Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

plante aromatice si condimente la ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#1
mindulita

mindulita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.03.2004
am cumparat un fir de rozmarin si unul de maghiran, plantate in ghiveci. ambele au cam 25 cm inaltime.
la maghiran: din tulpina principala de vreo 3 cm se ramifica cam 10 fire lungi cu frunzulite care cad pe linga ghiveci.
la rozmarin: o tulpina principala din care se ramifica vreo citeva ramuri firave la baza, iar la virf are 4 ramuri mai mari.

cum procedez ? ce tai si de unde si cit din ramuri, ca sa fie viguroase si sa reziste si  la anul ?
cind le transplantez in alt ghiveci ?
de udat, le ud cind se usuca pamintul la suprafata, cam de 2/saptamina.
soare: le pot oferi doar citeva ore, dar e multa lumina in balcon inchis (de bloc).
multumesc

Edited by mindulita, 12 June 2007 - 15:13.


#2
fataverde

fataverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2007

View Postmindulita, on Jun 12 2007, 16:11, said:

am cumparat un fir de rozmarin si unul de maghiran, plantate in ghiveci. ambele au cam 25 cm inaltime.
la maghiran: din tulpina principala de vreo 3 cm se ramifica cam 10 fire lungi cu frunzulite care cad pe linga ghiveci.
la rozmarin: o tulpina principala din care se ramifica vreo citeva ramuri firave la baza, iar la virf are 4 ramuri mai mari.

cum procedez ? ce tai si de unde si cit din ramuri, ca sa fie viguroase si sa reziste si  la anul ?
cind le transplantez in alt ghiveci ?
de udat, le ud cind se usuca pamintul la suprafata, cam de 2/saptamina.
soare: le pot oferi doar citeva ore, dar e multa lumina in balcon inchis (de bloc).
multumesc
Salut, am si eu rozmarin in ghivecel, adus acasa acum o luna. Il tin in plin soare si e clar ca ii place pentru ca a mai crescut. Asa ca il poti tine cu succes in soare, numai sa-l uzi mai des. De alte sfaturi sunt si eu interesata. :rolleyes:

#3
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postfataverde, on Jun 12 2007, 16:21, said:

Salut, am si eu rozmarin in ghivecel, adus acasa acum o luna. Il tin in plin soare si e clar ca ii place pentru ca a mai crescut. Asa ca il poti tine cu succes in soare, numai sa-l uzi mai des. De alte sfaturi sunt si eu interesata. :rolleyes:

Ar fi bine sa le ciupiti varfurile din cand in cand ca sa va ramifice mai mult si mai frumos. sau sa ii tundeti pur si simplu. Pt arome culinare mai recomand: menta la ghiveci, busuioc, patrunjel...

#4
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005
Salutare tuturor!
Stiti cumva unde gasesc tarhon - seminte sau ghivecel? Am cautat in mai multe hypermarketuri si nu am gasit seminte nicaieri...ghivecel nici atat.
Este chiar atat de rara planta asta la noi in tara? La piata nici nu s-a auzit de ea, ma rog...acolo troneaza la loc de cinste numai leustean, patrunjel si marar....

#5
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postsonya, on Jun 18 2007, 10:36, said:

Salutare tuturor!
Stiti cumva unde gasesc tarhon - seminte sau ghivecel? Am cautat in mai multe hypermarketuri si nu am gasit seminte nicaieri...ghivecel nici atat.
Este chiar atat de rara planta asta la noi in tara? La piata nici nu s-a auzit de ea, ma rog...acolo troneaza la loc de cinste numai leustean, patrunjel si marar....

Mergeti in Moghioros. Acolo taranii au auzit de ea si o si vand. :)

Daca aveti pe cineva in Ardeal, intrebati la ei. Pe acolo se mananca aromatizat cu tarhon.

O zi buna

#6
feli_vfm

feli_vfm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 05.06.2008
Am nevoie neaparat de o cantitate mai mare de busuioc, asa ca m-am gandit sa pun in jardiniere. totul bine si frumos, doar ca incep sa cam marisoare pentru jardinierele mele. si inca nici nu au inceput sa infloreasca. cat de mari ajung astea? trebuie sa incep sa ma gandesc sa le pun ceva bete sa le sprijine?

#7
micha08

micha08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2008
Feli, eu am unul dar este micut. Persoana de la care l-am primit avea unul foarte mare in ghiveci dar nu-l sprijinea cu nimic. Foarte mare, adica vreo 50-60 cm inaltime.

#8
feli_vfm

feli_vfm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 05.06.2008
am scos cateva din jardiniere si le-am pus afara. problema e ca s-or cam uscat. n-or murit inca, dar nu cred ca-s foarte departe. cele care inca nu le-am scos din jardiniere, cresc...dar nu asa cum cred ca ar trebui. in plus, se cam lasa, asa..intr-o parte. nici nu stiu ce sa le mai fac.. :(

#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
busuiocul ajunge si la 60 cm. sint tot felul de soiuri. poti sa il sprijini. de regula se apleaca fiindca tulpina nu e fortificata - nu e de ajuns pamint/fertilizant in jardiniera - nu e lumina, etc. la meu are cam 25 cm inaltime si tot creste. in unii ani si mie mi s-a uscat fara sa infloreasca.

#10
feli_vfm

feli_vfm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 05.06.2008
lumina au, din moment ce au crescut asa. adica mie mi se par sanatoase. cand le-am cumparat am luat o cantitate mai mare de la o doamna, cu o cunostinta am impartit in 2. si  fiecare si le-a pus unde a crezut de cuviinta. si mie, si celeilalte persoane au inceput sa-i fie roase frunzele. ma gandesc ca nu erau sanatoase cand le-am luat. ale mele, din jardiniera is bine acum, mari, sanatoase. parerea mea ca sea apleaca de greutate. nu prea am cunostinte vaste in domeniu, dar am vazut ca si rosiile se apleaca si le-am legat. dar cu busuiocul ma intrebam, totusi, cat e de bine ca stau in jardiniere? parca is cam inghesuite acolo. asa le simt eu...d'apoi stiu eu..

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
iata si busuiocul meu in plin soare

Attached Files



#12
feli_vfm

feli_vfm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 05.06.2008
o...foarte frumos! vad ca le place pe balcon! ale mele nu stau in lumina directa a soarelui. eu nu am pus asa multe intr-o jardiniera, inseamna ca nu are rost sa-mi fac probleme ca-s inghesuite.

sa cresteti mari! ;)

#13
feli_vfm

feli_vfm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 05.06.2008
postez si eu poze cu busu meu. nu e asa sanatos ca al tau gomez, dar merge pentru prima recolta. sau nu?

Attached Files



#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
pai daca ai nevoie de frunze merge. pentru seminte e bine sa astepti pina incep sa se ingalbeneasca.

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
bun, cumparat crengute de rozmarin proaspat si infipt in ghiveci (pe net scrie ca ar trebui infipte in nisip umed...da' n-am). astept sa vad daca se prind sau se usuca...

anul trecut am avut rozmarin din seminte, fraiera de mine n-am stiut ca e planta perena...asa ca am folosit la mancarici plantutele cu totul-in loc sa tai si io cate o ramurica. anul asta am vazut prin brico un pomisor de rozmarin...si ne-am uitat cam patratic la el si eu si sotul...

a incercat cineva sa il prinda din ramurele? sfaturi ceva?

#16
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
din ramurele nu, dar vedeti ca rozmarinul si magiranul nu se bucura prea tare daca taiati pina la partea lemnificata. ciupiti numai frunzele sau virfurile verzi. am si eu in ghiveci al doilea an si le merge bine si la soare si la semiumbra, la acelasi fel de udare: profunda, pina zemuieste ghiveciul, pe urma ud numai cind s-a uscat pamintul bine.

#17
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eu am maghiran si busuioc la ghiveci. Udare din plin si soare cu putina umbra. Nu stiu ce fac la iarna cu ei. Posibil totusi sa-i mananc si sa nu mai am problema asta. Mai vad...

#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
din crengutele puse in pamant pe 13 iunie cele de la umbra s-au uscat in circa 3 sapt., cele de la soare sunt verzi si azi. nu le-am scos din pamant sa vad daca au radacini, da' cred ca au daca nu s-au uscat intr-o luna jumate. nu au dat frunze noi inca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate