Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Aer conditionat home made

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#19
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Consumul de refrigerare exista dar oricum este mai mic decat orice A/C care papa 2000 W
Probabil inca 100W max. Mai ales cand ai un congelator mare care deja merge nu cred ca ar mai fi o problema.

Am zis in primul post ca apreciez sfaturi de unde pot achizitiona accesoriile. Asta se refera si la ventilatoare. Pana acum nu am gasit ventilator patratos decat max 120 mm cum sunt cele de baie.
Daca stiti un loc de unde as putea lua un ventilator mai mare si patrat as fi recunoscator.
O alta piedica ar fi radiatorul. De unde sau ce masina are un radiator mic, 250 - 300 mm si foarte eficient.

#20
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 15:17, said:

MA gandeam sa scap de soclu de procesor si sa bag apa in heatpipes-urile alea
Heatpipes-urile alea sunt pline, nu sunt tevi, sunt bare  :nonobad:

#21
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007

View PostSINEKT, on Jun 8 2007, 15:39, said:

Heatpipes-urile alea sunt pline, nu sunt tevi, sunt bare  :nonobad:

si atunci de ce le zice "pipes"????
ca sunt bare...?

#22
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Heatpipes-urile alea sunt pline, nu sunt tevi, sunt bare

Nasol de tot atunci. Sigura solutie ar fi sa iau un radiator de masina sau sa imi faca cineva. Gasisem o firma care face la comanda dar sunt din Brasov si nu imi vine sa bat atata drum pt un radiator.

#23
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Imi pare rau ca te dezamagesc, dar ce vrei tu n-o sa functioneze chiar asa bine (as putea spune ca nu e rentabil deloc).

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 14:45, said:

Ideea ar fi urmatoarea. Apa racita de catre bateriile sau gheata din lada frigorifica circula in "radiator" si il raceste. Iar ventilatorul sau ventilatoarele ar face transferul de aer rece acolo unde este nevoie.
Pana aici corect. Insa nu doar apa raceste radiatorul. Din celalalt punct de vedere, apa din radiator se incalzeste, caldura e transferata bateriilor de gheata sau lazii frigorifice. In acest caz bateriile se dezgheata, se incalzesc si adio racoare, respectiv lada se incalzeste si va functiona non-stop, incercand sa revina la temperatura normala.

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 14:45, said:

Am facut un calcul aproximativ si s-ar ridica la 2-300 RON max. Si la un consum de max 100W. Ceea ce este mult mai bine decat orice aer conditionat. (unii carcotasi ar comenta ca se mai consuma curent cand ingheata congelatorul apa si face gheata, si au partial dreptate dar ce mai conteaza inca un pic la congelator cand un A/C normal mananca mii de W)
La 100W se ridica consumul pentru circularea apei si consumul ventilatoarelor. Nu asta e consumul cel mai mare, ci cel pentru producerea racorii. De-aia un A/C mananca 1000W (un aparat normal, de 9000BTU; nu vorbim de alea "industriale"). Iar 10 frigidere care sa-ti produca racoarea de care ai nevoie, mananca mai mult.

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 14:45, said:

Daca aveti idei de imbunatatire sau de unde as putea sa achizitionez "ingredientele" accesoriile orice sfat este binevenit.
Promit poze cand o sa fie terminat  ;)
In primul rand, daca totusi ai de gand sa-ti pui ideea in practica, nu tine frigiderul in incaperea care trebuie racita. Racoarea nu se fabrica; se face un transfer termic intre doua zone: se raceste congelatorul in timp ce se incalzeste radiatorul agregatului frigorific (de fapt asta e si principiul AC-ului split).
In al doilea rand, s-ar putea sa ai mai mult succes folosind apa rece din reteaua de apa potabila. Tinand cont ca tevile trec prin pamant, poate ai observat ca de obicei e mai rece decat apa la temperatura camerei. Si decat sa consumi curent ca sa racesti 1mc de apa de la 35 la 25 de grade, mai bine consumi 1mc de apa. S-ar putea sa fie mai ieftin.
Si in al treilea rand, studiaza posibilitatea de a te folosi de caldura latenta de vaporizare a apei. Adica, avand apa la 35 de grade pe care o evapori fortat (cu ventilatoare sau gasesti tu o solutie), vaporizarea se face cu absorptie de caldura iar apa care ramane in recipient se va raci. In acest caz va trebui doar sa completezi apa pe care se evapora.

#24
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Pe principiul evaporarii apei am gasit racitoare si am gasit si racitor care functioneaza cu baterii puse in congelator. Chestia e ca s-au dat cateva sute de bucatii in 2 zile si cei de la magazin zic ca nu se stie cand mai aduc. Iar cele care evapora apa produc o umiditate mare care duce si la alte probleme cu electronica, mobila si chiar sanatatea.


Ai dreptate ca ar trebui sa am multe frigidere pt a avea racoare non stop insa mie imi trebuie un rand sau 2 de cuburi de gheata sau baterii cat sa ma tina 2-3 ore nu non stop. Adica sa racesc camera. Daca la oamenii aia de pe net cu un ventilator si cateva cuburi de gheata le tine figura 2-3 ore nu inteleg de ce un sistem mai bine pus la punct nu ar functiona.

#25
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
n-am zis sa evapori apa la tine in camera, ci pe balcon. Tu sa te folosesti de apa care ramane neevaporata si care, teoretic, se raceste.

#26
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 15:46, said:

Gasisem o firma care face la comanda dar sunt din Brasov si nu imi vine sa bat atata drum pt un radiator.
Un radiator pt.racirea uliului de la Oltcit.Pai daca sunteti din Brasov,la Romradiatoare ati incercat,sau au desfiintat-o si pe asta?
Incongelator este o incinta inchisa si bine izolata termic(si un volum mic),oere de ce credeti,ca unde sunt instalate aparatele de aer conditionat,va roaga s-a inchideti usile?

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
De firma aia din Brasov vb si eu dar sunt din Bucuresti.

#28
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 15:59, said:

De firma aia din Brasov vb si eu dar sunt din Bucuresti.
Radiator pentru ulei de Oltcit gasiti si la Bucuresti.

#29
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
O sa caut si va tin la curent

#30
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
[quote name='unpuisor' date='Jun 8 2007, 14:45' post='2941192']
Intrucat a venit vara si un aparat de aer conditionat este oarecum scump insa muuult mai scump ar fi curentul pe care il consuma m-am gandit sa imi fac eu singur un aparat mai simplu si care sa consume cat un bec.
Dupa cateva idei luate de pe net care constau intr-un ventilator care sufla in niste tevi de cupru cuplate la o pompita de apa rece dintr-o lada frigorifica.





Mi-am adus aminte de o cartulie de pe vremea lui ceasca printre care prezenta un dulap in care puteai tine la racoare alimente. Acesta era invelit in pisla, absorbea apa si prin evaporare racea dulapul.
Un pic modificat ar iesi asta...

Attached File  Racitor.jpg   19.86K   585 downloads


Si tot acu mi-am adus aminte de armata unde am bagat destula garda iara vara caldura mare fiind beam multa apa. Apa o tineam in bidonase de aluminiu imbracate in pisla bineinteles  ;)  iara grija noastra era sa tinem pisla in permanent uda si astfel apa din bidonas raminea rece. Daca pisla era uscata apa se incalzea imediat.
Asa ca s-ar putea sa mearga.
Tine-ne la curent...

Edited by NickRvl, 08 June 2007 - 18:21.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Vara umiditatea relativa creste mult, mi se pare cel putin deplasat sa umidifici mai mult. Este mult mai usor sa tolerezi aer cald cu 50-60% umiditate decat aceeasi temp la 80-95% umiditate. Cat despre racire, puterea de care ai nevoie se calculeaza si nu o poti face cu 100W orice ai face. Ai nevoie de macar 800W si un sistem cu compresor foarte eficient... cu care sa scoti sa zicem un 8000BTU asa ca tot la AC ajungi.

Edited by andreic, 08 June 2007 - 22:17.


#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Hai ma ca sunteti chiar carcotasi. Deci daca unii pe net cu niste ventilatoare ordinare cu o teava de cupru si o pompita de acvariu au facut-o si chiar merge adica raceste timp de 2-3 ore si chiar consuma sub 100 de W tot se gaseste unu sa vina cu BTU si altele si sa zica ca defapt nu e asa.
Azi am dat o tura prin bricostore. Racitoarele care le aveau ei nu mai le au demult pe stoc si aduc cred ca la iarna...  Insa am pus ochii pe un ventilator cu diametrul de 300 mm la vreo 33 ron ceea ce nu e mult. O sa caut si radiator si mai vedem pana la urma.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 23:36, said:

Hai ma ca sunteti chiar carcotasi. Deci daca unii pe net cu niste ventilatoare ordinare cu o teava de cupru si o pompita de acvariu au facut-o si chiar merge adica raceste timp de 2-3 ore si chiar consuma sub 100 de W tot se gaseste unu sa vina cu BTU si altele si sa zica ca defapt nu e asa.
E fizica simpla... nu exista producere de frig, doar mutare de caldura... mai exact pompa de caldura :) Aerul cald cedeaza caldura cuiva... daca ala e in aceeasi camera (sistemul e inchis) e clar ca e pacaleala. Un aparat de AC suge caldura din camera si o duce afara, asta face el de fapt, nu produce frig. Legat de Wati/ore sau BTU care este sistemul de masura universal nimic nu se face fara energie, cata energie pui, atata aer cald pompezi afara, mai e si randamentul bineinteles oricum... frig de 100W nu poti face mai mult decat faci cald de 100W prin acelasi procedeu... logic nu ? :)

Edited by andreic, 08 June 2007 - 22:46.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Am vrut sa editez, dar mi-a expirat timpul :)

Vroiam sa-ti mai spun unpuisor ca am analizat atent ce ai aratat si ce au facut indienii aia (sau ce sunt) pe net, si totul se rezuma la o chestie veche de cand lumea, iei o sticla rece din frigider, te pui in fata iei si cu un ventilator mic in spate... dar totusi, asta e o gluma nu e racire serioasa. Orice e legat de frigider nu e eficient intrucat frigiderul are putere mica BTU si apare consum suplimentar de la retea pt racirea agentului termic si pierderi mari de energie pe drum :)

Eu nu am nici o solutie pt bloc/oras dar am una care merge perfect la tara si care poate scoate putere cat un AC aproape daca nu chiar mai mult daca o dimensionezi corect :) Singura problema e sa ai un agent pre-racit care sa preia caldura, in cazul mentionat ar fi apa unui rau curgator aproape de casa :P Se face un circuit tur-retur ca la calorifere, radiatoare auto pe post de vaporizatoare montate precum aparatele AC in camere peste tot pe unde vrei racire (schimbator de caldura in camere), acestea sunt de n+1 ori mai eficiente in a prelua/ceda caldura decat o sarma in jurul unui ventilator... :lol: asa, turul vine pe jos, returul pe sus (invers decat la incalzire), ventilatoare slim de 15-20W silentioase in spatele lor, pompa sa fie gen ca la centralele termice dar cu racire pe aer (sa nu incalzeasca apa...) si capabile de absortie dar sa nu consume mult, in jur de 50-80W cred ca ar ajunge si cam asta e in mare sistemul, principiul e banal si nu are sens sa-l mai explic, puterea de racire e foarte buna si depinde de temperatura apei raului, daca e de munte se mentine foarte rece si vara si ai mii de BTU lejer si consumi energie doar pentru transportul agentului si distributia in camere. Tine cont ca in minele aurifere de mare adancime racirea se face tot cu apa, cascade de apa...

Asta ca sa vezi ca sunt serios si nu ti-am raspuns doar sa ma amuz de ideea aia cu lada frigorifica :lol: Intre noi fie vorba, in blocuri NU ai ce face eficient din punct de vedere energetic intrucat tot ce e in bloc... se incalzeste si trebuie sa consumi curent sa "fabrici" frig si dupa aia sa-l mai si distribui. Un frigider raceste inauntru si tot ce raceste muta afara prin condensatorul din spate, deci iti dai seama cat de patetic e :)

Edited by andreic, 08 June 2007 - 23:59.


#35
grigoreee

grigoreee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.11.2006
http://www.benchtest...heat_pipe1.html

Edited by grigoreee, 09 June 2007 - 00:31.


#36
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postgrigoreee, on Jun 9 2007, 01:31, said:

My bad, I'm stupid...  :peacefingers:

Totusi m-ar cam mira ca toate coolerele de doi lei sa fie asa complexe... Adica m-as astepta ca unele coolere ieftine ce pretind a avea heatpipe-uri sa aiba doar niste bare chioare. Oricum, parerea mea e ca si cel mai mare cooler CPU posibil nu se preteaza la un asemenea proiect, fiindca au suprafata prea mica.

Eu am incercat odata sa modific un frigider vechi, insa avea tubulatura varza si s-a rupt o teava si a curs tot lichidul ala din el. Vroiam sa demontez sistemul de racire, sa "decupez" congelatorul, practic sa ramana doar compresorul cu tubulatura + radiator si cutia de metal din congelator, cu tuburilea alea incorporate, si sa montez un ventilator la un capat al cutiei. Ideea ar fi mers cred, daca nu erau tevile in ultimul hal. Insa nu e o idee rea. Daca e loc, se poate folosi si direct frigiderul, fara mari modificari, doar decupat in spate si bagat un ventilator... dar ma indoiesc ca exista spatiul asta intr-un apartament romanesc :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate