Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Capsuni... normale, urcatoare, uriase... si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#19
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
"nesimtite" mai mari decat capsunile gigant si alea cataratoare nu am vazut in viata mea. a comandat tata anul trecut in primavara si deoarece inca nu era gata cu actele la teren sa le planteze acolo mi le-a pus mie pe balcon in jardiniere...in cateva luni mi-au umplut balconul, singura mea grija toata vara a fost sa le tai stolonii aia multi pe care ii tot produceau non-stop-cele gigant. iar la cele cataratoare sa le leg si sa le aranjez in asa fel incat sa mai avem si noi loc pe balcon. din 5 gigant si 1 cataratoare, toamna aveam 15 gigant si 4 cataratoare-cu ramuri de 2 metri si zeci de stoloni taiati...nu au facut fructe (am inteles ca e normal daca le plantezi primavara). acum sunt in beci la iernat (mi-a fost frica sa nu inghete) si deabia astept primavara sa fie transferate in gradina...dar cred ca imi va fi dor de ele-aratau tare bine :)

#20
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Cunoaste cineva un loc in Bucuresti de unde se pot cumpara stoloni pentru capsuni? Nu ma intereseaza sa fie giganti sau cataratori, dar sa fie un soi bun si sursa lor sa fie sigura.

#21
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005

View PostJacques, on Mar 2 2009, 17:26, said:

Cunoaste cineva un loc in Bucuresti de unde se pot cumpara stoloni pentru capsuni? Nu ma intereseaza sa fie giganti sau cataratori, dar sa fie un soi bun si sursa lor sa fie sigura.

Au la Brico, o tava de 10 era cam 16 LEI. Am vazut ieri.

#22
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
capsunile mele uriase au 3 fructe albe-deocamdata (mentionez ca de asta toamna tarziu stau in beci-au un ochi de lumina rotunda de diametru de 10 cm)

aproape ca imi pare rau ca le dau (le ia tata sa le planteze in gradina)...toata vara le-am tinut si inmultit pe balcon in jardiniere.

atasez poza

Attached Files


Edited by anknic, 12 March 2009 - 22:02.


#23
dragosserban

dragosserban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.03.2009
Anknic, eu nu cred ca ai avut "ramuri de doi metri" la capsuni, si spun asta din calitatea unui horticultor. De asemenea, ceea ce spui despre capsuni care fructifica in beci, in luna martie, este science fiction. Nu exista notiunea de capsun gigant sau capsun catarator, toate referirile catre acesti doi termeni sunt nascocirea unor firme care isi vand produsele prin reclama mincinoasa.

#24
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu nu am zis vreodata ca ale mele capsuni sunt normale...dar, domnule horticultor, va rog a nu ma contrazice cand zic si io ceva...capsunile cataratoare chiar aveau ramuri de 2 metri, intinse bine pe bete in balcon. erau stoloni din stoloni...nu au fructificat si nu stiu daca vor fructifica vreodata acei stoloni din stoloni! au fost mutate acum in gradina si cele cataratoare intinse pe o plasa si legate, vom vedea daca vor fructifica. stiu ca acea capsuna cataratoare este o inventie de marketing (ca n-am vazut sa dezvolte coarde de prindere ca orice alta planta cataratoare)...dar ale mele s-au intins.

si cu fructele din beci chiar ma enervez! au facut flori si fructe (verzi, nu stiu daca vor reusi sa le si coaca) chiar 2 dintre capsuni, una am oprit-o pe balcon si cealalta a fost dusa la gradina. pe cea de pe balcon am s-o urmaresc daca ajunge sa si coaca fructul ramas (a fost atacata intre timp de purici verzi si a ramans doar un fruct). pentru exemplificare mai atasez niste poze si daca astea nu par foarte de incredere mai fac maine poze cu unicul fruct ramas (capsunile intre timp pe balcon au inceput sa faca frunzulite, ca le-am scapat de puricii verzi)

Attached Files


Edited by anknic, 30 March 2009 - 19:14.


#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si poza facuta in seara asta cu unicul fruct ramas

le: scuzati calitatea, maine pe lumina incerc poze mai clare.

Attached Files


Edited by anknic, 30 March 2009 - 19:44.


#26
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Eu am luat din hornbach, capsuni care fac fructe din iunie pana in octombrie la 17 ron buc. S-au prins toate (au fost puse direct in gradina), au inflorit si nu stiu daca vor fructifica in acest an, dar o sa va tin la curent. Sincer mi-ar place mai mult sa am pe perioada verii capsuni decat capsuni gigant intr-un moment al anului.Daca vreti sa luati arbusti sau generic "plante" va sfatuiesc sa mergeti in horn....(nu fac reclama)pentru ca plantele sunt ingrijite (udate ) , caci mie mi s-a intamplat anul trecut sa merg in brico..... si sa gasesc plantele uscate si cu pamantul din ghivecel uscat ca un pietroi.
Spor la gradinarit!

#27
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
da, una dintre principalele probleme legate de plante ale supermarketurilor este ca acestea nu sint intretinute corect.  cineva spunea ca pierderile depasesc 30%. presupunind ca nu exista posibilitati pentru a fece asa ceva in mod corect, poate ca supermarketurile ar trebui sa renunte la a vinde plantele care trebuie intretinute, lasindu-le pe sema gardenelor si ale florariilor.

#28
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007

View Postgomez99, on Apr 17 2009, 16:52, said:

da, una dintre principalele probleme legate de plante ale supermarketurilor este ca acestea nu sint intretinute corect.  cineva spunea ca pierderile depasesc 30%. presupunind ca nu exista posibilitati pentru a fece asa ceva in mod corect, poate ca supermarketurile ar trebui sa renunte la a vinde plantele care trebuie intretinute, lasindu-le pe sema gardenelor si ale florariilor.
azi in cora erau niste orhidee ciufulite cu petale zdrentuite din soiul miniphalenopsis , la pretul de 35 lei ,  total exagerat , iar  bricostore desi este magazin de profil  cel putin la orhidee - chiar daca nu mai au flori , mentin acelas pret deloc mic adica 40 .asa ca ramane doar sa ne orientam singuri .

#29
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
una dintre cele 3 capsuni pe care le-am pastrat are flori.

cea cu fructe produse in beci nu a reusit sa le si creasca.
maine revin cu poze.

#30
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
floricica la capsuna de pe balcon

Attached Files



#31
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Am luat si eu astazi din OBI la 8,9 lei/buc si le-am pus pe balcon in jardiniere,acum sa vedem ce o sa iasa.

#32
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Capsunile cumparate din horn....., care fructifica (teoretic) din iunie pana in octombrie, au inflorit si au flori ROZ!!!!!! Eu una n-am mai vazut, toate celelalte capsuni au flori albe.

#33
coco-v

coco-v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2009
Am cumparat si eu 20 de rasaduri de capsuni cataratori anul trecut. Mi-au trimis 21 din care doua nu s-au prins (de fapt erau pe duca atunci cind le-am primit).

Cum am procedat? Inainte de a le pune in gradina le-am pus in pahare de la iaurt de 400 ml, cu pamint pentru flori din comert. Cind am vazut ca-s viguroase le-am mutat in gradina cu tot cu pamintul din pahare. Am mincat multe capsuni mari, frumoase si gustoase. Cit despre pamintul in care le-am pus e lutos dar se pare ca le place. Acum mi s-a dublat, daca nu chiar triplat numarul lor, sint toate in floare si foarte viguroase. Asta iarna nu le-am acoperit cu nimic (nici paie, nici frunze) si nu au patit nimic. La iarna le voi acoperi ca sa nu am surprize...

De fapt eu intrasem aici ca sa vad care-i treaba cu agatatul pe araci... Nu prea m-am lamurit, dar se pare ca solutia este legarea stolonilor de arac.

#34
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ete productie de balcon (sunt 7 capsunele mici...sper sa sa faca si mari si rosii)

Attached Files


Edited by anknic, 22 May 2009 - 19:56.


#35
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

View Postanknic, on May 22 2009, 20:56, said:

ete productie de balcon (sunt 7 capsunele mici...sper sa sa faca si mari si rosii)

cele de la tara ce fac, se catara?

#36
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cele gigant (surori cu cele oprite de mine pe balcon) s-au uscat din lipsa de apa...sper sa isi revina totusi, oricum astea oprite pe balcon (3 buc) una are fructe si celelalte 2 le-am bagat la program intensiv de stoloni pentru ca la toamna sa ii mutam in gradina.

cele cataratoare (adica 4 plus vrejurile aferente) au fost plantate de tata cu vrejurile incolacite deasupra pentru ca nu avea unde sa le catere si oricum credea ca vrejurile sunt uscate...au avut noroc pentru ca avand vrejurile deasupra nu s-au uscat, colacii aia le-au tinut umiditate si sunt verzi ele...dar vrejurile sunt tot uscate :)

Edited by anknic, 22 May 2009 - 20:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate