Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Usa garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#19
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Simy24, tu pe toate topicurile unde se bricoleaza ceva, vrei sa fi Gica Contra?

Un sfat folositor e indotdeauna bine primit, da' de texte din astea chiar nu avem nevoie... unii din noi fac parte din categoria de oameni pe cale de disparitie, care nu se uita la stirile de la ora 17, ba chiar nici la cele de la ora 20, in schimb isi gasesc ceva de facut prin/pe langa casa.

Asa ca te rog abtine-te de la comentarii de genu asta... multumesc!

#20
cybersamuray

cybersamuray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 26.07.2005
A venit in sfarsit si timpul pt usa de la garaj, care, mi-ar place sa fie sectionala (adica de aia de se ridica pe tavan), cu actionare manuala ca s-a terminat bugetul :(((
NUmai ca nu stiu ce sa aleg: profil de aluminiu sau profil din tabla de otel ??

#21
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Nu ma pricep dar eu as merge pe aluminiu:D Diferenta de pret dintre ele cat e?
PS: Actionare electrica si din telecomanda poti pune si mai tarziu, cand mai strangi bani :)

#22
cybersamuray

cybersamuray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 26.07.2005
diferenta de pret este de ~100 E (mai scump otelul decat aluminiu)
eu tot la aluminiu m-am gandit, ca n-am chef sa fac muschi cu usa de la garaj :)

#23
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
-_-

View Postcybersamuray, on Mar 8 2007, 08:39, said:

ca n-am chef sa fac muschi cu usa de la garaj :)

Pai tu ai impresia ca usile alea nu-s echilibrate? La fel de usor se ridica ambele...

Daca-i mai ieftina aia de aluminiu, ce mai stai? Ia-o pe aia! Avantaje fata de otel, daca se zgarie vopseaua nu rugineste.

#24
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Si eu zic sa alegi aluminiul, cu mentiunea de a studia bine inainte cele doua usi. Aluminiul este ceva mai putin rezistent, si daca structura de rezistenta a usii nu este facuta cum trebuie, in timp se va deforma. Ca avantaje raman insa greutatea redusa (care duce la contragreutati cu masa mai mica si implicit mecanisme de culisare mai putin solicitate) si bineinteles rezistenta la rugina. Eventual spune-ne si la ce firma producatoare te-ai gandit.

#25
dawson

dawson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.02.2006
La ce pret se ridica o usa fara actionare electrica? Aveti vreo idee? Multumesc

#26
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

Quote

Care ar fi pretul complet: motor, 2 telecomenzi si montaj ?
Pe mine m-a costat 12 milioane. Marca "Nice" (?!? - n-am mai auzit de ea). Are un lant ca de bicicleta, dar de vreo doua ori mai gros.
Montajul mi l-au facut pe degeaba, au zis ca il fac in contul discountului pe care li-l face producatorul.

#27
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Am cumparat Einhell de la Praktiker - 500 RON, pe lant cu 2 telecomenzi..

Din pacate NU am montat-o inca..
De fapt nici macar nu am desfacut cutia pt ca mai e destul de lucru la casa si nici nu am.. curent sau prize !

#28
soranna_13

soranna_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2006
in primul rind imi cer scuze adm ca nu stiu unde sa postez mes.
doresc sa imi pun usa de garaj actionata electric si fiindca  usa pe care o doresc nu are dimensiuni standard nu prea am gasit firma care sa imi faca
AJUTOR!!!
apreciez orice sfat
multumesc

#29
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
am unit 3 topicuri legate de usile de garaje.

View Postsoranna_13, on Jun 15 2007, 14:36, said:

AJUTOR!!!
apreciez orice sfat
multumesc

citeste si posturile de mai sus.

Edited by punkt, 15 June 2007 - 14:00.


#30
gheo23

gheo23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2007
Cred ca sunt eu mai batut in cap dar nu mai reusesc sa imi pun usa garajului pe "automat". Are cineva vre-un manual de utilizare? Am o usa d-aia dintr-o bucata care se ridica si se pliaza pe tavan, actionata cu motor electric. Problema e ca au venit la un moment dat tovarasii de pe santier si au pus-o pe actionare manuala iar eu acum nu mai reusesc sa o pun pe actionare automata. Ba mai mult, observ ca locul ala special de pe lantul de transmisie unde se ataseaza usa e dincolo de locul pana unde ar trebui sa se deschida usa. Intelege cineva ceva??? Merci.

#31
gabimes

gabimes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.11.2006
Este mai bine sa-mi cumpar usa de garaj sectionala sau  rulanta.

DELTA de 1000 RON .

#32
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postgabimes, on Oct 22 2007, 10:18, said:

Este mai bine sa-mi cumpar usa de garaj sectionala sau  rulanta.

DELTA de 1000 RON .
cum ti'e mai bine tie in planu' garajului.

#33
gabimes

gabimes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.11.2006
Cand am discutat cu frunizorii mi-au propus variante de modificare.  De exemplu la usa cu rulou mi-au spus sa las inca 20 cm in sus fata de deschidere iar la usa de garaj sectionala mi-au dat o oferta pentru usa deschiderea de 2,5 m latime si inaltime de 2 m
Eu sunt din Zalau si nu prea am acces la Praktiker sa vad cum arata acele usi de garaj
Sincer am vazut doar sistemul de usi sectionale cu automatizare la un prieten si mi-a placut cu functioneaza.
In planul garajului am latimea de 4 m intre pereti iar deschiderea are 3,6 m . Inaltimea este de 2,3m .
Pretul pentru usa cu rulou cu automatizare este intre 4500-5000 RON in functie de culoare alb sau maro iar pentru usa sectionala cu automatizare este de 3700 RON

#34
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007
Sectionaloa cu siguranta! Mai ales ca e vorba de o deschidere de 3.6 m cu 2.3 m..Izolarea termica este mai buna la usa sectionala, cea impotriva vantului mai buna, impotriva apei mai buna..Ca idee..sa ne gandim ce efect poate avea apa care ingheata asupra lamelelor usii rulou  :D .Usile sectionale sunt mult mai potrivite pentru clima noastra..plus ca pretul este unul bun..3700 RON cu automatizare..dar acum depinde de ce usa sectinala este si de ce sistem de automatizare va avea..3700 RON cu TVA sau fara? Toate bune!

Edited by simy24, 26 October 2007 - 10:56.


#35
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
oferta primita pentru o usa sectionala (lamele de 10-15 cm), 2.5 m latime, 2 inaltime, culoare stejar, de la Hoermann: 1200 eur (tva inclus). Avea si senzor de prezenta, telecomenzi, etc. Motorul era cel de baza. Rolele, chiar daca sunt de plastic, cica rezista 10 ani...

#36
IONUTBC

IONUTBC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.08.2007
yo unu v-a recomand usa de aluminiu cu vopsea nu rugineste se deschide usor nu trebuie forta si e foarte ieftina aproape 100 150 ron si arata si bine nu ti este greu sa te dai jos din masina sa o deschizi sa o inchizi nu ti ia decat un minut iar iluminarea la garaj se poate face cu cun senzor de miscare ieftin si ala cam 100 ron bec  ecologic sau 100 wat neon etc     e culisabila in sus usa  :unsure:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate