Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VoWiFi sau WiFi Calling

Problema temperatura ACM centrala...

La Sinesti pe magistrala

,,Razbunarea tocilarilor: la ce s...
 Bardonecchia, stațiunea de s...

Cum il poate incerca Zeul biblic ...

Avocat imobiliar pentru vicii asc...

Achizitie miniPC.
 In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...

Germania a legalizat consumul de ...
 Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIAOMI in Ro...

google.ro virusat?

Ati castigat vreodata la "con...

Probleme din lipsa de somn

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

Uncle-Sam

Uncle-Sam

Junior Member

• Grup: Members
Salutare! Am tot citit pe aici si m-am gandit sa-mi expun si eu o problema. Daca fac abuz cam o saptamana, in sensul ca dorm cam jumate din timpul pe care il aloc de obicei somnului, incep sa apara simptome de raceala. Ma chinuie asa vreo 2-3 zile, dupa care sunt racit cu febra vreo 2 zile. Mi se pare relativ ciudata chestia asta si nu vad ce legatura are cu somnul. Am mai observat ca organismul a inceput sa se obisnuiasca cu programul redus de somn si situatia s-a mai ameliorat, in sensul ca am nevoie de mai putin somn ca inainte. Are cineva o explicatie?  :rolleyes:

nile

nile

Member

View PostUncle-Sam, on Jun 13 2007, 16:20, said:

Salutare! Am tot citit pe aici si m-am gandit sa-mi expun si eu o problema. Daca fac abuz cam o saptamana, in sensul ca dorm cam jumate din timpul pe care il aloc de obicei somnului, incep sa apara simptome de raceala. Ma chinuie asa vreo 2-3 zile, dupa care sunt racit cu febra vreo 2 zile. Mi se pare relativ ciudata chestia asta si nu vad ce legatura are cu somnul. Am mai observat ca organismul a inceput sa se obisnuiasca cu programul redus de somn si situatia s-a mai ameliorat, in sensul ca am nevoie de mai putin somn ca inainte. Are cineva o explicatie?  :rolleyes:
Are legatura pentru ca lipsa somnului iti slabeste sistemul imunitar, si un sistem imunitar mai slabit e mai vulnerabil la mediu ostil, microbi & stuff. Watch it. Somnul e sfant.

Woland

Woland

Member

View Postnile, on Jun 13 2007, 16:37, said:

Are legatura pentru ca lipsa somnului iti slabeste sistemul imunitar, si un sistem imunitar mai slabit e mai vulnerabil la mediu ostil, microbi & stuff. Watch it. Somnul e sfant.

O ipoteza cel putin hazardata.
Privarea partiala de somn timp de o saptamana nu poate afecta sistemul imunitar.
Chiar daca ar face-o, e mai mult decat improbabil ca aceasta s-ar manifesta sistematic doar sub forma unei infectii respiratorii.

Necesarul de somn al organismului scade in mod natural, la  varste depasind, sa spunem, 50 de ani, poate chiar mai devreme, dar nu cred ca este cazul aici. E nevoie de mai multe amanunte pentru a putea emite o opinie rezonabila.

Edited by Woland, 13 June 2007 - 20:01.

nile

nile

Member

View PostWoland, on Jun 13 2007, 21:01, said:

O ipoteza cel putin hazardata.
Privarea partiala de somn timp de o saptamana nu poate afecta sistemul imunitar.
Chiar daca ar face-o, e mai mult decat improbabil ca aceasta s-ar manifesta sistematic doar sub forma unei infectii respiratorii.

Necesarul de somn al organismului scade in mod natural, la  varste depasind, sa spunem, 50 de ani, poate chiar mai devreme, dar nu cred ca este cazul aici. E nevoie de mai multe amanunte pentru a putea emite o opinie rezonabila.
Hazardata, nu cred. Daca el la fiecare 3-4 saptamani una nu o doarme... corpul tine minte. Vreau sa zic ca se aduna fiecare "slabire" a  organismului tau. Mi se pare o chestie destul de "de bun simt", ca daca abuzezi de ceva(nasol), si dupa aia te lasi de el, organismul tau sa aiba un "istoric". Poate tu ai impresia ca esti vindecat, dar corpul tau a mai fost subrezit inca o unitate. Ce mai, nu te juca.
Un exemplu: la mine, privarea de somn (sau reducerea somnului sub un minim necesar) mai multe zile la rand , se lasa cu dureri de cap, dureri de spate, si nu mai pun la socoteala phisicul. Sant mult mai irascibila, deprimata & stuff.
E ca si cum unu' mai fortos iti ia mana in mainile lui, intr-o mana tinandu-te de incheietura palma - antebrat si in cealalta de incheietura antebrat - brat, isi ridica genunchiul si buseste tare cu antebratul tau de el, iar tu te intrebi de ce s-a rupt 3-4 centimetri de unde zici ca ar fi trebuit sa se rupa. E calar, osul a cedat unde era mai slab.
Mai stiu cazuri "Dom'ne, de ce am probleme cu inima, cand de fapt am doar o carie"....
Deci, uncle Sam, daca nu vrei sa mai racesti, lasa sesiunea, ca examenle oricum trece,  :peacefingers:, dau in scris..... sau las-o mai usor cu distractia.... sau cu netu'?   :w00t:

cspot

cspot

Guru Member

• Grup: Senior Members
Poate are legatura cu ceea ce faci in timpul pe care il economisesti daca nu dormi .

Woland

Woland

Member

View Postnile, on Jun 13 2007, 21:24, said:

Hazardata, nu cred. Daca el la fiecare 3-4 saptamani una nu o doarme... corpul tine minte. Vreau sa zic ca se aduna fiecare "slabire" a  organismului tau. Mi se pare o chestie destul de "de bun simt", ca daca abuzezi de ceva(nasol), si dupa aia te lasi de el, organismul tau sa aiba un "istoric". Poate tu ai impresia ca esti vindecat, dar corpul tau a mai fost subrezit inca o unitate. Ce mai, nu te juca.
Un exemplu: la mine, privarea de somn (sau reducerea somnului sub un minim necesar) mai multe zile la rand , se lasa cu dureri de cap, dureri de spate, si nu mai pun la socoteala phisicul. Sant mult mai irascibila, deprimata & stuff.
E ca si cum unu' mai fortos iti ia mana in mainile lui, intr-o mana tinandu-te de incheietura palma - antebrat si in cealalta de incheietura antebrat - brat, isi ridica genunchiul si buseste tare cu antebratul tau de el, iar tu te intrebi de ce s-a rupt 3-4 centimetri de unde zici ca ar fi trebuit sa se rupa. E calar, osul a cedat unde era mai slab.
Mai stiu cazuri "Dom'ne, de ce am probleme cu inima, cand de fapt am doar o carie"....
Deci, uncle Sam, daca nu vrei sa mai racesti, lasa sesiunea, ca examenle oricum trece,  :peacefingers:, dau in scris..... sau las-o mai usor cu distractia.... sau cu netu'?   :w00t:

Nu mi se pare o argumentatie convingatoare. Cu atat mai mult cu cat somnul reprezinta si acum un mister biologic, nu stim de ce exista, nu cunoastem rolul sau, nici mecanismele care il guverneaza.
Nu stiu despre ce "tinere de minte" a corpului vorbim, cand un organism normal are mecanisme compensatoare si capacitati de recuperare uriase.

Nici nu stim daca acele manifestari sunt chiar "raceli" veritabile, sau daca nu cumva acestea sunt consecinta faptului ca noptile nedormite au fost petrecute in chefuri prelungite, in care subiectul beat turta adoarme in mod repetat dezbracat si cu geamul deschis;)

Edited by Woland, 13 June 2007 - 20:45.

nile

nile

Member

View PostWoland, on Jun 13 2007, 21:44, said:

Nici nu stim daca acele manifestari sunt chiar "raceli" veritabile, sau daca nu cumva acestea sunt consecinta faptului ca noptile nedormite au fost petrecute in chefuri prelungite, in care subiectul beat turta adoarme in mod repetat dezbracat si cu geamul deschis;)

Hmm, la asta nu m-am gandit. Sau poate raceste ca bea rece.  :)

Uncle-Sam

Uncle-Sam

Junior Member

:lol:  Nile, aici m-ai prins din plin cu sesiunea, netu si iesirile. Intr-adevar, ajungand de la munca pe la 19:30, cu sesiunea pe cap si cu dorinta de a mai iesi cu prietenii am redus mult timpul pt somn. Pur si simplu nu pot sa vin acasa, sa mananc, sa invat 2-3 ore, dupa care sa ma bag la somn si a doua zi s-o iau de la capat. Simt ca n-am facut nimic in ziua respectiva. Si iesirile au loc prin parcuri sau pe la vreun suc, dar ma intorc maxim la 00:30 pe acasa (cu masina-deci nu beau  :D )

Edited by Uncle-Sam, 14 June 2007 - 09:06.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate