Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Usa garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#91
rothvv

rothvv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.04.2010

View Postmaverick_24, on 11th November 2009, 18:39, said:

Salut,

M-ar interesa si pe mine o usa de garaj sectionala termoizolata.As dori daca stiti o firma serioasa pentru ca netul este plin de tot felul de firmulite si mi-e sa nu-mi iau vreo teapa

Fara Hormann pentru ca mi se par scumpe

Merci


Usa de garaj se uzeaza in timp si mai devreme sau mai tarziu are nevoie de intretinere si piese de schimb. Cauta o firma cu experienta pe piata. Serviciile pe care le cumperi pot fi mai importante decat produsul in sine. Daca nu sunt montate bine de la inceput degeaba sunt bune ca produs.

Edited by conu71, 29 April 2010 - 07:12.


#92
vicentiu-olaru

vicentiu-olaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2010
Ziua buna,daca mai aveti nevoie de ajutor la montaj usi sectionale,incercati la 0748 111 111, sper sa  va ajut


... mai ales în urmãtoarele 7 zile, pentru cã am fost suspendat pentru propunerea de colaborare fãcutã pe forum.  :nonobad:

Edited by raduk, 27 April 2010 - 15:44.
editare date de contact


#93
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Salutari, am ceva experienta in domeniu, asa ca sper sa pot ajuta.

Am impreuna cu var o firma care se ocupa de montaje de usi de garaje, sau hale, automatizari pentru porti si usi, fier forjat, porti etc. Defapt el se ocupa de parte tehnica sa zic asa, are experienta in domeniu de ani buni.

Din ce stiu eu, cele mai reusite usi ar fi cele sectionale, din panouri termoizolante. Trebuie retinut ca sunt usi de tip profesional, care culiseaza pe niste cadre de fier, sine, cu ajutorul unor role, au cablusi si arcuri pentru ajutarea ridicarii si coborarii lor.

O astfel de usa costa in mod normal de la 700-800 euro pana si la 2000 in functie de dimensiune. La fel si in cazul automatizarilor, sunt unele de tip profi, marci consacrate.

Aceste produse de obicei sunt mult mai scumpe decat produsele mai simpliste din magazinele de Bricolaj. Intradevar sunt bune si unele si altele, in fuctie de aplicatii. La un garajel micut poate merge si o usa de tabla simplu culisanta, insa daca ai un garaj normal, sau mai mare, si vrei o usa mai serioasa, termoizolanta, si care reziste la multe rabatari, exista variante mai serioase.

#94
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am de pus o usa de garaj, intr-un loc cu dimensiunile maxime 3300 latime x 2600 inaltime.
Ma intereseaza una ieftina, basculanta.

Am fost la Hornbach/Bricostore etc.
Au usi de acest gen si costa cam 1780 RON (3000 x 2000).
Exista pe undeva mai ieftine?

Imi ramane si un motor pt o usa din sectiuni.
Aveti idee daca se poate monta si la o usa basculanta?

#95
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009

View PostCourage, on 5th July 2011, 10:17, said:

Am de pus o usa de garaj, intr-un loc cu dimensiunile maxime 3300 latime x 2600 inaltime.
Ma intereseaza una ieftina, basculanta.

Am fost la Hornbach/Bricostore etc.
Au usi de acest gen si costa cam 1780 RON (3000 x 2000).
Exista pe undeva mai ieftine?

Imi ramane si un motor pt o usa din sectiuni.
Aveti idee daca se poate monta si la o usa basculanta?


Sa nu cumva sa cumperi un antrieb actionare einhell de la praktiker. Nu as vrea sa il "laud" prea mult.

#96
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am luat usa de garaj batanta de la Hornbach, aproape 1800 RON.
Am de vanzare 2 usi sectionale, pe care le dezafectez.

O sa le pun pe bursa cand am tip de masurat + poze.

#97
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
E mult mai solida una basculanta si se defecteaza mai greu decat cea sectionala.
Asteptam poze!!
Recomand un antrieb serios nu jucarii chinezesti :rolleyes: Eu m-am zgarcit la acest capitol.Vezi poze pe pagina 5.

Edited by lucio16, 07 July 2011 - 14:33.


#98
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Gata, cumparat si montat una basculanta. pare a f ok.

De vanzare 2 bucati sectionale, poate pt cei care isi fac case :)

http://forum.softped...nale-88592.html

#99
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
Un antrieb ceva mai ieftin pentru o usa batanta stie cineva?

M-am saturat de c_ _ _ _ _ l de antrieb de la einhell(Einhell BGT 63) sa il tot dau sus jos :ciocan: :ciocan:

Edited by lucio16, 29 July 2011 - 11:51.


#100
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Readuc la viata un topic vechi in speranta de a-mi rezolva si eu problema(enervanta) cu usa de la garaj:
de ceva vreme cand deschid usa din telecomanda se ridica cam pana la jumatate(vreun metru)si apoi se opreste si coboara inchizandu-se(ca sa nu ajung la faza asta,cand se opreste apas din nou pe telecomanda oprindu-i coborarea si apoi mai apas o data ca sa se ridice).Ce poate avea?
Cum nu mai raspundea decat daca erai cu telecomanda langa ea,am schimbat bateria telecomanzii si am scos afara din cutia de pe tavan o sarma care banuiesc eu ca este antena de receptie.Acum merge mai bine(in afara de problema descrisa mai sus).
Usa a fost montata acum 6 ani si automatizarea e Nice(cred ca e Spidokit Nice cu motor SP600 sau 6000).
O fi avand o problema de soft si trebuie resetata?

View Postpiri, on 08 noiembrie 2009 - 12:26, said:

Intre timp am gasit cartea tehnica.
Trebuie scos stecherul din priza, se apasa si se mentine apasat butonul transparent de actionare, se introduce stecherul in priza(cu butonul apasat) in felul acesta s-au sters datele vechi si se introduc cele noi....cursa usa, forta de deschidere/inchidere daca e cazul etc.
De la variatii de tensiune se tot da peste cap, dar dupa resetare totul revine la normal.
M-as baga sa fac o resetare,dar cum introduc datele noi?
Multumiri!

Atasez si cateva poze.
Attached File  image001.jpg   296.15K   44 downloadsAttached File  image006.jpg   112.66K   55 downloadsAttached File  image008.jpg   157.05K   56 downloadsAttached File  image009.jpg   168.9K   47 downloads

Edited by romikatm, 23 May 2014 - 18:56.


#101
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Nimeni,nimic?
Au emigrat toti priceputii intr-ale usilor de garaj?

#102
amalia1980

amalia1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.09.2012
Trebuie sa pun si eu o usa de garaj, am de  ales intre wayne dalton si door teek,sunt la acelasi pret 650 euro.Pareri

#103
catalin_ionascu

catalin_ionascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.06.2014
Nu pot sa spun ca sunt expert in usile de garaj, insa pot sa iti fac o recomandare care nu da niciodata gres: usi de garaj automate rulante. Exista mai multe tipuri totusi, si semibasculante si sectionate si fixe, dar cele rulante sunt bune pentru orice conditie. Poti citi aici un articol cu detalii despre cum functioneaza usile de garaj automate, ca sa iti faci o idee mai clara.

#104
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Observ că moderatorii Softpedia au început să tolereze spam-ul. Mesajul precedent are ceva vechime.

Edited by euribiontuL, 12 September 2014 - 22:18.
done


#105
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Din 2014 sigur o montat usa ...

#106
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Bai nene , vezi ca citezi posturi de acum 10 ani ... oamenii aia nu mai intra pe aici !

#107
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă nu citești regulamentul! Vezi că nici username-ul nu e permis, Te paște o banare.

2. Interdictii
Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:

j. ... folosirea drept nickname a numelui unei societati sau a unei pagini personale web (sanctiunea este banarea imediata).

#108
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 21.03.2012
Referitor la dimensiunile standard ale usilor de garaj Horma..... Daca golul usii este conform dimensiunilor producatorului, dar este obtinut din termoizolarea  casei (lateralele golului au polistiren), mai poate fi realizat montajul in conditii optime?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate