Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fotbal pe oculus meta quest 3

Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...

Pardoseala foarte denivelata apar...
 Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence

Taxa pe soare
 din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...

Reparatie tabla smulsa in jurul u...
 W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone

Cartela cu numar pentru activarea...

Belgia

- - - - -
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

wanda-red

wanda-red

Junior Member

• Grup: Members

bestiuta1, on Nov 28 2007, 22:35, said:

a observat cineva daca in belgia daca exista atatea sortimente de ciocolata,gasesc si ciocolata dietetica pe mai multe sortimente?

gasesti absolut orice fel de ciocolata si dietetica si ne. iti recomand cea din inghetata, este chiar bestiala!  :D

din belgia cel mai mult mi-a placut bruges, un oras conservat nemaipomenit de bine si unde poti intelege mult mai bine cum si unde s-au nascut cruciadele si miscarea masonica. este un MUST sa vizitati basilica sfantului sange (heilig bloed basiliek). puteti sa va si rugati sau sa vizitati si muzeul aferent. atentie cand faceti fotografii ca este un mos de paza care face urat tare cand vede flashuri de la aparatele foto. deconectati-va langa lacul dragostei, un peisaj idilic si un lac plin de lebede sau beti o bere pe insula roezenhoedkaai. in acest loc aveti si un magazin garnisit cu de toate, cu preturi bune i unde va puteti aproviziona cu suveniruri sau cadouri pentru cei de acasa. cool este sa faceti si un tur cu salupa pe canalele cu apa de culoare incerta...  :rolleyes:

metalactual

metalactual

Senior Member

• Grup: Senior Members
Subscriu, gasesti orice fel de ciocolata - dietetica/nedietetica. Am mancat zeci de feluri - luam cate o buc. doua din ce ne facea cu ochiul :bigwhitegrin: .

Brugge - da, este cel mai frumos oras, din cele patru vazute de noi in Belgia. Inca nu am scris despre el, il las la sfarsit....bomboana de pe tort. Am ramas dator cu Antwerpen si dupa aceea....Brugge. Gent-ul este superb, deasemenea.
Revin.

blecaipi

blecaipi

Junior Member

metalactual, on Nov 29 2007, 11:20, said:

Brugge - da, este cel mai frumos oras, din cele patru vazute de noi in Belgia. Inca nu am scris despre el, il las la sfarsit....bomboana de pe tort. Am ramas dator cu Antwerpen si dupa aceea....Brugge. Gent-ul este superb, deasemenea.
Revin.

Pai nu ma uita . Pe 8 dec plec si eu spre Brusell si nu am timp de vizitat decat max 1 sau 2 orase. Si sunt atat de multe de vazut... :photo:

tonio

tonio

Member

Am prins matza de coada... :lol:  Asa ca am cumparat bilete de avion cu doar 260 ron, dus-intors, 2 persoane...pfiu, doar sa traiesc pana atunci... :D
Eu m-am hotarat totusi pentru czare in brugges..stie cineva ceva mai detaliat despre ce si cum s-ar putea vedea acel oras in 2 zile? Merci...

Edited by tonio, 29 November 2007 - 13:59.

metalactual

metalactual

Senior Member

Cu ce zbori jupane Tonio ?

Acum bag material despre

Antwerpen - orasul port

Am ajuns de la Bruxel cu trenul, o ora si ceva. Gara centrala din Anvers ( Antwerpen ) este f. frumoasa, cea mai frumoasa din tot ce am vazut in Belgia. O combinatie vechi-nou, excelent. Inca se mai lucreaza.
De la gara am plecat pe jos pe bulevardul De Keyserlei, care se face din fata garii. Undeva in stanga garii este gradina Zoo, nu am avut timp de vizitat, am inteles ca e draguta, dar pentru ca am tot servit gradini zoo in ultimele calatorii - am zis sa vedem orasul.
Se simte o combinatie nou-vechi, orasul a cam fost bombardat in WWII. Am vizitat:

Rubenshuis - casa lui Rubens

cost: 6 eur/pers. Nu este permis foto + video  :thumbdown: , nici contra cost. Este un fel de mic conacel, cu o gradina interioara cochetica, nu f. mare. Casa este extrem de bine conservata, din sec. XVII, interiorul este remarcabil. In orice caz, se vede ca traia bine nenea pictorul - asta inseamna ca orasul era bogat in acele vremuri. Si era....casa a fost aproape in paragina multa vreme, dar in timpurile noastre a fost transformata in acest minunat muzeu. Chiar lipit se afla o cafenea, cu numele de cod....Rubens, normal  :P .

Am continuat pe strada Meir, spre centrul vechi - este "Lipscani-ul" lor, pietonal, numai magazine cat vezi cu ochiul, galerii, etc. De bun gust. Promenada la greu, f. aglomerat.

Catedrala Onze-Lieve-Vrouwe

Taxa intrare: 2 eur/pers. Cea mai mare biserica gotica din Tarile de jos. Superba. Se poate filma + foto moca.

Grote  Markt - Piata centrala
Minunata, cu statuia lui Brabo - soldat roman legendar - care a eliberat portul din ghearele uriasului Antigoon. Cladirea primariei este minunata, restaurantele si baruletele extrem de sic. Bomboane la greu.

Muzeul national de Marina
, nu l-am vizitat la interior, dar privelistea este frumoasa, atat cladirile cat si privelistea asupra raului Schelde - foarte lat. Exista un pasaj subteran care face legatura cu malul vestic - zoma moderna a orasului.

Biserica Sint Paulus
Intrare gratis, permis foto+video. Mareata....

Biserica St. Charles Borromeo
Intrare gratis. Se poate filma + foto. Minunata, stil baroc. Aici a lucrat si Rubens, la picturi si sculpturi. Adevarat acest Rubens, mai ales dupa ce am vazut si expozitia temporara din Bruxel - vezi ceva posturi mai sus  :OK: .

Frumos oras ! Gasesti si vechi si nou. Si cine are parale, gasesti si....diamante, asa ca atentie: nu lasati consoartele sa caste ochii si gura  :surprise: in mod necontrolat, altfel cascati si voi...punga.

Foto.

Attached Files

Edited by metalactual, 29 November 2007 - 20:04.

tonio

tonio

Member

Faine imagini, mai ca-mi vine sa-l pun si pe el pe lista.. :rolleyes:

cu wizz-ul metalactual, daca ma ajuta al de sus... :naughty:

Edited by tonio, 30 November 2007 - 17:45.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Ce poze frumoase ... cred că m-ai convins să fac un city-break cum s-ar spune în primăvară în Belgia

metalactual

metalactual

Senior Member

Nu pot spune ca ne-a dat pe spate, dar tot ce am vazut merita, chiar merita.

Un link catre un alt post al meu, trateaza MiniEuropa - din Bruxel:

http://forum.softped...m...t&p=3681278

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Nu trebuie să mă dea pe spate , am altele în gând care cred că mă vor da pe spate :) Dar seamană cu ce am mai văzut și ... mi-ar placea să revăd ceva asemănător

bestiuta1

bestiuta1

Member

tonio cu wizzair dar cam cand,ca eu gasesc numai peste 100 de eur:(

tonio

tonio

Member

a fost o oferta cu...11 ron pana pe 28, iar mai apoi au mai prelungit'o cateva zile..Acum probabil au revenit la preturi mai mari un pic...dar cred ca vor mai avea astfel de oferte...Teoretic biletele erau doar 160 de roni...dar cu plata a cate unui bagaj si taxele de card..am ajuns la 260 ron/ 2 persoane/ 5 nopti de pe 5 iunie..:)

tonio

tonio

Member

metal actual, ma ninge-aici, deger de frig asteptand comentariul tau la brugge..Ai ramas dator.. :D

metalactual

metalactual

Senior Member

Da, scuze, am uitat !

Brugge

Plecat cu trenul de la Bruxel, ajunge intr-o ora. Costul l-am mentionat in posturile anterioare. Am plecat pe jos de la gara pana in centru - se ajunge relativ repede.

Am cumparat un card 14 eur/adult - care cuprindea intrarea la 4 muzee. Exista si alte combinatii de muzee, cu muzee si bicicleta de inchiriat inclusa sau cu tur de barca pe canale, etc.
Uite asa se numeste cardul :
Quartet Flemisch Primitives (€ 14): Welcome Church of Our Lady + Groeninge Museum + Memling in Sint-Jan + Treasury of St. Saviours Cathedral

Am vizitat:

Onze Lieve Vrouwekerk - Church of Our Lady
are anumite ore de vizitare.  Exista un museu in biserica, de fapt partea din spatele si lateralul altarului, cost 2 eur sau "moca" cu cardul de mai sus. In muzeu se afla mormintele lui Charles the Bold si Mary of Burgandy, foarte frumos facute.
Piesa de rezistenta este Fecioara cu pruncul - o sculptura foarte frumoasa semnata Michelangelo, de pe la 1500 aprox., aflata in afara muzeului, adica la liber in biserica.

Catedrala St. Saviours
Foarte veche si frumoasa - cea mai veche din Brugge, de pe la sec. 12. Are un muzeu f.f. frumos, costa 2,50 eur sau "moca" cu cardul de mai sus. O maicuta iti opreste la intrare toate sculele ( foto + video+altele), nu ai nicio sansa sa prinzi ceva imagini. Merita muzeul, nu este mare dar este f. bogat si are o arhitectura interioara care noua ne-a placut.

Memling in Sint-Jan
Un muzeu nu f. mare dar interesant, un muzeu despre spitalul evului mediu, unul din cele mai vechi si bine conservate din Europa. Este situat chiar langa intrarea in Onze Lieve Vrouwekerk. Merita - audioghid - inclus in card.

Groeninge Museum
Expresionismul flamand este acasa la el, piese grele. Se mai pot vedea si piese din simbolism, modernism, realism, neo-clasic, etc. Merita - audioghid - inclus in card. Bun de tot.

Ne-am plimbat cu barca pe canale - aprox. o ora, sunt mai multe "firme". Cost 5,70 eur/adult. Foarte pitoresc si vezi o gramada de lucruri. Ghidul-capitanul barcii, povesteste in limbile franceza, engleza, etc. fct. de ce doresc pasagerii barcii - ma rog, nu stie romana sau bulgara  :P .

Mancat cartofi prajiti cu niste carnati adevarati si niste tepuse cu carne tocata ( nu stiu cum se numesc ) + gogosi umplute cu mere sau ananas, facute toate in fata ta. Nu are rost sa mai pomenesc de dulciuri.

A nu se rata piata centrala a orasului, cu Belfortul, primaria, cafenelele, restaurantele, etc.

Per total un oras 100% adevarat  :coolspeak: . A nu se rata !!!
Foto mai incolo....

Edited by metalactual, 20 December 2007 - 14:53.

hootdeals

hootdeals

Junior Member

Salut !  

Dar cum sta treaba cu cumparaturile in Bruxelles? De unde as putea lua suveniruri frumoase? Exista magazine cu haine de firma de unde as putea lua mai ieftine ( gen Parndorf, SCS etc. ) si unde? Locurile de vizitat si pe unde ar fi situate.

Si ma intereseaza daca Mini-Europa si Atomium e deschis in perioada 7 ianuarie - 14 ianuarie 2008 ???

Si alte detalii unde as putea gasi ciocolata buna etc. ?
Si sediul U.E. ma intereseaza unde ar fi situat ca asta e primul pe care vreau sa l vad ???

Recomandari de mall-uri etc. Multzumesc

P.S.: Sarbatori fericite si La multi ani !!! Numai bine !!!

Edited by hootdeals, 27 December 2007 - 13:47.

metalactual

metalactual

Senior Member

Acest ghid este foarte folositor - apasa aici !

Atomium
On  December 24, 25, 31, 2007 and January 1, 2008 the Atomium will exceptionally close at 4.00 PM. The cash desk will close at 3.30 PM.
Due to maintenance activities, the elevator will not work on January 7 and 8. The upper sphere (panorama + restaurant) will not be accessible during these days!

Pentru Atomium apasa aici !

MiniEuropa
Opening hours in season 2007 (2008 follows)

Opening hours cash desks (the park stays open 1 hour later)

From 24/03/2007 to 30/06/2007 from 9:30 to 18:00(*)        (cash desk untill 17:00)
From 01/07/2007 to 31/08/2007 from 9:30 to 20:00(*)        (cash desk untill 19:00)
From 01/09/2007 to 30/09/2007 from 9:30 to 18:00(*)        (cash desk untill 17:00)
From 01/10/2007 to 06/01/2008 from 10:00 to 18:00(*)      (cash desk untill 17:00)

Pentru MiniEuropa apasa aici !

Nu stiu despre magazine nimic ( toale, etc ), nu ma intereseaza. Toate cumparaturile le-am facut in centru. Bomboane, ciocolata, dulciuri gasesti peste tot, nu te speria. Bani si pofta sa ai !

Ma indoiesc ca sediul UE este deschis in perioada asta. In general se poate vizita de 2x / saptamana, am mai scris.
Citeste tot ce este scris pe acest forum si afli mai multe - daca nu ai rabdare....
Si mai sapa si pe net, o sa gasesti mai multe decat putem scrie noi aici.

Distractie placuta !

hootdeals

hootdeals

Junior Member

Ms mult ... ghidul acela mi l-am cumparat acu 4-5 zile ... e foarte bun ...  

Sediul U.E. sper sa fie deschis intre 7 ianuarie - 14 ianuarie ... chiar dak yo stau in bruxelles doar 2 zile din 7 ...
In 2 zile am timp sa vizitez toate aceste monumente si alte chestii ?

App ... yo o sa merg cu trenu pana in bruxelles ... si o sa opresc si in viena din cate am intzeles ... si are pauza de vreo 10 ore ... km in astea 10 ore in viena pe unde ma pot duce ???
O sa mai stau tot 10 ore la intoarcere.
         adik sa-mi ziceti un drum de la gara ... as dori sa ajung in centru ...

metalactual

metalactual

Senior Member

Noi am avut nevoie de 3 zile intregi pentru vizitat Bruxel - apasa aici !.

Pentru Viena, daca nu intarzie trenul, ai ceva ore la dispozitie sa vezi cate ceva din centru. Cumpara ghidul de Viena, similar cu cel de Bruxel pe care il ai deja. Ca sa iti dai seama ce sa iei si vezi, e buna harta. Sunt 3 gari, nu stiu in care ajungi. Iti lasi bagajul greu in gara, contra cost - este ieftin. Ai grija sa nu pierzi legatura cu urmatorul tren. Nu iti propune ceva mai departe de centru.
Citeste forumul pentru Viena.

Edited by metalactual, 29 December 2007 - 14:20.

Imperator

Imperator

Senior Member

hootdeals, on Dec 28 2007, 18:39, said:

Ms mult ... ghidul acela mi l-am cumparat acu 4-5 zile ... e foarte bun ...  

Sediul U.E. sper sa fie deschis intre 7 ianuarie - 14 ianuarie ... chiar dak yo stau in bruxelles doar 2 zile din 7 ...
In 2 zile am timp sa vizitez toate aceste monumente si alte chestii ?

App ... yo o sa merg cu trenu pana in bruxelles ... si o sa opresc si in viena din cate am intzeles ... si are pauza de vreo 10 ore ... km in astea 10 ore in viena pe unde ma pot duce ???
O sa mai stau tot 10 ore la intoarcere.
         adik sa-mi ziceti un drum de la gara ... as dori sa ajung in centru ...
Daca vi din Romania, vei ajunge in gara Westbahnof. Mai departe spre Vest, tot din Westbahnhof... Cum iesi din gara, o iei pe un bulevard care e putin la dreapta, Maria Hilfer Strasse care te duce direct in centru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate