Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Usa garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#73
Lost Thassos

Lost Thassos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.09.2007

View Postlucas22010, on Apr 20 2009, 09:09, said:

la o casa la rosu e ok daca pun usa de garaj de acum? sau trebuie sa fac finisajele- tencuieli, etc si dup-aia se pune usa de garaj?
Intreb asta deoarece voi pune usile si geamurile la casa si as fi pus si usa la garaj sa am casa inchisa.

Buna Lucas ,

Din cate stiu eu in cazul parintilor mei cei  de la mCA au recomandat ca usa de garaj sa fie montata pe gol finisat...usile se fac la comanda si probabil din aceasta cauza. Acum ma gandesc ca se poate monta si fara sa ai finisajele facute , dar cel mai bine e sa ii intrebi pe ei ce e de facut in cazul asta.

Mi-am adus aminte .... :P cam tarziu, dar mai bine mai tarziu decat niciodata....si pun si o poza cu usa MCA ( nu am decat de la exterior).

Numai bine tuturor  :)

Attached Files



#74
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007

View PostLost Thassos, on Apr 28 2009, 11:05, said:

Buna Lucas ,

Din cate stiu eu in cazul parintilor mei cei  de la mCA au recomandat ca usa de garaj sa fie montata pe gol finisat...usile se fac la comanda si probabil din aceasta cauza. Acum ma gandesc ca se poate monta si fara sa ai finisajele facute , dar cel mai bine e sa ii intrebi pe ei ce e de facut in cazul asta.

Mi-am adus aminte .... :P cam tarziu, dar mai bine mai tarziu decat niciodata....si pun si o poza cu usa MCA ( nu am decat de la exterior).

Numai bine tuturor  :)


faina usa
am vorbit la vreo 3 firme care fac usi de garaj, cam toti au zis ca trebuie finisat. deci usa de garaj va trebui sa mai astepte...

#75
caterpillar

caterpillar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.04.2008

View PostAnielaX, on 26th September 2008, 21:41, said:

Si daca imi iau o usa ieftina si se strica motorul acesta se poate inlocui sau se poate deschide usa manual? In bricostore se asigura si montaj contra cost ( cam 3 mil)
ai grija la personalul bricostore care monteaza usile de garaj. am adus pe un anume domn kovacs din bricostore brasov, care a montat sistemul de actionare INVERSAT, iar sinele le-a prins in niste surubele subtiri, doar de forma. sinele nu au fost puse paralel, rolele s-au frecat de ghidajele din aluminiu, deformindu-le, la doar 5-6 deschideri-inchideri. intr-o zi usa le-a cazut muncitorilor in cap. deci cam asa stiu ei sa monteze usi. banii i-au incasat... ciubuc au vrut... restul e istorie. suruburile de fixare a panourilor sectionale au fost strinse atit de tare, incit s-au dat peste cap - si nu mai asigura o montare de calitate.
raspunsul meu vine la un mesaj mai vechi de al tau, dar cred totusi ca am tras un semnal de alarma pentru toti cei care vor sa monteze usi de garaj fara a lua teapa.

#76
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
si eu stau sa investesc intr-o asemenea usa.
M-am documentat putin despre wayne dalton, ceeace se gaseste in Brico. O fi ei tari prin state, insa nu inteleg cum de pot asigura marfa la acest pret in .ro . Si de aici am putine dubii in legatura cu ei.

Montarea unei usi nu poate fi ceva complicat pentru cineva care are experienta in bricolaj. In mod sigur nu este un proiect de apucat pentru cineva care inca nu a dat o gaura in beton si nu stie ce-i aia nivela.

Ma asteptam insa pe acest topic sa fie putin mai multa "viata". Pareri, neajunsuri, experiente. Sunt destule usi montate prin tara. Nu cred ca toate o fi 100% potrivite si OK.

Haideti!

#77
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
Zilele astea am terminat usa mea de garaj proprie.Am cumparat de pe ebay o usa de garaj normala doar pentru mecanisme .In total m-a dus undeva la 700-800 ron.Cadrul este facut din lemn de brad stratificat iar golurile le-am umplut cu fibra carbonica.Maine voi instala si antriebe ul.Voi reveni maine seara pentru a atasa niste poze .

#78
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postlucio16, on 18th October 2009, 23:03, said:

Zilele astea am terminat usa mea de garaj proprie.Am cumparat de pe ebay o usa de garaj normala doar pentru mecanisme .In total m-a dus undeva la 700-800 ron.Cadrul este facut din lemn de brad stratificat iar golurile le-am umplut cu fibra carbonica.Maine voi instala si antriebe ul.Voi reveni maine seara pentru a atasa niste poze .
asteptam cu nerabdare!

#79
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009

View Postlucio16, on 18th October 2009, 23:03, said:

Zilele astea am terminat usa mea de garaj proprie.Am cumparat de pe ebay o usa de garaj normala doar pentru mecanisme .In total m-a dus undeva la 700-800 ron.Cadrul este facut din lemn de brad stratificat iar golurile le-am umplut cu fibra carbonica.Maine voi instala si antriebe ul.Voi reveni maine seara pentru a atasa niste poze .


Am revenit cu cateva poze facute in graba....  :D .Nu am mai avut azi timp sa motez antreibe ul.Poate mai pe seara o sa imi fac timp si il voi monta.Cand voi termina si cu curatenia prin garaj si cu antreibul  voi face alte poze  .Momentan va trebui sa va multumiti doar cu astea  :P Eu unul zic ca a iesit bine usa .Voi ce parere aveti?

Attached Files



#80
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Care este procedura de resetare la usa de garaj?
Cei de la Hormann mi-au spus odata prin telefon dar am uitat.
Era ceva de genul..." o deschizi  manual, o scoti din priza, cuplezi pe automat, o lasi sa-si faca cursa...." dar nu mai stiu in ce ordine si cum.....

Attached Files


Edited by piri, 20 October 2009 - 20:09.


#81
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009

View Postpiri, on 20th October 2009, 21:07, said:

Care este procedura de resetare la usa de garaj?
Cei de la Hormann mi-au spus odata prin telefon dar am uitat.
Era ceva de genul..." o deschizi  manual, o scoti din priza, cuplezi pe automat, o lasi sa-si faca cursa...." dar nu mai stiu in ce ordine si cum.....


Vezi ca ai trebui sa ai un buton pe antreib.Apesi pe el si acela e pt reset  ;) de exemplu o ai inchisa apesi pe buton de reset si dai din telecomanda sa o ridice.

#82
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
deci sigur nu se poate monta la o casa la rosu??

Edited by AC09, 24 October 2009 - 09:27.


#83
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006

View Postlucio16, on 23rd October 2009, 18:38, said:

Vezi ca ai trebui sa ai un buton pe antreib.Apesi pe el si acela e pt reset  ;) de exemplu o ai inchisa apesi pe buton de reset si dai din telecomanda sa o ridice.
Intre timp am gasit cartea tehnica.
Trebuie scos stecherul din priza, se apasa si se mentine apasat butonul transparent de actionare, se introduce stecherul in priza(cu butonul apasat) in felul acesta s-au sters datele vechi si se introduc cele noi....cursa usa, forta de deschidere/inchidere daca e cazul etc.
De la variatii de tensiune se tot da peste cap, dar dupa resetare totul revine la normal.

#84
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Am vazut la magazinele mari panouri termoizolatoare lungi ( tabla galvanizata sau de aluminiu pe ambele fete si termoizolatia la mijloc ,lungi de 6 m ) . .Aceste panouri pot fi folosite la confectionarea usii de garaj.A facut cineva chestia asta ?

#85
maverick_24

maverick_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.07.2006
Salut,

M-ar interesa si pe mine o usa de garaj sectionala termoizolata.As dori daca stiti o firma serioasa pentru ca netul este plin de tot felul de firmulite si mi-e sa nu-mi iau vreo teapa

Fara Hormann pentru ca mi se par scumpe

Merci

#86
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
incearca la marii retaileri, unii au promotii in aceasta perioada. eu tocmai ce mi-am achizitionat si montat una facuta in franta de o firma americana. Cauta dupa Wayne Dalton pe net.

montajul nu a fost foarte simplu, trebuie neaparat 2 persoane ca sa fie mai lesne operatiunea.

in principiu sunt multumit, ramane sa vedem cum se comporta in timp.

Edited by raduk, 11 December 2009 - 18:47.
citarea integrală a postului precedent


#87
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.12.2006

View Posthaplea82, on 30th September 2008, 10:12, said:

usi hormann se gasesc la baumaxx cu tot cu automatizare si sint mult mai ieftine decit la firmele specializate!este necesar montajul cumparatorului!
ca fapt divers cei ce opteaza in a cumpara o usa de garaj sectionala ,cind se face masuratoarea si respectiv montajul cereti montarea cadrului usii pe cadru metalic si nu direct prin prindere cu dibluri in zidul garajului!cadrul metalic se confectioneaza din teava rectangulara si se prinde in zidul garajului cu dibluri!astfel montajul este mult mai rigid si dis[pare  posibilitatea  ca sistemul de prindere al usii sa se slabeasca in timp!

eu am vazut usi hormann la baumaxx dar nu am vazut sectionate si termoizolate + automatizarea + montajul - tot pe acolo cred ca ajungi.

#88
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006

View Postmcbos, on 11th November 2009, 16:24, said:

Am vazut la magazinele mari panouri termoizolatoare lungi ( tabla galvanizata sau de aluminiu pe ambele fete si termoizolatia la mijloc ,lungi de 6 m ) . .Aceste panouri pot fi folosite la confectionarea usii de garaj.A facut cineva chestia asta ?

Panourile sandwich folosite la confectionarea usilor de garaj au baza superioara si cea inferioara cu o geometrie specifica (tip mos si baba) care sa permita articularea usi la inchidere / deschidere, oferind in acelasi timp si protectie impotriva strivirii accidentale a degetelor. Panourile vazute de tine la magazine, banuiesc ca au o geometrie caer sa permita o montare rigida.

#89
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postradian, on 13th December 2009, 22:09, said:

Panourile vazute de tine la magazine, banuiesc ca au o geometrie caer sa permita o montare rigida.

Cu putina indemanare nu este imposibil de a forma acele tipuri de imbinari de care zici. insa ajungem deja in zona unde efortul depus incepe sa compenseze diferenta de pret.

#90
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Să vă prezint un montaj! A ieșit la un preț foarte bun!

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate