Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

diferente rigips/ tencuiala clasica ref vapori?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
usly

usly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.06.2007
tot citind pe aici m-am lamurit oareshcum in privinta diferentelor de cost intre placarea cu rigips si tencuiala clasica...

exista insa si o diferenta semnificativa intre aceste doua solutii in ceea ce priveste modul in care se comporta la absorbtia umezelii generate de activitatea din casa (aburi etc)? are vreo consecinta lucrul asta pe perioadele reci?

ma gandesc cumva ca tencuiala clasica este un regulator mai bun - absoarbe si cedeaza vaporii altfel decat rigipsul...

as aprecia o parere, daca este un aspect esential in alegerea uneia dintre cele doua solutii pentru interior...

multumesc

#2
usly

usly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.06.2007
o opinie in legatura cu asta? m-am straduit sa dau de informatia asta in forum, probabil nu am "arat" pe unde trebuie...

mi se pare un aspect semnificativ, mai ales pentru case cu bucatarii deschise spre living, care produc mult abur... sau imi fac griji de pomana?

as aprecia un raspuns, multumesc

#3
lute217

lute217

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.02.2006

 usly, on Jun 19 2007, 14:33, said:

o opinie in legatura cu asta? m-am straduit sa dau de informatia asta in forum, probabil nu am "arat" pe unde trebuie...

mi se pare un aspect semnificativ, mai ales pentru case cu bucatarii deschise spre living, care produc mult abur... sau imi fac griji de pomana?

as aprecia un raspuns, multumesc

lucrez in domeniu si vreau sa spun ca placile de gips carton sunt un produs ecologic si proiectate special pt reglarea umiditatii in incaperi, si fata de tencuiala normala sunt un izolant mai bun si tot odata si respira cel putin la fel de bine ca si tencuiala clasica. o alta solutie ar fi tencuiala mecanizata care este mai fiabila decat cea clasica sa usca uniform, mai putine fisuri, mai usor de finisat.

#4
usly

usly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.06.2007
multumesc; nu am ajuns inca la aceasta etapa, dar incerc din vreme sa mai scap de dileme :)

#5
pluciro

pluciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2006
Sub rigips se pune folie anti-condens cu rol de bariera de vapori. Asta insemna ca umiditatea nu trece dincolo de folie sa ajunga la zidarie. Si nici in sens invers. Placile de regips functioneaza ca un tampon pt. vapori; inmagazineaza vaporii de apa, si apoi ii elibereaza cand aerisesti.

Eu mi-am tencuit clasic in apartament nou construit, insa in 2 ani au aparut microfisuri peste tot (chestie normala dealtfel). Acum trebuie sa le repar cu glet si sa dau un nou lavabil peste. Daca ar fi sa decid acum cum sa-mi tencuiesc apartamentul, l-as face din start cu ghips-carton (si vata minerala in spate) pe toti perietii care daca spre exterior. Pe cei interiori i-as tencui clasic, pt. ca vara mentin un microclimat mai sanatos.

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Conteaza mult si cu ce e vopsit/zugravit rigipsul sau tencuiala.

Un articol care discuta problema in detaliu: http://www.housebuil...e-humidity.html
Se pare ca problema vaporilor, transferului si a barierelor de vapori este mai complicata.

De acelasi autor:
- un articol despre istoria barierei de vapori: http://markbrinkley....ur-barrier.html
-  despre rolul ventilatiei:  http://markbrinkley....ture-maven.html

Edited by blimpyway, 08 August 2007 - 00:52.


#7
usly

usly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.06.2007
Impresionat, realmente...

Primul articol raspunde integral intrebarii mele, rezulta ca rigipsul are un coeficient de absorbtie a umezelii inferior caramizii... de aceea presupun ca si tencuiala clasica are un rol mai semnificativ in reglarea nivelului umiditatii in interior...

Intr-adevar, in aceasta chestiune e mai multa filozofie decat pare...

Edited by usly, 08 August 2007 - 10:01.


#8
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
Bravo!
Poate incepe lumea sa se mai destepte... si sa nu mai traiasca in pungi de plastic...
Eu cand zic ca imi varuiesc peretii cu var si nu cu lavabila se cam uita chioras lumea la mine... Nu mai pui ca acum e lavabila cu teflon, cu cauciuc, ce mai, e din ce in ce mai bine! Nu m-ar mira sa apara niste folii autocolante din cauciuc, asa ca tapetul, le lipesti si gata, poti sa speli peretii ca pe geamuri!


Omu', daca ai deja indoieli cu rigipsul, nu iti pune. Tencuiala clasica. Da' apoi sa nu trantesti lavabila, ca n-ai facut nimic! Din cate am vazut eu, toata lumea isi pune rigips ca sa indrepte peretii  :lol: (ca daca e stramb nu mai poti trai). Chiar si la apartamente de bloc - daca si placile alea de beton sunt strambe... inseamna ca eu am casa valuri  :roflmaofast:  

Astept pareri contra :bandit:  :ciocan:

#9
supersica

supersica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2007
bine DESTEPTULE fa-ti tu casa din chirpici si tencuieste cu balega ca-i mai sanatos. Iar in ceea ce priveste peretii de bloc... nu stiu ce casa ai tu si nu ma intereseaza dar daca eu vreau sa am peretii drepti care-i problema. Am peretii placati cu rigips (pt ca placile alea de beton sunt ff strambe) de aproape 10 ani si n-am avut nici un fel de problema si nici n-am auzit la nimeni sa fie probleme + lavabila cu teflon... asa sa te oftici tu :quietsign: :bicycle:

#10
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007

 supersica, on Oct 18 2007, 17:14, said:

bine DESTEPTULE fa-ti tu casa din chirpici si tencuieste cu balega ca-i mai sanatos. Iar in ceea ce priveste peretii de bloc... nu stiu ce casa ai tu si nu ma intereseaza dar daca eu vreau sa am peretii drepti care-i problema. Am peretii placati cu rigips (pt ca placile alea de beton sunt ff strambe) de aproape 10 ani si n-am avut nici un fel de problema si nici n-am auzit la nimeni sa fie probleme + lavabila cu teflon... asa sa te oftici tu :quietsign: :bicycle:
:samui:

#11
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007

 rdragomir, on Oct 29 2007, 14:34, said:

:samui:
:D Buna ...
Am si eu aprox 1000 intrebari...si din link in link...din site in site ..hop si eu p-aci
vine frigu si am ceva prb cu umezeala in casa ... peretii exteriori sunt ff umezi...stau la casa si e din chi...va imaginati voi
vreau sa izolez peretii ... si nu stiu ce sa aleg: rigips cu tot tacamul de izolatie termica-vapori sau tencuiala normala?

#12
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007

 supersica, on Oct 18 2007, 17:14, said:

bine DESTEPTULE fa-ti tu casa din chirpici si tencuieste cu balega ca-i mai sanatos. Iar in ceea ce priveste peretii de bloc... nu stiu ce casa ai tu si nu ma intereseaza dar daca eu vreau sa am peretii drepti care-i problema. Am peretii placati cu rigips (pt ca placile alea de beton sunt ff strambe) de aproape 10 ani si n-am avut nici un fel de problema si nici n-am auzit la nimeni sa fie probleme + lavabila cu teflon... asa sa te oftici tu :quietsign: :bicycle:
:mellow:
sa stii ca in occident se pune un accent major pe casele din chirpici...acu 2 sapt am vizionat un documentar la tv pe un post ff cunoscut. se pare ca e mai sanatoasa o asemenea casa decat una moderna  ;)
acu, nu tb sa exageram. varianta ideala e undeva la confluenta celor 2 . ^_^
si aspetul de baza e , in principiu, confortul nostru. si in masura in care fiecare are propria definitie si perceptie a confortului, e normal sa ne sustinem ideea/ideeile.nu? :D zic si eu...asa...

#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 sisifjunior, on Oct 30 2007, 19:06, said:

:D Buna ...
Am si eu aprox 1000 intrebari...si din link in link...din site in site ..hop si eu p-aci
vine frigu si am ceva prb cu umezeala in casa ... peretii exteriori sunt ff umezi...stau la casa si e din chi...va imaginati voi
vreau sa izolez peretii ... si nu stiu ce sa aleg: rigips cu tot tacamul de izolatie termica-vapori sau tencuiala normala?
sunt umezi pe inauntru sau pe dinafara?
principalul este sa afli si sa indepartezi cauza umezelii pe perete, nu s-o maschezi cu rigips sau tencuiala.

#14
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
:eek: daca ma puteti ajuta cu oarecare sfaturi....
la peretii care dau in exterior m-am decis la rigips-bariera antivapori-polistiren.
dar la peretii interiori, ce sa folosesc?sunt jalnici. din chirpici peste care e dat un fel de praf de piatra, altii sunt dati direct cu var. sa folosesc un mortar pe baza de ipsos si apoi glet fin?mentionez ca incerc pe cat posibil sa gestionez singur aceasta lucrare din motive...evident ... financiare. Please help me!!!!N-as vrea sa ajung cam... :wallbash:
Ms

#15
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007

 blimpyway, on Oct 30 2007, 19:26, said:

sunt umezi pe inauntru sau pe dinafara?
principalul este sa afli si sa indepartezi cauza umezelii pe perete, nu s-o maschezi cu rigips sau tencuiala.
sunt umezi pe interior, la baza, aproape de podea.au orientare NE E.
casa nu a mai fost locuita de 2 ani si stolaria e jalnica...bate eee  vantu, nenicule! am sa o schimb toata cu termopan, dar asta nu ajunge. ma tb sa izolez si tavanul, ca p-acolo se duce c-am toata caldura.

Edited by sisifjunior, 30 October 2007 - 19:51.


#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 sisifjunior, on Oct 30 2007, 19:46, said:

sunt umezi pe interior, la baza, aproape de podea.au orientare NE E.
casa nu a mai fost locuita de 2 ani si stolaria e jalnica...bate eee  vantu, nenicule! am sa o schimb toata cu termopan, dar asta nu ajunge. ma tb sa izolez si tavanul, ca p-acolo se duce c-am toata caldura.
cel mai probabil e de la ploaia care a batut din directia respectiva - la ploile din ultimul timp vantul cam de acolo batea. Sau stropii care sar in perete dupa ce lovesc pamantul.
Mai e posibil si sa suga din fundatie, daca s-a imbibat fundatia cu apa, sau a baltit langa fundatie.
Solutii.. depinde. La fundatii se pune hidroizolatie si se face drenaj, iar daca e nevoie se da panta la teren a.i. ap a sa se scurga in afara, cat mai departe de perete. Constructorii de pe-aici pot spune mai exact. Daca intra  doar prin perete se poate incerca in zona de jos (si doar 60-80 cm inaltime nu pana sus) o tencuiala hidroizolanta. Sau poate, daca e posibil, un lambriu exterior care sa lase ceva distanta (1-2cm) intre perete si lambriu, a.i. peretele sa respire in continuare dar ploaia sa nu-l atinga.
Incearca sa faci niste poze si pune-le aici, poate le vad si altii.

P.S. Vad ca deja te-ai hotarat ce sa faci cu peretii exteriori, dar n-am inteles unde vrei sa pui polistirenu - pe exterior sau interior? Daca pui bariera de vapori si polistiren pe interior, toate calitatile care ai  auzit ca le-ar avea peretele de chirpici nu mai valoreaza nimic.

Edited by blimpyway, 30 October 2007 - 20:25.


#17
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007

 blimpyway, on Oct 30 2007, 20:20, said:

cel mai probabil e de la ploaia care a batut din directia respectiva - la ploile din ultimul timp vantul cam de acolo batea. Sau stropii care sar in perete dupa ce lovesc pamantul.
Mai e posibil si sa suga din fundatie, daca s-a imbibat fundatia cu apa, sau a baltit langa fundatie.
Solutii.. depinde. La fundatii se pune hidroizolatie si se face drenaj, iar daca e nevoie se da panta la teren a.i. ap a sa se scurga in afara, cat mai departe de perete. Constructorii de pe-aici pot spune mai exact. Daca intra  doar prin perete se poate incerca in zona de jos (si doar 60-80 cm inaltime nu pana sus) o tencuiala hidroizolanta. Sau poate, daca e posibil, un lambriu exterior care sa lase ceva distanta (1-2cm) intre perete si lambriu, a.i. peretele sa respire in continuare dar ploaia sa nu-l atinga.
Incearca sa faci niste poze si pune-le aici, poate le vad si altii.

P.S. Vad ca deja te-ai hotarat ce sa faci cu peretii exteriori, dar n-am inteles unde vrei sa pui polistirenu - pe exterior sau interior?
Multumesc de sfat.  asa voi face... sa stii ca am observat un sant langa peretele nordic format de apa aproape de temelie, cam la 20-30 cm, si nu prea mi-a placut. terenul e in panta, de la E spre V. iar de temelie hidro-izolata, nici vorba, se pare ca meseriasii de acu 10 ani n-auzisera de asa ceva...M-am gandit la drenarea apei, intrucat schimbarile climaterice ne imping spre ploi torentiale ce vor forma potopuri...asa incat e bine sa fii prevazator daca tii la investitia si munca ta! :coolspeak:
revin cat de curand cu noi detalii si cu ceva imagini.!!!

#18
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007

Quote

P.S. Vad ca deja te-ai hotarat ce sa faci cu peretii exteriori, dar n-am inteles unde vrei sa pui polistirenu - pe exterior sau interior? Daca pui bariera de vapori si polistiren pe interior, toate calitatile care ai  auzit ca le-ar avea peretele de chirpici nu mai valoreaza nimic.
la exterior, fireste! n-ar mai avea sens! polistirenul cu bariera la partea exterioara si rigipsul la partea interioara (intrucat peretii sunt asa de curbati de zici ca sunt parte integranta dintr-un mediu selenar!!!).
ms de corectie!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate