Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Usa garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#55
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007

 aky77, on Sep 26 2008, 18:37, said:

Draga Aniela , ceea ce face diferenta este CALITATEA . O usa cumparata din magazine gen Bricostore , Dedeman si altele este No Name , adica firma producatoare este slabuta , in consecinta si usa e de calitate inferioara . In plus , nu cred ca iti asigura si montajul , deoarece nu au personal specializat in montaj de usi , deci va trebui sa te descurci dupa aceea sa gasesti pe cineva s-o monteze , iar garantia trebuie sa acopere si produsul in sine ( usa ) si montajul.
Pe cand o usa de marca , te costa mai mult , dar firmele care au usi de vanzare au si personal specializat in montaj de usi de garaj , deci iti ofera garantie si pe montaj , iar usa e net superioara din punct de vedere al calitatii.
!

Daca e asa cum zici tu, si anume ca diferenta de pret este data de calitate, atunci cum explici faptul ca o usa sectionala 2500x2125 marca HORMANN, sectionala in Hornbach costa 1400 ron, la care se adauga automatizarea si telecomanda inca 1000 ron. Ar rezulta cu montaj un total de 2.800 ron, singurul detaliu care face diferenta de pret este faptul ca aceasta usa se poate achizitiona doar pe dimensiunile standard. Deci, nu e cum zici tu ca astea ieftine sunt "No Name , adica firma producatoare este slabuta , in consecinta si usa e de calitate inferioara "

Edited by punkt, 27 September 2008 - 12:30.


#56
PetreL

PetreL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.02.2007
Sa va povestesc si sa trageti concluziile singura:
Am fost la un dealer Hormann ptr o usa garaj sectionata 2500*2000, actionare manuala, alba.Pret cu discount 862EUR (Usa, sina Z,sistem inchidere manuala) Tva inclus. Termen livrare 30 zile.Manopera instalare 100EUR suplimentar.EUR=3.6..RON
Am gasit in magazin Ho..ch. aceasi usa la 2230 RON(Usa, sina Z,sistem inchidere manuala).Diferenta cca 900RON. Normal ca am cumparat de la magazin.
Instalarea singur impreuna cu un prieten si fiul. Necesar : bormasina cu percutie, nivela, trusa chei, studierea schitelor din manualul de instalare. Timp cca 6ore, inclus gratar, bere.

#57
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
de usile de la MCA ce parere aveti?

#58
aky77

aky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.07.2008

 AnielaX, on Sep 26 2008, 22:17, said:

Daca e asa cum zici tu, si anume ca diferenta de pret este data de calitate, atunci cum explici faptul ca o usa sectionala 2500x2125 marca HORMANN, sectionala in Hornbach costa 1400 ron, la care se adauga automatizarea si telecomanda inca 1000 ron. Ar rezulta cu montaj un total de 2.800 ron, singurul detaliu care face diferenta de pret este faptul ca aceasta usa se poate achizitiona doar pe dimensiunile standard. Deci, nu e cum zici tu ca astea ieftine sunt "No Name , adica firma producatoare este slabuta , in consecinta si usa e de calitate inferioara "

Nu cred ca ai gasit usa marca Ho.....nn in magazin la Ho....ch. Nimeni nu e asa prost sa vanda produsele concurentei.
Cat despre diferenta de calitate , imi mentin opinia .
Concernul austriac Ho.....ch este specializat in articole de BRICOLAJ si GRADINARIT.
Usile de garaj sunt doar o particica din ceea ce vand ei .
Pe cand concernul german Ho....nn este specializat in usi de garaj , usi industriale si automatizari.
Iar dealerii din Romania au fost la training-uri de specializare asigurate de firma-mama.
Oricum ar fi , bafta !
Si mai vorbim peste un an-doi.

 aky77, on Sep 26 2008, 18:37, said:

Draga Aniela , ceea ce face diferenta este CALITATEA . O usa cumparata din magazine gen Bricostore , Dedeman si altele este No Name , adica firma producatoare este slabuta , in consecinta si usa e de calitate inferioara . In plus , nu cred ca iti asigura si montajul , deoarece nu au personal specializat in montaj de usi , deci va trebui sa te descurci dupa aceea sa gasesti pe cineva s-o monteze , iar garantia trebuie sa acopere si produsul in sine ( usa ) si montajul.
Pe cand o usa de marca , te costa mai mult , dar firmele care au usi de vanzare au si personal specializat in montaj de usi de garaj , deci iti ofera garantie si pe montaj , iar usa e net superioara din punct de vedere al calitatii.

te rog sa fii atent cu ofertele comerciale pe forum

Sorry Punkt daca am gresit cu ceva ( desi nu vad cu ce ) , dar credeam ca asta e scopul acestui forum , de a dezbate .
Ori Aniela a cerut o opinie , iar eu n-am facut altceva decat sa-mi spun parerea .
Daca cineva are alta parere , e liber sa si-o spuna in mod deschis pe forum , nu ?
Nu sunt toti obligati sa fie de acord cu mine , era doar opinia mea personala .

#59
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
usi hormann se gasesc la baumaxx cu tot cu automatizare si sint mult mai ieftine decit la firmele specializate!este necesar montajul cumparatorului!
ca fapt divers cei ce opteaza in a cumpara o usa de garaj sectionala ,cind se face masuratoarea si respectiv montajul cereti montarea cadrului usii pe cadru metalic si nu direct prin prindere cu dibluri in zidul garajului!cadrul metalic se confectioneaza din teava rectangulara si se prinde in zidul garajului cu dibluri!astfel montajul este mult mai rigid si dis[pare  posibilitatea  ca sistemul de prindere al usii sa se slabeasca in timp!

#60
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
nu mai zice nimeni nimic?nu e nimeni care si-a cumparat usa wagne dalton sau mca, sa ne spuna cum sunt?

#61
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Cat ar costa sa-ti confectionezi singur o usa de garaj ?

#62
Laurica1979

Laurica1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2008
Stie cineva daca usile Hormann pot fi confectionate pe dimensiunea golului? La mine este un gol ce nu se gaseste in dimensiunile standard.

#63
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
da,se pot confectiona ,dar pretul este exagerat!mergi la o firma partenera ,care poate sa-ti ofere citeva tips-uri pt a folosi totusi una din dimensiunile standard!exista si alte companii producatoare de usi de garaj,care confectioneaza usi garaj pe dimensiunea clientului la preturi accesibile(poate chiar mai ieftine decit la una standard de la hor...)

#64
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu mi-am montat usa de garaj zilele acestea, sectionala, 1400 euro, actionare electrica, telecomanda, transport si montaj. Nu stiu daca e de marca, insa este in ton cu preturile generale si mai ales cu tamplaria mea. Pentru dimensiuni standard preturile sunt mult mai mici. E bina ca inainte de a face garajul sa ai grija ca usa sa se incadreze in standardele lor :) Apropo, am un panou zgariat de la transport insa se schimba ca e din cauza lor. Nu stiu daca la Bricostore se poate asa ceva, eu am avut niste dezamagiri destul de mari cu ei.

Attached Files


Edited by Cristist50, 09 November 2008 - 01:44.


#65
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007

 Cristist50, on Nov 9 2008, 01:43, said:

Eu mi-am montat usa de garaj zilele acestea, sectionala, 1400 euro, actionare electrica, telecomanda, transport si montaj. Nu stiu daca e de marca, insa este in ton cu preturile generale si mai ales cu tamplaria mea. Pentru dimensiuni standard preturile sunt mult mai mici. E bina ca inainte de a face garajul sa ai grija ca usa sa se incadreze in standardele lor :) Apropo, am un panou zgariat de la transport insa se schimba ca e din cauza lor. Nu stiu daca la Bricostore se poate asa ceva, eu am avut niste dezamagiri destul de mari cu ei.
Si eu mi-am pususa de garaj tot cu 1400 e, si cu aceleasi caracteristici ca a ta pe dimensiunile l=4,00; h-2,20

#66
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 AnielaX, on Nov 9 2008, 19:33, said:

Si eu mi-am pususa de garaj tot cu 1400 e, si cu aceleasi caracteristici ca a ta pe dimensiunile l=4,00; h-2,20

asa, si?

#67
decanu

decanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 31.08.2006
Deci...o recomandare pentru o usa garaj pt un gol de 2600x1950 (LxH)? Usa as vrea sa fie sectionata, ca sa evit accidentele stupide  :D (pt Bucuresti)

#68
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
intrebare de novice:

vreau sa imi amenajez garajul unei case inca nefinisate. Curent nu am inca. Ce usa de garaj pot sa imi cumpar, actionabila manual (deocamdata) si la care sa adaug ulterior actionarea electrica si automatizarile ?

ceva oferte si explicatii pe PM mi-ar prinde bine.
multumiri anticipate

#69
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Poti sa o montezi de la inceput cu motor si sa o actionezi manual pina ai curent.

#70
gabi_nic

gabi_nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.04.2008
Si-a pus cineva usa sectionala de la MCA ? sunt OK ? rezista ?
Am de ales intre o astfel de usa si una nemteasca consacrata , diferenta depret fiin de cca 300 EUR .

#71
Lost Thassos

Lost Thassos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.09.2007
Buna, buna....

Parintii mei au o usa de garaj marca MCA ....e montata cam de 1 an ....nu stiu sa va zic preturi dar va pot spune ca sunt multumiti de ea....cred ca am si poze dar trebuie sa le caut, daca nu uit o sa pun si cateva poze...

Numai bine si spor la cumparaturi. :rolleyes:

#72
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
la o casa la rosu e ok daca pun usa de garaj de acum? sau trebuie sa fac finisajele- tencuieli, etc si dup-aia se pune usa de garaj?
Intreb asta deoarece voi pune usile si geamurile la casa si as fi pus si usa la garaj sa am casa inchisa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate