Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Filme - ce au ca subiect Al Doilea Război Mondial

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Din ciclul de filme despre al doilea razbel imi amintesc
"Salvati soldatul Ryan", "Pearl Harbour", "Pianistul", "Lista lui Shindelr" si."Das Boot" si "...
Hai sa mai postez enumerand inca o data filmele care au mai fost enumerate..
Deci "das Boot", "U571", "Lista ''"Pianistul"
Mi se pare pare atat de amuzant ..
"Pianistu'", "Zona gri", Lista lui Schindler"..
Sa nu nu uit "Pistruiatul" ca si el are in fundal..
Vai, cat de cult sunt in capul_la mine...
Deci"lista...""Pianistul", ..
Si eu care mi-am cerut scuze ca un prost ce sunt-pt ca am repetat un film. Credeam ca pot afla si alte filme despre al doilea, si eventual cum le-a vazut prin ochii propri fiecare, nu sa aflu ce a vazut fiecare..
Deci sa ma repet.
"Pianistul", Lista.."Pearl.."
Ce fain e. Mentinez ca nu am repetat fara intentie anumite cuvuinte in propozitii sau fraza..
"Pianistul";"Lista..U571..

#20
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostPrien, on Jul 2 2007, 17:07, said:

pt g_force
Ma bucur ca eu si "jupanii "am ajuns clasici in viata. Vad ca citezi filmele expuse de noi.
Poate ca sinteti clasici (in viata) - nu am nici un interes sa te contrazic, in ceea ce ma priveste, nu v-am citat, ci am mentionat  filmele cu acest subiect ( WWII),  pe care le-am vazut si care mi s-au parut ca merita aceasta mentiune.

In ceea ce priveste "Salvati.." personal, m-am bucurat ca nu a primit Oscarul. Atata pompa americana mi-a facut greata.
Puteai sa incerci cu lamiie!  :peacefingers:  Poate nu te-ai prins, la Oscar, concureaza filmele americane intre ele, mai putin la sectiunea filme straine. Nu am inteles de ce te-a bucurat ca "Salvati.." nu a luat oscarul in favoarea comediei "Shakespeare in love"! In fine, in afara de realismul secventelor de lupta, sint si alte lucruri care-l fac sa fie unul dintre cele mai bune filme cu acest subiect- WWII
Si cred ca si altii au realizat ca s-a sarit calul. Iar superrealismul, cu sunetul gloantelor care iti tiuie pe la urechi, dupa care auzi cum se infing in carnea bietilor soldati, impreuna cu marea de sange, mi-a produs doar voma.
Ca sa ma pastrez in "Ziua cea mai lunga" filmul cu acelasi nume arata si el oameni murind. Dar tocmai pt ca e mai putin socant, de', asta era tehnica si perceptia publicului in momentul realizari, dar tocmai de aia mi se pare mai credibil. Si mai patrunzator ca mesaj antirazboinic.
La o a adica, cand vezi "Crucisatorul Potemkin",  secventele cu picioarelor soldatilor si a scarilor, cu mama si caruciorul, parca ti se taie orice si dai drumul urgent la lacrimi. Dar aici se dovedeste maiestria regizorului, desi e un film alb negru si mut. Si tot de aia l-au invitat le ei in SUA, marii mahari ai Hollywood-ului, desi era comunist si le critica in draci sistemul. Si tot de aia, dupa atatia ani, a ramas un film de referinta..
Imi cer scuze pt folosirea in argumentatie a unui film care nu e de razboi.
Sa ma scuzi, nu pricep ce ai vrut sa argumentezi, ca "americanii e imperialisti si e si prosti pe deasupra"?

Revenind
Ieri am (re)vazut "Marea hoinareala". Cu super actori. E "crima si pedeapsa". Mi-am reamintit ca atunci cand l-am vazut prima data am ras de m-a durut burta. Azi, pardon ieri, mi-am reamintit de ce scrisesem despre francezi care n-au facut 2 bani in al doilea. Dar acuma incearca sa isi spele rusinea infrangerii si a colaborarii - inclusiv pe orizontala- cu invingatorii ridiculizandu-i. Asa se scrie istoria. Si cinematografia....
Chiar, numele de "Marea..." m-a facut sa imi aduc aminte de "Marea evadare". Dupa un fapt real. Si pe cale logica, de "Razboiul lui Hurt", cu Marcel Iures in rolul sefului german. Un alt film in context ar fi "Un taxi pt Tobruk".
Apropo de cale logica, filmul acela, Razboiul lui Hart, este o fictiune si inca una "bolnava" rau de tot. In ciuda jocului bun al actorilor!
Vizionare placuta in continuare!

Edited by g_force, 06 July 2007 - 00:27.


#21
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Memphis Belle
Kokoda
Der Untergang

Edited by dragos_avram, 08 July 2007 - 22:20.


#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Acuma realizez ca prin acest topic de fapt se dorea doar enumerarea filmele vazute de alti. Si ca eu (cam) incurc, incercand sa stimulez interpretarea lor.
Cred ca eu gresesc. Intotdeauna am incercat sa ma folosesc de cele traite, vazute, gustate si interpretate conform educatiei, culturi si logici mele, aia care "este". Si pe baza celor de mai sus sa incerc sa analizez cele vazute pe pelicula, ca neprofesionist, dar amator in domeniu....
Personal consider ca prin starnirea unor discutii pot afla lucruri noi, asumandu-mi si riscul evident ca sa ies pe locul II, sau mai jos...

"Poate nu te-ai prins, la Oscar, concureaza filmele americane intre ele, mai putin la sectiunea filme straine. "
Sincer, nu m-am prins despre ce e vorba. La http://www.imdb.com/title/tt0120815/ scrie ca producator SUA. Deci unde e "buba "mea?
Eu am expus ce nu mi-a placut mie din "Salvati.." Te astept sa argumentezi cu ce ti-a placut tie si de ce crezi ca ar fi meritat Oscarul. Poate o sa reusesti sa ma faci sa imi schimb parerea.
Ca pasionat de filme, cred ca ai auzit ce a patit maestru Caranfil, -criticul, nu regizorul-, cand prin anii '80 si a expus si argumentat . de vedere despre "Pe aripile vantului" . Chiar, in acele vremuri imi placea sa joc go. Iar una din reguli s-a potrivit intocmai "Maestrii se recunosc dupa ce stiu sa faca cu lucruri putine".
Te las sa deduci singur de ce am scris toate cele de mai sus, referindu-ma la "Salvati.."..Iti (re)sugerez sa faci o conexiune si cu "Crucistatorul..."
Si da, am recunoscut, cred ca marea majoritate a americanilor sunt mult mai idioti decat marea majoritate a europenilor.  Singura diferenta e ca sunt mai inteligenti sa accepte si sa aplice "Fuhrerprinzip"-ul, adica executa ce zice lider-ul, daca acesta se dovedeste lider.

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Azi noapte, adica de pe la 0.15 pana pe la 0.55 (evident a.m.) am "cazut" peste NG, unde era un documentar care mi s-a parut absolut sinistru si simultan macabru. Dar desi simteam ca imi vine sa vomez, nu am putut sa imi dezlipesc ochii de sticla...
Era vorba despre identificarea ramasitelor blestematului ala de Adolf. Auzisem ca rusii i-ar fi descoperit cadavrul, dar crezusem ca minima decenta umana i-ar fi facut sa il ingroape, chiar intr-un loc secret. Sau macar sa il incinereze si sa-i arunce cenusa intr-un rau, asa cum au facut cu cei executati la procesul de la Nuremberg.
In acest caz, aliatii au decis de comun acord, dorind ca sa nu creeze un loc de pelerinaj.
Acesta idee poate sa fie corecta dpdv politic, dar simultan mi se pare inumana pt familia respectivului...

Ideea sa ii pastrezi craniul si dantura ca trofeu de razboi si elemente de santaj politic mi se parea demna doar de unele triburi ale unor subculturi. Dar cum ordinul venea de la un alt super calau, ma refer la alt blestemat numit Stalin...

Ma gandeam si la cata literatura s-a scris pe marginea idei ca Dolvi a reusit sa scape. Stiu si cazul unui submarin german (U977) care dupa sfarsitul razboiului a ales sa fuga in Argentina. Dzeule, cat au indurat nefericitii aia, pt ca oceanele erau controlate de aliati si au trebuit sa mearga 66 de zile la mica adancime sub apa, evident cu viteza redusa, ca sa isi traga aer pt motoare si echipaj prin schnorkel (un fel de periscop special construit pt asta)..Si dupa toate suferintele prin care au trecut sa fie acuzati ca au ajuta sa scape pe unii dintre marii criminali de razboi...
Chiar, nu am putea extinde topicul si la cartile dupa care s-a facut filmele?

Revenind la subiect, pt mine nemtii au fost si au ramas modele de ordine si exactitate. Asa ca faptul ca nu au putut sa distruga 2 cadavre, a caror super importanta politica era evidenta oricarui tip care pretinde ca are creier, mi-a aratat in ce hal ajunsesera in acea faza a razboiului. Citisem ca au "stors" toate rezervoarele de benzina pe care le-au gasit, dar credeam ca totusi mai aveau si alte mijloace de a da foc, de ex. fosforul din explozibile...

Cum NG are bunul obicei de a da cele prezentate in reluare va invit sa urmariti acest reportaj, al carui nume nu il cunosc, pt ca nu l-am prins chiar de la inceput. Presupun ca -evident -ora de difuzare va fi la fel de avansata, dar exista video-uri la care inregistrarea poate fi programata. Sau chiar placi de tuner tv...
Iar dupa vizonare va astept comentariile...

Chiar, ii invit pe cei a vazut "Der Untergang" sa comenteze filmul. Eu simt ca nu am starea necesara. Atata suferinta mi-a ajuns pt azi. De abia astept weekendul..

#24
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
@prien, trebuie sa recunosc: esti clasic, esti maestru, esti tot ce vrei.. multumit? afla ca ora 00.15 este numai a.m.! Traiasca pacea intre popoare!  B)

#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postg_force, on Jul 24 2007, 02:27, said:

@prien, trebuie sa recunosc: esti clasic, esti maestru, esti tot ce vrei.. multumit?
Sunt super multumit. Ma simt supercalifragilistic ex dulce...Daca vrei, poti sa imi zici si Flower. Ma rog, asta era din alt film. Sau carte...Da' imi place cum suna.

View Postg_force, on Jul 24 2007, 02:27, said:

afla ca ora 00.15 este numai a.m.!   B)
Da? Nu stiam. Iti multumesc frumos pt (i)luminare.

Da' hai sa revenim la tema discutiei...
S-a intamplat ca azi noapte, intre ora 00.00 si 0.55, deci ca mai sus, sa stau (iarasi) pe NG. Si sa remarc ca intre aceste ceasuri se dau reportaje despre WWII. Iar pe la 6 dimineata m-am prins de faptul ca ce se difuza atunci era reluarea celui de la 0.00 la 1.00 am...
A fost documentar despre procesul de la Nuremberg. In preludiu prezenta figura marele lacheu. Totusi, eu cred ca e bine ca tipul a fost un fanfaron fara acoperire reala, pt ca daca reusea sa isi faca o aviatie confom laudelor, sigur ar fi castigat batalia Angliei, ar fi inteles ca trebuie si ar fi protejat/colaborat eficient (cu) UBoot-urile, ar fi blocat bombardamentele asupra Germaniei, ar fi aprovizionat Stalingradul, etc...
In concluzie ar fi lungit sau chiar intors razboiul....

PS. Flower e si o clasa de nave din WWII. Descrise in cartea "Marea cea cruda" tradusa si in lb romana si ecranizata in filmul cu acelasi nume. In revista de modelism a aparut si un articol care o descria.
Sa nu ma intrebati, pt ca nu voi da numele respectivei publicatii internationale, ca sa nu fiu acuzat de reclama.
Manastire intr-un picior, ghici ciuperca, pardon Gogule cum se cheama.
PPS Cred ca am mai scris ca urasc sa pun smile-uri. Si cred ca daca nu reusesc sa imi transmit ideile fara fatalaii aia, inseamna ca ...

#26
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Hai, sa revenim! Nu am vazut pe NG nici un serial cu tema asta dar din modul cum le descrii, inteleg ca D este mult departe, ca realizare si ca mod de abordare. Nu mai vorbim de History.. In alta ordine de idei, sint prea multi de daca in toata istoria WWII, ca sa putem sa avem o certitudine de genul "asa ar fi fost daca a sau daca b". Am citit pe undeva, ca ocuparea Cehoslovaciei - episodul 2  ar fi putut fi anulata daca germanii ar fi vazut macar o patrula franceza la momentul actiunii! Ce sa mai spunem despre Dunkerque? Un mister si astazi ( cred) - si nu vorbesc despre film.  Vizionare placuta, "mai departe, in continuare" !

#27
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Salutare,

apar si eu cu Midway.....

Culmea e ca de o vreme incoace nu prea ma mai dau in vint dupa filmele cele noi....Caut in disperare sa vizionez ,oldies but goldies.O mane de ajutor pe private ptr cei care pot veni cu sfaturi de pe unde pot sa ma 'uit' la filme.


thanx

#28
tomorrow

tomorrow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2004
Alte filme despre cel de-al doilea razboi mondial:

So weit die fusse tragen  http://www.imdb.com/title/tt0277327/
Battle of the Bulge http://www.imdb.com/title/tt0058947/
A Bridge Too Far http://www.imdb.com/title/tt0075784/
The Bridge on the River Kwai http://www.imdb.com/title/tt0050212/
Return from the River Kwai http://www.imdb.com/title/tt0095985/
Flying Tigers http://www.imdb.com/title/tt0034742/
Merry Christmas Mr. Lawrence http://www.imdb.com/title/tt0085933/
Tora! Tora! Tora! http://www.imdb.com/title/tt0066473/
The Devil's Brigade http://www.imdb.com/title/tt0062886/
La septieme compagnie au clair de lune http://www.imdb.com/title/tt0076684/ (si tot setul de rigoare: On a retrouve la 7e compagnie; Mais ou est donc passee la 7e compagnie?)
si lista poate continua...

#29
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Der Untergang exceptional

#30
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cand am intrat in sala sa vad "Caderea libera" (Der Untergang) stiam subiectul si citisem mai multe despre zilele alea. Dar mi-a venit un fel de spasm de voma cand am vazut cum bagau siringa in copilasi aia nevinovatii. Saraci ingerasi, omorati  nevinovati, alaturi de alte multe milioane de inocenti...
Recunosc ca m-am gandit la goanga mea, care e ditamai magarusul fata de aia...Si la sotia mea. Evident ca ambii m-au mai suparat si ca eu i-am mai ofticat, dar de aici pana a a avea in fata pistolului sau siringa...
Blestemati fie nazisti si comunisti impreuna cu toti fanaticii din lumea asta. Stiu ca marea majoritate sunt oameni fara pretenti intelectuale, adica prosti, dar i-as lega de scaun si i-as obliga sa vada acest gen de filme pana cand s-or mai lumina la cap.
Trist e ca printre nazisti/comunisti au fost si oameni de valoare. De ex Speer sau Patrascanu..
Si mai tragic e ca practic nazisti -adica infrangerea lor- i-a adus pe rusi in inima Europei. Nu ca inainte nu ar fi contat la fel ca Romanica, dar cand ai tancurile in Berlin, discuti altfel decat atunci cand se plimba prin Moscova...
Se vede ca lumea fusese impartise. Pt ca era limpede ca cine ajunge primul in Berlin..

Nu-i asa ca intre "Tora, Tora, Tora" si "Pearl Harbour" e o foarte mare diferenta? Primul e un film istoric, iar al doilea un big sh...Va rog cititi sirop, ca sa nu fiu banat pt cuvinte licentioase...

#31
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ieri, luni, 6 august si azi, marti, 7, pe canalul de istorie, ghici cum il cheama, au dat un film despre bombardamentele atomice din '45..
O parte din imagini le stiam, dar fiind o transpunere artistica, de aia stau si bat netul la ora asta. Ca somn nu mai are cum sa fie. Mi se facuse pielea de gaina, cat ma dau eu mascul feroce. Nu am cum sa fiu mama, dar ca tata intelegeam ce simtea nefericita aia care vedea cum iti arde copilul care o implora sa il ajute....
Dzeule mare fereste-ma de asa ceva. Si ia-ma la Tine macar cu catvea minute inaintea goangei mele, ca sa nu stiu ca vine si ea. La fel si cu sotia...
Da, stiu ca ambele bombe au sfarsit razboiul, ca fara ele nu s-ar fi predat, ca ar fi murit cu milioanele de ambele parti...
DAR ca om blestem ambele parti. Si in special pe americani, pt ca daca te cobori la mintea criminalilor si faci la fel ca ei, inseamna ca nu mai esti OM.
PS.Sunt convins ca vor fi reluari. Ca maine e 9 august...

#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In cadrul insomniei de azi dimineata am vazut "Marea cea cruda" si "Memphis Belle". Chiar, ii multumesc lui dragos_avram pt recomandarea ultimului film. Mi se pare ca imi trecuse pe la urechi sau prin fata ochilor numele acestui avion, dar nu stiam mai multe.
Comentari:
"Marea.." realizata in 1953..Mi se parea atat de curios sa vad imagini albe negre. Am recunoscut unele secvente data la greu pe NG sau Disc..
Ca la (aproape) orice ecranizare, cartea mi s-a parut mult mai buna.
"Memphis Belle". Pe scurt, film american. Adica: cuvinte patriotice, replici si actiuni memorabile...Pompa specifica. Si evident ca dupa momentele de tensiune vine hapyend-ul...
In plus faza cand un 109 taie un bombardier in 2 mi se pare cam (muuuult) exagerata. Si ce taietura curata, fara fiare rasucite si contorsionate...
Personal nu prea sunt convins ca in toiul unui asemenea razboi, un membru de echipaj putea sa isi bage prietena in avion. Chiar daca ambii aveau doar ganduri extrem de curate, adica vroiau sa ...nu spioneze.
Santinele de pe pista stia ca e pasibila de o Curte Martiala pt neexecutarea de consemn. Iar dupa Curte directia este zidul...
Cand eram student am fost dusi la un laborator de aparatura pt aaviatie la Otopeni. Si ni s-a zis extrem de limpede ca nu avem voie sa iesim din hangar si sa ne apropiem de pista. Motivele erau clare. Si era anul '91...
Iar cei care au facut armata la (ceva legat de) aviatie mi-au zis la fel. Ca daca nu aveai autorizatie scrisa si stampilata, era mai sanatos sa nu ( te gandesti sa) te apropi de pista de zbor...

#33
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
Catch 22
Das Boot
Cross Of Iron
The Misfit Brigade // Brigada Neadaptatilor
The Bridge on the River Kwai


Cele mai bune filme despre WW II sunt dupa romane, fara indoiala. Pe langa ecranizarile bune am vazut destule nereusite - unele chiar fac o defavoare literaturii din care s-au inspirat. Imi vine in minte "A Bridge Too Far", film cu toti 'machos' din Hollywood si Marea Britanie ce jucau in filme mari la vremea respectiva, dar care paleste in comparatie cu scriitura. De fapt cele mai tari scrieri (relatand evenimente reale, cu acuratete - dpdv al istoriei) despre al Doilea Razboi Mondial le-a scrisCornelius Ryan.

Exista o perioada care a inceput de la "For Whom the Bell Tolls", a continuat cu "Guns of Navarone", "Dirty Donzen", "Kelly's Heroes" pana la..."Vulturul de Fier ..3"(parca?) - adica filme despre 'operatiuni speciale' aparent nebunesti, intreprinse de personaje atipice, anti-eroi, renegati, etc. Cele cu actiunea in timpul WWII nu sunt in mod a priori filme despre al Doilea Razboi Mondial, ci il foloseste doar ca fiind cadrul actiunii in spatiu si timp, un cadru care le da substanta, greutate (ca orice cadru istoric). In schimb, Unde zboara Vulturii, Enemy at the Gates, sau Detasamentul Disciplinar (The Misfit Brigade - a doua traducere, lol) - de fapt toate cinci de mai sus - ilustreaza din asa-zisele "realitati dure" ale razboiului, prea bine inca.

Sunt foarte interesat de filmele documentare - aici nu ma refer la parada de serii date pe Discoperii  (foarte putine dintre ele sunt cu adevarat bune) si alte propaganzi, ci la filmarile (extrem de valoroase) din timpul razboiului. Needless to say, germanii au niste filme..

:peacefingers:

Edited by Pig_on_Acid, 09 August 2007 - 21:36.


#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare, cum am uitat sa comentez filmul asta.
De "Crucea de fier" mi-a (de fapt ne-a) povestit fosta sefa, imediat dupa evenimentele din iunie '90...Am umblat cativa ani sa o inchiriez pe VHS, pana cand am vazut-o la tembeliziunea lui Felix. Mama a fost socata mai ales de sfarsitul filmului, la care s-a uitat pt ca atunci aveam un singur TV color in casa...
Da, merita fiecare minut de vizionare...In special daca daca l-ai citi pe Sven Hassel, care te ajuta sa intelegi mentalitatea si reactiile celor din linia I.
Mai multe nu vreau sa devoalez. Sper sa va fi starnit suficient.

Pig_on_Acid

Despre ce se da pe NG sau Disc...Ce sa faci, sunt canalele tarilor invingatoare. Tu cum ai fi realizat reportajele? Pt ca imaginile de arhiva sunt aceleasi, singura chestie e sa comentezi dupa interesele tale...

Recunosc ca din ce am vazut mi-au placut la nebunie 2 reportaje. De fapt (1+1) +1 off topic, pt ca e din WW I
Primul arata cum au cautat "Bismark-ul" ca sa doveasca faptul ca aliatii l-au distrus si nu ca echipajul si l-a sabordat (adica si l-au scufundat singuri, cand au realizat ca ajunsese un fier plutitor, incapabil de riposta. Asta se face ca sa nu lasi inamicului  victoria). E o chestie de onoare. Iar dupa ce au gasit si filmat epava, le-a fost clar ca ce povestisera supravietuitori nu era o minciuna...
Dar cum invingatirilor nu prea le-a convenit ideea, au mai trimis un alt echipaj, sa faca un alt reportaj, in care sa dreaga busuiocul.
In acest al doilea material s-a insist pe cat de bine au tras ei in B.. si au trecut cat mai rapid peste sabordare si abandonarea supravietuitorilor.

Chiar, ca om obisnuit cu "soparlele" am sesizat rapid ca acum englezilor nu prea le mai convenea faptul ca dupa ce Bismark s-a scufundat cu steagul sus, au mai ramas in zona doar cateva minute sa culeaga doar cativa supravietuitori. Dupa aia au plecat cu motoarele la maxim, lasandu-i pe marea majoritate sa crape. nSe zvonise ca un submarin german e prin apropiere si cum le era clar ca acesta de abia astepta sa le-o platesca...
Culmea e ca echipa anti Bismark chiar trecuse prin fata unui Uboot (U-556). Acesta, intamplator chiar fratele de cruce a lui Bismark, se intorcea din misiune dupa ce isi epuizase toate torpilele...
Daca ar mai avut cu ce, i-ar fi atacat si chiar si o singura lovitura in oricare tinta, indiferent de efectul asupra navei respective, ar fi facut ca forta trimisa impotriva Bismark-ui sa fie cel putin slabita. Adica o parte ar fi fost detasata sa urmareasca/distruga acel submarin si restul dupa B....care ar fi infruntat mai putini inamici.. Dar personal nu cred ca ar fi scapat..
U-556 a ajuns in zona de abia dupa zile si a mai putut sa pescuiasca doar cativa ultra norocosi...Restul crapasera de mult.

Al doilea era pe Disc ..istoria unui celebru submarin din WWI, U-21. Primul care a scufundat o nava inamica la inceputul macelului. Apoi a facut treaba buna, avand un "scor" de aproape 100.000 tone. Mai important e ca a supravietuit.
Iar dupa ce razboiul s-a incheiat cu infrangerea Germaniei, capitanul Otto Hersing, unul din mari ASI ai nemtilor si primul comandant a lui U-21, a primit ordinul sa il duca spre un port britanic, unde sa il predea.
Intentia era de a-l lua ca prada de razboi si a-l inmatricula in Marina regala..
In timpul drumului Hersing a raportat prin radio celor care il escortau ca are infiltratii grave de apa in corpul submarinului... Iar dupa cateva minute a ordonat echipajului abandonarea navei, care s-a scufundat aproape imediat...
Evident ca nimeni nu credea, dar cum dovada e pe fundul marii, iar submarinul "muncise" atatia ani de razboi, e normal ca se mai si subrezise...Chiar si dupa 10 ani, cand il mai intreba vre-un jurnalist, Hersing zambea in timp ce sustinea ca deodata s-a trezit cu apa in submarin.....

Dupa '95 folosind tehnologia moderna l-au cautat si gasit...Cu gurile de sabordare deschise la jumatate, ca daca erau la maxim se ducea imediat la fund, ca o piatra, si nu mai avea timp echipajul sa iasa...
Mi-au placut figurile englezilor, crescuti in legenda victoriilor absolute...Li se umflasera si inrosisera fetele, desi nu (prea) vroiau sa arate..

Nu vreau sa te supar, dar actiunea romanului lui Ernest Hemingway si evident a filmului "Pt cine trag clopotele?" se desfasoara in Spania, in timpul razboiului civil, care s-a incheiat inaintea inceperi WW II.

#35
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostPrien, on Aug 10 2007, 13:10, said:

Pt Pig_on_Acid
...actiunea romanului lui Ernest Hemingway si evident a filmului "Pt cine trag clopotele?" se desfasoara in Spania, in timpul razboiului civil, care s-a incheiat inaintea inceperi WW II.
Incredibil, dar adevarat. Ghiciti ce se va da pe postul de televiziune cultural(a) luni, 13 august 2007, ora 20:00? Nu va spun dupa cum nu va zic nici numele tembeliziunii respective, ca sa nu le fac reclama gratuita.
Cartea ca si filmul sunt din cele care "must be" citita/vizionata ..Pt cei care doresc, va sugerez sa incepeti cu cartea.

#36
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006

Quote

Nu vreau sa te supar, dar actiunea romanului lui Ernest Hemingway si evident a filmului "Pt cine trag clopotele?" se desfasoara in Spania, in timpul razboiului civil, care s-a incheiat inaintea inceperi WW II.
De ce m-as fi suparat ? Bine ca ai citit ce scrisei si eu pe-aici! :) ..Fii mai atent insa:

Quote

Exista o perioada care a inceput de la "For Whom the Bell Tolls", a continuat cu "Guns of Navarone", "Dirty Donzen", "Kelly's Heroes" pana la..."Vulturul de Fier ..3"(parca?) - adica filme despre 'operatiuni speciale' aparent nebunesti, intreprinse de personaje atipice, anti-eroi, renegati, etc punct Cele cu actiunea in timpul WWII..
;)

Btw, veste excelenta cu filmul-deci luni, 8 seara, k... Daca era vorba de WWII, il puneam sigur in top. Vreau sa-l revad.
:peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate