Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Placa ba+ masarda caramida VS Placa pe grinzi + masarda lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
efuionut

efuionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2007
Anul aceste vreau sa ma apuc sa imi construiesc o casa P+M 100mp amprenta la sol cu masarda inalta 1,7 m zidul exterior la masarda. Avizele , PUD-ul si schitele de  la casa  le am acum tre sa fac proiectul si rezistenta, am si arhitect.

Intrebarile  mele sunt:

1) Fac economii substantiale daca fac masarda din lemn si placa pe parter din grinzi de lemn? Initial am vrut sa o fac din caramida si placa din beton armat, dar acum sunt intr-o dilema.
2) Ce caramida ar fi indicat sa folosesc raportat la necesitati si bani (Porotherm, Siceram sau orice caramida mai iefitna) asta in cazul in care as face masarda din lemn? Dar daca o fac din caramida?

As dori si niste argumente tinand cont ca nu ma dau banii afara din casa ca asa stiu si eu ca Porotherm e mai buna etc etc, As vrea sa fac niste economii daca nu se impune sa pun nu stiu ce caramida scumpa. Zidul la parter o sa fie de 30 + 5 polistiren.


Va multumesc anticipat

Edited by efuionut, 16 June 2007 - 12:19.


#2
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 efuionut, on Jun 16 2007, 13:15, said:

Anul aceste vreau sa ma apuc sa imi construiesc o casa P+M 100mp amprenta la sol cu masarda inalta 1,7 m zidul exterior la masarda. Avizele , PUD-ul si schitele de  la casa  le am acum tre sa fac proiectul si rezistenta, am si arhitect.

Intrebarile  mele sunt:

1) Fac economii substantiale daca fac masarda din lemn si placa pe parter din grinzi de lemn? Initial am vrut sa o fac din caramida si placa din beton armat, dar acum sunt intr-o dilema.
2) Ce caramida ar fi indicat sa folosesc raportat la necesitati si bani (Porotherm, Siceram sau orice caramida mai iefitna) asta in cazul in care as face masarda din lemn? Dar daca o fac din caramida?

As dori si niste argumente tinand cont ca nu ma dau banii afara din casa ca asa stiu si eu ca Porotherm e mai buna etc etc, As vrea sa fac niste economii daca nu se impune sa pun nu stiu ce caramida scumpa. Zidul la parter o sa fie de 30 + 5 polistiren.
Va multumesc anticipat


Planseu de lemn. Usor de constuit, ieftin, rezistent. Nu se lasa mostenire la stranepoti.


Eu in locul tau as face toata casa din lemn, pe structura. Daca vrei amanunte te astept cu intrebari.

#3
mmj

mmj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2007
eu as opta pentru un panseu din grinzi prefabricate intre care se aseaza niste caramizi si se mai toarna o sapa cam de 5 cm,merge repede nu trebuie multa manopera.Singura problema a fost sa gasesc priectantul dispus sa foloseasca acest sistem.

#4
efuionut

efuionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2007
Nu vreau sa incerc nu stiu ce sistem de care nu am auzit, totusi as vrea lemn, Dar toata casa din lemn parca nu as vaceo, cred ca totul tine de conceptie aici, recunosc. As vrea parterul din caramida deoarece in viitor poate vreau sa fac vreo modificare ceva si sa nu trebuiasca sa o iau de la 0.

Treaba cu stranepotii in schimb nu ma influenteaza de loc, daca vor ei sa modifice masarda ca sigur peste 50-60  de ani au ei alte idei sunt liberi sa o faca si va fi mai usor decat sa darame un zid de caramida.

#5
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 efuionut, on Jun 18 2007, 18:08, said:

Nu vreau sa incerc nu stiu ce sistem de care nu am auzit, totusi as vrea lemn, Dar toata casa din lemn parca nu as vaceo, cred ca totul tine de conceptie aici, recunosc. As vrea parterul din caramida deoarece in viitor poate vreau sa fac vreo modificare ceva si sa nu trebuiasca sa o iau de la 0.

Treaba cu stranepotii in schimb nu ma influenteaza de loc, daca vor ei sa modifice masarda ca sigur peste 50-60  de ani au ei alte idei sunt liberi sa o faca si va fi mai usor decat sa darame un zid de caramida.


Atunci mansarda o faci din lemn. Nu ai probleme.


Ps. Asa aveam si eu idei preconcepute, pana am fost in Sua, am vizitat multe santiere, multe case, interesandu-ma in mod direct de sistemele de constructii si instalatii de acolo.

Sunt fericit acum ca nu am primit autorizatia de constructie mai devreme si acum voi construi cu sistemul de acolo, adus de acolo cu totul, pe vapor. <_<

Pentru mine, pana acum doua luni o casa era facuta numai din caramida, tencuita clasic, cu acoperis de tigla. Acum mi se pare cea mai mare prostie, cel mai prost sistem de constructie din cate exista.

Practic nu are nici un avantaj in fata unei case din lemn sau metal? sau din cofraje din polistiren.

Mai gandeste-te. Daca vrei, peste o luna te astept la mine la santier.

#6
efuionut

efuionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2007
Merci mult de sfat

#7
adrian_ilie25

adrian_ilie25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2007

 efuionut, on Jun 16 2007, 12:15, said:

Anul aceste vreau sa ma apuc sa imi construiesc o casa P+M 100mp amprenta la sol cu masarda inalta 1,7 m zidul exterior la masarda. Avizele , PUD-ul si schitele de  la casa  le am acum tre sa fac proiectul si rezistenta, am si arhitect.

Intrebarile  mele sunt:

1) Fac economii substantiale daca fac masarda din lemn si placa pe parter din grinzi de lemn? Initial am vrut sa o fac din caramida si placa din beton armat, dar acum sunt intr-o dilema.
2) Ce caramida ar fi indicat sa folosesc raportat la necesitati si bani (Porotherm, Siceram sau orice caramida mai iefitna) asta in cazul in care as face masarda din lemn? Dar daca o fac din caramida?

As dori si niste argumente tinand cont ca nu ma dau banii afara din casa ca asa stiu si eu ca Porotherm e mai buna etc etc, As vrea sa fac niste economii daca nu se impune sa pun nu stiu ce caramida scumpa. Zidul la parter o sa fie de 30 + 5 polistiren.
Va multumesc anticipat
asa vreau sa fac eu masarda...dar un sfat...peste planseul de lemn poti turna o sapa de 6-8 cm armata cu plasa de buzau
izolatia la masarda sa o faci supradimensionata altfel ai sa te plangi mai tarziu
pt detalii cauta-ma

Edited by adrian_ilie25, 21 June 2007 - 21:10.


#8
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 adrian_ilie25, on Jun 21 2007, 22:09, said:

asa vreau sa fac eu masarda...dar un sfat...peste planseul de lemn poti turna o sapa de 6-8 cm armata cu plasa de buzau
izolatia la masarda sa o faci supradimensionata altfel ai sa te plangi mai tarziu
pt detalii cauta-ma


Care e rostul sapei in cazul asta? Imi scapa mie ceva?

#9
efuionut

efuionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2007
pai decat sa mai fac inca o sapa de 8 cm armata cu plasa de buzau, asta peste planseul din lemn, nu mai bine fac direct placa de beton ca din ce banui eu cam tot acolo ajungi cu banii daca nu mai scump chiar.

De mai e nevoie de aceea sapa?? Care e rolul ei??

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 X-plane, on Jun 21 2007, 22:48, said:

Care e rostul sapei in cazul asta? Imi scapa mie ceva?
presupun ca doreste o rigidizare a planseului. Sape armate se pun la casele din lemn, dar, doar la bai sau la incaperi finisate cu placi ceramice.

#11
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 punkt, on Jun 22 2007, 11:42, said:

presupun ca doreste o rigidizare a planseului. Sape armate se pun la casele din lemn, dar, doar la bai sau la incaperi finisate cu placi ceramice.


Sau mai simplu si mai usor pui placa din ciment (nu stiu exact denumirea) si lipesti pe ea ce doresti. Sau mai exista o solutie, o plasa speciala de armare in adeziv direct, si neaparat placi din portelan, in nici un caz ceramice.




Planseul de lemn nu se rigidizeaza cu sapa, doar se ingreuneaza inutil.

#12
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007

 adrian_ilie25, on Jun 21 2007, 22:09, said:

izolatia la masarda sa o faci supradimensionata altfel ai sa te plangi mai tarziu

la ce te referi prin supradimensionarea izolatiei?
ce grosime recomandati la vata minerala (acoperis) sau polistiren (pereti laterali) la mansarda?

#13
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 X-plane, on Jun 22 2007, 17:57, said:

Sau mai simplu si mai usor pui placa din ciment (nu stiu exact denumirea)   si lipesti pe ea ce doresti....

Backboard   
Greu de gasit pe aici  :(
Din pura curiozitate X-plane, cit te costa vama?

#14
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 active95, on Jul 12 2007, 18:43, said:

Backboard   
Greu de gasit pe aici  :(
Din pura curiozitate X-plane, cit te costa vama?


In medie 5%, depinde de produs, la valoarea de pe factura. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate