Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Camera video si accesorii pentru filmat nunti

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Dupa ce-am mai rasfoit putin netul despre filmari, camere, si altele aferente, m-am cam hotarat sa renunt pentru moment la HD. Nu stiu daca e o alegere inteleapta. Pe formatul normal, ma gandesc sa iau un Sony VX2100. Exista ceva mai bun la banii astia?

Apoi, ramane problema cu achizitia. Daca iau din SUA ma costa una cam 1900-2000 Euro, daca iau din RO, m-ar costa cam 2600. Ce se vinde in RO e pe sistem PAL, iar alea din state sunt NTSC? Daca e asa, chiar e o problema daca folosesc una care are sistem NTSC? Ca nu vreau sa dau 700 Euro aiurea, daca rezultatul final e similar.

#38
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

View Postgigelbanu, on Jun 17 2007, 18:54, said:

Am si eu o intrebare de amator: o caseta video de 8 mm inregistrata pe o camera analogica de 8 mm poate fi redata cu o camera analogica 8Hi? Si daca da, sunt diferente de calitate ?


  Asa se poate, invers nu!

#39
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
ma gandesc sa iau un Sony VX2100. Exista ceva mai bun la banii astia?

  Ceva mai bun la banii astia nu gasesti, VX e o alegere foarte buna.


Apoi, ramane problema cu achizitia. Daca iau din SUA ma costa una cam 1900-2000 Euro, daca iau din RO, m-ar costa cam 2600. Ce se vinde in RO e pe sistem PAL, iar alea din state sunt NTSC? Daca e asa, chiar e o problema daca folosesc una care are sistem NTSC? Ca nu vreau sa dau 700 Euro aiurea, daca rezultatul final e similar.
[/quote]


  Daca ai pe cineva in SUA sa ti-o aduca e ok si ai putea gasi si PAL acolo, daca nu e cam nasol cu transportul si cu vama la camera... daca vine cineva cu ea nu mai platesti vama si ai siguranta ca ajunge intacta... Probleme mari nu ar fi daca ai filma NTSC, da un search ca s-a mai discutat despre subiectul NTSC..
    
     Succes!

Edited by DIGITall Media, 18 June 2007 - 10:55.


#40
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
poate ne ajuta un moderator sa faca cineva un sticky ca tot intreaba lumea si apar raspunsuri dintre cele mai ciudate

NTSC si PAL transporta cam aceeasi cantitate de date ca sa se poate inghesui cit mai multe posturi tv in spatiul de radiofrecventa destinat. americanii au ales insa mai multe cadre pe secunda si europenii rezolutie mai mare. consecinte sunt si la culori, PAL inregistreaza un numar mai mare de culori (PAL 4:2:0, NTSC 4:1:1. video RAW avind 4:4:4. filmarile in HDV folosesc tot 4:2:0) lucru f util in editarea video sau postproductie. pe de alta parte cadrele in plus de la NTSC fac filmarile cu multa actiune ceva mai bune decit pe PAL. de asemenea convertirea din intretesut in progresiv 24/25p, pt cei care vor o imagine mai de film, se face mai bine calitativ din NTSC 29.97 decit din PAL 25. NTSC mai aduce o problema la convertirea de framerate pt ca nu se poate face asa usor. daca vrei sa faci 29.97 din 24/25 se face un pulldown (incetinire) la 23.976 si apoi producerea de cadre in plus intercalate printre cele originale.

in final daca nu e nevoie de multe corectii de culoare, chorma etc diferenta de pret inclina clar spre NTSC. daca ai nevoie de postproductie ar putea sa merite PAL. sau luati o camera in HDV si filmati in 24/25p (din NTSC se sterg cadrele aditionale adaugate si ramin cele 24 initiale cum discutam aici http://forum.softped...t...&p=2979029).

#41
gigelbanu

gigelbanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.06.2007
Multumesc pentru raspuns!

#42
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
La foto e mai usoara prelucrarea, mai greu terenul.
La video terenul se invata mai rapid, ca merge camera si pe auto pana inveti sa tii de ea, dar prelucrarea o sa-ti dea de lucru si ai de studiat.

Ia PAL, lasa prostiile, dupa ce o sa mai inveti cate ceva o sa vezi tu de ce si n-o sa-ti para rau.
Iar apropo de preturi, vezi pe google si de leo iordache sau neacsu emil daca n-ai auzit de ei pana acum ;)

#43
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Am un PD150 NTSC, ca si rezerva. CAnd am fost nevoit sa-l folosesc am avut de ales intre a face conversia soft (cu VEGAS am obtinut cele mai bunue rezultate dar 1ora de film convertit in 3-4ore pe un P4 la 3G !!!) Dar e mai simplu sa lasi totul NTSC sa faci DVD-ul NTSC ca majoritatea DVD playerelor de azi stiu conversie NTSC-PAL, singurele probleme fiind cropul pe laterale (dispar cam 5% pe laterala din cauza diferentei de rezolutie intre PAL si NTSC) si pe unele DVD playere conversia e "brutala" adica pur si simplu arunca cateva frame-uri ca sa ajunga la 25fps si se vede imaginea un pic sacadata.
Daca nu vrei sa te complici iati PAL oricum mai devreme sau mai tarziu tot aici vei ajunge.

#44
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
Ca sa nu mai postez in alta parte si sa fiu un pic on cu topicul
Daca montezi o lentila wide sa zic in cazul meu as vrea sa cumpar un Canon, hood-ul trebuie schimbat automat cu unul de pd?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate