Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

miniDV vs. ?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nu vad nimic foarte rau sau foarte bine.

http://www.camcorder...-Conclusion.htm

#38
addictboy

addictboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.10.2006
era o gluma. intentionez sa cumpar o camera mai evoluata. intrebarea mea, cea care a stirnit totul, era daca hv20 e o optiune buna, si, eventual ce alte optiuni mai exista :)

#39
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View Postaddictboy, on Jun 14 2007, 11:03, said:

era o gluma. intentionez sa cumpar o camera mai evoluata. intrebarea mea, cea care a stirnit totul, era daca hv20 e o optiune buna, si, eventual ce alte optiuni mai exista :)

bravo ma....
hv20 filmeaza f frumos. daca nu te intereseaza cind apare chestia cu jeleul. eu am postat filme. mai gaseste si tu altele si pune. doar nu vrei sa aleaga cineva in locul tau.

#40
addictboy

addictboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.10.2006
http://www.hv20.com/...display.php?f=8

stai linistit, chiar nu ma intereseaza sa aleaga cineva pe banii mei. ma interesa doar cum "arata" unele camere din pdv al celor care stiu sa le si  foloseasca. nu am folosit o camera video niciodata iar reviewurile nu acopera lipsa mea de experienta. :)

http://www.hv20.com/...display.php?f=8

#41
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
video cu HC7.

http://disk.dvinfo.n...drhc7indoor.m2x

#42
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsorin79, on Jun 14 2007, 15:20, said:

Quote

http://www.hv20.com/...display.php?f=8

stai linistit, chiar nu ma intereseaza sa aleaga cineva pe banii mei. ma interesa doar cum "arata" unele camere din pdv al celor care stiu sa le si foloseasca. nu am folosit o camera video niciodata iar reviewurile nu acopera lipsa mea de experienta.

"hc7 vs hv20" in mostre video necomprimate aici: http://www.fxsupport.de/21.html

#43
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
da am vazut neamtu ala. da omu nu misca deloc camera. o tine fixa si viteza de download pe situ ala de f mica asa ca am luat 3 din ele si am renuntat. daca o tii fixa e mai buna imaginea la hv20 in alea 3 exemple de le-am tras

#44
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsorin79, on Jun 14 2007, 17:39, said:

da am vazut neamtu ala. da omu nu misca deloc camera. o tine fixa si viteza de download pe situ ala de f mica asa ca am luat 3 din ele si am renuntat. daca o tii fixa e mai buna imaginea la hv20 in alea 3 exemple de le-am tras
ca sa revenim la rolling shutter,sa sti ca aseara ,cat am avut timp,am "rasfoit"concentrat  filmarile trase cu hv20 pe care le aveam pe hdd-ul de-acasa, in cautare de jeleuri.Le-am luat pe unele frame cu frame.Intr-unele clipuri trase din masina parca mi se paruse la un moment dat ca am vazut un stalp mai curbat,am derulat inapoi ..parca era ,parca nu era..am facut apoi un stop cadru..era o vaga curbura dar era si miscat si dublat stalpul ala ,venind dintr-un clip nedeitercalat,fara pulldown .Avea ceva viteza masina si axul de filmare era aproape perpendicular pe sosea ..
Anomalii care sa aduca macar pe dearte cu acele clipuri la care ai postat link-uri n-am gasit.Mi sa parut la un moment dat ca am vazut ceva de genul jeleu pt o fractiune de secunda..era un zoom facut din topor(zgaltait/rapid).Dar nimic cert.Am vizionat portiunea aia de mai multe ori,parca mi se parea ca e ceva,alta data parea totul ok.Destul de nasol de controlat search bar-ul ala la vlc player.Cand am timp o sa fac pulldown-ul in AE si apoi scot niste framegrab-uri.Voi face si niste filmari scuturand camera la frecvente mari ale obturatorului si chiar sunt curios daca o sa obtin ce a obtinut ala din elicopter.
Concluzia mea sincera e ca in conditii normale de filmat cu hv20-ul ,n-ai sanse sa te intalnesti cu ceva mai grav ca in clipul asta:
http://rebelsguide.c..._01_sm_h264.mov (luat de aici).
Dar daca chiar 3d tracking-ul e o prioritate la tine ..n-am ce sa zic...

Edited by andjar, 14 June 2007 - 17:48.


#45
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
legat de timelineul de la vlc asa e, e enervant, vezi ca vegas de la vers 7.0e ruleaza toate formatele chiar avchd in timp real si poti sa navighezi cadru cu cadru cu alt+sageata

ala din elicopter cred ca e combinat de a iesit asa urit. cauza 1 e stabilizatorul care se sonase ca nu intelegea oscilatiile, 2 rolling shutterul si 3 ala filma in progresiv unde e mai vizibil. de obicei cu camere din astea la chestii zgiltiite se filmeaza cu stab. pe off si se repara in post (pierzind ceva din rezolutie pe margini desigur). ala din apartament cu lampa e mai periculos si inca unul cu un baiat de filma pe un cimp in timp ce mergea si iesise urit de tot. de aia am si postat clipul de la HC7 in apartament, erau situatii cam la fel.

daca tu zici ca filmusorul ala cu biciclistul e cam cit de grav e in mod normal e ok pt mine. are ceva jeleu dar sa filmez din masina nu ma intereseaza pt tracking. eu mai caut, ca nu imi cumpar chiar miine, si as prefera calitatea imaginii de la canon dar inca nu gasesc filme cu hc7/sr7 sa aiba jeleu adica in cele citeva de am gasit nu apare deloc. sper sa posteze cineva sa vad nivelul de distorsiune si de la ala. apropo de neamtu ala de mai sus la hc7_07.m2t si hv20_07.m2t pe sony nu e focalizat si la canon e, f istet omu el cica face teste

Edited by sorin79, 14 June 2007 - 18:34.


#46
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
da, din ce in ce mai mult vad ca toti tembelii care au montat-o direct pe sursa de vibratii o fac sa produca efectul ala.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vWOT81XVeJw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta chiar si-a facut un adaptor de 35mm

http://www43.addr.com/~bora/35x/

Edited by sorin79, 15 June 2007 - 19:56.


#47
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Cateva pareri obiective despre sony hc96 aveti ???Pare o camera buna si e tot cu cmos de 1/3,ce ziceti???

Edited by nirosbog, 15 June 2007 - 20:33.


#48
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

View Postnirosbog, on Jun 15 2007, 21:33, said:

Cateva pareri obiective despre sony hc96 aveti ???Pare o camera buna si e tot cu cmos de 1/3,ce ziceti???


  Pt. home use e buna.... eu oricum sunt fan Sony

#49
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
intrebare: din ce inteleg eu hv20 ntsc inregistreaza 24p dar pune pe banda prin pulldown 29.97 sa vada americanii pe tv direct. deci asta e un exemplu cind preferabil e pal sa scoti 25p? ar trebuie sa arata mai bine din pal nu?

Edited by sorin79, 16 June 2007 - 15:48.


#50
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsorin79, on Jun 16 2007, 16:45, said:

intrebare: din ce inteleg eu hv20 ntsc inregistreaza 24p dar pune pe banda prin pulldown 29.97 sa vada americanii pe tv direct. deci asta e un exemplu cind preferabil e pal sa scoti 25p? ar trebuie sa arata mai bine din pal nu?

hv20 ntsc desi filmeaza in 24p,pe banda stocheaza tot 60i,camera descompunand materialul progresiv(24p) in material 60i in vederea stocarii pe banda.Ramane de datoria utilizatorului ca in timpul capturii sau dupa sa faca pulldown-ul(3:2 -inverse telecine)pentru recompunerea celor 24 de frame-uri din cele 60 de campuri..
Si hv20 pal ,la fel,stocheaza pe banda materialul progresiv  in format 50i.Numai ca marele avantaj al utilizatorilor pal e ca nu trebuie sa-si bata capul cu 3:2 pulldown-ul in post,putand sa editeze filmarile 25p intr-un timeline 50i.Trebuie doar sa exporte in final 25p.
De fapt nu exista camera pe minidv care sa stocheze pe banda direct in format progresiv,vorbesc chiar de cele ce filmeaza in "true progressive".Se pare ca stocarea in format prog e incompatibila cu metodele de inregistrare pe banda..Si xl2 si dvx100 si v1 iti imprima pe minidv tot material 50/60i indiferent daca tu ai filmat progresiv.

Revenind la faza cu rolling shutter-ul,sa sti ca feneomenul de jeleu e mult mai observabil daca faci slow-motion.Am reusit sa observ in cateva secvente ale fimarilor mele ,pt cateva fractiuni de secunda un usor efect de jeleu ,dar doar incetinind frame-rate-ul la sub 0,5xRT,acolo unde camera a fost bruscata.Dar mi-a fost absolut imposibil aproape sa detectez distorsiunile la viteza de redare normala.Probabil ca pt tracking ramane o problema..Mentionez ca pana acum am filmat numai in 24p.

Edited by andjar, 17 June 2007 - 17:22.


#51
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
ok mersi.
din ce am citit prin helpul de la diverse programe daca vrei sa convertesti din intretesut in 24p iese cel mai bine din ntsc. si vad ca daca ai o camera direct cu progresiv e mai bine sa ai pal sa nu mai stai cu pulldown.

vad ca la foto au inlocuit la toate aparatele digic 2 cu digic 3 asa ca si ala si cmosu probabil vor fi schimbate si la video in 2008. din toate filmuletele pe care le-am tras cred ca daca iti planifici bine sa ai sub 1/100 si n-o agiti scapi.

#52
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

View Postandjar, on Jun 10 2007, 19:34, said:

Minidv-ul e un suport superior atat  hardisk-ului cat si minuDVD-ului.In primul rand datorita vulnerabilitatii ultimelor doua(1.cat traieste o unitate optica? 2.ce se intampla daca scapi pe ciment o camera cu hdd?)
Pai daca scapi pe ciment o camera cred ca sunt f multe sanse sa se strice si alte chestii nu doar unitatea de stocare, desi totul conteaza si de pozitia in care cade. Mie de ex mi-a cazut Sony F828 pe placi de ciment dar nu de la inaltime mare, cam de la 50 cm, cand mi-am luat geanta camerei si nu era inchis fermoarul .. a cazut dar nu a avut nimic :) . Lucky me :) (Body'u la sonyu asta e destul de apropiat de camerele profi, 350D, 400D sunt kk pe langa asta :D)

View Postandjar, on Jun 10 2007, 19:34, said:

si in al doilea rand datorita vitezei maxime de scriere.E adevarat ,noua jvc gz-hd7 face exceptie reusind sa scrie pe hdd cu o viteza de max 30 Mb/s.Insa toate testele comparative scot hv20 clar invingatoare in fata acesteia in ce priveste calitatea imaginii.Apoi,ce faci cand esti in vacanta,ti se umple hdd-ul camerei si n-ai laptop? Un minidv il gasesti la orice colt de strada cu vreo 10 lei bucata/13 Gb.
la viteza de scriere nu prea inteleg ce vrei sa zici, daca camera e facuta sa traga FULL HD, pot aparea situatii in care sa nu fie capabila sa inregistreze imaginea pe HDD ?

View Postandjar, on Jun 10 2007, 19:34, said:

vor mai trece ceva ani de suprematie a minidv-ului.Insa pana atunci sunt sigur ca va aparea vre-o solutie de stocare portabila,care sa ne-o putem permite, la care iti vei putea conecta hv20-ul prin hdmi inregistrand material full HD(1920x1080) :) asta ca sa mai visam si noi cu ochii deschisi :) .
Parca mai demult am vazut niste HDD=uri portabile care copiau de pe carduri fara un calculator, banuiesc ca or fi si care copiaza de pe un USB...

View Postandjar, on Jun 10 2007, 19:34, said:

Concluzie: Ia-ti hv20 ca e o bomba! pe departe cea mai tare camera pe care o poti cumpara la ora actuala la banii aia.Daca tot esti in state si ti-o vei lua,cumpara-ti si ceva componente pt o configuratie serioasa daca vrei sa te apuci de editat hdv.Eu mi-am luat un core2duo e6600 cu doar 220$ si un kit de  2gb ram corsair XMS2 la 800mhz la 120$.

Deci hv20 e mai bun ca HDR-HC7, te rog, scrii pe scurt punctele tari ale HV infaza HC'ului. Si eu ma tot uit dupa o camera, anul asta vreau neaparat sa-mi iau ceva HD care sa ma tina cel putin cat a tinut (si mai tine) aparatul foto Sony F828.

[ http://www.fxsupport.de/pic/06/10/29/02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici de ce se vede asa prost HDV'ul fata de avchd?

Asta e OFFTOPIC, imi puteti spune care e faza cu liniile de pe conturul oamenilor ? Le-am tot vazut si cand am copiat  (de test) de pe o camera cu DV prin firewire, acum le vad si la astea HD . La F828 nu apare asa ceva la film. Un link ceva cu mai multe detalii ? ..pls
In poza asta se vede exact despre ce vb : http://www.fxsupport...6/27/FX1_30.jpg

#53
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

la viteza de scriere nu prea inteleg ce vrei sa zici, daca camera e facuta sa traga FULL HD, pot aparea situatii in care sa nu fie capabila sa inregistreze imaginea pe HDD ?
ideea e ca 99% (in afara de hd7 despre care se presupune ca ar trage la 30mb/s) din camerele pe hdd de pe piata au o viteza maxima de scriere de 15 mb/s(sony sr1),iar cele ce trag in definitie standard inregistreaza la max 10mb/s,  fata de mini dv unde ai un video-bitrate de 25mb/s =>compresie mai joasa=>loc de calitate mai buna.

Quote

Aici de ce se vede asa prost HDV'ul fata de avchd?
nu stiu de unde ai scos imaginea aia,dar stiu sigur ca HDV-ul ofera mult mai putine artifacte de compresie decat avchd-ul,asa ca stai linistit...nu exista camera pe avchd care sa ofere o imagine mai buna decat una hdv...cel putin deocamdata.Ia si tu de pe net clipuri trase de panasonic sd1,sony ux1 si compara-le cu material hdv venit de la un hv10 sau hc3.

Quote

Asta e OFFTOPIC, imi puteti spune care e faza cu liniile de pe conturul oamenilor ? Le-am tot vazut si cand am copiat  (de test) de pe o camera cu DV prin firewire, acum le vad si la astea HD . La F828 nu apare asa ceva la film. Un link ceva cu mai multe detalii ? ..pls
In poza asta se vede exact despre ce vb : http://www.fxsupport...6/27/FX1_30.jpg
Liniile acelea sunt artifacte de intercalare.Camerele video nu inregistreaza frame-uri pline asa cum o fac aparatele foto.te vei dumiri aici:
http://en.wikipedia....iki/Interlacing

Quote

Deci hv20 e mai bun ca HDR-HC7, te rog, scrii pe scurt punctele tari ale HV infaza HC'ului
Principalele: filmare in "progressive scan" veritabil si performanta mai buna la lumina slaba.

Edited by andjar, 25 June 2007 - 23:25.


#54
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

View Postandjar, on Jun 26 2007, 00:24, said:

ideea e ca 99% (in afara de hd7 despre care se presupune ca ar trage la 30mb/s) din camerele pe hdd de pe piata au o viteza maxima de scriere de 15 mb/s(sony sr1),iar cele ce trag in definitie standard inregistreaza la max 10mb/s,  fata de mini dv unde ai un video-bitrate de 25mb/s =>compresie mai joasa=>loc de calitate mai buna.
nu stiu de unde ai scos imaginea aia,dar stiu sigur ca HDV-ul ofera mult mai putine artifacte de compresie decat avchd-ul,asa ca stai linistit...nu exista camera pe avchd care sa ofere o imagine mai buna decat una hdv...cel putin deocamdata.Ia si tu de pe net clipuri trase de panasonic sd1,sony ux1 si compara-le cu material hdv venit de la un hv10 sau hc3.
Liniile acelea sunt artifacte de intercalare.Camerele video nu inregistreaza frame-uri pline asa cum o fac aparatele foto.te vei dumiri aici:
http://en.wikipedia....iki/Interlacing
Principalele: filmare in "progressive scan" veritabil si performanta mai buna la lumina slaba.

Deci dupa cum arata in poza asta la progresive scan nu se vad dungile alea ? Daca facu un dvd (nu HD, ci normal pt playerele actuale) dintr-un film tras cu HV20 / sau hc7 o sa se mai vada dungile alea (in player sau calculator)? Tine de codecurile/setarile din calculator ? pt ca am vazut ca in VLC poti seta ceva sa dispara.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/db/Interlacingani2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
---
Poza aia in care HDV se vede mult mai rau decat avchd am luato tot de pe site-ul www.fxsupport.de , linkul era cred ca in topicul asta. Restul pozelor care comparau ucanon HV20 si un sony nu erau asa de diferite ca asta.

O intrebare in legatura cu avchd,am citit pe undeva ca in formatul asta, la camera sony hc7 sau hc5 , nu mai stiu exact se trage sunetul in  5.1 . Asta e ceva specific la codarea avchd, un canon hv20 nu trage sunet 5.1 ? Tine de codare avchd / hdv ... sau de camere ?

Mersi, o sa mai revin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate