Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

pasii ce trebuie urmati pt modificari in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005
Mi-am luat o garsoniera si vreau sa sparg un perete cu totul,si un altul doar partial.
Intrebarea ar fi: ce trebuie facut si cat dureaza toate aprobarile,cu aproximatie
p.s. peretii sunt din bca/caramida,deci nu sunt de rezistenta

#2
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

View Postinvisible, on Jun 12 2007, 18:09, said:

Mi-am luat o garsoniera si vreau sa sparg un perete cu totul,si un altul doar partial.
Intrebarea ar fi: ce trebuie facut si cat dureaza toate aprobarile,cu aproximatie
p.s. peretii sunt din bca/caramida,deci nu sunt de rezistenta


Sunt in aceeasi situatie....Vezi ca am deschis eu un topic la rubrica instalatii/lucrari practice...nu am primit prea multe raspunsuri dar am mai aflat eu una - alta...

#3
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postinvisible, on Jun 12 2007, 17:09, said:

Mi-am luat o garsoniera si vreau sa sparg un perete cu totul,si un altul doar partial.
Intrebarea ar fi: ce trebuie facut si cat dureaza toate aprobarile,cu aproximatie
p.s. peretii sunt din bca/caramida,deci nu sunt de rezistenta
Art. 31. - Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 5 la 10 ani si interzicerea unor drepturi proiectarea, verificarea, expertizarea, realizarea unei constructii ori executarea de modificari a acesteia, fara respectarea reglementarilor tehnice privind stabilitatea, rezistenta si exploatarea, daca acestea ar putea produce una sau mai multe dintre urmatoarele consecinte: pierderi de vieti omenesti, vatamare grava a integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, distrugerea totala sau partiala a constructiei, distrugerea ori degradarea unor instalatii sau utilaje importante, ori alte consecinte deosebit de grave. Fapta prevazuta în alineatul precedent se pedepseste cu închisoare de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi, în cazul în care a avut drept urmare distrugerea totala sau partiala a constructiei, moartea sau vatamarea grava a integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, distrugerea ori degradarea unor instalatii sau utilaje importante, ori alte consecinte deosebit de grave. avertisment:art 31 a fost redat de un moderator.egal ce fel de material e in conpozitia zidurilor,egal cat timp ne costa,pe langa faptul ca am putea face rau tocmai persoanelor iubite,ne confruntam si cu ''ART 31''

#4
alinutzais

alinutzais

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.08.2007

View Postadi_master, on Jul 31 2007, 21:26, said:

Art. 31. - Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 5 la 10 ani si interzicerea unor drepturi proiectarea, verificarea, expertizarea, realizarea unei constructii ori executarea de modificari a acesteia, fara respectarea reglementarilor tehnice privind stabilitatea, rezistenta si exploatarea, daca acestea ar putea produce una sau mai multe dintre urmatoarele consecinte: pierderi de vieti omenesti, vatamare grava a integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, distrugerea totala sau partiala a constructiei, distrugerea ori degradarea unor instalatii sau utilaje importante, ori alte consecinte deosebit de grave. Fapta prevazuta în alineatul precedent se pedepseste cu închisoare de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi, în cazul în care a avut drept urmare distrugerea totala sau partiala a constructiei, moartea sau vatamarea grava a integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, distrugerea ori degradarea unor instalatii sau utilaje importante, ori alte consecinte deosebit de grave. avertisment:art 31 a fost redat de un moderator.egal ce fel de material e in conpozitia zidurilor,egal cat timp ne costa,pe langa faptul ca am putea face rau tocmai persoanelor iubite,ne confruntam si cu ''ART 31''

sunt si eu in aceeasi situatie, as fi vrut sa sparg un perete din hol si ala de la bucatarie partial... daca te intelegi bine cu vecinii si nu te reclama nimeni e ok. mergi inchis si spui ca schimbi usa.. si nu te stie nimeni. daca vrei sa mergi legal tre sa apelezi la expertu primariei care vine si constata, dai 7 mil, iti zice daca vrei sa spargi ceva structura de rez sau nu... si apoi astepti vre-o luna de zile sa-ti aprobe primaria lucrarea...
asta cel putin am aflat eu

#5
alinutzais

alinutzais

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.08.2007
am sa postez ce se cere la noi in iasi :rolleyes:
va spun ca sa stiti ca la noi la iasi nu-i ca nicaieri...
PS eu sunt o timisoreanca convinsa... traita 22 ani in timisoara :P

AUTORIZATIA DE CONSTRUIRE
• Cerere tip pentru emiterea autorizatiei de construire, completata cu
elementele de identificare si date tehnice din P.A.C.
• Act doveditor al titlului asupra imobilului care sa ii confere solicitantului
dreptul de executie a lucrarilor de constructii - in copie legalizata
• Declaratie pe propria raspundere (prin notariat) prvind existenta unor litigii
asupra imobilului
• Certificat de urbanism (in copie)
• P.A.C. (proiect de autorizatie de construire), inclusiv referatele de
verificare si, dupa caz, referatul de expertiza tehnica - semnate si
stampilate in original - 2 (doua) exemplare
• Fisele tehnice pentru obtinerea avizelor cerute prin certificatul de
urbanism (inclusiv planurile de situatie anexe la acestea), necesare
emiterii acordului unic, precum si, dupa caz, documentatiile tehnice
necesare emiterii avizelor si acordurilor care sunt in competenta de
obtinere a emitentului - 2 (doua) exemplare
• Avizele si acordurile obtinute de solicitant, stabilite prin certificatul de
urbanism - 2 (doua) exemplare
• Documentul de plata a taxei de emitere a autorizatiei de construire si
acord unic (in copie)
• P.O.E. (proiect de organizare a executiei lucrarilor) - parti scrise si
desenate, in cazul in care, o data cu autorizata de construire/desfiintare se
solicita si autorizatia organizarii executarii lucrarilor, precum si avizele
specifice (aviz de Comisia municipala de circulatie, aviz/autorizatie de
ocupare temporara a domeniului public, aviz sanitar, aviz/contract cu
societatea de salubritate S.C. Salubris S.A., etc.) - 2 (doua) exemplare
Documentatia va fi indosariata si numerotata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate