Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Ca$$a Loco - Teapa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
aditd

aditd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.04.2004
Am ascutat si tot ascultat acest cantec si mi-am dat seama ca e unul care tine la multa lume dar in mod special la romani. Probabil ca astea sunt versurile cele mai tari:

"Fii atent, sunt cu niste oameni aicea...
Si vrem sa-ti spunem ca ne bucuram c-ai luat teapa!
Sunt un copil de pe strada si sunt fericit ca ai necazuri...
Adica nu te cunosc, nu te ajut chiar daca as putea
In mod special pentru ca esti roman
Si mai bine sa ii ajut pe altii decat pe ai mei.
Cati nu se incadreaza in aceasta categorie?
Evident ca nici un roman... altii nu noi".

Voi ce parere aveti?

#2
Klooz

Klooz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.04.2004
:drac: romanii au nevoie de portia de rautate pe care si-o doresc si o merita, orice forma de dialog s-a specializat în critici radicale încrucisate, adica forme manifeste in care ne vorbim de rau unul pe altul...  ce-i rau în toata treaba asta? martorii se distreaza la aceste circarii iar cei direct implicati nu se supara fiindca li se pare firesc sa fie vorbiti de rau sau pusi într-o lumina proasta
ce-i bine în toata treaba asta? ca noi toti posedam arta experimentala a autoelogierii indiferent de context... obicei moral si sanatos pentru ca raminem prin definitie mereu pozitivi, chiar daca respectiva stare este profund rusinoasa, privind-o, cum altfel, decît ca pe o stare de normalitate... :ciocan:
a, si inca ceva, suntem instinctiv inclinati sa-i stimam pe cei care au si propaga pareri nocive despre noi :cya:

#3
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu cred ca toti strainii dau pe dinafara de altruism
totusi e o melodie Fun si chiar daca e un sambure de adevar nu cred ca e necesar sa facem analiza literaro-filozofica cu referire la miorita

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by aditd
adica nu te cunosc... nu te ajut chiar daca as putea in mod special pentru ca esti roman si mai bine sa ii ajut pe altii decat pe ai mei.

cati nu se incadreaza in aceasta categorie.
evident ca nici un roman...altii nu noi

voi ce parere aveti.


Chestia ca "pentru ca esti roman" e o teapa in sine, este "argumentul" manipularii in presa, a pozarii in victima.

In 90 cazuri, ramanii pe care i-am intilnit in viata de zi cu zi s-ar bucura tare mult sa iei teapa deci, in opinia mea este realitatea pura... sau o alta varianta a caprei vecinului...  :P

Cel mai recent caz concret... un om pe care l-am ajutat si i-am reparat un aparat pe care l-a ars prin inversare +/- ... se intilneste cu altul (tot un amic de-al meu) sa-i vanda ceva... dupa care ala fiind prieten bun cu mine mi-a barfit ca cel pe care tocmai il ajutasem ma vorbea pe la spate ca nu fac bine, ca nu stiu sa repar nustiu ce si altele... ca el s-ar pricepe mai bine ca sa mearga la el cand are ceva stricat... da el la mine a venit si mi-a multumit ca i-am repus aparatul in functie... caz tipic romanesc pur :cya:

Bine, nu e toata lumea asa dar destul de multi...

#5
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
mi se pare o tampenie melodia. nu stiu daca o asa melodie ar prinde prin alte parti. nu zic ca numai la noi ar fi putut sa prinda asa ceva.

rautatea specifica romanului se vede foarte clar pe acest forum. una doua, "se sare la gat".

foarte urat din partea noastra...

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003
Pai cand o sa iei si tu prima teapa calumea, o sa vezi reactia din jurul tau :) Atunci o sa-ti schimbi parerea, cand te frigi sufli si in iaurt.

#7
eXploziv

eXploziv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.05.2003
Da fac haz din necaz is de la mine din oras ce mai :) ce aveti cu ei :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate