Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

C-BooL - Magic Symphony ft. Giang...

Pret instalator

Fire lipite cu banda sub scaunul ...
 RCA mai ieftin online - unde?

Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

[python] dependențe clase
 Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator
 Recomandare ciclocomputer cu GPS

Pensiune linistita la 2-2.5h de B...

recomandare acumulator auto >...

RCCB +RCBO

Belgia

- - - - -
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

fly_dream

fly_dream

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postmetalactual, on Oct 19 2007, 14:24, said:

'fly_dream'  -  mai baga ceva noutati, se apropie...... :bouncey:

Spune-mi ce vrei sa stii si te ajut! Noutati? As vrea eu! Am si cateva poze (inclusiv cu hotelul), te-ar interesa? Realitatea din teren este cea de pe site-urile de rezervari. Ma asteptam ca orasul in sine sa fie.... un pic mai impozant....

metalactual

metalactual

Senior Member

View Postfly_dream, on Oct 19 2007, 23:42, said:

Spune-mi ce vrei sa stii si te ajut! Noutati? As vrea eu! Am si cateva poze (inclusiv cu hotelul), te-ar interesa? Realitatea din teren este cea de pe site-urile de rezervari. Ma asteptam ca orasul in sine sa fie.... un pic mai impozant....

Pune ce ai tu la indemana, foto, info.
Pai cat de impozant sa fie ? Belgia nu e nici Franta, nici UK si nici Italia - totusi cred ca e dragut, de abia astept sa vad ceva ordine si disciplina....dupa miniexcursia de la 'Stambul  :lol: .

Imperator

Imperator

Senior Member

View Postmetalactual, on Oct 20 2007, 15:17, said:

Pune ce ai tu la indemana, foto, info.
Pai cat de impozant sa fie ? Belgia nu e nici Franta, nici UK si nici Italia - totusi cred ca e dragut, de abia astept sa vad ceva ordine si disciplina....dupa miniexcursia de la 'Stambul  :lol: .
Ordine si disciplina e la nemti, scandinavi sau elvetieni. In Belgia, e destula ordine, dar nu e perfecta. Mai ales in Valonia.

metalactual

metalactual

Senior Member

View PostImperator, on Oct 20 2007, 17:19, said:

Ordine si disciplina e la nemti, scandinavi sau elvetieni. In Belgia, e destula ordine, dar nu e perfecta. Mai ales in Valonia.

Da stiu, dar nu o sa stam in partea de sud, o sa vedem mai mult zona flamanda.
Nu ma astept sa vad "disciplin" ca in Scandinavia, dar acum suntem inca "traumatizati" dupa baieramul turcesc....asa ca o sa ni se para "ordine si disciplina"  :lol: . Ideea este ca dupa vazut multa "disciplin" simt nevoia de putin habla habla si invers  :D .

mihairosioru

mihairosioru

Member

• Grup: Members
Nu stiu daca s-a  mai scris pe undeva, dar pentru cei interesati de low-cost pana la Bruxelles: MyAir.com deschide incepand cu data de 16 decembrie un zbor Bucuresti - Bruxelles (nu South Charleroi, ci aeroportul central, Zaventem). Deci BlueAir nu va mai avea monopolul low-cost pe aceasta ruta.

metalactual

metalactual

Senior Member

View Postmihairosioru, on Oct 21 2007, 10:06, said:

Nu stiu daca s-a  mai scris pe undeva, dar pentru cei interesati de low-cost pana la Bruxelles: MyAir.com deschide incepand cu data de 16 decembrie un zbor Bucuresti - Bruxelles (nu South Charleroi, ci aeroportul central, Zaventem). Deci BlueAir nu va mai avea monopolul low-cost pe aceasta ruta.

Da, e bun. Cel mai mic pret este se pare 115 eur dus-intors cu toate taxele....asta daca pleaca  :lol: .
E direct, fata de escala cu Skyeurope - cel mai ieftin este totusi 88 eur. Pretul este ca la BlueAir.

mihairosioru

mihairosioru

Member

View Postmetalactual, on Oct 21 2007, 10:09, said:

Da, e bun. Cel mai mic pret este se pare 115 eur dus-intors cu toate taxele....asta daca pleaca  :lol: .
E direct, fata de escala cu Skyeurope - cel mai ieftin este totusi 88 eur. Pretul este ca la BlueAir.

Exact... de SkyEurope cu escala la Viena uitasem.

metalactual

metalactual

Senior Member

Aaaaaa.....i'm back.
Cum a fost ?
:coolspeak:
Revin.

blecaipi

blecaipi

Junior Member

Salutare! Ceva poze nu puneti ? Am de gand sa plec si eu in decembrie vreo saptamana :coolspeak: . Destul de util topicu, acu imi pregatesc traseul pentru vacanta :peacefingers:

metalactual

metalactual

Senior Member

Vizitat:

Bruxel
Antwerpen
Gent
Brugge

O sa le iau pe rand, cu ce am vazut, o sa pun si foto.
Revin...zilele urmatoare.

blecaipi

blecaipi

Junior Member

View Postmetalactual, on Nov 7 2007, 00:15, said:

Vizitat:

Bruxel
Antwerpen
Gent
Brugge
Abia astept detalii  . Cam asta am si eu in plan :D

metalactual

metalactual

Senior Member

View Postblecaipi, on Nov 7 2007, 11:08, said:

Abia astept detalii  . Cam asta am si eu in plan :D

Pai s-a mai scris pe acest topic despre aceste lucruri, o sa mai spun si eu cate ceva.

Bruxel

- aterizat pe National Airport. Un aeroport imens. Se ia trenul catre Bruxel, are 3 opriri in oras: Nord, Central, Midi ( Zuid ). Dureaza 20-25 min, cost: 2,70 - 2,80 Eur/pers. De aici se poate lua metroul sau dupa caz PreMetro-ul ( tramvai ), autobus, etc. O calatorie simpla ( Jump ) costa: 1.50 eur. Abonament pe o zi: 4 eur. Pe 3 zile: 6,70 eur.
Noi am luat Brussels Card pentru vizitat Muzee, cost 33 Eur/pers. Ai intrare 72 ore la o gramada de muzee, moca + reduceri ( de ex. la Atomium 33% ) + transport in oras cu tot ce au ei ( metro, premetro, bus ) pe 4 zile !!!! A fost f. bun.

Am vizitat:
- Museum of the City of Brussels - Maison du Roi - foarte bun, nu e voie foto + video  :cursing: , are buda ( extrem de mica ), costumele Pisaciosului.
- Museum of Musical Instruments (Royal Museums of Art and History) - f. bun, iti dau casti si te postezi in fata instrumentelor ( cele care au un semn in fata lor ) si asculti cum suna. Inclusiv fluiere, tambaluri, cimpoaie romanesti. Are buda. La ultimul etaj este un mic bistro si este potrivit pentru o panorama a orasului. Permis foto + video.
-  Museum of Modern Art (Belgian Museums of Fine Arts) - f. bun, o caruta de colectii permanente, permis foto + video, inclusiv una temporara Rubens - exceptionala - se plateste separat ( noi am intrat moca din gresala, pe la iesire - nu era atenta cucoana de la paza si noi nu am stiut unde am intrat decat dupa aceea  :lol: - interzis film + foto ). E mare, trebuie 2-3 ore. Are buda.
- Autoworld Brussels - f. bun - colectie mare de masini de epoca, chiar si biciclete, moto, cateva calesti, etc. Pe 2 etaje. Tare mult ne-a placut. Permis foto + video contra taxa: 2,50 eur.
- Muzeul Armelor - nu am inteles daca e gratis - in ziua cand am fost noi scria "Free" - am intrat si nu m-am mai interesat. Foarte f. bun muzeul - cu sectiuni: armata belgiana, WWII - extrem de realist facut, tunuri si tanchete, tancuri ( in curtea interioara ), avioane ( in hala vecina curtii cu tancuri ), majoritatea din WWII ( bonus un F16 al fortelor aeriene belgiene ). Buda. Exceptional. Permis foto + video.
- Parlamentul European, din pacate numai pe dinafara - se poate vizita interiorul ( cu ghid, 40 min., doar persoane individuale - fara grupuri, free - lunea si joia, la o anumita ora ).
- Natural Sciences Museum of Belgium - din 27 Oct a.c. s-a deschis sectiunea noua cu dinozauri - f. frumos, plin de copilasi. Muzeul este f. mare, cu multe corpuri si etaje, nu l-am vizitat pe tot, am mai vazut altele similare. Am insistat pe dinozauri. Buda. Permis foto + video.
- MiniEuropa - 12,40 eur/pers. F. frumos, maricel, cu multe trenulete, masinute, vapoare, avioane, etc. care sunt in miscare. Mori de vant, vulcanul Vezuviu care scoate aburi si tremura pamantul sub tine, racheta Ariane, minunat. La intrare iti fac poze cu o mascota a parcului, la iesire le cumperi daca doresti ( o poza 5 eur, un breloc cu o poza mica 6 eur, sunt cate 2 din fiecare, alegi daca vrei ). Exista si Palatul Mogosoaia pentru Romania. Curios, ungurii, bulgarii si slovacii parca nu au nimic, inca. Buda. Intrarea se face printr-un parc de distractii, plin de restaurante, la unul am si mancat. Se apropia Halloween si toti copiii avea in maini maturi de nuiele. Permis foto + video.
- Atomium - 9 eur/pers intrarea, 6 eur cu cardul de mai sus. F. interesant, teplimba intai prin cateva sfere cu benzi rulante si scari. Dupa care iei liftul de jos ( f. rapid si cel mai mare din Europa - cap. 22 pers. ) si te duce in sfera din varf, de unde se vede frumos, la peste 100 si ceva de metri, acolo exista un restaurant. Seara incepe sa se lumineze si sclipeste f. frumos, e placut de privit din exterior. Permis foto + video.

Am mai vazut:
Palatul Regal, seara la exterior, nu stiu daca se viziteaza.
Piata Centrala si casele breslelor, era sa vedem si primaria pe interior ( 3 eur/pers ) dar era turul cu ghid in limba engleza
pe la ora 15:00 si nu am mai ajuns.
Manneken Pis - ziua si noaptea - nu era imbracat.
Cathédrale St Michel & Gudule - seara frumos luminata - l-am prins si pe cardinalul Belgiei  - Godfried Danneels -la slujba.
Galeries Royales Saint-Hubert
Bourse - Stock Exchange, etc., etc.

Au bere buna, cea mai tare 12 grd., dar gasesti si de 9 grd. si mai slaba.
Bomboane de ciocolata - de pe la 20 eur la 35 eur/kg, am luat de mai multe ori, cate una din fiecare care ne-a facut cu ochiul, faceam cate un pachetel de aprox. 150-200 gr. Carnati, cartofi prajiti, gaufres - minunate, care mai de care mai gustoase.
Cele mai ieftine gaufres - simple le-am vazut in gara 1,80 eur - nu am luat, cele in centru cu ciocolata 2,50 eur, cu cioco si frisca 3,50 eur si cea mai scumpa am mancat-o in centru la un local : 8,20 eur ( cu capsuni, frisca, inghetata, ciocolata ). Buna rau ciocolata, bomboanele  :thumbup:.
O sa pun si foto.

Edited by metalactual, 07 November 2007 - 14:39.

blecaipi

blecaipi

Junior Member

Super ;) Abia astept sa ajung si eu pe acolo

metalactual

metalactual

Senior Member

Brussels

Attached Files

Edited by metalactual, 07 November 2007 - 19:06.

metalactual

metalactual

Senior Member

Sa continuam....

Gent

Am ajuns cu trenul din Bruxel - se poate din toate cele 3 statii: Nord, Central, Sud ( Midi ), face 25 min.
Am cumparat un tichet de 10 calatorii, 69 Eur - se scumpise cu 10 Eur, fata de ce stiam. Rezulta 6,90 Eur pe o calatorie dus.
Atentie !!! Pentru cei care vor sa calatoreasca in interiorul Belgiei in week-end, adica de vineri ora 19:01 pana duminica ora 24:00, biletele dus-intors au reducere, parca 50%. Cele doar dus au pret normal.
De la gara centrala pana in centrul Gent-ului am luat tramvaiul, cost: 1,20 Eur/bilet, de la automat.

Am vizitat:

Belfry sau Belfort
- cost: 3 Eur, te duce liftul pana sus. Panorama frumoasa, fct. de vreme - noi am prins mai cu ceata.
In interior, la diferite etaje sunt tot felul de mecanisme si clopote, filmulete pe o plasma, cum se fabrica clopotele - sunet in flamanda  :cursing: . Regulat bat clopotele, f. dragut. Filmare + foto permis.

Catedrala St Bavo  - Sint Baaf

Foarte frumoasa catedrala si mareata cu adevarat. Intrare gratis.
Exista si o pictura a lui Rubens: intrarea Sf. Bavo la manastire.
Tot aici se afla un mic muzeu, costa intrarea 3 Eur - se admira polipticul Mielului Sfant - opera flamanda executata de catre Hubert si Jan van Eyck.
Nu e voie foto + video in toata catedrala .

Biserica Sf. Nicolae
Intrare gratis, ceam mai veche biserica din oras - imensa. Este exact fata in fata cu catedrala St Bavo, la mijloc intre ele se afla Belfort-ul. Se permite foto + video  :P .

Gravensteen - castelul contilor
Se pare ca este cea mai bine conservata cetate medievala din toata Europa. Cost intrare 6 Eur. Se permite foto + video. Exceptionala !!! Deasemenea panorama de pe terasa este de vis. Inconjurata de apa, inauntru sunt diverse obiecte de mobilier, arme, sala de tortura, etc.

Orasul in sine, centrul, este de vis. Canale - pe unele te poti da cu barcuta, stradute minunate, seara luminat feeric. Magazine cu ciocalata, bomboane, praline etc. Unul langa catedrala, are o parte din podea de sticla si jos poti vedea maestrul "bombonagiu" cum lucreaza....dupa ce vezi...te duci la tejgea si...cumpeeeeeeri  :punk: .
Se poarta mancatul pe strada, cartofi prajiti, etc.

De vis !!!! :clapping: .

Ceva foto.

Attached Files

Edited by metalactual, 21 November 2007 - 09:35.

blecaipi

blecaipi

Junior Member

Super pozele. abia astept sa ajung si eu :) . totusi ultima arata ciudat ; banuiesc ca aia e ciocolata , nu ?  :huh:

metalactual

metalactual

Senior Member

View Postblecaipi, on Nov 23 2007, 00:37, said:

totusi ultima arata ciudat ; banuiesc ca aia e ciocolata , nu ?  :huh:

Ala este maestrul "bombonagiu" .... trecea bucati de portocala confiata prin ciocolata, arata un pic mai murdarel, dar nu este, cu ochiul liber se vedea ca este curat pe / langa masa de kucru, desi prin preajma erau urme de ciocolata - aci se poate aplica expresia: sa lingi pe jos....

bestiuta1

bestiuta1

Member

a observat cineva daca in belgia daca exista atatea sortimente de ciocolata,gasesc si ciocolata dietetica pe mai multe sortimente?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate