Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce modem/router ADSL sa-mi achizitionez?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#19
klm_blood

klm_blood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.01.2007
Vreu sa imi iau un router pana in 2 mil care sa fie compatibil cu clicknet (mentionez ca am 2 calculatoare in casa un laptop shi un desktop)

Edited by Ravy, 27 January 2009 - 16:55.


#20
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Nu ai mentionat daca vrei sau nu wireless.
Pentru ClickNet ai deja modemul ADSL sau vrei ca routerul sa contina si modem (modelelor Speedtouch 516 sau 546)?

#21
fortza

fortza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.01.2007
si eu sunt in aceeasi situatie.
vreau clicknet de la romtelecom si as sa cumpar un router compatibil cu clicknet si sa stie si wireless

#22
fortza

fortza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.01.2007
am uitat sa mentionez ca vreau abonament pe 1 an si astfel primesc gratis Alcatel Speed Touch 330 (USB).Din aceasta cauza vreau sa-mi iau un router/modem compatibil

#23
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Nu-i nevoie sa cumperi router, modemurile lor fac si routare si modelul Alcatel Speed Touch 585 wireless & 4xETH are si capabilitati wireless si un switch cu 4 porturi, uitate in oferta clicknet. Eu zic sa-l iei de la ei modemul chiar daca il platesti.

Edited by Danitzi, 02 July 2007 - 21:38.


#24
fortza

fortza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.01.2007

View PostDanitzi, on Jul 2 2007, 22:36, said:

Nu-i nevoie sa cumperi router, modemurile lor fac si routare si modelul Alcatel Speed Touch 585 wireless & 4xETH are si capabilitati wireless si un switch cu 4 porturi, uitate in oferta clicknet. Eu zic sa-l iei de la ei modemul chiar daca il platesti.
da! dar e 99 EU si ma gandeam ca la pretul asta .... poate gasesc ceva mai bun si poate mai ieftin?

#25
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Pe solutia lor mergi la sigur, sa nu ai probleme cu alt echipament,  sa te informezi foarte bine inainte de a cumpara altceva, eventual de la cineva care are si ii merge fara probleme.

#26
j_1492

j_1492

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.01.2006

View Postfortza, on Jul 2 2007, 22:33, said:

am uitat sa mentionez ca vreau abonament pe 1 an si astfel primesc gratis Alcatel Speed Touch 330 (USB).Din aceasta cauza vreau sa-mi iau un router/modem compatibil

Daca vrei internet pe mai multe calculatoare nu te complica cu modemul pe  USB, mai bine ia-ti un 516 configurat ca si router (gratis pt contract pe 2 ani, sau 29.5Euro pt contract pe un an) + un switch, sau 546 care are 4 porturi ethernet, caz in care nu ai nevoie de switch,  sau solutia lui Danitzi pentru wireless.

#27
fortza

fortza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.01.2007
Va multumesc tuturor.
M-am hotarat la un 516  dar mai am o rugaminte: sa-mi recomandati un switch.

#28
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Uite asa ceva. Am 4 surecom-uri in retea (modelul cu 8 porturi) si nici unul nu s-a blocat. (in schimb am aruncat 2 st-lab-uri la gunoi)

Edited by dondos, 04 July 2007 - 19:37.


#29
shamur_pfl

shamur_pfl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.07.2007

View Postfortza, on Jul 2 2007, 22:33, said:

am uitat sa mentionez ca vreau abonament pe 1 an si astfel primesc gratis Alcatel Speed Touch 330 (USB).Din aceasta cauza vreau sa-mi iau un router/modem compatibil

WIRELESS INTERNET ROUTER ADSL PRO-NETS WAR25TC with 4 port 10/100 Switch, 54 Mbit IEEE 802.11g, ADSL2+ modem (7132)
160.67  RON  :coolspeak:
http://www.intend.ro/
il am de 4 luni si merge superb. are 4 porturi de lan, wireless si se configureaza super usor. DHCP
eu l-am comandat dupa site si in 4 zile mi-a venit . 10 RON taxa de transport.
sper sa te descurci
100% este compatibil cu clicknetu.
+ daca vrei sa imparti banda , poti sa-i dai acces pe ip automat sau MAC adress si alta faza super tare ii limitezi banda,
iar la wirless poti sa pui pprotectie , pt ca are raza de 40 metri
k, salutare sper sa te descurci ;)

#30
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Poti folosi si modemul ST330 pe usb si sa  dai net mai departe, dar sa faci ICS, este explicat mai sus cum se face (http://forum.softped...showtopic=21911).

Edited by xplozia, 05 July 2007 - 13:15.


#31
mitzu_

mitzu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.03.2007
Salut!Am un abonament Clicknet express de 1mbs,modem SpeedTouch 330(prin USB) si as vrea sa stiu cum pot face o retea wireless la mine in apartament folosind un router wireless insa nu stiu cum/unde trebuie conectat routerul si nici ce fel de router sa folosesc.Am gasit pe net Kit wireless D-Link DWL-922 pretl este ok dar este compatibil cu serviciul clicknet??

#32
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Te sfatuiesc sa mai pui ceva banuti si sa renunti la modemul ADSL pe USB si sa cumperi un router wierless cu port ADSL cum ar fi cel de la Ral este  63.25 fara TVA. Ofera  si suport pentru configurare. In plus cele pe  Ethernet sunt si mai stabile decat cele USB.

Sau ce sugestii mai au cei care folosesc routere wierless+port ADSL.

Daca cautai gaseai ca sa mai discutat. :)


Succese!

#33
johhny777

johhny777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2007
Am internet de la ClickNet si am urmatoarea problema : cand mi-am facut abonamentul am primit gratuit modemul ST330 gratis(abonament de 1 an). Dar de atunci sau mai schimbat lucrurile si acum as vrea sa mai conectez un calc si nu vreau sa folosesc Internet Connection Sharing, deci ramane sa aleg un router. Eu am gasit 3 modele, voi pe care mi-l recomandati?

- EDIMAX AR-7084A
- INFOSMART INAM04
- DLINK DI-604

Multumesc.

#34
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Ultimul (Dlink-ul) iese din discuție deoarece nu are modem ADSL încorporat. De restu nu știu ce sa zic.

#35
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Salut,
Imi cer scuze daca ceea ce voi intreba in acest thred s-a mai discutat.
Problema mea este in felul urmator (precizez ca nu am nici o notiune legata de wireless): vreau sa imi pun internet de la clicknet la 3 Mb/s. Deoarece stau la casa si dispun si de desktop si de laptop am nevoie si de router si mai vreau ca totul sa fie wireless. Am fost pe la ceva magazine si am intrebat inspre informare ce optiuni as avea. Dupa cum vad lucrurile am 2 optiuni: fie iau modemul cu router wireless de la Romtelecom care e 99 euro+ TVA si scap de alte batai de cap, fie iau un modem ethernet simplu de la ei + un router wireless separat. Ca router separat cele mai calde recomandari au venit pentru ASUS WL 500 G.
- Va rog pe voi, care va pricepeti, sa va dati cu parerea care ar fi cea mai buna solutie in acest caz ?
- Cum e modemul cu router wireless de la Romtelecom ? Daca nu este cea mai fericita alegere, atunci ce router ar fi ?
- Trebuie neaparat modemul ADSL luat de la romtelecom (asa mi-a zis cineva) sau s-ar putea cumpara direct un router cu modem adsl alt model ?
- la desktop nu am wireless, am inteles ca pot lua ceva pe USB sau o placa de retea normala, ce imi recomandati ?

Multumesc anticipat. O zi buna.

Edited by alinescoo, 18 October 2007 - 13:25.


#36
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006
solutia cea mai usoara: router clicknet cu wifi (de care vorbeai si tu)

solutia cea mai buna: router clicknet cu 1 ETH si un AP Linksys WAP54G (nu e nevoie de router wireless, din moment ce modemul ii si router)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate