Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Belgia

- - - - -
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

#37
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postbestiuta1, on Aug 12 2007, 14:46, said:

imi poate recomanda si mie cine un hotel de trei stele in brussels macar....ma mai interesa si in alte orase am gasit destule dar nu stiu la care sa ma hotaresc vreau unul central si normal unde ati mai stat:)

Am stat la Bedford asa cum ti-am spus si totul a fost OK. Tu cand pleci? Daca vrei impresii proaspete, nu trebuie decat sa spui. In plus, daca te pot ajuta cu informatii privind cazarea si altele in orase cum ar fi Paris, Barcelona, Madrid, Luxemburg, Berlin, Copenhaga, Amsterdam, intreaba-ma, m-am documentat o multime pentru excursia din care tocmai am revenit.

#38
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

View Postfly_dream, on Sep 15 2007, 02:21, said:

Am stat la Bedford asa cum ti-am spus si totul a fost OK.

Am facut si eu rezervare la Bedford 4* - am prins o promotie si cred ca o sa fie ok.
Ceva interesant de povestit legat de aceasta locatie ? Adica, ajung pe aeroportul mare din Bruxel - National. Cum ajung, ce folosesc. Am vazut un tren de la aeroport pana in oras, pe la 2,50 eur, dar de acolo ce iau ? Metroul ? In ce gara ajung de la aeroport.
Mai zi ceva daca iti aduci aminte, orice legat de hotel, imprejurimi, de vizitat, transport, etc.

Multam' fain !

#39
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmetalactual, on Sep 15 2007, 16:47, said:

Am facut si eu rezervare la Bedford 4* - am prins o promotie si cred ca o sa fie ok.
Ceva interesant de povestit legat de aceasta locatie ? Adica, ajung pe aeroportul mare din Bruxel - National. Cum ajung, ce folosesc. Am vazut un tren de la aeroport pana in oras, pe la 2,50 eur, dar de acolo ce iau ? Metroul ? In ce gara ajung de la aeroport.
Mai zi ceva daca iti aduci aminte, orice legat de hotel, imprejurimi, de vizitat, transport, etc.

Multam' fain !
Trenul de la aeroport opreste in gara centrala. Din cate retin, opreste si la Noord.

#40
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postmetalactual, on Sep 15 2007, 15:47, said:

Am facut si eu rezervare la Bedford 4* - am prins o promotie si cred ca o sa fie ok.
Ceva interesant de povestit legat de aceasta locatie ? Adica, ajung pe aeroportul mare din Bruxel - National. Cum ajung, ce folosesc. Am vazut un tren de la aeroport pana in oras, pe la 2,50 eur, dar de acolo ce iau ? Metroul ? In ce gara ajung de la aeroport.
Mai zi ceva daca iti aduci aminte, orice legat de hotel, imprejurimi, de vizitat, transport, etc.

Multam' fain !

Noi am aterizat pe aeroportul mai amarat, Charleroi, care este la 43 km de Bruxelles, de acolo am luat un autobuz (11 euro de caciula) care ne-a dus pana la Gara Bruxelles-Midi (autobuzul era tare funny, pe el scria "Danube Delta, Travel in Romania" sau cam asa ceva!), gara considerata cea mai importanta (nu stiu de ce). De la aeroportul principal (probabil cel pe care vei ajunge tu) se poate lua si trenul (sunt 4 pe ora), care opreste in toate cele 3 gari ale orasului. Ideea este ca hotelul Bedford se afla intre gara Midi si cea centrala, dar parerea mea este sa o luati pe jos de la Midi pentru ca in 10 minute dati de hotel, orasul este surprinzator de mic! De la gara Midi se ajunge in cateva minute in strada pe care se afla hotelul (Rue de Midi), pe care il gasiti pe partea stanga. Este destul de luxos, are camere dragute, cu tot ce trebuie, micul dejun este inclus, sa nu va mirati daca acolo veti intalni o multime de oameni de afaceri la costum, pregatindu-se pentru fel de fel de sedinte chestii-trestii, hotelul are nu stiu cate sali de conferinte. Micul dejun este variat si cam pe gustul oricui (bufet suedez, evident).

Noi aveam doar doua zile la dispozitie, drept pentru care am ajuns acolo cu un program bine structurat. De vizitat ar fi piata centrala (Grotte Markt), statuia (mai mica decat ne asteptam) Maneken Piss (ambele obiective se afla la 5 minute de mers pe jos de la hotel), Atomium si parcul Mini Europe (astea sunt in nordul orasului si a fost singura data cand a trebuit sa luam metroul - aveti mare grija pentru ca in fata la Atomium un grup de "cetateni" strang bani pentru copiii orfani, nu va lasati indusi in eroare de franceza destul de buna pe care o veti auzi, sunt rromi de-ai nostri!!!!!!!), apoi palatul regal si catedrala St Michael (pe afara), noi am mai mers la Muzeul de Arta Moderna si la Muzeul de cacao si ciocolata. Dragut este sa mancati ceva la unul din restaurantele din apropierea pietei centrale, sunt pe stradute inguste, in genul celor italienesti!

#41
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
nu mai plec la brussels plec la viena:)
deci hotelul bedford este destul de bun si locatia este buna:)adica este sigura zona pt una ca mine:)ca o sa merg singura...
mersi fly ...daca mai imi trece ceva prin minte te intreb acum  ma documentez despre viena.

#42
cristina_pop

cristina_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.10.2007
Buna, vreau si eu sa merg la un concert in Belgia, in noiembrie. Stie cineva vreun site de unde sa cumpar biletele pt concert? Pe site-ul pe care il stiam, si prin intermediul caruia am mai cumparat bilete, nu e inclusa si Belgia.
Concertul este in 05 noiembrie in Antwerp.

Si care este site-ul companiei feroviare de acolo? Suna interesant ce ati povestit aici, daca reusesc sa iau bilete pentru concert as opta si pentru ceva timp sa ma plimb.

Va multumesc mult si o zi buna!

#43
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

View Postcristina_pop, on Oct 3 2007, 23:28, said:

Si care este site-ul companiei feroviare de acolo? Suna interesant ce ati povestit aici, daca reusesc sa iau bilete pentru concert as opta si pentru ceva timp sa ma plimb.

http://www.b-rail.be/nat/E/timetables/

#44
cristina_pop

cristina_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.10.2007

View Postmetalactual, on Oct 4 2007, 07:59, said:



Mersi mult.

#45
Terrorwave

Terrorwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.11.2004
Vreau sa merg in decembrie la Bruxelles, insa nu vreau sa calatoresc cu avionul ci cu trenul. A mai circulat cineva pe ruta Bucuresti - Bruxelles cu trenul? Aveti amanunte (pret, discount-uri, legaturi etc)? Evident, inaptele alea la CFR nu m-au putut lamuri :(

#46
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

View PostTerrorwave, on Oct 7 2007, 20:21, said:

Vreau sa merg in decembrie la Bruxelles, insa nu vreau sa calatoresc cu avionul ci cu trenul. A mai circulat cineva pe ruta Bucuresti - Bruxelles cu trenul?

Esti masochist ? Dupa nickname asa pare....

#47
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmetalactual, on Oct 8 2007, 16:45, said:

Esti masochist ? Dupa nickname asa pare....
Nu e necesar sa fi masochist... am fost cu trenul de la Bucuresti la Marrakech si crede-ma esuper ok... mai masochism mi se pare sa faci vacanta conducand masina mii de kilometri :)

Da, este posibil... Cele mai putine schimbari ar fi:

Bucuresti Nord - Munchen Hbf (vagon direct) 5:47 - 6:17
Munchen Hbf - Koln Hbf 6:52 - 11:40
Koln Hbf - Brussel Zuid 12:14 - 14:38.

Direct ar fi probabil, un Bucuresti - Viena, Viena - Koln, Koln - Brussel.

Preturi, poti sa le iei de la casa de bilete CFR de pe Brezoianu si cel mai bine este sa le compari cu un bilet Inter-Rail care ar putea sa te scoata mai ieftin. Oricum, trenul poate fi mult mai scump decat avionul zilele astea...

#48
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostImperator, on Oct 8 2007, 22:30, said:

Nu e necesar sa fi masochist... am fost cu trenul de la Bucuresti la Marrakech si crede-ma esuper ok... mai masochism mi se pare sa faci vacanta conducand masina mii de kilometri :)

Da, este posibil... Cele mai putine schimbari ar fi:

Bucuresti Nord - Munchen Hbf (vagon direct) 5:47 - 6:17
Munchen Hbf - Koln Hbf 6:52 - 11:40
Koln Hbf - Brussel Zuid 12:14 - 14:38.

Direct ar fi probabil, un Bucuresti - Viena, Viena - Koln, Koln - Brussel.

Preturi, poti sa le iei de la casa de bilete CFR de pe Brezoianu si cel mai bine este sa le compari cu un bilet Inter-Rail care ar putea sa te scoata mai ieftin. Oricum, trenul poate fi mult mai scump decat avionul zilele astea...
Hai ca m-am uitat si asa.

Bucuresti Nord - Budapest Keleti 17:08 - 5:17
Budapest Keleti - Wien Westbahnhof 7:10 - 10:09 (EC 42)
Wien Westbahnhof - Wurzburg Hbf 10:30 - 16:28 (ICE 90)
Wurzburg Hbf - Frankfurt Flughafen 16:58 - 18:22 (ICE 622)
Frankfurt Flughafen - Brusel Centraal 18:44 - 22:01 (ICE 10)

O alta optiune poate fi prin Praga

Bucuresti Nord - Praha Hlavni 6:08 - 6:05
Praha Hlavni - Berlin Hbf 8:16 - 13:12 (EC 176)
Berlin Hbf - Koln Hbf 13:48 - 18:09 (ICE 858)
Koln Hbf - Brussel Zuid 19:44 - 22:01 (ICE)

O mica legenda:
EC = EuroCity trenuri de calitate superioara fara a vi de mare viteza (mediu, vreo 120 -140 km pe ora)
ICE = Inter City Express trenuri de viteza care merg mai ales in Germania si in tarile din jur. Fara a prinde viteza TGV-ului pentru ca nu merge pe linii exclusive, baga in jur de 200 km la ora.
Hbf = Hlavni = Gara centrala

EC si ICE necesita suplimente si rezervari de loc

#49
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
[quote name='Imperator' date='Oct 8 2007, 21:30' post='3491184']
Nu e necesar sa fi masochist... am fost cu trenul de la Bucuresti la Marrakech si crede-ma esuper ok... mai masochism mi se pare sa faci vacanta conducand masina mii de kilometri :)


1-cu masina faci min 2 zile - supermasochist - pret enorm ( timp + bani ) - nu vezi mare lucru.
2-cu trenul - masochist - faci aprox. 34 ore - daca iei si cuseta rezulta un pret adevarat de....mare ( altfel treci la supermasochist, daca nu iei cuseta ). Ca sa nu mai pun la socoteala ca trebuie sa schimbi trenurile si cateodata mai pierzi......o legatura.
3-avion - om normal...sau aproape.
4-bicicleta, parapanta, sport extrem.

In fine, glumesc, pana la urma fiecare merge cu ce doreste si suporta ( poti avea si o fobie ).
Personal imi place cu trenul, dar distante scurte - max. cateva ore - altfel trec la  :wallbash: .

Imperator - esti un dur omule, pana la Marrakech cu trenul....doar daca as fi deportat. Esti de apreciat....pozitiv  :worthy: .

Edited by metalactual, 09 October 2007 - 08:56.


#50
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmetalactual, on Oct 9 2007, 09:52, said:

1-cu masina faci min 2 zile - supermasochist - pret enorm ( timp + bani ) - nu vezi mare lucru.
2-cu trenul - masochist - faci aprox. 34 ore - daca iei si cuseta rezulta un pret adevarat de....mare ( altfel treci la supermasochist, daca nu iei cuseta ). Ca sa nu mai pun la socoteala ca trebuie sa schimbi trenurile si cateodata mai pierzi......o legatura.
3-avion - om normal...sau aproape.
4-bicicleta, parapanta, sport extrem.

In fine, glumesc, pana la urma fiecare merge cu ce doreste si suporta ( poti avea si o fobie ).
Personal imi place cu trenul, dar distante scurte - max. cateva ore - altfel trec la  :wallbash: .

Imperator - esti un dur omule, pana la Marrakech cu trenul....doar daca as fi deportat. Esti de apreciat....pozitiv  :worthy: .
Acum sa nu crezi ca am mers dintr-una. M-am oprit pe drum, am vazut una alta.

#51
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

View PostImperator, on Oct 9 2007, 13:31, said:

Acum sa nu crezi ca am mers dintr-una. M-am oprit pe drum, am vazut una alta.

Ramane cum am spus...esti tare de tot  :thumbup: .
Si cu ce ai venit inapoi ? Sa nu spui tot cu trenul.....

Edited by metalactual, 09 October 2007 - 14:06.


#52
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmetalactual, on Oct 9 2007, 15:03, said:

Ramane cum am spus...esti tare de tot  :thumbup: .
Si cu ce ai venit inapoi ? Sa nu spui tot cu trenul.....
Ba da, tot cu trenul... aveam Inter-Rail, doar nu aruincam banii pe altceva...
Se ajunge relativ usor: Bucuresti - Budapesta, schimbi, ajungi la Venezia. De la Venezia, prinzi trenul de Nice, de acolo, mai departe spre Marseille, pe acolo trece Talgo-ul care vine de la Geneva, il iei pana la Barcelona, tren de noapte spre Sevilla, de acolo prin un tren spre Algeciras, trecut cu ferry la Tanger, au tren direct la Casablanca (sau chiar si Marrakech dar e doar unul pe zi) si de acolo pana la Marrakech doar 3 ore...\

Asta era in 1999, acum s-or mai fi schimbat...

#53
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
hm..

deutsche bahn ne spune:

Bucuresti Nord Gr. A  Mi, 17.10.07  ab  18:40      EN 370 EuroNight
Reservierungspflicht, in Sitzw. nur 2.Kl., Schlafwagen, Liegewagen, Bordrestaurant
Budapest-Keleti pu  Do, 18.10.07  an  06:57    
Budapest-Keleti pu  Do, 18.10.07  ab  07:10      EC 42 Eurocity
Bordrestaurant
Wien Westbahnhof  Do, 18.10.07  an  10:09  9  
Wien Westbahnhof  Do, 18.10.07  ab  10:30  7   ICE 90 Intercity-Express
Bordrestaurant
Nürnberg Hbf  Do, 18.10.07  an  15:27  7  
Nürnberg Hbf  Do, 18.10.07  ab  15:32  6   IC 328 Intercity
Fahrradmitnahme reservierungspflichtig, Fahrradmitnahme begrenzt möglich, Bordbistro
Frankfurt(M) Flughafen Fernbf  Do, 18.10.07  an  17:55  Fern 6  
Frankfurt(M) Flughafen Fernbf  Do, 18.10.07  ab  18:09  Fern 6   ICE 504
ICE 104 Intercity-Express
Bordbistro, Bitte reservieren (nur ICE 104)
Köln Hbf  Do, 18.10.07  an  19:04  4  
Köln Hbf  Do, 18.10.07  ab  19:44  6   ICE 10 Intercity-Express
Bordbistro

http://reiseauskunft...d_C3-1#cis_C3-1

Eu imi aduc insa aminte ca parca am calatorit mai simplu (de altfel din BXL spre Bucuresti)

din cate stiu trenul dinspre paris spre koeln, apoi koeln munich, munich - budapesta - budapesta - bucuresti...

acum cativa ani de altfel...

nu am avut interrail atunci, nu mai tin minte de ce, dar am avut ceva numit domino (sau ceva de genul asta). Cel mai bine intrebi la cfr pe brezoianu... ei a spus si imperator!!!!

#54
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

View Postfly_dream, on Sep 15 2007, 22:01, said:

Noi am aterizat pe aeroportul mai amarat, Charleroi, care este la 43 km de Bruxelles, de acolo am luat un autobuz (11


'fly_dream'  -  mai baga ceva noutati, se apropie...... :bouncey:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate