Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cu cortul la mare sau la munte

- - - - -
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#37
catadumi1

catadumi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.07.2005

View Postaurora56, on Jul 12 2007, 13:28, said:

Cunoaste cineva un camping in zona Saturn-Mangalia ,pazit organizat cu dusuri si wc-uri curate ?
Poate sa -mi dea si mie un nr.tel si preturi?


camping mht
ai aici tot:

http://www.camping-mht.ro/

:: Tel:0723-946.850
:: Tel:0040-341-109.275
:: Fax:0040-341-109.274
:: Str. Corneliu Coposu, nr 12B, Saturn Mangalia, Romania
:: e-mail: [email protected]

#38
mariuspaprika

mariuspaprika

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.11.2006
Da frate, din astia care mergu cu cortul, care mergeti la Liberty Parade? si io voi fi, si voi fi plecat cu cortul. caut lume sa ne adunam in gaska, merci, [email protected] <adaugati-ma ca nu ma supar>

#39
mariuspaprika

mariuspaprika

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.11.2006
NU stiu exact cum se procedeaza, se plateste si de cort si de persoana, dar undeva unde sa se ceara numai pentru cort ati vazut?

#40
catadumi1

catadumi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.07.2005

View Postmariuspaprika, on Jul 14 2007, 12:22, said:

NU stiu exact cum se procedeaza, se plateste si de cort si de persoana, dar undeva unde sa se ceara numai pentru cort ati vazut?

intotdeauna se plateste doar pt pesoana..daca vrei sa nu platesti mergi in vama

#41
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Eu am mai vazut si la Snagov.

#42
catadumi1

catadumi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.07.2005
nu-mi vine sa cred ca n-a mai fost nimeni pe litoral cu cortul....poate mai aflam si noi niste pareri de cum se mai prezinta campingurile...
merci

#43
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre acest camping (servicii/dotari/pret) si daca merita sa renunt la pensiune in 2Mai pentru Navodari. Cazare la cort nu ma atrage.
Va multumesc :)

#44
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
up!
1. Ceva impresii de anul acesta?
2. Dacă mergeți cu cortul fără mașină cum procedați să nu va fie furate lucrurile? E cam complicat cu cortul fără mașină, nu? Trebuie totuși să existe soluții...

#45
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postdobrotescunicol, on May 8 2008, 15:07, said:

up!
1. Ceva impresii de anul acesta?
2. Dacă mergeți cu cortul fără mașină cum procedați să nu va fie furate lucrurile? E cam complicat cu cortul fără mașină, nu? Trebuie totuși să existe soluții...
Merg cu masina si tot las lururile in cort. deci problema ar fi aceeasi. Evident, lucrurile de valoare nu le las nici in masina.
Insa in campingul Neptun-Jupiter nu a lipsit niciodata nimic, si nici nu am auzit pe altii sa se planga.
Si l-am frecventat destul de mult.
Iar pentru anul asta, de abia incepe sezonul, se pare de week-end-ul urmator, cand vor fi si 30 de grade in tara.

#46
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Ar fi prima oara anul asta,daca as ajunge la concluzia ca intr-un final se merita.Nu am cort inca.
Am tot auzit lumea ca se duce la mare cu cortul si cum ca le-ar fi bine.E un *microb* cortul asta sau se recurge la el din saracie???Metoda cea mai ieftina de cazare la mare???!!!
Pana acum am avut cazare la hotel,dar acum,sa trec la cort ,cu nevasta si 2 copii se merita?Macar din curiozitate?Ce ziceti?
Stiu ca si cortul implica o serie de cheltuieli:saltele,masa,scaune,etc,etc,etc.

#47
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
cu nevasta si 2 copii? Depinde cu ce confort sunteti obisnuiti si cam ce vreti de la viata.
Tre sa fii beat seara ca sa adormi usor la cort si sa te consolezi ca o sa faci baie doar in mare si la dusurile de pe plaja.
Eu as merge la cort fara nevasta de iegzemplu

#48
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postnirosbog, on May 16 2008, 09:43, said:

Ar fi prima oara anul asta,daca as ajunge la concluzia ca intr-un final se merita.Nu am cort inca.
Am tot auzit lumea ca se duce la mare cu cortul si cum ca le-ar fi bine.E un *microb* cortul asta sau se recurge la el din saracie???Metoda cea mai ieftina de cazare la mare???!!!
Pana acum am avut cazare la hotel,dar acum,sa trec la cort ,cu nevasta si 2 copii se merita?Macar din curiozitate?Ce ziceti?
Stiu ca si cortul implica o serie de cheltuieli:saltele,masa,scaune,etc,etc,etc.
In primul rand trebuie sa iti si placa. Exista cam 2 varste cand se merge la cort: in tinerete (14-20-25) de ani, si apoi cand copii ajung la varsta asta, si cand ii duci , tocmai pentru a vedea ce si cum.
merita sa faci incercarea, fie si numai pentru copii, care vor gasi lucrul asta fascinant (cel putin cei pe care ii cunosc eu).
Insa nu poti sa iti dai seama decat daca incerci.
La noi in campinguri sunt conditii relativ bune in cele de la mare, de exemplu, sau  la munte (Rucar).
Ai insa si dezavantaje.
Dar diferenta de pret o poti folosi pentru a prelungi sejurul sau a mai merge in alt loc / alta data.

La mare, 4 persoane , 1 cort, 1 masina inseamna cam 50 de lei /noapte in camping.
La o pensiune, asta ar insemna cam 80x4=320 de lei/noapte.
Daca stai mai multe zile, e clar.

Daca mergi in strainatate, la fel: in Paris, in camping inseamna 45 de euro/noapte, 4 persoane+masina+cort+curent, iar la hotel minim 100, desi as zice ca poti ajunge si la 150 sau 200 /noapte, (pentru 5 persoane) fara sa ai cine stie ce conditii.

Macar o data as zice sa incerci. La noi nu prea se practica, insa in strainatate poti inchiria in camping  un cort cu tot ce e nevoie in el.

#49
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Pentru unii e un microb, pentru altii un concediu mai ieftin. La mare poti sta in doua locuri - pe nisip sau pe iarba, la umbra. Eu, un fan al dormitului in cort, ma impac greu cu cortul pe nisip - greu de ancorat, se umple de nisip orice ai face, nu ai umbra (adica nu poti sta in cort mai tirziu de juma de ora dupa rasarit, hai maxim o ora). Dar nu stiu ce campinguri mai functioneaza. Era unul misto in Olimp (am stat acolo in 1989), iarba, umbra la fiecare loc de cort, pe faleza aproape de mare (doar ca plaja e nasoala in zona aia).

Acu, mai comod fiind, m-as duce undeva unde sa pot tine masina linga cort, ca sa tin in ea bagajele, si sa fie la indemina. Un camping unde e posibil asa ceva e 2 Mai, chiar pe plaja. Iti poti amenaja tabara in voie, cunosc familii, cu copii, si ciine, care stau si cite o luna, si nu din saracie. La cort, dar cu frigider dupa ei (ai sursa de curent si TV daca vrei), cu "curte" ingradita in fata cortului, unde iti intinzi sezloangele, masa etc. La cort e misto ca dormi in aer liber si ca stai mereu afara. Ia-ti unul familial, cu 2 corturi de cite 3 persoane, ca sa ai loc calumea, si "hol" la mijloc, sa ai unde sta cind ploua. Iti mai iei si un "acoperis", un pavilion din ala de gradina, eventual cu 2 pereti, pe care il pui in fata cortului, sa stai ziua, sau la masa. Am vazut si un soi de ingradituri, inalte de 40 - 50 cm, facute din bete si un soi de pinza, care delimiteaza "curtea" cortului. Astea nu stiu de unde se cumpara.

Ce mai e misto la 2 Mai e ca esti in camping (deci ai spalator, wc, curent) dar pe plaja, deci seara poti sta pe sezlong sa auzi valurile, dimineata te trezesti la rasarit etc. In 2 Mai sunt si curti care au rulote de inchiriat, poate te atrage mai mult sa stai la rulota. Una e pe plaja (sau era acum 2 ani).

#50
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,483
  • Înscris: 20.10.2006
Si mie mi-ar place sa merg cu cortul, si tot nu din cauza banilor, ci pur si simplu vreau intr-un mediu mai natural. Pacat insa ca nu am voie sa stau in cort. :(

#51
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
Fratioare, ie cu dus si-ntors trebusoara asta...
Poti sa-ncerci si sa nu-ti mai trebuiasca tot restu'  vietii ori o faci si nu mai calci pragul vreunui hotel ! Statul la cort presupune si o oarece experienta dobandita in timp, chestii precum alegerea locului de amplasare, "logistica"  unui sejur, gatitul, etc, etc...  'Geaba m-as apuca sa te-nvat, sa-ti dau sfaturi, ar fi un intreg tratat de scris si oricum nu prea ti-e de folos c-as face o analiza mult prea subiectiva si multe optiuni tin de firea si preferintele individului. Ma risc , totusi, c-un sfat si-ti recomand Camping Mamaia (la iesirea din statiune spre Navodari, pe partea dreapta).
Sa ai o vara frumoasa !

#52
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,483
  • Înscris: 20.10.2006
Si fara experienta crezi ca nu poti avea o vacanta de neuitat ? Chiar si cu peripetiile de rigoare.

#53
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Stii care e faza? E prima experienta cu cortul.O sa plecam cu inca o famile,cu masinile,si cel mai probabil,vom avea foarte putin tangenta cu cortul,fiindca vom fi mai mult plecati,vom face plaja numai in Costinesti si Neptun,fiindca mi se par cele mai faine.Cat despre Mamaia,nu am fost niciodata,cu atat mai mult in camping.
Nu vom face mancare de niciun fel la cort,o sa mancam pe unde apucam(vezi SprigTime-Neptun) si vom dormi in cort doar noaptea,tarziu.Nu stiu cum e atmosfera in cort,pe la ora pranzului,ca poate i-o razbi somnul p-aia mici(12 si 4 ani),cred ca va fi criminal,chiar si la umbra. :confuzzled:

#54
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
noi am fost acum 3 ani cu cortul la campingul dintre neptun si olimp. era dotat cu wc, spalator si mese. o femeie de servici era mereu la datorie, eu de cite ori am fost la buda, am dat peste ea frecind cite ceva. dar nu prea facea fata, ca la cita lume isi facea nevoile acolo...
de mincat, mincam dimineata pe plaja diverse maruntisuri luate de prin magazine, iar la prinz la "impinge-tava".
noua ne place, la noi e microb luat din copilarie cind mergeam cu parintii la mamaia.

in ceea ce priveste dormitul in cort, trebuie sa aveti in vedere ca daca soarele bate in cap cortul, o sa fie ca in sera inauntru, si clar nu vor putea dormi copiii acolo. deci, sa-l parcati la umbra.
sa aveti saltele, ca e naspa sa dormi pe pamint. are gloduri.  :P

Edited by tonks, 17 May 2008 - 18:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate