Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Durere in partea dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrox, on Jun 10 2007, 17:37, said:

mucoasa normala a vezicii biliare formeaza pliuri. cel putin asa ne-au invatat astia pe noi .   Peretele vezicii e alcatuit din seroasa, subseroasa, musculara si mucoasa. Acuma, despre ce straturi musculare vorbim?

de vezica septata presupun c-ati auzit; cand septul e incomplet, eu o stiam sub denumirea de vezica cutata.

#38
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View Postripper, on Jun 10 2007, 15:35, said:

mianna ... eu ºtiam cã peretele muscular are trei straturi de muºchi ºi este cãptuºit cu o mucoasã cutatã, asta e normal, nu anomalie!

Corect.

"Cutele" mucoasei se numesc de fapt pliuri in jargonul medical, si au rolul de a creste suprafata mucoasei, iar sintagma vezica cutata este doar o cacofonie barbara:)

View Posticynoangel, on Jun 10 2007, 17:37, said:

Multumesc. Te simti folositor prin ceea ce spui? Relaxeaza-te, are rost sa iti creasca tensiunea inutil?

Spare-me: nu e nevoie sa fii rautacios, nu ma deraanjeaza sa fiu atacat din toate partile pentru ceea ce sunt. Te deranjeaza cu ceva daca mi s-ar intampla mie ceva din cauza alcoolului si as muri? Nu cred... acum ce vrei sa demonstrezi de fapt?

Alcoolicii sunt sunt o pacoste pentru toata lumea, nu doar pentru ei insisi. Inclusiv datorita "prozelitismului" pe care il practica, pentru ca celor mai multi nu le place sa bea singuri. Dovada cea mai buna este "amicul" tau slab de inger.

In caz ca nu stii, o parte din banii mei munciti din greu si platiti pentru impozite servesc la un moment dat la tratamentul unor  betivani ca tine. As prefera se cumpere cu ei vitamine pentru copii prost hraniti de la tara.

Edited by mianna, 10 June 2007 - 20:19.


#39
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
am o rugaminte - sa ramanem la durerile in hipocondrul drept.

mda, folded gallbladder suna mai bine :)

edit: na c-am colorat. sa m-anuntati daca trebuie sa folosesc caps, sau pricepeti si asa. :angry:

Edited by mianna, 10 June 2007 - 23:59.


#40
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Doctorul astazi l-a examinat, i-a luat temperatura, tensiunea, a asculat plamanii, inima.. a batut cu degetele in anumite zone.. chestii de-astea suspecte... si a decis ca are nu stiu ce virus, care mi-a zis el ca e "cum e si raceala", dar nu e raceala, care se produce la schimbarea anotimpurilor, si ca de asta are durerile astea.
Bun, i-a prescris Celebrex (o capsula pe zi, iar daca se simte rau tare, cate doua capsule pe zi, dupa masa), si un unguent Fastum Gel. De azi a inceput tratamentul, doctorul a zis sa il sun maine sa ii zic cum se simte, iar daca in 2-3 zile nu ii trece, sa mergem la raze.
Well... ce sa zic... mie doctorul asta nu mi-a insipirat incredere, dar daca prietenul meu a zis sa nu mai mergem la alt doctor pentru a doua parere, mergem pe ideea asta.
Daca cineva are o idee daca acest tratament este oarecum apropiat de ce ar putea fi... e bine venit sa ne spuna si noua.
Multumesc.

#41
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Deci nici medicul nu stie ce are! Ha!

Ce virus?

#42
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
io n-am priceput nici macar daca medicul ala trateaza o afectiune respiratorie sau de perete toracic.

#43
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Astazi e a doua zi cu tratamentul asta amarat.
Nici eu nu stiu despre ce e vorba, pe reteta aia, spre surprinderea mea, nu scrie nici un diagnostic, doar medicamentele respective. :huh:
Azi o sa vizitam alt medic daca nu e mai bine... sa vad cand se trezeste cum sta treaba. I-a dat saptamana asta 'sick leave', cica sa nu bea alcool ca e nasol cu Celebrex si sa nu faca efort. Eu cand am intrebat doctoru de la ce e virusu asta, cum se poate lua, cica si prin aer. Mi-a zis numele... mi-a zis si denumirea in latina, dar am uitat :cursing: , oricum o sa il sun azi, ca el mi-a zis sa il sun sa ii zic cum se simte pacientu, (probabil ca nici el nu era sigur daca a dat medicamentele care trebuie, si vrea sa se convinga), si o sa intreb si cum se numeste acest prea minunat virus. Mari oameni doctorii astia de-aici.

#44
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Posticynoangel, on Jun 13 2007, 09:14, said:

Astazi e a doua zi cu tratamentul asta amarat.
Nici eu nu stiu despre ce e vorba, pe reteta aia, spre surprinderea mea, nu scrie nici un diagnostic, doar medicamentele respective. :huh:
Azi o sa vizitam alt medic daca nu e mai bine... sa vad cand se trezeste cum sta treaba. I-a dat saptamana asta 'sick leave', cica sa nu bea alcool ca e nasol cu Celebrex si sa nu faca efort. Eu cand am intrebat doctoru de la ce e virusu asta, cum se poate lua, cica si prin aer. Mi-a zis numele... mi-a zis si denumirea in latina, dar am uitat :cursing: , oricum o sa il sun azi, ca el mi-a zis sa il sun sa ii zic cum se simte pacientu, (probabil ca nici el nu era sigur daca a dat medicamentele care trebuie, si vrea sa se convinga), si o sa intreb si cum se numeste acest prea minunat virus. Mari oameni doctorii astia de-aici.
ma indoiesc profund ca e vreun virus din moment ce i-a dat doar antiinflamatoare...
si i-a zis sa nu bea pentru ca uite ce zice un site
"Do not drink alcohol while taking Celebrex. Alcohol can increase the risk of stomach bleeding caused by Celebrex. "

#45
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Am sunat, a zis ca se numeste:Coxsackie, daca am scris eu corect, de fapt am cautat pe google si asta e cel mai apropiat de ce mi-a zis doctorul la telefon. Cand am sunat, i-am zis de unde sa ne ia, si cand am intrebat cum se numeste virusul ala, el a inceput sa o dea cotita, ca poate nu e asta, dar el presupune ca e asta. Am insistat sa nu imi mai explice, sa imi zica cum se numeste si gata.
Ati auzit de chestia asta, coxsackie? Sau e scris gresit?

Edited by icynoangel, 13 June 2007 - 16:24.


#46
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ai scris bine.

http://www.medfam.ro...e/coxsackie.htm

citeste mai ales la sfarsit, la profilaxie si combatere, ca te intereseaza direct.

Edited by mianna, 13 June 2007 - 16:33.


#47
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View Posticynoangel, on Jun 13 2007, 09:14, said:

Astazi e a doua zi cu tratamentul asta amarat.
Nici eu nu stiu despre ce e vorba, pe reteta aia, spre surprinderea mea, nu scrie nici un diagnostic, doar medicamentele respective. :huh:
Azi o sa vizitam alt medic daca nu e mai bine... sa vad cand se trezeste cum sta treaba. I-a dat saptamana asta 'sick leave', cica sa nu bea alcool ca e nasol cu Celebrex si sa nu faca efort. Eu cand am intrebat doctoru de la ce e virusu asta, cum se poate lua, cica si prin aer. Mi-a zis numele... mi-a zis si denumirea in latina, dar am uitat :cursing: , oricum o sa il sun azi, ca el mi-a zis sa il sun sa ii zic cum se simte pacientu, (probabil ca nici el nu era sigur daca a dat medicamentele care trebuie, si vrea sa se convinga), si o sa intreb si cum se numeste acest prea minunat virus. Mari oameni doctorii astia de-aici.

Diagnostic si tratament absolut la plezneala. De fapt, ai remarcat si singur ca nu a formulat nici un diagnostic, virusul Coxackie este un virus, nu o boala.
Amicul tau merita o a doua sansa.

#48
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nici eu nu prea cred sa fie virusul ala .

       Daca il vezi pe prietenul ala al tau poti sa-l intrebi persoanal daca :
       -  Are febra
       -  Dificultati de respiratie de orice fel , si mai exact daca are dureri cand inspira adanc ...

#49
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
eu sunt foarte curioasa CUM a stabilit el diagnosticul .... orice infectie virala se confirma cu investigatii de laborator...

Edited by rox, 13 June 2007 - 20:12.


#50
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
woland,  nu stiu cum putem sa fim de acord, dar suntem.
cspot, nu stiu daca e sau nu adevarat dar eu sincer nu am nici cea mai mica incredere in doctorii de aici.
rox, tocmai de asta azi :rolleyes: mai dupa-amiaza, o sa merg cu el la un alt control si la cateva raze, desi el zice ca se simte mai bine, vreau sa stiu eu ca e bine ceea ce face, si acum eu nu prea cred asta. Doctorii astia sunt ca niste ciuperci aici (cel putin asta e parerea care mi-am format-o eu) si vreau sa merg la un laborator sa faca analize si sa vedem care e problema.

Daca ar fi vorba de mine nici nu ar exista topicul asta, ca m-ar durea exact la basca daca traiesc sau daca mor... dar apreciez orice parere pentru ca nu e vorba de mine. Maine.. raze, n-am idee ce fel de raze trebuie.. dar raze, de toate...

#51
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Posticynoangel, on Jun 14 2007, 02:24, said:

Maine.. raze, n-am idee ce fel de raze trebuie.. dar raze, de toate...

ei, vorbim de raze, nu de a opta minune a lumii :) radiografie toracica - si va arata eventual o pneumonie sau o pleurezie, tot nu apare virusul pe film.

#52
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
O sa vedem, oricum doctorii de aici sunt o minune a naturii. :lol:

#53
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Am fost la raze. Plamanii is curati. Ne-am dus apoi la alt medic, care dupa ce l-a consultat i-a zis ca e o problema externa, si ca nervul incepe de la coloana si se termina in fata in dreptul stomacului, si ca de de-asta il doare si in spate si in dreapta. I-a dat niste pastilute mici, care din pacate au denumirea in greaca.. n-am idee ce sunt, si i-a dat alta crema in loc la Fastum Gel, care are tot denumirea in greaca. So, sa vedem daca ii trece cu astea. Durerea oricum nu mai e asa puternica.
Va multumesc ca m-ati suportat pana la capat. Case closed.

#54
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrox, on Jun 13 2007, 21:12, said:

eu sunt foarte curioasa CUM a stabilit el diagnosticul .... orice infectie virala se confirma cu investigatii de laborator...


    Nu este asa ...
    Este nepractic sa trimiti orice bolnav suspect de infectie virala la laborator . Fiecare virus are anticorpi specifici , deci nu pot fi analizati la gramada . Rezultatele analizelor de laborator se obtin cam in 3-14 zile , timp in care majoritatea virozelor se vindeca de la sine .
     De altfel multi virusi pot fi recunoscuti dupa simptome . Daca ai un herpes nu trebuie sa mai faci investigatii de laborator ca sa te convingi . Se vede de la o posta .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate