Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

plante aromatice si condimente la ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#19
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
asa arata acum, mie mi se pare ca au inceput sa dea frunze noi

Attached Files



#20
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
azi i-am transplantat fiecare in ghiveci separat...aveau niste radacini lungi 15-20 cm si multe...cred ca am mai si rupt din ele ca n-am reusit sa-i scot prea usor.

cat au inradacinat am tinut pamantul permanent ud, acum cred ca le raresc udarea.

#21
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
creste

Attached Files



#22
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
mi-am luat si eu - de la reduse , rosmarin . are tulpina lemnificata bine si de fapt sunt vre-o 6-7 , cred ca e destul de batran . din greseala a cazut un alt ghiveci si s-a rupt o ramura lemnificata de vre-o 20 cm si am pus-o in nisip umed - ca aveam , dar am si pamant , ce fac ?
azi mi-am luat si un ghiveci cu dafini , 1 are 1,50 m si altii 17 au diferite marimi .am scos 2 cu radacini si i-am plantat separat .asta era 40 de lei la brico , dar la 18 plante ar insemna tot cam la reduse . :D

#23
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
dafinii nu intra la reduse, intra la pomana. :D

scoate-i pe toti acum si pune-i in ghivece separate. o sa pierzi 2-3 dar restul o sa fie plantute frumoase. si la primavara ii tunzi virful aluia mare si ai un copacel extra.
lasa rosmariunul acolo, ai sanse sa se prinda. din cite am vazut in nisp se prind mai repede, dar mie nu imi place sa umblu la radacini si daia nu folosesc.

#24
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
dafinii i-am despartit mai de dimineata . ce a fost mai verde am putut sa-i desprind usor , totusi intr-un singur ghiveci au ramas 6 care erau uniti / lemnificati intre ei  . firul cel mai mare este deja taiat la varf dupa cum si unii care au fost mai mari - banuiesc dupa modul de rupere ca au fost rupti pentru lastari . intr-un ghiveci am pus 2 fire si mai sunt alti 3 , pe langa cei din poza .

Attached Files


Edited by HADE 61, 08 September 2009 - 18:54.


#25
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
verdeturile mele pregatite pentru iarna, inclusiv citeva fire de rozmarin.

Attached Files



#26
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
gomez , ce-ti fac dafinii ? sunt off topic rau ?
ai mei au frunzele uscate si tulpina pare verde , elastica . cei care au ramas impreuna , desi le-am schimbat pamantul  , curatat radacinile  , sunt oarecum ok . adica sunt ca la cumparare .

#27
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am descoperit pe la fundul paginilor un topic cu busuioc la ghiveci, parca. Ce ziceti, sa unesc si sa fac un topic mare cu plante aromatice si condimente la ghiveci pe care sa-l si redenumesc asa? Sau sa las asa?

#28
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
reuneste-le, mie imi pare logic "condimente la ghiveci"

#29
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 HADE 61, on 19th September 2009, 15:21, said:

gomez , ce-ti fac dafinii ? sunt off topic rau ?
ai mei au frunzele uscate si tulpina pare verde , elastica . cei care au ramas impreuna , desi le-am schimbat pamantul  , curatat radacinile  , sunt oarecum ok . adica sunt ca la cumparare .
pai deocamdata arata bine. i-am facut un dus si sta cuminte in gradina. il tin acolo pina s-a face mai frig. n-am prea avut zilele astea timp de mine da pun eu si poze si cu dafinii si cu ardeii....

#30
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 diorama, on 19th September 2009, 15:30, said:

Am descoperit pe la fundul paginilor un topic cu busuioc la ghiveci, parca. Ce ziceti, sa unesc si sa fac un topic mare cu plante aromatice si condimente la ghiveci pe care sa-l si redenumesc asa? Sau sa las asa?

Oho, doamna moderator  :icecream: , acus am vazut noutatile, si eu zic sa le uniti.


gomez, arata bine verdeturile tale. Aveam si eu rasaduri frumoase crescute cu grija mai bine de o luna. As' vara le-am pus pe pervaz la bucatarie, a venit o vijelie strasnica si au prins aripi (ca la redbull). Acu' doream sa prind din nou cateva din seminte. Sper sa mearga si la iarna, ca oricum am balconul inchis.

Attached File  Verdeturi.JPG   820.85K   312 downloads

#31
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
:proud:
Am unit, sa traiti!
Foarte organizate ghivecele tale, imi place.
Eu deja am recoltat busuioc pe anul asta si mai astept seminte de la inca o tulpina. Maghiranul meu e doar sub forma de frunze, deci probabil ca o sa-l toc si-l bag la congelator, ca nu stiu cum se conserva buruienile astea.

Edited by diorama, 19 September 2009 - 21:18.


#32
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Multumesc  :photo:

Maghiranul merge si uscat. Eu mananc aromaticele pe cat pot verzi. Busuioc pun in special la salate si ciorbe de rosii dar si la altele daca am supraproductie. De pilda menta am intr-o jardiniera si se tot inmulteste. Cum s-ar spune pot sa frec menta non-stop ca am cu ce  :)  Pun cate 1-2-3 frunzulite pe fiecare sfert / jumatate de sandwich cu branza / cascacaval, dimineata.

#33
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
unii au reactii adverse la mirosurile naturale (in sensul ca le considera depasite) dar macar ca experiment, inainte si dupa masa treceti cu mina umeda peste buchetul de busuioc sau menta.

#34
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
gomez, de ce? (eu n-am...inca...menta si busuioc la ghiveci, dar chiar vreau sa stiu de ce!)

#35
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
:lol: Eu o fac cand ud ghiveciul cu busuioc si ma izbeste mirosul. Pur si simplu ating fara sa vreau cu mana si miroase puternic. Dar imi place.

Edited by diorama, 20 September 2009 - 23:49.


#36
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
se simte mirosul plantei mai puternic si e placut in special dupa ce au fost multe mirosuri de mincare in bucatarie. pe de alta parte, in timp se imprima mirosul in piele si inlatura mirosul de transpiratie sau de grasime. pielea incepe sa miroasa "firesc" a menta.
se obisnuieste sa se puna pe masa un bol cu apa si citeva felii de lamiine atunci cind semaninca oui sau pui sau peste, care in multe cazuri se maninca cu mina. apap cu lamie indeparteaza grasimea de pe mina si mirosul. daca pui si citeva frunze de menta e si mai bine. e drept ca unii exegeti spun ca lamiia e mai discreta si mirosul ei nu interactioneaza neplacut cu mirosul mincarii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate