Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce modem/router ADSL sa-mi achizitionez?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ai variatii mari de tensiune?

#164
sifo66

sifo66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.01.2010

View Postdani.user, on 27th June 2010, 13:07, said:

Ai variatii mari de tensiune?
am facut update de firmware si routerul este bagat in priza de la un UPS deci zic eu ca tensiunea este stabilizata, pina nu l-am pus in UPS nici nu puteam intra pe net ca se bloca la citeve minute

#165
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Crezi foarte gresit ca orice UPS face stabilizarea tensiunii de la retea.
Singurele capabile de acest lucru sint UPS-urile cu dubla conversie care pot asigura la iesire
o tensiune constanta ca amplitudine si frecventa (~220V/50Hz).
99,9% din asa zisele UPS-uri vindute nu sint capabile de acest lucru.
Din ceea ce spui rezulta ca ai un fel de UPS capabil oarecum AVR care poate regla tensiunea de iesire in anumite trepte.Comuta niste infasurari ale traf-ului de retea (triace sau simple relee).Si in cazul disparitiei tensiunii de retea da la iesire o tensiune cam dreptunghiulara nicidecum sinusoidala asa cum ar trebui sa fie.Egal cam cu zero in cazul tau.
Mult mai utila ar fi punte redresoare si o celula de filtraj de 10.000-25.000 microfarazi/35V in cazul tau.
Intercalata intre transformatorul de retea si router.

Poti verifica functionarea router-ului alimentind-ul cu o sursa externa care asigura 25Vcc la un curent de 1A sa zicem.Nu are importanta polaritatea la intrarea mufei de alimentare.Exista in interior o punte redresoare
care face corectiile necesare unei polaritati corecte.

Edited by bit 61, 27 June 2010 - 20:56.


#166
sifo66

sifo66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.01.2010
sunt total de acord cu ce zici tu ,ca UPS-ul nu ar corespunde ,cu toate ca de cind l-am pus este altceva, dar tot se mai blokeaza routerul si de aceia as vrea sa-l schimb ca sa pot umbla in setarile lui si sa pot regla de exemplu tensiunea la care sa lucreze (daca exista asa ceva)si am intrebat aici ca nu vreau sa dau banii pe unul care nu m-ar ajuta deloc
mersi

Edited by Ravy, 29 June 2010 - 09:04.


#167
minu94

minu94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.10.2008
Ce router wireless imi recomandati ptr o casa cu parter,etaj si mansarda? Mentionez ca ar fi ideal sa aibe semnal in toata casa

#168
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ca sa ai semnal ok in toata casa ai cateva optiuni: a. router performant + dd-wrt/routerOS + antene cu gain mai mare.
                                                                         b. router + router/acces point legate prin cablu de retea - unu functionand in mod gateway router celalalt in mod AP

Edited by carmenclara1, 02 August 2010 - 00:58.


#169
minu94

minu94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.10.2008
Poti sa explici mai pentru prosti te rog? E prima data cand intalnesc ADSL-ul

#170
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Iti vine cablul adsl in casa.
Cablul adsl il legi la un router wireless (unul dintre zecile mentionate in acest topic)
In functie de
- structura casei
- zona unde este pozitionat acel router
este f posibil ca semnalul wireless sa nu ajunga peste tot si-atunci:
-ori maresti aria acoperita de acest router punanad niste antene de o "putere" mai mare. Inafara de antene trebuie ca si routerul (adsl) sa suporte sa modifici in el "puterea" de transmie/receptie
-ori mai cumperi niste acces pointuri (sunt ca switchurile pe cablu doar ca ele transmit mai departe wireless)
-ori mai cumperi niste routere wireless "normale" (mufa wan rj45 si nu adsl-rj11) care le transformi in acces pointuri (cu setari "simple" pe ele)
Cum acces pointurile sunt cam la acelasi pret ca un router normal eu as recomanda tot routere care te pot ajuta si la alte diverse setari...

Subiecte stufoase dar care te pot ajuta sunt destule pe aceasta arie. Daca citesti printre linkurile utile din regulamentul ariei poate o sa intelegi mai bine.

Bafta!

Edited by Ravy, 02 August 2010 - 12:24.


#171
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Am nevoie de un sfat.
Pentru internet folosesc  un modem router adsl2   de care am legat  un alt router wireless pentru laptopuri ,ambele aparate  D-Link.
De ceva timp am vazut pe diverse site uri  ceva gen 3 in 1 , adica  router Wireless cu modem adsl2+ incorporat, si ma tenteaza sa renunt la modem si router pentru un astfel de dispozitiv 3 in1. Se va imbunatatii cu ceva conexiunea mea la net folosind un router wireless cu adsl in comparatie cu ceea ce foosesc acum?As vrea sa imi recomandati un router wireless adsl2+ ,care sa fie stabil.

Edited by crull, 19 December 2010 - 19:56.


#172
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in mod normal daca setupu actual e setat ok nu ai ce inbunatari sa simti.

nefiind specificat provider ptr a putea elimina eventuale incompatibilitati eu recomand acest model

#173
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Providerul e romtelecom(click -net). Tp link pare greu de gasit pe la noi, da mi un link din .ro de unde as putea sa il si cumpar sau un alt router potrivit pentru romtelecom.
Multumesc!

Edited by crull, 19 December 2010 - 22:18.


#174
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
de gasit il gasesti de exemplu aici. vezi ca e varianta fara antene detasabile.

ptr functionalitatea 100% cu rtc in zona ta ar fi bine sa intrebi pe aria dedicata rtc sau pe acest subforum pe topicu legat de routere adsl2+

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate