Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Usa garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#37
gabimes

gabimes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.11.2006
Mi-am cumparat in sfarsit usa de garaj.
Am ajuns la 750 EUR
Caracteristi:
-Usa garaj
culoare alba
usa sectionala
panouri izolate
dimensiuni 2500mm x2100 mm
Total 500 EUR
-Automatizare usa
motor actionare
lant de transmisie
telecomanda
beculet de veghe
Total 250 EUR
Marca germana HORMA.......

#38
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
pret bun!foarte rezistente(eu am de 4 ani , 4,8m*2,1m  aproximativ )si nicio problema pina in acest moment!trebuie sa o gresezi regulat(eu la 3 luni )cu ulei de mecanisme fine(se gaseste la magazinele care vind vopseluri)!se greseaza lagarul rolelor si nu exteriorul(unde ruleaza)

#39
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
gabimes, vreau si eu la acest pret! numai ca nu alba. poti detalia, eventual pe privat? multumesc

#40
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Posthanako, on Jan 9 2008, 21:52, said:

gabimes, vreau si eu la acest pret! numai ca nu alba. poti detalia, eventual pe privat? multumesc
acum sint preturi bune la usi de garaj deja confectionate la baumaxx si au si actionari electrice inclusiv hormann!

#41
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006

View Posthaplea82, on Jan 10 2008, 08:26, said:

acum sint preturi bune la usi de garaj deja confectionate la baumaxx si au si actionari electrice inclusiv hormann!

am asteptat 1. sa-mi raspunda gabimes SAU 2. sa se deschida baumaxx in bucuresti sau 3. sa rezolv cu usa de garaj acolo unde fac si tamplaria, ca sa fie toata la o culoare.

nu a iesit nici una dintre cele trei variante. cine are sugestii pt achizitie usi garaj izolate ok la un pret decent, pliz let me know.

multam

#42
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu am gasit la cei care mi-aufacut tamplaria, aceeasi culoare, mahon, cu actionare electrica parca, aproape 40 mil. Hormann daca nu ma insel. Dimensiunile usii mele sunt atipice, nu le avea in foile acelea insa am gasit pana la urma ceva convenabil. Nu stiu daca sa o iau, inca mai prospectez piata. Mi-a placut culoarea, e identica cu usa de la intrare si tamplaria ...

Edited by Cristist50, 31 January 2008 - 04:57.


#43
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
exact in aceeasi situatie si eu:l culoarea nu stiu daca e identica dar e pe aproape, insa pretul....prefer sa iau din bricostore cu 9 milioane. macar ca solutie temporara.

#44
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Posthanako, on Jan 31 2008, 14:03, said:

exact in aceeasi situatie si eu:l culoarea nu stiu daca e identica dar e pe aproape, insa pretul....prefer sa iau din bricostore cu 9 milioane. macar ca solutie temporara.


eu zic ca poti sa lasi masina in garaj, fara usa, consideri ca ai carport momentan, si cand ai bani iti iei o usa adevarata. hanako, orice solutii luate temporar iti vor da multe batai de cap ulterior, se strica, cand vrei sa inlocuiesti cu alta nu se mai potrivesc elementele, tebuei sa mai spargi ceva, mizerie, iari repari etc... Incearca sa faci lucrurile bune din prima, ca sa stii ca odata facute, le tai de pe lista 20 ani de acum incolo si nu mai evii cu retusuri, modificari, etc....

#45
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
ai si tu dreptatea ta, Mirela, insa lucrurile stau in felul urmator: din garaj la mine se intra in casa, asa ca, in ideea de a avea casa inchisa, trebuie sa achizitionez aceasta usa de garaj, sau sa pun usa dintre garaj si hol. ori una, ori alta, tot acelasi necaz am... mai ales ca nu prea as vrea sa pun aceasta usa, cu statut de usa semi-interioara, cata vreme sunt in moloz...

#46
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Posthanako, on Jan 31 2008, 21:49, said:

ai si tu dreptatea ta, Mirela, insa lucrurile stau in felul urmator: din garaj la mine se intra in casa, asa ca, in ideea de a avea casa inchisa, trebuie sa achizitionez aceasta usa de garaj, sau sa pun usa dintre garaj si hol. ori una, ori alta, tot acelasi necaz am... mai ales ca nu prea as vrea sa pun aceasta usa, cu statut de usa semi-interioara, cata vreme sunt in moloz...


hanako, mai bine pui o usa metalica de 4 mil la intrarea in casa, provizoriu, ca sa ai casa inchisa. Lasi garajul carport pana iti permiti o usa de garaj buna, nu care ramane blocata la jumate peste 3 luni. faci si economie, in loc de 9 mil pe o prostie de usa de garaj, mai bine 4 mil pe o usa metalica. Amandoua sunt provizorii.

Faci cum crezi, dar pentru ca mie imi placi, tin sa te mai trag de urechi dn cand in cand , sa te mai temperez si poate daca imi iese, dai si tu o bere peste 4 ani.:)

plus ca o usa metalica ca de apartament la 4 mil se va strica cu siguanta mult mai greu decat mecanismul de la usa de garaj. daca vrea careva sa te fure, mai greu trece de usa de fier decat de usa de garaj. Think about it.

Edited by Astra_rullz, 01 February 2008 - 09:01.


#47
mon_mmm

mon_mmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2008

View Postgabimes, on Jan 9 2008, 14:01, said:

Mi-am cumparat in sfarsit usa de garaj.
Am ajuns la 750 EUR
Caracteristi:
-Usa garaj
culoare alba
usa sectionala
panouri izolate
dimensiuni 2500mm x2100 mm
Total 500 EUR
-Automatizare usa
motor actionare
lant de transmisie
telecomanda
beculet de veghe
Total 250 EUR
Marca germana HORMA.......
BUNA !
sunt noua pe aici...si am vazut preturile cu care ti-ai cumparat usa de garaj
ma intereseaza si pe mine...daca poti sa ma ajuti...sunt din Zalau

#48
aky77

aky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.07.2008
nu mai zice nimeni nimic de usi de garaj?

#49
Olteniteanu

Olteniteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.06.2008

View Postaky77, on Aug 13 2008, 14:27, said:

nu mai zice nimeni nimic de usi de garaj?

Pai ce sa mai zicem ?
Uite ... am luat eu zilele astea usa sectionala Hormann (marcile dedicate parca sunt permise pe forum), stejar inchis, montaj in gol, latime 2.75m, inaltime 2.5 m, grosime panel 4 cm, electric cu telecomanda, timp de asteptare pana la montaj 6 saptamani    -   1800 euro (cu tot cu montaj si taxe). Firma de la care am luat e din Bucuresti, usa o instalez in Ilfov.
Am vrut ca cumpar usa timp rulou dar mi s-au parut cam firave. Am luat o cotatie de la o fabrica din Timisoara, pretul era acelasi ca mai sus (cu tot cu vopsire - ca sa iasa stejar inchis).

#50
aky77

aky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.07.2008

View PostOlteniteanu, on Aug 14 2008, 16:25, said:

Pai ce sa mai zicem ?
Uite ... am luat eu zilele astea usa sectionala Hormann (marcile dedicate parca sunt permise pe forum), stejar inchis, montaj in gol, latime 2.75m, inaltime 2.5 m, grosime panel 4 cm, electric cu telecomanda, timp de asteptare pana la montaj 6 saptamani    -   1800 euro (cu tot cu montaj si taxe). Firma de la care am luat e din Bucuresti, usa o instalez in Ilfov.
Am vrut ca cumpar usa timp rulou dar mi s-au parut cam firave. Am luat o cotatie de la o fabrica din Timisoara, pretul era acelasi ca mai sus (cu tot cu vopsire - ca sa iasa stejar inchis).


Aceeasi usa ( aceeasi grosime,aceeasi marca , aceeasi culoare etc) la mine te costa 1705 euro( cu montaj si TVA), la care se adauga transportul , aproximativ 50 euro (depinde unde in Ilfov) . Oricum , ieseai mai ieftin . Sorry. Poate data viitoare....

#51
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
Buna ziua! Ma lamureste si pe mine cineva? De ce la bricostore o usa maro, sectionala si automata costa 2.000 ron ( l= 3m, H=2,15 M)( se numeste parca Wayne), iar o usa cu aceleasi caracteristici comandata din alta parte costa de 3 ori mai mult. Care sunt diferentele care fac aceasta diferenta de pret. va rog sa-mi raspunde-ti ca sa ma pot hotara. Va multumesc anticipat

#52
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
Imi raspunde si mie cineva? Si-a pus cineva usade garaj sectionala si automata  din bricostore?  :worthy:

#53
aky77

aky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.07.2008

View PostAnielaX, on Sep 25 2008, 16:00, said:

Buna ziua! Ma lamureste si pe mine cineva? De ce la bricostore o usa maro, sectionala si automata costa 2.000 ron ( l= 3m, H=2,15 M)( se numeste parca Wayne), iar o usa cu aceleasi caracteristici comandata din alta parte costa de 3 ori mai mult. Care sunt diferentele care fac aceasta diferenta de pret. va rog sa-mi raspunde-ti ca sa ma pot hotara. Va multumesc anticipat


Draga Aniela , ceea ce face diferenta este CALITATEA . O usa cumparata din magazine gen Bricostore , Dedeman si altele este No Name , adica firma producatoare este slabuta , in consecinta si usa e de calitate inferioara . In plus , nu cred ca iti asigura si montajul , deoarece nu au personal specializat in montaj de usi , deci va trebui sa te descurci dupa aceea sa gasesti pe cineva s-o monteze , iar garantia trebuie sa acopere si produsul in sine ( usa ) si montajul.
Pe cand o usa de marca , te costa mai mult , dar firmele care au usi de vanzare au si personal specializat in montaj de usi de garaj , deci iti ofera garantie si pe montaj , iar usa e net superioara din punct de vedere al calitatii.

te rog sa fii atent cu ofertele comerciale pe forum

Edited by punkt, 27 September 2008 - 12:29.


#54
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007
Si daca imi iau o usa ieftina si se strica motorul acesta se poate inlocui sau se poate deschide usa manual? In bricostore se asigura si montaj contra cost ( cam 3 mil)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate