Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Vivenda Residencias - Basarabia, metrou Costin Georgian

- - - - -
  • Please log in to reply
2401 replies to this topic

#2089
Alex2018

Alex2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.06.2017
la citta ma uit si eu. sunt mai multe in zona aia. estic park de exemplu... stie cineva detalii despre el?

#2090
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015

View Postgabriel_cristea, on 06 iunie 2017 - 15:57, said:

Intrebam daca ai vazut-o fizic? Ai vizionat apartamentele?

da am fost si am vizitat
bucataria e cam pe acelasi tipar ca si in blocurile care se fac in Grozavesti/Politehnica

View PostAlex2018, on 06 iunie 2017 - 21:25, said:

la citta ma uit si eu. sunt mai multe in zona aia. estic park de exemplu... stie cineva detalii despre el?

mie estic park mi se pare departe ( sunt dincolo de Atlantis Residence )

#2091
adi_fox07

adi_fox07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2015
Salutare,
Intenționez sa cumpăr un apartament cu 3 camere in blocul care ca fi gata in 2019. De aceea, dacă se poate, va rog sa ma ajutați cu câteva informații:
- am înțeles ca pereții despărțitori dintre camere sunt din rigips. Cum este izolație fonică? Se sude orice zgomot? Și pe acești pereți pot fi suspendate corpuri grele de tv?
- ce centrală folosesc cei de la Vivenda? Nu am găsit pe nicăieri acest detaliu.
- ferestrele apartamentului de ce tip sunt?
- cam cât costa întreținerea in lunile de iarna și cele de vara?
- exista și alte costuri suplimentare? Gen cu asociația de proprietari etc.

Multumesc

#2092
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015

View Postgabriel_cristea, on 06 iunie 2017 - 14:57, said:

Salut, tu ai vazut bucataria de la Citta?

Am fost de data aceasta si am masurat cu ruleta ..desi ei zic ca sunt 6 mp nu prea sunt .
Partea prosta e ca e foarte ingusta ( 1.78 m ) si nu prea ai loc

din cate stiu peretii interiori dintre camere vin formati din: 2 placi de rigips apoi vata izolanta si inca doua placi de rigips
se poate pune tv pe perete fara probleme

#2093
gabriel_cristea

gabriel_cristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.02.2013

View Postalexanto, on 12 iunie 2017 - 09:21, said:


Am fost de data aceasta si am masurat cu ruleta ..desi ei zic ca sunt 6 mp nu prea sunt .
Partea prosta e ca e foarte ingusta ( 1.78 m ) si nu prea ai loc

din cate stiu peretii interiori dintre camere vin formati din: 2 placi de rigips apoi vata izolanta si inca doua placi de rigips
se poate pune tv pe perete fara probleme
Si eu am fost la vizionare apt. 3 camere, intre blatul de bucatarie si perete nu pot trece 2 persoane. :(

#2094
nox22

nox22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 02.12.2006

View Postadi_fox07, on 11 iunie 2017 - 18:12, said:

Salutare,
Intenționez sa cumpăr un apartament cu 3 camere in blocul care ca fi gata in 2019. De aceea, dacă se poate, va rog sa ma ajutați cu câteva informații:
- am înțeles ca pereții despărțitori dintre camere sunt din rigips. Cum este izolație fonică? Se sude orice zgomot? Și pe acești pereți pot fi suspendate corpuri grele de tv?
- ce centrală folosesc cei de la Vivenda? Nu am găsit pe nicăieri acest detaliu.
- ferestrele apartamentului de ce tip sunt?
- cam cât costa întreținerea in lunile de iarna și cele de vara?
- exista și alte costuri suplimentare? Gen cu asociația de proprietari etc.

Multumesc

Salut,

Pentru blocurile noi e destul de greu sa dai niste date statistice pentru intretinere atat timp cat nu s-a dat in folosinta niciunul.

Eu locuiesc in blocul B din fazele vechi si pot sa spun ca la intretinere costurile sunt decente. Eu platesc la 2 camere, 2 persoane, ca. 200 lei/luna, indiferent de vara sau iarna (ca utilitati in acesti bani intra numai apa). Cu incalzirea pe timp de iarna iar e o discutie lunga - depinde mult de suprafata, orientarea si pozitionarea apartamentului (una e pe colt pe Nord, alta e central pe Sud) si de temperatura de confort a fiecaruia (unii se simt bine la 24 de grade, altii sunt ok cu 20-21), de cat de geroasa e iarna, etc. Eu platesc undeva in jur de 250-300 lei/luna iarna la 60mp cu ca. 23 grade in living. Centrala la mine e Immergas dar in blocurile noi e posibil sa fie alt brand si sa fie in condensatie (deci mai eficiente) deoarece s-au schimbat niste norme europene si nu mai au voie sa produca pentru Europa din cele clasice.

Peretii despartitori sunt din gips carton iar izolarea fonica e Ok. Eu unul nu am agatat corpuri grele pe peretii de gips dar exista solutii de prindere destule isr un TV il vei putea monta fara probleme. E mai ok din punctul asta de vedere gipsul decat BCA-ul de exemplu.

Ferestrele la fazele vechi au fost ok din punct de vedere al calitatii materialului, montajul in schimb a fost foarte deficitar. Nu stiu cum e la blocurile noi.

Nu sunt alte costuri in plus cu exceptia unui fond de rulment anual, nu mai stiu exact cat e, parca ca. 100 lei de persoana/ an.

#2095
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postadi_fox07, on 11 iunie 2017 - 18:12, said:

Salutare,
Intenționez sa cumpăr un apartament cu 3 camere in blocul care ca fi gata in 2019. De aceea, dacă se poate, va rog sa ma ajutați cu câteva informații:
- am înțeles ca pereții despărțitori dintre camere sunt din rigips. Cum este izolație fonică? Se sude orice zgomot? Și pe acești pereți pot fi suspendate corpuri grele de tv?
- ce centrală folosesc cei de la Vivenda? Nu am găsit pe nicăieri acest detaliu.
- ferestrele apartamentului de ce tip sunt?
- cam cât costa întreținerea in lunile de iarna și cele de vara?
- exista și alte costuri suplimentare? Gen cu asociația de proprietari etc.

Multumesc

Vad ca ceilalti colegi au raspuns la intrebarile despre pereti.
Despre cheltuieli: La primul bloc din complex, A, parca, cheltuielile sunt rezonabile si comparabile cu cele de la 2 camere in bloc comunist. La 3 camere de 80 mp se plateste cam cat la un bloc comunist, 2 camere, suprafata mult mai mica, fara repartitoare. Comparatia asta e subiectiva, desigur. Partea aceea fixa, este mai mica decat la alte complexuri rezidentiale, unul din motivele pentru care am si ales Vivenda. Aici e doar firma de paza de la poarta si daca ai siloc de parcare subteran, mai e si acolo cate ceva de platit. Costurile sunt sub Rosegarden, de exemplu. Rosegarden are incalzirea centralizata si contoare de caldura individuale.

#2096
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015
.

Attached Files


Edited by alexanto, 16 June 2017 - 07:47.


#2097
Ovideatza

Ovideatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 02.01.2006
@16-iunie-2017

#2098
Alexandrustabilopodus

Alexandrustabilopodus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.11.2016

View PostOvideatza, on 16 iunie 2017 - 19:38, said:

@16-iunie-2017

Multumim frumos Ovideatza!

#2099
Ovideatza

Ovideatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 02.01.2006
@25-jun-2017

#2100
Alexandrustabilopodus

Alexandrustabilopodus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.11.2016

View PostOvideatza, on 25 iunie 2017 - 13:23, said:

@25-jun-2017

Multumim frumos Ovideatza!

#2101
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
In ritmul asta, poate se da in folosinta simultan cu primul bloc.

#2102
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015

View Postsonnydellmarco, on 26 iunie 2017 - 16:20, said:

In ritmul asta, poate se da in folosinta simultan cu primul bloc.

am urmarit pe forum timpul de ridicare al primului bloc comparativ cu cel de-al doilea.

Primul s-a ridicat mult mai repede decat al doilea dar daca iei in calcul si complexitatea fiecarui bloc posibil ca de aceea lucrarile sa mearga  mai greu la al doilea.

Darea blocului in folosinta nu are legatura cu timpul efectiv de contructie si finisare...deoarece dupa acestea urmeaza actele care pot dura mai mult sau mai putin in functie si de primarie..

Edited by alexanto, 26 June 2017 - 17:46.


#2103
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015
.

Attached Files



#2104
Alexandrustabilopodus

Alexandrustabilopodus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.11.2016

View Postalexanto, on 06 iulie 2017 - 07:53, said:

.
Multumim alexanto!

Imi poate confirma cineva ca blocurile noi (H & K) nu vor avea paza - nu am regasit pe nicaieri ca vor avea paza / agent de paza, etc.

#2105
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostAlexandrustabilopodus, on 06 iulie 2017 - 08:02, said:

Multumim alexanto!

Imi poate confirma cineva ca blocurile noi (H & K) nu vor avea paza - nu am regasit pe nicaieri ca vor avea paza / agent de paza, etc.
de ce nu suni la sursa, la Hercesa?

#2106
adi_fox07

adi_fox07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2015
@Alexandrustabilopodus, ai aflat cum e cu paza pentru blocurile noi?

Intreb, deoarece am rezervat si eu un apartament cu 3 camere si loc de parcare subteran, pentru blocul H1 care se va finaliza in 2019.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate