Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

plante aromatice si condimente la ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#163
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
lipsa de nutrienti?
unele plante ca rozmarinul sau busuiocul lemnifica pe masura ce imbatrinesc. asta incepe ingalbenirea si pierderea frunzelor de la baza.

#164
Balescu_Ovidiu

Balescu_Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 05.03.2014
Posibil ca se lemnifica. Cele mai multe frunze uscate sunt cele de la baza.

#165
matipop

matipop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2014

 Mos_Ilie, on 28 iulie 2014 - 09:15, said:

Am plantat de mai multe ori mentă.
Aparent se prinde, dă frunze noi, dar nu a rezistat niciodată mai mult de 2 luni în ghiveci.
Am încercat cu stopiri mai dese sau mai rare, am schimbat pământul şi cantitatea de lumină dar rezultatele nu s-au schimbat.
Am încercat diferite varietăţi de mentă, aceleaşi rezultate.

Nu pricep de loc ce nu îi convine.
Exact asa am patit si eu cu doua varietati de menta si credeam ca eu sunt de vina, ca am gresit cu ceva :(

#166
timolen

timolen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.05.2006
Salutare,

Știe cineva de ce se întâmpla chestia asta frunzelor de busuioc desi e udat cum trebuie si are cat de cat soare?

Attached Files



#167
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ar putea fi o ciuperca.

#168
Asahinagu

Asahinagu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2016
Buna tuturor, sunt nou in ale gradinaritului.
As dori sa stiu daca ce a aparut pe busuioc si pe cimbru este mana, si daca nu, poate imi ziceti voi.
Si cum sa scap de acest lucru.
Ce a aparut pe busuioc este de azi dimineata, in schimb pe cimbru cred ca e a doua zi astazi.
Sper ca se intelege ceva din poze, sunt facute cu telefonul, aparatul nu il am la indemana.
Va multumesc anticipat

Attached Files



#169
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013
Eu cresc o multime de plante aromatice de vreo 2 ani in balcon
[ https://3.bp.blogspot.com/-j4Ho3HSnwkA/WR2vN1EA8bI/AAAAAAAAKZE/dhvKsMXiZ40peQhYdkeKQszUXvax7MsDwCLcB/s640/IMG_20170518_172450%255B1%255D.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- patrunjel si marar - au nevoie de soare cat cresc din seminte, odata ce ajung maturitate le mut in semi-umbra (maxim 2 ore de soare pe zi). La patrunjel asta inseamna 15-20 de frunze, la marar crengute lungi de 5-7 cm. Sunt plantate in pamant normal de flori si ghivece mici, pentru ca nu rezista mai mult de 3 luni - cel putin nu semintele de supermarket. Asa ca recomand ghivece de dimensiunea unei cani si seminte plantate o data pe luna, ca sa ai tot timpul frunze proaspete. Pana cresc trebuie udate in fiecare zi cate un pic.
- busuiocul are nevoie de multa lumina dar nu mai mult de 3 ore de soare direct, altfel i se usuca frunzele. Eu pun putine seminte in ghiveci mic si cand creste la 15 cm tai varful si las doar primul rand de frunze. Varful il curat de frunze (las doar pe cele din varf) si il pun intr-un pahar cu apa in bucatarie sa faca radacini din nou. Din tulpina originala se ramifica de obicei 2-3 crengute. Mie iarna de obicei imi moare bucuiocul pentru ca in casa nu are destula lumina.
- menta din seminte nu am reusit sa cresc, am luat un ghiveci micut din supermarket anul trecut si de atunci am menta cat sa cultiv o jumatate de gradina :) Cand a ajuns la 20 cm (erau cam 5 crengute in ghiveciul original) le-am taiat (am lasat cam 5 cm din tulpina) si am mutat ghiveciul la umbra. Tulpinile curatate de frunze le-am pus in apa pe hota din bucatarie si au dat radacini si crengute laterale. Dupa ce au facut radacini le-am mutat in ghivece (tot cate 5) si am repetat procesul.
Acum mai am 3 ghivece de menta ca am dat pe la toata lumea :)
- oregano - am cumparat crengute la cutie din MEga Image si le-am pus in apa dupa ce am curatat frunzele din partea de jos. O duc foarte bine, au crescut fara sa faca radacini. Cele pe care am incercat sa le pun in pamant nu au dus-o bine, au murit 3 din cele 5 crengute plantate. Din ce am citit eu, oregano e una dintre plantele care creste in apa foarte bine, deci crengutele in vaza au mai mult succes decat ghivecele.
- rozmarin am cumparat direct ghiveci, e foarte greu de plantat din seminte. E cumparat acum cateva luni, am ciupit frunzele mai mari si le-amn lasat pe cele mici, pare sa o duca destul de bine. Am incercat sa tai varful de la 3 crengute si sa le pun in apa, o sa vedem daca vor sa faca radacini.

#170
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Asahinagu, on 19 iunie 2016 - 15:08, said:

Buna tuturor, sunt nou in ale gradinaritului.
As dori sa stiu daca ce a aparut pe busuioc si pe cimbru este mana, si daca nu, poate imi ziceti voi.
Si cum sa scap de acest lucru.
Ce a aparut pe busuioc este de azi dimineata, in schimb pe cimbru cred ca e a doua zi astazi.
Sper ca se intelege ceva din poze, sunt facute cu telefonul, aparatul nu il am la indemana.
Va multumesc anticipat
"A se evita stropirea frunzelor deoarece se vor pata"
http://www.ecovazon....rmatii/busuioc/

#171
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 Freddy12, on 05 iunie 2017 - 15:52, said:

"A se evita stropirea frunzelor deoarece se vor pata"
Picăturile de apă ce rămân pe frunze după ce se termină udarea sau stropirea se comportă ca niște veritabile lupe.
Dacă udarea sau stropirea se face după apusul soarelui frunzele nu se mai pătează.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate