Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

extrasistole

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
kappa_fashion

kappa_fashion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.05.2007
Am ajuns la urgenta cardiologie internare terapie intensiva pt supraveghere
Astfel am aflat in urma cu 3 zile ca am o afectiune la inima numita extrasistole
La mine se manifetta ciudat simt ca nu imi mai bate inima si tusesc , in fine...
Intrebarea mea catre dv este daca extrasistole inseamna ceva grav din care se poate deceda
tinand cont  ca am varsta de 25 ani
Si daca nu se face infarct  din pricina acestor extrasistole cum le pot trata
acum fac tratament cu Metoprolol .
NU am fumat niciodata iar cafeaua nu stiu ce gust are ...
sa mai fac efort ?
Astept niste sfaturi ma intereseaza daca poate fi pe sistem nervos ...
Orice sfat este binevenit dar nu dati sfaturi daca nu ati trecut prin asta sau daca nu sunteti in masura
ma poate costa viata...
Va multumesc anticipat !

#2
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 kappa_fashion, on Jun 13 2007, 20:50, said:

Am ajuns la urgenta cardiologie internare terapie intensiva pt supraveghere
Astfel am aflat in urma cu 3 zile ca am o afectiune la inima numita extrasistole
La mine se manifetta ciudat simt ca nu imi mai bate inima si tusesc , in fine...
Intrebarea mea catre dv este daca extrasistole inseamna ceva grav din care se poate deceda
tinand cont  ca am varsta de 25 ani
Si daca nu se face infarct  din pricina acestor extrasistole cum le pot trata
acum fac tratament cu Metoprolol .
NU am fumat niciodata iar cafeaua nu stiu ce gust are ...
sa mai fac efort ?
Astept niste sfaturi ma intereseaza daca poate fi pe sistem nervos ...
Orice sfat este binevenit dar nu dati sfaturi daca nu ati trecut prin asta sau daca nu sunteti in masura
ma poate costa viata...
Va multumesc anticipat !

Nu se manifesta ciudat, asa se manifesta extrasistolele la mai toata lumea.
Toti oamenii fac extrasistole, doar ca cei normali le fac atat de rar incat nici nu isi dau seama.
Ceilalti le fac suficient de des incat sa le simta, sa ii deranjeze si/sau sa ii sperie.

Lucrurile nu sunt prea simple. Ele, extrasistolele, in sine nu constituie o boala, ci mai mult un semn ca inima are ceva probleme. La randul ei, inima poate avea probleme din foarte multe cauze posibile, unele minore, altele nu. Ideea ar fi sa ajungem sa cunoastem si sa tratam acele cauze.
Metoprololul are deobicei efect bun, in sensul ca previne aparitia extrasistolelor, atata vreme cat il iei. Este ceea ce se cheama un tratament simptomatic, nu unul al cauzei.
Sfatul meu este incerci sa descoperi cauza, consultand un alt cardiolog, pana cand vei primi raspuns la intrebarea: "De ce fac extrasistole?".
Din pacate, trebuie sa iei in calcul si eventualitatea sa nu poti primi un raspuns cert. Succes.

Edited by mianna, 13 June 2007 - 20:38.


#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Sistola inseamna contractie. Extrasistola inseamna contractie in plus, prematura. In mod normal, un ciclu cardiac dureaza 0,8 sec si se repeta permanent. La tine, intervalul asta e "dereglat, pentru ca intervin batai mai devreme decit ar trebui. Cauze sunt mai multe, daca ti le insir acuma s-ar putea sa nu intelegi; oricum, un focar ectopic care sa genereze impulsuri aiurea poate fi cauzat de ischemie locala, de zone mici de calcifiere care sa apese si sa irite fibrele muschiului cardiac, de iritatii toxice - gen nicotina/ cafeina.
Extrasistolele atriale se pot produce si datorita fumatului, consumului excesiv de cafea, lipsei de somn, alcoolismului sau abuzului de diferite substante . cind se intimpla asa ceva, inima nu are timp sa se umple bine cu singe, si atunci volumul de singe pe care-l pompeaza in circulatie e scazut mai mult sau mai putin, si se poate intimpla ca pulsul sa fie foarte slab din cauza asta, incit sa nu poti sa-l simti ( ma gindesc ca de asta zici ca uneori "simt ca nu imi mai bate inima")
Extrasistolele ventriculare sunt mai serioase decit cele atriale, multe se datoreaza unor impulsuri aberante emise de zone de ischemie sau de infarct si statistic se considera ca persoanele cu un numar mare de contractii ventriculare premature au sanse mult mai crescute decit normal sa intre in fibrilatie ventriculara, care e o chestie grava si serioasa.
E foarte bine ca nu fumezi si nu bei cafea, ar fi bine sa nu bei nici alcool si sa nu faci efort. "Pe sistem nervos"- la modul la care te referi tu...sincer nu stiu daca pot fi, dar nu cred.Tot ce pot sa-ti spun e ca cel putin teoretic exista posibilitatea ca nervozitatea si socurile emotionale sa cauzeze extrasistole, insa mai multe de atit nu stiu....
Cred ca cel mai bine e sa discuti toate nelamuririle cu un cardiolog, sa-l rogi sa-ti explice exact ceea ce nu intelegi si ce inseamna "boala" ta, cit de serioasa e si ce implicatii are. El ar trebui sa stie cel mai bine si sa fie cel mai in masura sa-ti raspunda la intrebari....

#4
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007

 kappa_fashion, on Jun 13 2007, 20:50, said:

Am ajuns la urgenta cardiologie internare terapie intensiva pt supraveghere
1.de ce la terapie intensiva?
2.Ai mai avut astfel de simptome?sau pentru prima data au fost in urma cu 3 zile?
3.Ai fost monitorizat Holter? Daca da care a fost diagnosicul exact extrasistolie atriala sau ventriculara si ce clasa Lown. Daca nu asta ai de facut!
4.Nu poti face infarct de la ele.
5. Metoprololul e bun, dar nu la un mascul de 25 de ani(asta daca ai de gand sa mai faci sex).
6.Cel mai frecvent, la varsta asta se face pe "nervi", adicatelea, dupa o suparare/enervare/frustrare. Daca ai avut asa ceva inainte de declansarea crizei trateaza nevroza ca atare si lasa inima in pace.


@rox: tare! m-am amuzat!as fi prea off topic daca ti-as comenta postul, asa ca rog moderatorii sa il mute in aria fun!

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 serie_noire, on Jun 13 2007, 23:26, said:

@rox: tare! m-am amuzat!as fi prea off topic daca ti-as comenta postul, asa ca rog moderatorii sa il mute in aria fun!


permit off topicul, dar mai lasa si aici un pic de fun :) ce naiba, n-ajunge ca topicul meu preferat e in alta arie? :rolleyes:

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 serie_noire, on Jun 13 2007, 23:26, said:

@rox: tare! m-am amuzat!as fi prea off topic daca ti-as comenta postul, asa ca rog moderatorii sa il mute in aria fun!
ma bucur ca te-am distrat dar eu nu vad nimic offtopic sau amuzant in el. Daca la un om normal sau la un sportiv e ok, mie mi se pare ca la el situatia nu mai e ok din moment ce e internat in spital

#7
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007
@rox, crede-ma, daca o persoana cu cunostinte de cardiologie citeste postul tau se amuza. Treci de la aroganta tipic medicala("nu ai intelege" blablabla) la explicatii ce ma fac sa cred ca esti studenta . Daca esti deja medic ....e o problema.

#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 serie_noire, on Jun 14 2007, 10:01, said:

@rox, crede-ma, daca o persoana cu cunostinte de cardiologie citeste postul tau se amuza. Treci de la aroganta tipic medicala("nu ai intelege" blablabla) la explicatii ce ma fac sa cred ca esti studenta . Daca esti deja medic ....e o problema.

rox chiar e studenta.

#9
Nikusor665

Nikusor665

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.09.2006
Nu stiu cu ce te ajuta postul meu, dar, eu am inceput sa am palpitatii (extrasistole) cand am inceput sa am spasme musculare-spasmofilie. (datorate lipsei de magneziu am inteles) . Oare spasmofilia poate sa dea extrasistole? Am prieteni care au trecut prin aceeasi poveste, spasmofilie insotita de palpitatii.

#10
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 Nikusor665, on Jun 14 2007, 13:29, said:

Nu stiu cu ce te ajuta postul meu, dar, eu am inceput sa am palpitatii (extrasistole) cand am inceput sa am spasme musculare-spasmofilie. (datorate lipsei de magneziu am inteles) . Oare spasmofilia poate sa dea extrasistole? Am prieteni care au trecut prin aceeasi poveste, spasmofilie insotita de palpitatii.

Da, spasmofilia poate provoca extrasistole.  E una din cauzele minore, atata ca trebuie confirmata cumva drept cauza.
Altminteri, suntem obligati sa punem raul inainte.

#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 serie_noire, on Jun 14 2007, 10:01, said:

@rox, crede-ma, daca o persoana cu cunostinte de cardiologie citeste postul tau se amuza. Treci de la aroganta tipic medicala("nu ai intelege" blablabla) la explicatii ce ma fac sa cred ca esti studenta . Daca esti deja medic ....e o problema.
cred ca ai ratat faza cu "mai mult de atita nu stiu, mai bine te vede un cardiolog".
Si mi s-a parut nepoliticos sa-i insir omului niste chestii pe care s-ar putea sa nu le inteleaga fara sa-i spun ca e firesc sa i se para dubioase sau ca nu e nici o problema sa nu le inteleaga intru totul. Aroganta e doar in capul tau .
Da' ma rog, eu sunt doar studenta si habar n-am,nu mai zic nimic si-i las pe altii sa-i recomande sa nu-si ia pastilele daca vrea sa mai faca sex vreodata. Asta dupa un consult pe forum, evident.
Toate cele bune domnule doctor

 mianna, on Jun 14 2007, 00:46, said:

permit off topicul, dar mai lasa si aici un pic de fun :) ce naiba, n-ajunge ca topicul meu preferat e in alta arie? :rolleyes:
de ce nu te oferi sa moderezi aria cu topicul tau preferat?

Edited by rox, 14 June 2007 - 14:06.


#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 rox, on Jun 14 2007, 14:51, said:

de ce nu te oferi sa moderezi aria cu topicul tau preferat?

cu o floare nu se face primavara :) mai degraba as jura ca astept pan-apare cartea, daca asta ar fi pretul pe care ar trebui sa-l platesc ca sa pot citi topicul :P

#13
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007
Stii Rox .... la un moment dat am mai avut o tentativa sa ajut pe cineva de pe forum  - cu sfaturi - si m-am "lovit" de un alt user asemeni tie, care stia problema teoretic si vag, dar isi dadea cu parerea si in momentul in care i-am spus ca postul sau e numai balarii s-a atacat foarte tare. As putea sa iti demonstrez punct cu punct unde gresesti, dar nu e treaba mea, ai pentru asta asistent de grupa, carti etcetcetc.  
Oricum, asta a fost ultima incercare de a da sfaturi cuiva pe forumul asta. Stiu ca in facultate, din pacate nu se prea invata efectele secundare ale medicamentelor, de fapt nu prea se invata despre medicamente in general ci doar o spoiala , asa ca iti spun, pentru cultura ta generala ca beta blocantele, in special cele neselective blegesc organu' - tie poate nu iti pasa, esti prea prinsa cu invatatul, dar unui individ de 25 de ani iti zic eu ca ii pasa si sunt alte alternative, la fel sau poate mai eficiente care nu au efecte secundare la fel de neplacute.  


Daca cineva are nevoie cu adevarat de sfaturi/ajutor/ internare etc in probleme care tin de medicina interna in general si cardiologie, gastro, reumato, nefro in special ii stau la dispozitie cu drag pe PM.


Oricum Rox mi-a adus aminte de o intaplare de dupa revolutie pe care o sa o povestesc zilele urmatoare pe un alt topic, stiti voi care :rolleyes:

Edited by serie_noire, 14 June 2007 - 20:41.


#14
kappa_fashion

kappa_fashion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.05.2007
Ma bucur ca problema mea va incitat
Insa in loc sa ma simt bine in urma Metoprololului ma simt ca inainte am crize zilnice probabil din cauza dozei minore 25mg x 2/zi
normal am inteles ca ar trebuii sa se repete crizele  1-2 ori pe saptamana ...
Cardiologii nostri nu au timp de toti pacientii ...
Am fost la terapie intensiva insa nu am facut monitorizare Holter tot din vina medicilor care nu au considerat ca este nevoie
Problema care ma apasa acum este cauza din care fac extrasisstole
Posibil depuneri de calciu am facut gulconolactat de calciu si magneziu 4-5 ani ca aveam spasmofilie
dar si tahicardie am de 2 ani  acum am dat in extrasistole ...
Eu va multumesc pt. sfaturi SUNT MAI LINISTIT ORICUM !
Eu mai intru sa vb  daca mai aflati ceva tineti-ma la curent ca sunt interesat la maxim

#15
oprea_alecsandra

oprea_alecsandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2008
Buna,

Si eu ma aflu in aceiasi situatie. Mi s-a intamplat acum 3 saptamani si am ajuns la fel ca tine la urgenta. Mi s-a facut o injectie cu xilina care mi-a provocat un lesin, dupa care m-am simtit mai rau. La mine au inceput intr-o dimineata in momentul in care suna mobilul.M-am trezit si am realizat ca intarziasem la serviciu. M-am imbracat si am alergat pana in statia de masina. Cand am urcat in masina am simtit pt prima data extrasistolele. Nu stiu daca efortul si sperietura le-a declansat.
Am stat internata o saptamana timp in care am luat aspacardin, magne b6 si calmogen(le iau si in prezent) dar fara nici un rezultat.
Din pacate sunt la fel de speriata deoarece medicii nu au stiut sa-mi spuna cauza.Ei banuiesc ca ar fi vorba de o cauza psihica insa nu am avut nici un incident major pana in prezent, poate doar stresul de zi cu zi de la serviciu.
Diagnosticul a fost: ARITMIE EXTRASISTOLICA VENTRICULARA CLASA 1 LOWN.
Examenele de laborator au evidentiat:
HOLTER EKG: AV MINIM 63 B/MIN;AV MAXIM 124B/MIN; EXTRASISTOLE VENTRICULARE MONOMORFE MAXIM 35/H
EKG REPAUS: RS CU AV 90/MIN, AX QRS LA +40 GRADE, EXTRASISTOLE VENTRICULARE MONOMORFE FARA TULBURARI DE POLARIZARE.
ECO CORD: VD;20VS(D) 40;(S) 15;AS 24;SIV 10; PP 10;AO INEL 18; ASC 26; FE>55%.VMA usor remaniata cu prolabarea 1/3 medie in AS dar fara regurgitare. PERICARD LIBER. SIA/SIV intacte.
Tiroida(o principala cauza dupa cum spun medicii)are aspect normal la fel si celelate organe.
Analizele de laborator, calciu, magneziu etc au iesit bine. An 27 de ani si din pacate fumez de 5 ani in jur de 10 tigari pe zi. Nu cosum alcool si am o alimentatie destul de sanatoasa.
In cazul in care mai aflati ceva va rog sa ma tineti la curent pt ca sunt destul de speriata.

#16
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 oprea_alecsandra, on Feb 25 2008, 14:31, said:

M-am trezit si am realizat ca intarziasem la serviciu. M-am imbracat si am alergat pana in statia de masina. Cand am urcat in masina am simtit pt prima data extrasistolele. Nu stiu daca efortul si sperietura le-a declansat.

Extrasistolele sunt declansate, printre altele, de emotii, stres, efort fizic, excitanti gen cafea-alcool-tutun. In acea dimineata la tine s-au adunat: emotiile intarzierii la serviciu, efortul depus alergand in "statia de masina" si eventual 2-3 fumuri trase in "statia de masina" ca sa te calmezi. Imi inchipui ca n-ai mai avut timp si de un espresso, nu?

Asadar, renuntand la fumat, incercand sa-ti controlezi emotiile si stresul (greu, dar poate reusesti :) ) si urmand tratamentul vei scapa. Degeaba insa iei medicatia daca incepi dimineata cu o cafea, 2-3 tigari si o fuga pana in "statia de masina" cu gandul la ce-ti mai zice sefa de data asta pentru ca ai intarziat iarasi.

Ca sa stai linistita iti zic ca extrasistolele devin o problema serioasa (nu ca acum ar fi 'neserioase') cand sunt mai multe de 5 intr-un minut si consecutive, pentru ca pot declansa o tahicardie, flutter, fibrilatie (astea's foarte serioase! :) ). Deocamdata tu ai 35/h deci una la vreo 2 min. Relax si renunta la fumat.

#17
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Din cate stiu eu, anxietatea poate provoca palpitatii . Si se ajunge la un cerc de asta vicios , am anxietate care provoaca palpitatii si din cauza ca stiu ca am palpitatii sunt anxios .

#18
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Intrebare: extrasistola asta se simte ca o pauza in bataile inimii urmata de o bataie mai puternica?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate