Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Conectare MP3player la radio-ul masinii

  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002
La CD-MP3 Blaupunktul de pe Logan Facelift (cel de Prestige) functioneaza activarea prin scurtcircuitarea pinilor 13-14?

#20
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
cea mai simpla conexiune, la indemana oricui stie sa lucreze putin cu un pistol de lipit este cea direct pe potentiometrul casetofonului sau radioului
cablul de legatura (stereo) se desface, masa undeva la carcasa metalica a head-unit-ului iar celelalte doua fire la iesirea potentiometrului
practic, prin introducerea semnalului de la mp3 player, se anuleaza emisia normala a aparatului si se reda muzica din mp3
o mica problema ar fi daca sunetul din mp3 ar fi dat prea tare si exista riscul de a arde potentiometrul; folosit la un volum mediu nu face probleme
eu asa am facut de cateva ori si nu am avut probleme

Attached Files


Edited by bonygy, 21 September 2009 - 07:03.


#21
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am avut o caseta adaptor de la Vivanco- i-am scos mecanismul de rotite din interior si am utilizat noul setup la Matiz (pana mi-am luat un mpe de la JVC). Se auzea foarte bine, nu aveam zgomot de fond, nu "rontaia" nimic in aparat. Insa acea caseta Vivanco m-a costat 50 de lei sh (in magazin era 65), fata de celelalte adaptoare care erau la 25-30 lei maxim in magazin, insa de calitate cum spuneti voi. Si mai venise cineva la mine cu o prastie din asta de caseta si spunea ca nu ii mergea. La mine mergea- insa se auzea cam naspa, caseta mea la el se auzea beton. I-am spus ca e o panarama de caseta ne-originala si sa faca un efort sa-si ia un mp3cd-player. Insa in 2005 erau totusi scumpele...
Marius- felicitari ca te pricepi la chestii din astea- eu te apreciez!
De curiozitate: blaupunkt-ul de pe aveo HB model 2007 are intrari audio- insa un player normal se aude slabut in boxe. Are semnalul de intrare slab HU sau care ar fi problema? Playerul mpe totusi se auzea bine in casti. Am avut si un modulator din gama premium- l-am dat ca nu-mi placea deloc cum se aude.

#22
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postpowershot, on 20th September 2009, 15:53, said:

Nu aparatul l-am pus eu ulterior, originalul era un cass gamma.
Pe Gamma functioneaza foarte bine un DMC. ;)


View PostWotan, on 21st September 2009, 00:07, said:

La CD-MP3 Blaupunktul de pe Logan Facelift (cel de Prestige) functioneaza activarea prin scurtcircuitarea pinilor 13-14?
E posibil, trebuie verificat pe Daciaclub.


View Postbonygy, on 21st September 2009, 08:03, said:

cea mai simpla conexiune, la indemana oricui stie sa lucreze putin cu un pistol de lipit este cea direct pe potentiometrul casetofonului sau radioului
E simplu la modelel vechi, cu potentiometru mecanic. Blapunkt-ul meu, din poza are potentiometrul digital - deci e nitel cam greu de montat asa cum spui tu.

View PostLucian_M, on 21st September 2009, 08:39, said:

Am avut o caseta adaptor de la Vivanco- i-am scos mecanismul de rotite din interior
Marius- felicitari ca te pricepi la chestii din astea- eu te apreciez!
De curiozitate: blaupunkt-ul de pe aveo HB model 2007 are intrari audio- insa un player normal se aude slabut in boxe. Are semnalul de intrare slab HU sau care ar fi problema? Playerul mpe totusi se auzea bine in casti.
Asa am folosit si eu caseta adaptoare, fara mecanism.
Multumesc.  ^_^
Ai incercat sa folosesti un mp3-player mai bun - gen ipod/creative/etc. ? Tot asa incet suna? La Sony-ul meu pot selecta nivelul input-ului din meniul playerului.

#23
djcristi16

djcristi16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2009

View PostWotan, on 20th September 2009, 23:07, said:

La CD-MP3 Blaupunktul de pe Logan Facelift (cel de Prestige) functioneaza activarea prin scurtcircuitarea pinilor 13-14?

nu cred, deoarece cele cu cd au intrare audio digitala de magazie de cd-uri (spdif). cel putin pe cel de logan ambition 2006 asa este (cel "Update List")

#24
masalko

masalko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2008
Si eu la un radio original de la golf3 am scos mecanismul de caseta (care era defect) si am montat in interior placa cu componente dintr-un modulator astfel:
-alimentarea dupa bobina de filtraj din caset
-iesirea de la modulator la potentiometru
-mufa pentru usb am incadrat-o in locassul destinat butonului play al mecanismului de caseta, dupa care am umplut cu plastic topit pe langa ea,am finisat putin zona
-am introdus un potentiometru pe firul de semnal de la modulator inspre potentiometru, astfel incat atunci cand ascult radioul masinii sa nu fie afectata calitatea sunetului.
Sunt foarte multumit de cum a iesit precum si de calitatea sunetului (cu modulatorul extern se auzea naspa), si pot folosi si telecomanda modulatorului.Spor la treaba tuturor!

#25
yellowstork

yellowstork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.05.2010

View PostMarius3k, on 21st September 2009, 11:07, said:

Asa am folosit si eu caseta adaptoare, fara mecanism.
La ce ai folosit caseta adaptoare fara mecanism? :blink:

#26
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Lasand la o parte faptul ca ai citat un post de acum un an, mecanismul din caseta e format din un pumn de roti dintate care fac zgomot si scartaie. ;)

#27
yellowstork

yellowstork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.05.2010

View PostMarius3k, on 5th July 2010, 11:48, said:

Lasand la o parte faptul ca ai citat un post de acum un an, mecanismul din caseta e format din un pumn de roti dintate care fac zgomot si scartaie. ;)
Lasand la o parte ca esti ironic,si nu e cazul, intrebarea se referea la caseta adaptoare si nu la mecanismul casetofonului.
Daca la tine mecanismul face zgomot si scartie,te sfatuiesc sa-l schimbi...;)
PS:de ce nu inchizi topicul daca nu vrei Reply-uri dupa 1 an?Scrie undeva in Regulament ca e interzis sa dau Reply la topicuri mai vechi?

Edited by yellowstork, 05 July 2010 - 11:08.


#28
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
N-ai inteles. Scartaia mecanismul casetei, nu cel al casetofonului. ;)
Din fericire nu mai am ce schimba, am trecut de muuuulta vreme la un player cu CD si USB de care m-am si plictisit intre timp.

#29
yellowstork

yellowstork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.05.2010

View PostMarius3k, on 5th July 2010, 12:17, said:

N-ai inteles. Scartaia mecanismul casetei, nu cel al casetofonului. ;)
Din fericire nu mai am ce schimba, am trecut de muuuulta vreme la un player cu CD si USB de care m-am si plictisit intre timp.
Scuze atunci.
Pai solutia adoptata de tine era ok,cea cu muzica de pe mp3 portabil,ipod,...
eu scot muzica din telefon pe cablul de casti si o leg in HU inainte de integratul corector audio (volum/bass/inalte/...) si merge brici
:)

#30
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Era ok, dar asta de acum e si mai ok. Am doua stick-uri pe care le alternez, pot sa imi fac playlist-uri in foldere, iar cand mi s-a pus pata sa imi iau ultimul album de la parazitii, de ex., l-am cumparat si l-am ascultat atunci, nu dupa ce am ajuns acasa. ;)

#31
oap

oap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 11.05.2007
La radio Gamma V merge metoda cu scurcircuitarea pinilor si lipirea unei mufe pentru mp3 player??

Multumesc anticipat

#32
BebySSF

BebySSF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2010
Salut! Am un Mp3 Player Auto LG si cred ca i s-a defectat lupa ca nu imi mai citeste cd uri deloc. Ma poate ajuta cineva sa scot macar o mufa jack 3.5 mm pt un player extern? Multumesc Anicipat!

#33
velu1

velu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2014
cum as putea sa pun o mufa jack la un casetofon VW beta blaupunkt[ http://www.car-hifi-radio-adapter.eu/media/images/vwbeta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  , pt ca nu am magazia de cd-uri...:(Posted Image

#34
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Decat sa umbli la ala si sa iti prinzi urechile, schimba-l cu un player normal cu cd/mp3/USB/aux, model in functie de bugetul tau din buzunar, ca n-o sa-ti para rau! Atata timp cat nu ai functie AUX la aparat, nu stiu cum ai putea sa adaptezi mufa aux-in.
Si eu ma gandeam la inceput. Am apelat la diversi electronisti... imposibil nu este, dar ma costa cam jumatate dintr-un player nou. Nu sunt electronist, dar nu poti pur si simplu sa ii pui mufa si gata! Mai trebuie niste adaptari, un controler de semnal, niste alte chestii.
M-am razgandit si acum radiocas-ul VW sta in magazie pe raft.

#35
velu1

velu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2014
in primul rand da mai bine casetofonul original in bord si 2 se aud bine fata de cele pe care le cumperi

#36
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Si tu ce cauti, in fond? Sa dea bine in poza, sau sa ai facilitati?
De acord cu sunetul, dar si aici exista n'spe mii de variante de luat in calcul...

Edited by bonygy, 23 February 2014 - 18:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate