Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1657
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Orasul se tot extinde. Capat CUG pentru mine (ca iesean) era rondul de tramvai si ce trecea de rondul vechi era..... departe Posted Image (eu sunt din Podu Ros dintr-ala fara masina).
E interesant odata mutat de acolo cum distantele sunt cu totul altele fata de cum am crescut acolo.

Edited by MembruAnonim, 23 September 2022 - 06:07.


#1658
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Pana acum 20 ani, nu prea era nimic dupa rondul de tramvai :) Existau doar porti ale Combinatului de utilaj greu, iar pe deal niste case de chirpici si livezi si sere.

Problema e ca infrastructura urbana sta pe loc si ce se extinde nu este orasul, ci e un fel de "sat cu blocuri". In mod normal linia de tramvai putea fi prelungita cu inca o statie spre Ciurea (cu rondul construit dupa centrul expozitional, unde vor sa faca acum un Kaufland) si cu inca 2 statii spre Rediu.


PS: Prin infrastructura urbana nu ma refer la benzi auto, ci la transport in comun de mare capacitate, trotuare, gradinite, scoli, centre medicale s.a.m.d. Vad prin suburbii tot felul de visatori mutati de la sat la "oras" care au impresia ca, prin constructia unei nou benzi auto, traficul va deveni fluent si vor ajunge la serviciu in 15 minute.

#1659
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Am mai gasit ceva interesant in Dancu, fix la intrare.Din ce am vazut drumul si linia de tramvai sunt aproape finalizate.Personal (nu sunt din Iasi) mi se pare mai ok amplasat decat Visoiani, Capat Cug (dincolo de rond), Popas Pacurari sau Valea Lupului.
Ce perspective credeti ca va avea aceasta zona?

#1660
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Asteapta si vara, sa vezi daca se mai simte parfumul de la statia e epurare din zona sau de la groapile de gunoi. In anii din urma se mai simtea, anul acesta nu am mai ajuns prin zona.
Dar traficul cu siguranta e mai leger din directia aia, dar conteaza si unde trebuie sa ajungi in fiecare zi.

Edited by vestale, 02 October 2022 - 10:17.


#1661
schmidt_abv

schmidt_abv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.12.2020
Am fost recent sa vad complexul Unirea Towers de pe Mitropolit Varlaam, zona e buna si aproape de centrul, poti merge pe jos si in 20 minute esti la Palas, dar citisem la un moment dat ca acel teren este contaminat + am vazut ca au un mecanism pentru evacuarea apei, panza freatica e la 7m iar la subsol o sa fie niste pompe ce o sa dreneze apa cand ansamblul va fi finalizat (acum o folosesc pt constructie) am fost suprins sa aflu ca au decis sa majoreze preturile cam cu 10% asta in cazul in care din blocul C2 au vandut  doar la etajul 1 mai substantial..e si mai prost structura intrucat are mai mult garsoniere..Pretul pentru o garsoniera acum incepe de la 67.725 euro din ce vad, iar cel de 3 camere cu TVA depaseste 180k, mi se pare o lacomie exagerata din partea investitorului. Intrebari pentru persoane mai experimentate pe piata imobiliara din Iasi:

1. Ce parere aveti de acest ansamblu si faptul ca panza este atat de aproape de suprafata, posibil sa fie probleme pe viitor ?
2. Cum evaluati preturile pentru Unirea Towers ?
3. Cam cu ce pret se vinde un apartament cu 2-3 camere(din '77-'90),  care trebuie sa il renovezi aproape complet, ma refer in special la zonele Pacurari, Nicolina? pret per m util.

Din ce citesc ratele la credit au crescut enorm de mult in ultima perioada si vad apartamente ce stau de 3-4 luni la vanzare, persoanele sunt mai reticente in a contracta un credit in aceste momente..
Multumesc anticipat.

#1662
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Daca e panza freatica la 7m adancime o fi probleme pentru blocurile turn, pentru cele cu 4 etaje nu e la fel situatia. Energia electrica pentru functionarea pompelor cine o sa plateasca?

1. E fain ca sunt multe lururi aproape. Cei care s-au mutat la Venetia iti pot povesti cum a fost si este la ei, sau mai cauti articole in presa.
2. NU pot evalua preturile pe promisiuni.
3. Cu cat se vinde stiu notarii, cumparatorii, vanzatorii. Cat se cere gasesti pe olx si ale site-uri dedicate. Sunt configuratii diferite, una e pentru Nicolina 1 la 56mp utili un 3 camere, in Nicolina 2 sunt  67mp, cu 2 bai, bucatarie mai mare. Una e un parter sau etajul 4, altul e etajul 2. Una e sa ai stalactite si instalatiile varza, alta e sa ai de dat un var, eventual personalizat si am vazut anunturi cu mobila, gata de mutat/inchiriat. Una e sa ai vecini cu datorii de mii lei la asociatie, sa iti intoarca nasul cand ai intrat in scara, alta e cand totul e varuit, ai camere de supraveghere si bineinteles lucru important: sanse mari sa gasesti loc de parcare in fata scarii. Una e stai cu chiriasi in scara/deasupra ideal in petreceri non stop, ala e sa ai pensionari sau oameni care nu aud. Bineinteles, unele lucruri le aflii dupa achizitie si dupa ce te muti.

L.E. Criza o sa se simta si piata imobiliara si in preturi, a mai si o sa mai fie, doar ca aici dureaza mai mult, e cu intarziere.

Edited by vestale, 02 October 2022 - 19:05.


#1663
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Exagerat de mult 180k in zona aia. Credeam ca e lângă Palas sau Unirii chiar. Acum 2 luni vindea cineva un apartament cu doua camere, bloc din 76 vizavi de Dedeman. Deci 3 camere găsești pana in 80k dar trebuie renovat complet. Deci ajungi la 100k. Cu banii asta as lua o casa și un apartament vechi sa îl dau in chirie. Nici la Conest nu e așa scump.

#1664
Tudor6757

Tudor6757

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016
cum pot afla si eu o parere de la cineva care si-a luat un apartament cu 1 camera tip studio sau 2, in zorilor 2 in iasi?

#1665
apartment2022iasi

apartment2022iasi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.07.2022
A cumparat cineva la Contemporan Residence Kaufland Pacurari ?

#1666
AnonymusUser

AnonymusUser

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2022
Buna, Am observat multe discutii referitoare la ansamblurile rezidentiale din zona Iasi si m-am gandit sa expun si eu cateva pareri mai ales pentru persoanele ce se afla in cautarea de informatii pe care si eu mi-as fi dorit sa le gasesc. Ma voi adresa celor ce sunt interesati de Grand Beetle si pe care ii sfatuiesc sa se gandeasca de 10 ori sau chiar sa fuga mancand pamantul.
Problemele sunt nenumarate incepand chiar de la decalarea termenului de predare si ajung pana la calitatea execrabila a lucrarilor.
La capitolul calitate se pot mentiona:
- Holurile si casa scarii arata mai rau decat la unele imobile din anii 70-80'
- Daca ploua ceva mai tare, apa se scurge in parcarea subterana (nu se inunda, dar e plina de balti)
- Fluctuatii mari de curent ( au dus la prajirea electrocasnicelor)
- parchet montat prost, sapa nu este bine nivelata, scartaie parchetul de zici ca mai este cineva in casa cu tine;
- usi zgariate (ramai doar cu promisiunea ca vor fi schimbate),
- usi montate prost
- gletul este dat cel mai probabil iarna pe suprafata rece astfel nu a aderat la suport (bati in perete ca in carton, trebuie dat tot jos pana la tencuiala)
- hidroizolatii facute prost(infiltratiile au ajuns chiar si la etajele inferioare)
- prizele/ intrerupatoare montate aiurea ( spre execmplu in dormitoare daca incadrezi patul intre cele 2 aplice nu mai poti deschide complet usa, ce sa mai vorbim de pozitionarea prizelor tv/internet)

Remedierea problemelor se face incet si prost.

Atat dezvoltatorul cat si aghiotantii au o atitudine marlaneasca.

#1667
haboks

haboks

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.03.2020
Salut, dintre cei care stati la blocuri noi (dupa anul 2000) si sunteti foarte multumiti de izolatia fonica, imi puteti spune cum se numeste blocul/complexul unde locuiti?
Sunt interesat pt achizitie dar dupa experienta actuala din Conest (Tudor) caut ceva care sa aiba macar un gradde izolatie fonica decent.

#1668
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
Daca si la conest sunt probleme cu izolarea ( unde pare un ansamblu cat de cat serios ) inseamna ca pe la toate cele noi e asa..si la exclusive sunt probleme, lazar de asemenea, si multi altii..

#1669
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Sau vecinii sunt cum sunt. Mă îndoiesc că puteau să le construiască atât de prost.

#1670
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 haboks, on 05 ianuarie 2023 - 15:56, said:

Salut, dintre cei care stati la blocuri noi (dupa anul 2000) si sunteti foarte multumiti de izolatia fonica, imi puteti spune cum se numeste blocul/complexul unde locuiti?
Sunt interesat pt achizitie dar dupa experienta actuala din Conest (Tudor) caut ceva care sa aiba macar un gradde izolatie fonica decent.
Si eu sunt dezamagit de Conest. Se pare ca doar numele e de ei.

 persona695, on 14 ianuarie 2023 - 19:40, said:

Sau vecinii sunt cum sunt. Mă îndoiesc că puteau să le construiască atât de prost.
Nu poti sa fortezi vecinii sa vorbeasca in soapta...

#1671
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Nu am auzit de vreun bloc nou in Iași în care sa nu se audă de la vecini când vorbesc mai tare.

Sunt curios daca exista așa ceva.



#1672
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Cred ca Silk va fi asa.Oricum de departe pare cel mai ok proiect din Iasi.

#1673
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Multe proiecte aratau bine pe hartie/proiect, dar sa il vedem dat in folosita.
Apartamente au fost proiectate si vandute inclusiv in turnul de la Palas.

#1674
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 30.07.2009

View Postsergiuhusca, on 16 ianuarie 2023 - 19:49, said:

Cred ca Silk va fi asa.Oricum de departe pare cel mai ok proiect din Iasi.

Silk are pereti interiori de compartimentare din cadru metalic + rigips - lucru ce m-a facut sa ma uit in alta parte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate