Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Usa garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#127
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Poti incerca la mcagrup daca se repara pagina cu calculatorul; momentan nu merge. Sau poti sa-ti contactezi.

#128
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Merci . Mai caut ca la 1000 de euro e cam mult deocamdata .

#129
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
poti incerca si la alexiana group.nu stiu exact ce preturi au la usi de garaj

#130
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017

View Posthorohaidan, on 07 martie 2018 - 17:04, said:

Care usa pentru garaj este mai fiabila? Usa tip rulou sau usa sectionala?
Pentru usile sectionale, sinele de culisare se pot monta si oblic sau doar orizontal?

Am vazut cum functioneaza ambele modele dar nu stiu care ar fi mai rezistenta in timp.

Din mai multe motive, eu as recomanda usa sectionala, in detrimentul usii rulou: izolare termica, fiabilitate, silentiozitate, aspect. Gasiti aici enumerate principalele avantaje si dezavantaje ale catorva tipuri de usi de garaj (site ne-comercial): https://www.codeus.ro/1tug.html . De asemeni, in functie de proiectul dvs., este util sa faceti o lista a "pretentiilor" pe care le aveti de la usa de garaj si sa alegeti tipul de usa care se potriveste cel mai bine (gasiti ceva informatii despre elegere usa garaj aici: https://www.codeus.ro/11uga.html)

Referitor la usi sectionale de garaj cu sina ce "copiaza" panta acoperisului, din cate stiu eu, gasiti asemenea solutii la mai multi producatori, dar in special la usi sectionale industriale - acolo sunt mai multe tipuri de sine care se pot adapta si unor situatii speciale. Trebuie sa aveti in vedere faptul ca exista niste diferente intre usile de uz rezidential si usile de uz industrial - vedeti ceva detalii aici: https://www.codeus.ro/12uri.html . Trebuie sa aveti in vedere si faptul ca inclinarea sinelor ce copiaza panta acoperisului este limitata, la toti producatorii.

#131
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pana la urma cred c-o sa fie o usa de garaj tip rulou neizolata ca oricum numai la strada trebuie sa se inchida , in rest fiind doar o copertina de tabla goala , in spate fiind fara usa . Azi-maine vine un nene de la o firma sa masoare si sa-mi faca oferta , O postez aici si daca batem palma si daca nu :)

#132
horohaidan

horohaidan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.03.2006
Usa rulou este destul de tentanta pentru mine, deoarece am prevazuta o deschidere de 255cm pentru usa de la garaj.
Usa rulou as putea sa o montez la exterior si mai capat putin spatiu inauntru garajului (30cm) si tot odata poate fi montata pe exteriorul golului.
Astfel beneficiez de toti cei 255cm care oricum sunt desltul de putini.
Am avut ocazia sa vad la o expozitie o astfel de usa, (lamele de aluminiu umplute cu spuma, cu grosimea de 16mm) cu o latime de aproximativ 3m-3,5m si parea extrem fragila.
La atingere flexa destul de mult si parea ca da o sa pic peste rulou o sa se indoie destul de serios. Ceea ce m-a indemnat sa ma intorc catre usile sectionale.
Cele sectionale, chiar si cele cu panouri inguste de 10 cm, sunt mult mai solide.

#133
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
nu le recomand pe cele tip rulou

#134
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da si niste motive , nu doar lansa o parere , merci

#135
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
zdrangane, bate vantul pe langa ghidaje, se indoaie usor, o poti smulge din ghidaje usor...etc

ii rezolva problema lui dan dar nu sunt de recomandat. sunt si cu lamele mai groase si mai inalte, sunt si din otel dar parca tot nu le as recomanda. a fost dan pe la mine saptamana trecuta dar am uitat sa stau putin de vorba cu el si pe tema asta

#136
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am acasă ușă tip rulou. Am ales-o din motivul lipsei de spațiu. E cu lamele de 77 mm. Cu 55 mm nu recomand. E OK, nu am probleme cu ea.

#137
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017

View PostBaxon, on 13 martie 2018 - 15:11, said:

Pana la urma cred c-o sa fie o usa de garaj tip rulou neizolata ca oricum numai la strada trebuie sa se inchida , in rest fiind doar o copertina de tabla goala , in spate fiind fara usa . Azi-maine vine un nene de la o firma sa masoare si sa-mi faca oferta , O postez aici si daca batem palma si daca nu Posted Image

Daca nu se pune problema de izolare termica, o solutie de luat in calcul este si usa basculanta - e mai rigida decat ruloul si poate avea incuietoare multipunct. In plus, solicita mai putin spatiu sus, la buiandrug si cred ca e mai ieftina decat ruloul. Are dezavantajul ca basculeaza partial in afara fatadei, atunci cand se inchide / deschide... https://www.codeus.ro/4ugb.html (este si o animatie, acolo, care ilustreaza zona de risc la deschidere / inchidere).

#138
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Basculanta nu merge ca iese in afara si e chiar trotuarul public .
Pana la urma oferta de usa rulou cu lamele de 55 a cazut din cauza pretului exorbitant de 810 euro ( i-am si spus omului ca nu m-am nascut ieri ... ) si am gasit o oferta la o usa sectionala cu automatizare si montaj inclus la 510 euro . Eu mai trebuie sa lucrez putin la cadru din fata ca sa poata fi montata corect ( ma gandesc ca ies cu 500 de lei daca ma caznesc putin :) ) .

#139
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Salut,

Ce parere aveti de Gunther Tore trend?

Merita diferenta de 2000lei fata de un oricare alt producator local? Sau platesc doar numele?

Diferenta ce am observato prin oferte e ca ei pun zincat si nu galvanizat pe panouri.

De asemenea, ce parere aveti de arcurile lor de intindere?

https://gunther-tore...usi-sectionale/

Multumesc anticipat.

#140
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBaxon, on 15 martie 2018 - 18:12, said:

Basculanta nu merge ca iese in afara si e chiar trotuarul public .
Pana la urma oferta de usa rulou cu lamele de 55 a cazut din cauza pretului exorbitant de 810 euro ( i-am si spus omului ca nu m-am nascut ieri ... ) si am gasit o oferta la o usa sectionala cu automatizare si montaj inclus la 510 euro . Eu mai trebuie sa lucrez putin la cadru din fata ca sa poata fi montata corect ( ma gandesc ca ies cu 500 de lei daca ma caznesc putin Posted Image ) .
Si cea sectionala a picat caci spatiul nu permite daaaaar am facut cu baietii contract si-mi fac o poarta noua care o va inlocui pe cea veche , tot culisanta suspendata si-mi vor pune motor cu telecomanda de la sistemul de usa sectionala . Imi fac ei o poarta usoara din profil de 40x20x2 cu role gidaj cu placa jos si motorul e sus prins de sina in care culiseaza poarta . Totul cu 1440 de lei , suduri si montaj ! Am batut palma si am dat avans . In 10 zile lucratoare e gata ! O sa pun poze dupa montaj .
P.S. 2 telecomenzi incluse :)

Edited by Baxon, 16 March 2018 - 14:47.


#141
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@baxon.se poate sa pui si tu o poza cu rezultatul final?

#142
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O sa pun peste 10 zile lucratoare , dupa ce o monteaza oamenii , promit .

#143
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017

View Postcristianbojor, on 16 martie 2018 - 08:04, said:

Salut,

Ce parere aveti de Gunther Tore trend?

Merita diferenta de 2000lei fata de un oricare alt producator local? Sau platesc doar numele?

Diferenta ce am observato prin oferte e ca ei pun zincat si nu galvanizat pe panouri.

De asemenea, ce parere aveti de arcurile lor de intindere?

https://gunther-tore...usi-sectionale/

Multumesc anticipat.

In general, nemtii fac usi bune (si nu numai usi). Inevitabil, pentru producatorii de renume, platim un pic si numele (investitiile in promovare). In general, producatorii locali lucreaza cam cu aceleasi sisteme de sine si arcuri (Flexi Force sau similar) si-si iau panourile din diverse surse. Ca sa traga in jos de pret, inevitabil, fac rabat la calitate. Pana la urma, chiar si o usa ieftina, daca e bine montata si corect exploatata si intretinuta, isi face banii. Important este sa fiti constient de maximul de pretentii pe care le puteti avea de la usa respectiva. Producatorii mari isi produc singuri cam  toate componentele, au un riguros control de calitate si investesc in cercetare si dezvoltare de produs, urmarind si alinierea la normele europene. Gasiti aici ceva detalii despre usi sectionale de garaj https://www.codeus.ro/2usg.html (site necomercial) - aveti acolo si un desen cu modul de imbinare al panourilor cu protectie la prinderea degetelor, iar in josul paginii gasiti si niste preturi orientative.
Un articol despre alegerea usii de garaj gasiti aici: https://www.codeus.ro/11uga.html , iar informatiile esentiale din articol sunt sintetizate si intr-un infografic, aici: https://www.codeus.ro/IG01.html .
Referitor la zincare / galvanizare, cel mai adesea e si o confuzie de traducere din engleza sau germana. Teoretic, zincare si galvanizare inseamna cam acelasi lucru, importanta e metoda (electrica sau termica). Putem auzi "zincare termica" si "electro-galvanizare", dar putem auzi si "zincare electrica" si "galvanizare la cald". Zincarea / galvanizarea la cald (termica) este de preferat celei electrice, fiindca este mai durabila, dar este si mai scumpa. Daca, in specificatiile in engleza scrie "hot dip galvanized", e OK.
Arcurile de intindere sunt o solutie suficient de buna pentru usi de garaj mici si putin folosite. Sistemele de culisare cu arcuri de torsiune sunt, in general, mai scumpe, dar si mai durabile.

#144
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBaxon, on 16 martie 2018 - 18:48, said:

O sa pun peste 10 zile lucratoare , dupa ce o monteaza oamenii , promit .
Maine cica vin baietii cu poarta , la montaj , o sa fac poze la gata .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate