in certificatul de inmatriculare specificatia e 195/45 R16.....45?! :o

195/45 R16 super tare!!! :rolleyes:

Daca nu planuiesti sa te duci pe drumuri forestiere sau pe camp atunci sunt ok ;) .Se simte altfel....la drum, pe asfalt.

#39
Scorpion66

Scorpion66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2007
Buna treaba cu jurnalul de bord si la cati mai multi km fara incidente.Am tot un Aveo si mi-am pus cam aceleasi intrebari.
Imi pare bine ca pot gasi si raspunsuri pe acest forum.O sa incerc sa raspund si eu la unele nelamuriri.O sa le iau pe rand.
Rezervorul se pare ca poate inghiti cu 2 - 3 l mai mult decat in cartea tehnica (asa ca cifrele despre consum mai pot suferi mici modificari)
Nu am reusit sa-i fac un consum exact si nu pot decat sa banuiesc ca masina e putin mai pofticioasa decat o prezinta vanzatorii.

#40
redfive

redfive

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2006
Am facut CASCO la BCR 506 E (daca faci si RCA-ul la ei)

#41
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Si eu am facut tot la BCR Casco (full), si platesc 475 de euro pe an.

#42
scooby.cos

scooby.cos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.09.2006
Casco se poate negocia, adica pot sa-ti faca reducere, in ultimul timp a crescut mult Casco, eu am dat 1400 si ceva de RON cu o reducere de 15%. Si asta ca am platit toata suma.

Edited by scooby.cos, 28 June 2007 - 14:38.


#43
scooby.cos

scooby.cos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.09.2006
Cat despre masina cam lenesa. Eram pe Poiana BV unde sunt ceva serpentine si vroia taica-miu sa intreaca un Matiz si nu a reusit ca ii lua prea mult si venea curba. Cu Dacia 1300 l-ar fi intrecut fara probleme. Iar demarajul mult mai slab ca la Dacie. Masina e noua, de 1 luna si taica-miu nu a vrut sa mearga cu mai mult de 120 km/h pt ca e in rodaj(oricum nici nu cred ca prinde prea mult la cat de lenesa e) dar nu se infige deloc. Ne gandim dupa vreo 2 ani sa o vindem si sa ne luam altceva cu exterior mai naspa dar cu motor mai bun decat asta. Nush unde or fi cei 94 cp, doar in cartea tehnica. O sa fac si un reset la ECM dar nu cred ca o sa ajute cu ceva. Benzina am bagat de la Luk, deci buna zic eu.

Edited by scooby.cos, 28 June 2007 - 14:50.


#44
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Scooby, ori i-a fost mila lui taica-tu sa bage piciorul in ea ori prea frica caci cu motorasul de 94 de cai nu-i Matiz care sa-ti stea in fata. Oricum masina incepe sa traga ca mai toate motoarele 16V la turatii mari, iar daca ati mers batraneste ca pe Dacia 1300, cred si eu ca nu mai avea cu ce. Cu toate astea, repet ca nu e Matiz ca sa-ti stea in fata daca o calci.

Edited by filipxxx, 28 June 2007 - 16:19.


#45
redfive

redfive

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2006
La fel zic si eu, cred ca i-a fost mila sa bage piciorul in ea, masina merge f bine....pe buc pitesti a ajuns imediat la 140 (putea si mai mult dar nu am vrut sa-i dau). Am fost pe Transfagarasan cu ea si a zburdat. Nu cumva mergea subturat de nu a putut sa depaseasca? La turatii mari, trage foarte bine.

Edited by redfive, 29 June 2007 - 11:20.


#46
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Masina trage bine de la 3500 rpm in sus. Daca masina era in rodaj si tatal tau nu a vrut sa sara de 4000 rpm cum recomanda producatorul cum ai fi vrut bre sa traga. Motorul ala de 94 de cai chiar e potent rau daca stii sa-l calci. Pana in 120-130 la ora fuge bine rau daca te dai la ea.  :lol:

Daca tatal tau voia sa depaseasca de pe la 90-100 (sa zicem ca atat avea matizul) si era in treapta 5 cum ai fi vrut bre sa-l depaseasca? La 90-100 poti retrograda linitit la 3 daca vrei o depasire in forta si pana pe la 130 te duci bine.
Asteapta sa terminati rodajul si dati-i fara mila ca nu se "rupe" motorul. Oricum la 6400-6500 rpm iti taie alimentarea cu benzina asa ca poti sta linisit.  :P  B)

Edited by Night Elf, 29 June 2007 - 11:28.


#47
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Slab aveo asta, parca e facut din staniolul de la ciocolata. Nu sa infige deloc, dar poate sunt eu prea pretentios :). Trucuri ieftin in interior, cu plastice vopsite sa dea impresia de metal, dar care sa sterg in timp, cheap work.

#48
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006

View Postscooby.cos, on Jun 28 2007, 15:45, said:

Cat despre masina cam lenesa.....
Acceleratia de la 0-100km o face in 11,1 sec.....al tau padre in cat timp o reuseste?  :P

View PostCutzu, on Jun 29 2007, 13:01, said:

.... Nu sa infige deloc, dar poate sunt eu prea pretentios ....
Ofera un termen de comparatie si atunci putem sa stam de vorba altfel vorbim vorbe.

Edited by starsteel, 01 July 2007 - 09:28.


#49
redfive

redfive

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2006
Acceleratia 0-100 km/h in 10,6 sec, cronometrat.

#50
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Pai masina asta e mai tare ca un BMW de 1,6...e tare grozava. Mai putin si poate ajungeti cu ea sub 10 sec la suta.

#51
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Cu un filtru de aer sport si ceva modificari pe la evacuare nu e imposibil.  :notangel:

#52
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Aha...nu te contrazic ^_^  Desi din filtru si evacuare mai mult de 2-3 cai nu scoti. Atunci inseamna ca e printre cele mai bune masini raportat la pret-performanta. Arata si bine (si bordu e super iluminat :rolleyes: ). Sunt curios sa vad cum se comporta pe la 150k si ce probleme apar (desigur, sa fie cat mai mici). Bafta la toti care aveti masini...noi sau mai putin noi. La mine era a doua pe lista ca alegere( da' bugetu'...mama lui). In doua zile imi vine masina noua (sorry de offtopic) -_-

#53
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View PostOctavian___28, on Jul 2 2007, 12:50, said:

Aha...nu te contrazic ^_^  Desi din filtru si evacuare mai mult de 2-3 cai nu scoti.

Scoti mai mult...depinde ce pui pe ea. :P

#54
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Scoti... untul. Cine are atata minte incat sa se apuce sa modifice un motor care e aproape la limita lui de sus pentru maxim 6/7 cai , mai ales cand masina nu se preteaza la condus sportiv (ma refeream la sedan).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate