Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

muzică contemporană

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#1
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
îs curios și io, mai sunt oameni care ascultă așa ceva?
nu mă refer la clasicii moțart, beethoven șamd, ăia baroci (bach, vivaldi șamd), pentru că muzica lor e oarecum comună( să mă scuze cei ce-i ascultă din pasiune, și nu se rezumă doar la clasicele hituri gen - ala turca, für elize, eine kleine nichtmusik, tocata și fuguța, sau anotimpurile - vara - presto ;) )

ci la muzică modernă/contemporană(dar nu numai)
compozitori precum șostakovici, silvestrov, sæverud, artiomov, prokofiev, bernstein, sallinen, vermeulen, messiaen, haèaturian, nørholm etc..

dacă sunteți, nu vă sfiiți să postați, poate mai schimbăm o părere/ interpretare a unei anumite lucrări/ impresii despre dirijori/orchestre/interpeți șamd.

#2
skeptyx

skeptyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.03.2006
Uite spre exemplu eu am descoperit Beethoven imi plac mult sonatele la violoncel, concerte la pian si violoncel de la el.
Alti compozitori mari nu prea am ascultat deci inca nu pot face comparatii cu altii.

#3
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
păi dacă ți-a plăcut beethoven, poți eventual să asculți alți clasici, sau chiar romantici, vezi schubert, mendelssohn, schumann, brahms, bruckner, liszt
sau poți asculta simfoniile lui beethoven, muzica incidentală etc..
eu îți recomand simfonia a 7-a.

numai bine

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Din ce-ai zis tu, imi place Sostakovici (Simfonia Leningradului si valsul care a aparut si in Eyes wide shut (una din bucatile mele preferate) :coolspeak:

Imi mai place Gershwyn si Haciaturian (desi nu stiu decat Dansul sabilor).

Intr-adevar, ascult mai mult "hiturile", adica nu cunosc foarte mu8lte piese clasice. Compozitorul meu preferat ramane Mozart (fii atent cum il scrii!), dar ascult cu placere Beethoven (in special Simfonia a 6-a Pastorala si Concertul Imperial pentru pian si orchestra), Chopin, Schubert, Ceaikovski, Strauss sau chiar Smetana. Nu inteleg in schimb muzica lui Wagner, mi se pare mult prea greoaie. Iar muzica secolului XX mi se pare in general prea stridenta.

Ma bucura insa ca mai exista oameni care asculta asa ceva.

:cheers:

#5
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
salutare pufonele!

ca și o recomandare, pleacă de la respectivele hituri care-ți plac, și încearcă să asculți toată lucrarea, așa, de la dansul săbiilor, poți asculta tot baletul gayaneh, apoi poți începe cu simfonii, concerte șamd(și la haèaturian ai de unde alege )
referitor la beethoven, ascultă a 7-a simfonie, sau, ultimele sonate pentru pian, îndeosebi hammerklavierul, ori ultimele cvartete pentru coarde(nu știu în ce măsură îți place muzica de cameră)

de la hituri am plecat toți, însă tre să încerci să aprofundezi dacă simți o chemare către genul ăsta de muzică :)
nu-i bai că nu-ți place un anume compozitor, nu-i musai să fii fan wagner, însă muzica lui este oarecum greoaie, inelul nibelungilor "măsoară" pe puțin 14 ore de muzică.
muzica secolului XX nu este toată la fel, există și muzică stridentă, mai ales la continuatorii dodecafonismului, dar există și alte ramuri mai ușor de "digerat"
chiar și printre compozitorii mai stridenți se mai găsesc anumite compoziții ascultabile, arne nordheim, kaija saariaho, witold lutoslawski și chiar iannis xenakis. acum depinde de gusturile fiecăruia :)

#6
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
up :rolleyes:

#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Vezi ca la Opera se joaca Nabucco, marti, in caz ca te-ntereseaza.

Edit: sunt atat de obosita, ca am scris National in loc de Opera...

Edited by Bebeluska, 30 January 2009 - 23:19.


#8
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Bebeluska, on Jan 31 2009, 00:18, said:

Vezi ca la Opera se joaca Nabucco, marti, in caz ca te-ntereseaza.

Edit: sunt atat de obosita, ca am scris National in loc de Opera...
mersi, da nu-s fan de belcanto :D

și oricum, crecă a trecut demult marțea aia :P

#9
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
ce-are a face muzica contemporana cu nabucco? nici nu banuia verdi in ce oala il baga diversi. :lol:

apropos, miaskovsi merita audiat pentru cateva simfonii si o idee.

philip glass mi-a mai venit in minte ca muzician contemporan ce chiar mi-a suscitat interesul. uitase gigel de dumnealui. :P
ascultati lucrarea pentru timpani.

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006

 irinuca8082, on Mar 8 2009, 13:25, said:

...
ascultati lucrarea pentru timpani.
Toate lucrările scrise vreodată (și chiar alea nescrise, ci doar cântate) sunt pentru timpani  :P
Posted Image


PS: Știu ce-s timpanii (și teoretic și practic) dar nu m-am putut abține  :)

#11
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
mdea mdea

#12
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
mai precis e vorba de concertul pentru 2 timpani și orchestră :D
dar la o adică merge și simfonia a 2-a de aulis sallinen - dialog pentru solo prcuție și orchestră -_-

#13
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 gigel de hohențolărn, on Mar 10 2009, 18:27, said:

mai precis e vorba de concertul pentru 2 timpani și orchestră :D
dar la o adică merge și simfonia a 2-a de aulis sallinen - dialog pentru solo prcuție și orchestră -_-
sincer sa fiu m-am oprit la Stravinski simph. in do, si simph 13 si 14 de Shostacovici. Am incercat muzica minimalista , te controleaza la inceput, apoi te lasa rece. Dodecafonismul nu-l diger, mai ma "chinui" cu cate o piesa moderna aparuta la cate un festival, imi place la inceput, apoi la a doua sau la a treia ascultare, nu mi se mai pare interesanta (desi ar  trebui sa se intample invers). Da-mi cateva piese moderne care ti-au placut. Poate incep sa-mi placa si mie aceasta muzica. Nu vreau matematica muzicala si inventii geniale , vreau muzica sa imi placa dupa a 10-a auditie. Ai asa ceva ?
P.S. Am si eu o slabiciune. Vangelis. E foarte putin cantat insa , in ultima vreme.

Edited by ploiesteanu, 11 March 2009 - 22:33.


#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 ploiesteanu, on Mar 11 2009, 23:31, said:

sincer sa fiu m-am oprit la Stravinski simph. in do, si simph 13 si 14 de Shostacovici. Am incercat muzica minimalista , te controleaza la inceput, apoi te lasa rece. Dodecafonismul nu-l diger, mai ma "chinui" cu cate o piesa moderna aparuta la cate un festival, imi place la inceput, apoi la a doua sau la a treia ascultare, nu mi se mai pare interesanta (desi ar  trebui sa se intample invers). Da-mi cateva piese moderne care ti-au placut. Poate incep sa-mi placa si mie aceasta muzica. Nu vreau matematica muzicala si inventii geniale , vreau muzica sa imi placa dupa a 10-a auditie. Ai asa ceva ?
P.S. Am si eu o slabiciune. Vangelis. E foarte putin cantat insa , in ultima vreme.
înseamnă, în mod evident că nu ești construit pentru muzica modernă, asta e. rămâi la clasicism et al.
eu degeaba îți recomand lucrări dacă ție nu-ți fac plăcere.
dar, de dragu postului, încearcă simfonia a 2-a de aulis sallinen, recviemul lui viaceslav artiomov, simfonia a 7-a de einar englund, concertul pentru violoncel de peteris vasks, mandarinul miraculos de bartok, sau simfonia a 2-a de eduard tubin.
ar mai merge și cuvântul, de sven david sandström, sau insomnia de esa pekka salonen

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu clar nu-s construit pentru muzica moderna. muzica moderna = zgomote. acuma zgomotele aiuristice pot trezi anumite sentimente in unii sau altii, da efectul asupra mea este ca ma doare capul sau ca incerc sa ma tai cu un cutit

#16
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Mosotti, on Mar 19 2009, 18:06, said:

eu clar nu-s construit pentru muzica moderna. muzica moderna = zgomote. acuma zgomotele aiuristice pot trezi anumite sentimente in unii sau altii, da efectul asupra mea este ca ma doare capul sau ca incerc sa ma tai cu un cutit
bravo ție, nu știu câtă muzică modernă ai ascultat, dar dacă pentru tine tot modernismul se reduce la zgomote e părerea ta, și e demnă de respect.
uite, dacă ție, să spunem furtuna de zăpadă a lui sviridov, ți se pare zgomot aiuristic atunci sunt în măsură să rezonez cu părerea dumitale

câteva mostre din lucrarea de mai sus.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GXhCEci8dXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RJVyBjdeTuM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j1FtL4uIQ0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau iaca și nițcai harald sæverud cu kjempeviseslåtten transcrisă pentru orchestră de suflători

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a060sMnMP0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 gigel de hohențolărn, on Mar 19 2009, 16:53, said:

înseamnă, în mod evident că nu ești construit pentru muzica modernă, asta e. rămâi la clasicism et al.
eu degeaba îți recomand lucrări dacă ție nu-ți fac plăcere.
dar, de dragu postului, încearcă simfonia a 2-a de aulis sallinen, recviemul lui viaceslav artiomov, simfonia a 7-a de einar englund, concertul pentru violoncel de peteris vasks, mandarinul miraculos de bartok, sau simfonia a 2-a de eduard tubin.
ar mai merge și cuvântul, de sven david sandström, sau insomnia de esa pekka salonen
O sa ascult tot. Multumesc. O intrebare,iti place simph. 4 de Sibelius ?

#18
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 ploiesteanu, on Mar 20 2009, 19:20, said:

O sa ascult tot. Multumesc. O intrebare,iti place simph. 4 de Sibelius ?
foarte mult, mai ales în interpretarea lui paavo berglund și filarmonica din helsinki. deși nici rattle, järvi sau maazel nu sună deloc rău.
dar sibelius nu e modern, e romantic, cu un profund spirit naționalist, ca și grieg, ceaikovski, dvorak, smetana etc..
îmi plac foarte mult și cantata karelia, opus 10, sau cântecele orchestrale opus 31(tot sibelius)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate