Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Semipareza faciala stanga

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
Acum 3 ani am avut un grav accident auto  si un urma traumatismului craniocerebral am ramas cu o sempareza faciala stanga. din pacate la acea data nu mi sa administrat imediat dupa accident prednison . abea dupa vo 6 luni cand am schimbat doctorul am luat prednison  cam o luna. Apoi am mai incercat acupunctura si am luat vitamine in special pentru imbunatatirea circulatiei periferice. Acum un an  am reusit sa misc f putin muschi coltului stang al gurii  dar cam asta a fost singurul progres pe care l-am inregistrat. Este mai deranjant in special la ochi pe care nu il pot inchide complet si estetic coltul gurii fiind vizibil mai lasat. sper ca in timp diferentele sa nu se accentueze  intre diferitele zone ale fetei.

Cunoasteti un tratament ?

editat de moderator: nu e mirc aici, incearca sa scrii cursiv, fara puncte de suspensie, in dulcea limba romana (ma rog, atat cat poti).

Edited by mianna, 19 June 2007 - 13:20.


#2
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Thiogamma ti-au dat?

#3
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007

 Ganditorul, on Jun 19 2007, 14:27, said:

Thiogamma ti-au dat?

da, si inca alte doua medicamente cu gamma. In plus am luat cerebrosinol si inca vreo 547 de pastile. Dupa un an am renuntat la orice fel de medicament si am continuat doar cu vitamine si o viata cat mai sanatoasa. La vremea aceea mi sa spus ca nu mai este nici o speranta de revenire sa zic multumesc oricum ca am supravietuit. Cu toate astea acum un an dupa cum am scris mai sus, am reusit sa misc usor coltul gurii stangi unde am semipareza, la vremea aia am perceputo ca pe o minune. Am crezut ca o sa imi revin complet. Dar cam asta a fost tot, pana acum. Oricum e bine, dar am auzit pe cineva ca in tarile mai dezvoltate medical problemele de genul asta sunt 100% vindecabile.

Edited by mau77mau, 19 June 2007 - 14:14.


#4
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

 mau77mau, on Jun 19 2007, 14:16, said:

Acum 3 ani am avut un grav accident auto  si un urma traumatismului craniocerebral am ramas cu o sempareza faciala stanga. din pacate la acea data nu mi sa administrat imediat dupa accident prednison . abea dupa vo 6 luni cand am schimbat doctorul am luat prednison  cam o luna. Apoi am mai incercat acupunctura si am luat vitamine in special pentru imbunatatirea circulatiei periferice. Acum un an  am reusit sa misc f putin muschi coltului stang al gurii  dar cam asta a fost singurul progres pe care l-am inregistrat. Este mai deranjant in special la ochi pe care nu il pot inchide complet si estetic coltul gurii fiind vizibil mai lasat. sper ca in timp diferentele sa nu se accentueze  intre diferitele zone ale fetei.

Cunoasteti un tratament ?

Ca sa nu ramai cu vreun regret, cu sentimentul ca ai ratat tratamentul potrivit, leziunea nervoasa traumatica a facialului nu ar fi fost influentata pozitiv semnificativ de tratamentul cu prednison.
In atare situatie, cea mai potrivita atitudine este sa continui cu tratament trofic nervos (iar Milgamma este o optiune, printre altele) dar mai ales cu fizioterapie. Succes.

Edited by mianna, 19 June 2007 - 14:20.


#5
mayad

mayad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.03.2007

 Woland, on Jun 19 2007, 15:17, said:

Ca sa nu ramai cu vreun regret, cu sentimentul ca ai ratat tratamentul potrivit, leziunea nervoasa traumatica a facialului nu ar fi fost influentata pozitiv semnificativ de tratamentul cu prednison.
In atare situatie, cea mai potrivita atitudine este sa continui cu tratament trofic nervos (iar Milgamma este o optiune, printre altele) dar mai ales cu fizioterapie. Succes.


poti incerca cu sanse FFFFFFFFFF mari de reusita laserterapia. Cauta pe net nr de tel al Dr. Moldovan Corneliu de la Centrul Natinal de acupunctura si Homeopatie pe care il gasesti in cadrul sp. Colentina. Trateaza inclusiv metastazele cu aceasta metoda si efectele sunt f vizibile si rapide. Mult, mult succes si asteptam comentarii dupa vizita la el. Oricum trebuie sa mergi personal, cu toate analizele si tratamentele pe care le-ai urmat , el te va analiza si iti va administra schema cu cel mai rapid efect.

#6
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
multumesc de raspunsuri, o sa il contactez pe dl Moldovan ; daca rezolv dau un hapi mil :D si un discount maxim la piese auto (pe bune)

#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
De aproape 3 saptamani am pareza faciala periferica stanga frigore (diagnosticul medicului).
Stiu ca am stat in curent la scoala, si la vreo 3-4 zile dupa, am simtit o durere deranjanta la pavilionul urechii, iar a doua zi, dimineata, dupa ce m-am trezit, am observat ca nu prea pot sa misc bine sprancana stanga. Seara nu puteam sa-mi misc de fel partea stanga a fetei (putin miscam pleoapa).
Urmatoarea zi am fost la Spitalul de Neurologie, si m-au internat pentru o perioada de 12 zile, unde am luat 10 pastile de Prednison pe zi, plus inca 2 medicamente (unul pentru stomac + inca unul). Dupa 5 zile s-a schimbat Prednison-ul cu ceva antiinflamator. Am mai luat Vitaminele B injectabil, si am facut fizioterapie cu impulsuri electrice (pentru a nu se atrofia muschii). Acum stau acasa si iau Piracetam, Lemesil (nimesulid-antiinflamator) si Vitamax. Dupa ce am iesit din spital puteam sa inchid ochiul mai bine, si de cateva zile pot sa misc putin si spranceana.
Din cate am inteles eu, boala este de natura virala. Ceva virus se instaleaza pe nervii motorii, si nu mai lasa impulsul nervos sa circule pe acolo, deci ar trebui sa treaca.
Daca mai sunt printre voi care au avut aceasta boala, sa imi spuneti cam in cat timp v-a trecut, si ce alte metode ati mai incercat (si unde). Revenirea cum se face, treptat, (sau dintrodata ca si aparitia)?
Boala pe care o am eu este diferita (prin cauza) de cea pe care o are (sau a avut-o) cel care a deschis acest topic, motiv pentru care am deschis un nou topic, dar care a fost inchis.

Edited by m3th0dman, 24 June 2007 - 12:12.


#8
drlidia

drlidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2007

 m3th0dman, on Jun 24 2007, 11:08, said:

De aproape 3 saptamani am pareza faciala periferica stanga frigore (diagnosticul medicului).
Stiu ca am stat in curent la scoala, si la vreo 3-4 zile dupa, am simtit o durere deranjanta la pavilionul urechii, iar a doua zi, dimineata, dupa ce m-am trezit, am observat ca nu prea pot sa misc bine sprancana stanga. Seara nu puteam sa-mi misc de fel partea stanga a fetei (putin miscam pleoapa).
Urmatoarea zi am fost la Spitalul de Neurologie, si m-au internat pentru o perioada de 12 zile, unde am luat 10 pastile de Prednison pe zi, plus inca 2 medicamente (unul pentru stomac + inca unul). Dupa 5 zile s-a schimbat Prednison-ul cu ceva antiinflamator. Am mai luat Vitaminele B injectabil, si am facut fizioterapie cu impulsuri electrice (pentru a nu se atrofia muschii). Acum stau acasa si iau Piracetam, Lemesil (nimesulid-antiinflamator) si Vitamax. Dupa ce am iesit din spital puteam sa inchid ochiul mai bine, si de cateva zile pot sa misc putin si spranceana.
Din cate am inteles eu, boala este de natura virala. Ceva virus se instaleaza pe nervii motorii, si nu mai lasa impulsul nervos sa circule pe acolo, deci ar trebui sa treaca.
Daca mai sunt printre voi care au avut aceasta boala, sa imi spuneti cam in cat timp v-a trecut, si ce alte metode ati mai incercat (si unde). Revenirea cum se face, treptat, (sau dintrodata ca si aparitia)?
Boala pe care o am eu este diferita (prin cauza) de cea pe care o are (sau a avut-o) cel care a deschis acest topic, motiv pentru care am deschis un nou topic, dar care a fost inchis.
Nu trebuie sa te sperii,cazurile  de pareza faciala a frigore(asa se numeste)sunt frecvente si trec dupa antiinflamatoare nesteroidiene(cum e si nimesulidul)si trofice neuronale cum e vitamina B 12.si prednisonul e un antiinflamator,dar steroidian si e ff.bine cum  ai primit acest tratament.incearca sa  misti,exerseaza.atentie la nimesulid,nu lua multa vreme,iar daca ai dureri de stomac ia si niste Omeprazol pe perioada tratamentului.in rest putintica rabdare si ai sa fi ca nou!

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 drlidia, on Jun 24 2007, 16:47, said:

Nu trebuie sa te sperii,cazurile  de pareza faciala a frigore(asa se numeste)sunt frecvente si trec dupa antiinflamatoare nesteroidiene(cum e si nimesulidul)si trofice neuronale cum e vitamina B 12.si prednisonul e un antiinflamator,dar steroidian si e ff.bine cum  ai primit acest tratament.incearca sa  misti,exerseaza.atentie la nimesulid,nu lua multa vreme,iar daca ai dureri de stomac ia si niste Omeprazol pe perioada tratamentului.in rest putintica rabdare si ai sa fi ca nou!
Iti multumesc pentru sfaturi.

Boala fiind virala, nu este si contagioasa (am uitat sa intreb medicul -_- )?

#10
drlidia

drlidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2007

 m3th0dman, on Jun 24 2007, 21:41, said:

Iti multumesc pentru sfaturi.

Boala fiind virala, nu este si contagioasa (am uitat sa intreb medicul -_- )?
Pina acum se credea ca boala ar fi cauzata de frig si de aia a fost denumita`a frigore`dar asa cum ai zis si tu s-a descoperit ca nu numai frigul e vinovat ci si un virus.stai linistit ca nu e contagios dar de acum innainte oricum incearca sa nu stai f mult in curent.desi uneori nu ne dam seama. ^_^

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 drlidia, on Jun 25 2007, 10:49, said:

Pina acum se credea ca boala ar fi cauzata de frig si de aia a fost denumita`a frigore`dar asa cum ai zis si tu s-a descoperit ca nu numai frigul e vinovat ci si un virus.stai linistit ca nu e contagios dar de acum innainte oricum incearca sa nu stai f mult in curent.desi uneori nu ne dam seama. ^_^


        1 . Poti sa ne spui cum se numeste virusul vinovat ?
        2. Cum se transmite de la un individ la altul daca nu este contagios ?

#12
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 cspot, on Jun 25 2007, 20:14, said:

1 . Poti sa ne spui cum se numeste virusul vinovat ?
2. Cum se transmite de la un individ la altul daca nu este contagios ?

1.Medicul mi-a spus ca nu se stie despre ce virus este vorba. Cred ca pot fi mai multe tipuri de virusuri care pot sa actioneze. Pentru a identifica virusul CRED ca trebuie facuta incizie in (sau langa) nerv (acolo unde este instalat) si nimeni nu cred ca vrea acest lucru.
2.Din cate am inteles eu virusul se instaleaza (nu stiu de ce), atunci cand stai in curent, mai ales daca ai un sistem imunitar mai slabit, motiv pentru care in tratament iti da vitamine.

 drlidia, on Jun 25 2007, 10:49, said:

Pina acum se credea ca boala ar fi cauzata de frig si de aia a fost denumita`a frigore`dar asa cum ai zis si tu s-a descoperit ca nu numai frigul e vinovat ci si un virus.stai linistit ca nu e contagios dar de acum innainte oricum incearca sa nu stai f mult in curent.desi uneori nu ne dam seama. ^_^

De cand sunt cu boala asta, parca simt mult mai usor un loc in care este curent. Stiu exact cand a fost deschis geamul si curentul imi batea exact in fata in partea stanga (ma certam cu colegul sa-l inchida). Nu am stiut la vremea respectiva consecintele :( .

Edited by m3th0dman, 25 June 2007 - 22:52.


#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 m3th0dman, on Jun 25 2007, 23:47, said:

1.Medicul mi-a spus ca nu se stie despre ce virus este vorba. Cred ca pot fi mai multe tipuri de virusuri care pot sa actioneze.

herpes simplex, v. varicelo-zoster, v. Epstein-Barr, v. polio

#14
drlidia

drlidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2007

 mianna, on Jun 25 2007, 22:22, said:

herpes simplex, v. varicelo-zoster, v. Epstein-Barr, v. polio
nu se transmite de la un individ la altul,ci se instaleaza pe fondul unei imunitati slabite.nici nu e ff important ce virus e deoarece  nu exista tratament specific,numai suportiv cu antiinflamatoare steroidiene si nesteroidiene,trofice neuronale,vitamine.(exista si niste medicamente cum ar fi ribavirina de exemplu ce se mai dau in inf virale in fct de gravitate si de boala-nu intru in detalii acum)
mianna are dreptate ca virusii incriminati afecteaza fibrele nervoase,dar nu puteau fi acestia in cazul de fata pt ca ar fi dat si alte consecinte mai grave.
de exemplu v.varicelo-zosterian presupune sa fi facut deja varicela,ca el sa ramina cantonat in ganglioni si sa migreze in perioade de imunitate scazuta pe traiectul unui nerv senzitiv si deci nu produce paralizie si nevralgie+zona zoster(placard eritematos cu vezicule)fiind extrem de dureros
la polio suntem vaccinati(cind nu se vaccina facea ravagii)
virusul Ebstein-Barr cauzeaza mononucleoza infectioasa si da febra ,faringita,adenopatii(triada clasica)dar si hepatomegalie,splenomegalie etc.
si asa mai departe
:rolleyes:

#15
claudia1974

claudia1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.11.2009

 drlidia, on 26th June 2007, 17:36, said:

nu se transmite de la un individ la altul,ci se instaleaza pe fondul unei imunitati slabite.nici nu e ff important ce virus e deoarece  nu exista tratament specific,numai suportiv cu antiinflamatoare steroidiene si nesteroidiene,trofice neuronale,vitamine.(exista si niste medicamente cum ar fi ribavirina de exemplu ce se mai dau in inf virale in fct de gravitate si de boala-nu intru in detalii acum)
mianna are dreptate ca virusii incriminati afecteaza fibrele nervoase,dar nu puteau fi acestia in cazul de fata pt ca ar fi dat si alte consecinte mai grave.
de exemplu v.varicelo-zosterian presupune sa fi facut deja varicela,ca el sa ramina cantonat in ganglioni si sa migreze in perioade de imunitate scazuta pe traiectul unui nerv senzitiv si deci nu produce paralizie si nevralgie+zona zoster(placard eritematos cu vezicule)fiind extrem de dureros
la polio suntem vaccinati(cind nu se vaccina facea ravagii)
virusul Ebstein-Barr cauzeaza mononucleoza infectioasa si da febra ,faringita,adenopatii(triada clasica)dar si hepatomegalie,splenomegalie etc.
si asa mai departe
:rolleyes:


#16
claudia1974

claudia1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.11.2009
Acum 1luna a inceput sa ma supere urechea dreapta.Acum 3 zile mi-a amortit un pic limba .Ieri mi s-a stambat un pic gura spre stanga si imi misc greu pleoapa dreapta .Nu pot sa vorbesc bine, ochiul trebuie sa-l inchid cu mana ,ametita ma simt deci e o fericire. Am fost la doctor si mi-a pus diagnosticul pareza nerv 7 a frigore.Tratament mi-a dat milgamma si dexametazona injectabil, triovit, bilobil, pentoxi r.peste 10 zile ma duc la control.As vrea sa stiu cat dureaza recuperrarea.Daca poate cineva sa ma mai ajute cu informatii ii multumesc anticipat

#17
mr_kabral

mr_kabral

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2009
Fratilor, la mine e groasa treaba.... in luna ianuarie 2009 am simtit acea durere suspecta din spatele urechii pentru prima data (dupa un weekend la munte). Daca seara inainte de culcare nu i-am dat atentie prea mare faptului ca nu prea imi inchideam bine ochiul stang, ei bine dimineatza, m-am trezit cu durerea continua si paralizat pe stanga. Nu clinteam nimic (spranceana, gura, obraz, ochi). Eram ca de sticla. Dupa prima vizita la doctor, diagnosticul era clar: Semipareza faciala stanga a frigore. M-am chinuit vreo 5-6 luni cu o gramada de pastile pana sa incep sa-mi revin. Abia luna trecuta incepusem sa cred ca mai am putin si sunt 100% recuperat. Nu mai luam tratament, trecusem deja la trecut aceasta pareza. Acum (chiar acum cand scriu) simt acea durere nenorocita in spatele urechii din nou (de vreo 3 zile). Prima data am crezut ca e altfel de durere, parea putin mai jos, spre ceafa. Dupa vizita la doctor de acum 2 zile, un nou diagnostic : Nevralgie Arnold. Buuuun, zic asta e, se trateaza bine ca nu revine pareza. Acum ce crezi? incep sa-mi pierd iar controlul asupra fetei. Deja rad in dreapta, si simt fata amortita. In plus, limba amortita si un gust amar in permanenta in gura, mai ales cand beau apa (asta habar n-am de la ce o fi). Sa nu mai vorbim de durerea stresanta si identica cu cea de acum 11 luni. Ma gandesc cu groaza la cum o sa ma trezesc de dimineata. Sper sa nu mai trec prin chinul care m-a terminat de 10 luni. Acum am inceput sa iau: Omeran, Neuromultivit, Thiogamma, Celebrex, Bilobil, Trental, Lecitina. Cred ca innebunesc daca mai fac odata pareza asta si stau iar 7-8 luni asa. Va rog, daca aveti ceva util de spus, nu ezitati. Multa sanatate tuturor!

Edited by mr_kabral, 14 November 2009 - 00:27.


#18
mr_kabral

mr_kabral

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2009
Da, de ce m-am ferit de aia n-am scapat, azi m-am trezit aranjat bine... aproape totala semipareza... misc foarte putin obrazul si spranceana, dar parca e din ce in ce mai rau. Cred ca ar trebui sa incep un nou tratament, probabil fizioterapie, sau laserterapie... Nu stiu ce sa mai zic, sunt cu psihicul la pamant. Dupa cum am zis si mai sus, daca aveti ceva util de spus nu ezitati. Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate