Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

dispute stomatolgice

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
* Desiree,
pentru ce sa-l dea in judecata? pentru ca, eventual, doctoru' ala a spus niste bazaconii? Stii tu care-i mai "sanatos" dintre ei doi, dr. sau Cata? Nu te mai repezi cu recomandari de-astea, ca in stilu' asta o sa ajungem ca timpitii aia de americani care se dau in judecata ca era placinta prea fierbinte si s-a ars omu-n gura....

Si ca o replica in locul doctorului ala pe care-l consideri slab pregatit profesional, spune-mi te rog unde ai citit tu ca un fren lingual scurt si gros poate provoca, ca si complicatie, retractia gingiei "de pe dinti" (asta asa, de parca s-ar putea retrage "de pe" altceva, da' ma rog...)? Mie personal, daca mi-ar fi spus cineva de asa ceva, i-as fi raspuns, nu e deontologic, stiu, ca persoana e ....., dar asta nu inseamna ca ....  In fine, lasa ca deja e tirziu.

* Cata, zi-ne cum e dintele!

* Mianna, multam! Mai "sap". Se pare ca si la Militar fac asa ceva. Vad io.

Edited by doktoru, 01 June 2007 - 22:12.


#2
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postdoktoru, on Jun 1 2007, 22:10, said:

* Desiree,
pentru ce sa-l dea in judecata? pentru ca, eventual, doctoru' ala a spus niste bazaconii? Stii tu care-i mai "sanatos" dintre ei doi, dr. sau Cata? Nu te mai repezi cu recomandari de-astea, ca in stilu' asta o sa ajungem ca timpitii aia de americani care se dau in judecata ca era placinta prea fierbinte si s-a ars omu-n gura....

Si ca o replica in locul doctorului ala pe care-l consideri slab pregatit profesional, spune-mi te rog unde ai citit tu ca un fren lingual scurt si gros poate provoca, ca si complicatie, retractia gingiei "de pe dinti" (asta asa, de parca s-ar putea retrage "de pe" altceva, da' ma rog...)? Mie personal, daca mi-ar fi spus cineva de asa ceva, i-as fi raspuns, nu e deontologic, stiu, ca persoana e ....., dar asta nu inseamna ca ....  In fine, lasa ca deja e tirziu.

* Cata, zi-ne cum e dintele!

* Mianna, multam! Mai "sap". Se pare ca si la Militar fac asa ceva. Vad io.


Deci sa le luam pe rand.Am folosit sintagma cu retractia gingiei de pe dinte pentru ca mama copilului sa inteleaga la ce ma refer.Ce vrei,nu sunt toti doctori ca tine.  :D
Am citit in multe carti ca un fren gros si scurt poate sa cauzeze retractie gingivala,dar ca sa-ti citez una dintre ele:"Parodontologie" de Horia Traian Dumitriu,dupa care se invata la Facultatea de Medicina Dentara din Bucuresti.Nu-l mai apara atat pe medicul respectiv ca ma bagi la idei.Nu cumva este vorba de tine? :lol:  Si oricat de dificil e pacientul,desi nu consider ca e cazul in situatia de fata,un doctor care cimenteaza o lucrare pe un dinte cu infectie nu are nici o scuza.Daca tu considerai ca sfatul meu pentru copilul cu ata la limba nu e corect de ce nu ai postat acolo sa ma contrazici?Mai sunt si alti doctori pe forum,adica medici dentisti,pardon.Sa spuna ei ce au invatat in facultate si daca am dreptate cu frenul gros sau scurt care poate sa provoace retractii gingivale,ca poate tu ai terminat de mult facultatea si nu mai tii minte. :P Acestea fiind spuse,toate cele bune,doctore. :rolleyes:

#3
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
M-ai prins D.! Chiar eu eram ala de-i trateaza dintele si mi-era frica sa nu-i dai idei omului si sa ma dea in judecata.
Cit despre prof. Dumitriu, fii buna te rog si spune unde zice el o aberatie din-asta cu frenu', ca io, de cind am terminat, probabil cam cind iti dadea mamica ta mar ras cu biscuiti, e-adevarat, am cam uitat...

#4
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postdoktoru, on Jun 4 2007, 05:18, said:

M-ai prins D.! Chiar eu eram ala de-i trateaza dintele si mi-era frica sa nu-i dai idei omului si sa ma dea in judecata.
Cit despre prof. Dumitriu, fii buna te rog si spune unde zice el o aberatie din-asta cu frenu', ca io, de cind am terminat, probabil cam cind iti dadea mamica ta mar ras cu biscuiti, e-adevarat, am cam uitat...


In primul rand la profilul meu nu scrie cati ani am,deci din cate stii tu pot sa fiu eu mamica ta.In al doilea rand poate ca ai terminat de mult facultatea,dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ramai la curent cu ce se mai studiaza.Vezi,de-aia n-am eu incredere in doctorii in varsta si blazati. :P
Si in sfarsit,in al treilea rand...ti-as spune la ce pagina scrie in cartea respectiva asa ceva...daca as crede ca ai cartea. :lol:  De fapt mai bine nu-ti spun,ca asa poate te fac curios si o citesti pe toata. :P

#5
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Juannn,
sigilarea = obturarea canalelor radiculare, se face si se invata in Ro, clasic, dupa scoala dentara europeana, cu ciment de obturatie +/- conuri de gutaperca. Scoala americana foloseste numai conuri de gutaperca, care se condenseaza (e un fel de "topire") pe canale, metoda care, de ceva vreme, a inceput sa fie folosita si in Ro. Nu cred ca conteaza asa de mult care din cele doua metode a fost folosita in cazul tau atita timp cit ea, obturatia, a fost facuta corect, nu te mai doare etc. etc.


Desiree,
daca te-ai rezuma strict la chestii profesionale, fara sa faci aprecieri gratuite, nesustinute de nici o dovada concreta, ai da dovada, intr-adevar, de inteligenta! Dar se pare ca-ti lipseste elementu' asta cognitiv.
Ce ti-am raspuns eu, am raspuns pe baza unor deduceri simple, logice: esti inca studenta, deci max. 20 si ceva de ani, drept pentru care as fi putut, la o diferenta de 18 - 20 de ani, sa te spal la cur, mica fiind, nemaivorbind de faptul ca citeam Ranga cind tu.... stii, galetuse , nisip etc. etc.
La chestia cu cartea, mucoaso, nu-ti raspund si asta pentru simplu fapt ca, pe a treia pagina, la coautori, apare, printre altii si numele meu! dar, cu nesimtire crasa, ti-ai permis, repet, aprecieri idioate!
Si in al treilea rind si cu asta gata, chiar insist sa te uiti si sa-mi spui, unde dracu' ai vazut tu prostia aia care o sustii tu, sfatuind prost virtuali si viitori pacienti? Daca tu confunzi frenu' lingual cu ala labial, asta-i alta socoteala! Ala labial, despre care era vorba, n-are nici-o legatura cu retractia gingivala, d-na viitor medic! Tine strict de limba  ( :naughty: ), organu' ala mare si musculos din gura, inervat de XII, hipoglosu', care, desigur ca, stii, nu ma indoiesc nici-o clipa,  prin ce gaura iese din neurocraniu'!
Gata! ca nu vreau sa ma obosesc intrind in polemici cu oameni de teapa ta!

Ana, Cristi, Nico, banuiesc ca sinteti prin vacante.... haideti odata inapoi ca nu pot sa tin pasul "calm" cu d-astia!

Edited by doktoru, 04 June 2007 - 19:59.


#6
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postdoktoru, on Jun 4 2007, 19:40, said:

Juannn,
sigilarea = obturarea canalelor radiculare, se face si se invata in Ro, clasic, dupa scoala dentara europeana, cu ciment de obturatie +/- conuri de gutaperca. Scoala americana foloseste numai conuri de gutaperca, care se condenseaza (e un fel de "topire") pe canale, metoda care, de ceva vreme, a inceput sa fie folosita si in Ro. Nu cred ca conteaza asa de mult care din cele doua metode a fost folosita in cazul tau atita timp cit ea, obturatia, a fost facuta corect, nu te mai doare etc. etc.
Desiree,
daca te-ai rezuma strict la chestii profesionale, fara sa faci aprecieri gratuite, nesustinute de nici o dovada concreta, ai da dovada, intr-adevar, de inteligenta! Dar se pare ca-ti lipseste elementu' asta cognitiv.
Ce ti-am raspuns eu, am raspuns pe baza unor deduceri simple, logice: esti inca studenta, deci max. 20 si ceva de ani, drept pentru care as fi putut, la o diferenta de 18 - 20 de ani, sa te spal la cur, mica fiind, nemaivorbind de faptul ca citeam Ranga cind tu.... stii, galetuse , nisip etc. etc.
La chestia cu cartea, mucoaso, nu-ti raspund si asta pentru simplu fapt ca, pe a treia pagina, la coautori, apare, printre altii si numele meu! dar, cu nesimtire crasa, ti-ai permis, repet, aprecieri idioate!
Si in al treilea rind si cu asta gata, chiar insist sa te uiti si sa-mi spui, unde dracu' ai vazut tu prostia aia care o sustii tu, sfatuind prost virtuali si viitori pacienti? Daca tu confunzi frenu' lingual cu ala labial, asta-i alta socoteala! Ala labial, despre care era vorba, n-are nici-o legatura cu retractia gingivala, d-na viitor medic! Tine strict de limba  ( :naughty: ), organu' ala mare si musculos din gura, inervat de XII, hipoglosu', care, desigur ca, stii, nu ma indoiesc nici-o clipa,  prin ce gaura iese din neurocraniu'!
Gata! ca nu vreau sa ma obosesc intrind in polemici cu oameni de teapa ta!

Ana, Cristi, Nico, banuiesc ca sinteti prin vacante.... haideti odata inapoi ca nu pot sa tin pasul "calm" cu d-astia!


O sa incerc sa-ti raspund civilizat fara referiri la pregatirea ta.Daca sunt studenta...nu exista o limita de varsta,din cate stiu eu.Frenul lingual(caci,daca ai uitat,despre el era vorba) nu are legatura doar cu limba,deoarece uneste limba de procesul alveolar.Cu un capat se insera pe limba iar cu altul la nivelul procesului alveolar.Dar cred ca tu stiai asta...nu-i asa?Daca pe carte apare numele tau cum se face ca nu stii ca frenurile groase si cu insertie inalta pot sa cauzeze retractii gingivale?Sigur stii asta.In speranta ca nu te fac sa te simti prost,sper ca ai inteles ce ti-am explicat.Sfatul meu pt copilul cu fren lingual scurt cred ca e pertinent.O seara buna. ;)

#7
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postdoktoru, on Jun 4 2007, 22:27, said:

Mianna, ce-i aia h2h?

Desiree, capatul anterior al frenului lingual se insera pe aponevroza digastricului si pe al milohioidianului si NU pe procesul alveolar cu care n-are nici in clin nici in mineca (decit poate prin intermediul muschilor astora). Mai mult, frenul lingual nu ajunge sa se insere pe mucoasa fixa gingivala...  Poate la reptile....  Ce stii tu, stii ceva, dar e vorba de celelate frenuri, alea labiale. Ma rog.


Cred ca faci o mare confuzie.Frenul lingual e un pliu de mucoasa care nu are legatura doar cu limba.El uneste limba de ceva,mai precis fata ventrala a limbii de planseul bucal la unii oameni sau de procesul alveolar mandibular,la alti oameni mai putin norocosi.Deci nu am facut nici o confuzie.Frenul lingual cu insertie inalta pe procesul alveolar poate in timp sa duca la retractia gingiei,sper ca e ultima data cand trebuie sa-ti mai repet...asta fara referire la pregatirea ta.Am vazut in practica un astfel de caz de retractie deci stiu ce vorbesc.Cat despre faptul ca esti trecut la coautori pe cartea profesorului Dimitriu...cred ca glumesti,caci coautori sunt doar sotia si fiica dansului. :D
Daca frenul lingual nu s-ar insera pe procesul alveolar la unii oameni cum iti explici ca la edentatii totali se poate produce dislocarea protezei la protractia limbii?

#8
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View PostAna_Karr, on Jun 4 2007, 22:59, said:

Scumpo, am vazut ca si ceilalti colegi ai mei s-au sesizat. I-au mai usor ca e teren minat !

Probabil pacientul respectiv are o parodontita apicala, care se poate tratata in vreo 2 ani de frectii pe canal, care se finalizeaza tot cu o rezectie apicala. Iar in stadiul actual parca nu e chiar de rezectie.
Recunosc, ca nu sunt buna ca punct de referinta, dar daca ar fi sa aleg pt mine, as opta pt o punte cimentata acum, nu sa fac poteci lunar vreo 2 ani, avand si o edentatie care-mi strica fizionomia. Daca va fi de rezectie, o rezolv atunci.
Acum pacientul ar trebui sa aleaga ce e mai important pt el : fizionomia sau un tratament ca la carte (care se poate intinde pe o perioada lunga de timp fara nici o garantie de reusita).
Daca citeai postul cu atentie vedeai ca pacientul respectiv a spus ca nu se grabea si ca i-a propus doctorului sa-i trateze intai infectia dar ca acesta i-a spus ca oricum rezultatul e acelasi,fara sa incerce macar un tratament...Imi vine greu de crezut ca doctorul a procedat corect.Sunt de acord ca e un teren minat dar e minat pt doctorii care gresesc.Vad ca nu ti-ai spus parerea vis-a-vis de disputa referitoare la frenul lingual.M-ar interesa parerea ta...crezi ca Doktorul are dreptate ca frenul lingual are doar legatura cu limba?Si ca e imposibil sa se insere pe procesul alveolar mandibular?

#9
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Desiree sunt prea obosita ca sa ma implic in certuri !
Nu am urmarit cu atentie ce aveti de impartit, si cum ati ajuns la frenuri, si nu ma apuc sa caut !

Am citit candva, odata, nu mai stiu la ce materie, ca bridele influenteaza pe undeva, retractiile gingivale. Parca pe tema asta era cearta, si apoi nu am inteles cum ati ajuns la cursurile de anatomie despre frenul lingual.
Nu am auzit sa se fi zis despre acest fren ca ar provoca retractii . Singura lui "functie" este ca poate  disloca o proteza prost facuta .
Dar poate nu pe tema asta va certati ... Surdul nu aude, dar le potriveste !

In fine ...cum ziceam ... sunt obosita ...

Edited by Ana_Karr, 06 June 2007 - 21:50.


#10
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Ana,
elegant! Multumim!

Era vorba de faptul ca frenul lingual poate provoca retractii ginigivale! adica despre asta de aici: http://forum.softped...p;#entry2913664.
Zi!
Repet, vorbim strict despre frenul lingual.
Iar dislocarea protezei mandibulare, ca sa-i raspund lui Desiree, se datoreaza printre altele, ca si componenta a spatiului lingual, faptului ca, proteza, are versantii linguali prea lungi si asa, in timpul contractiei musculaturii planseului bucal, se desprinde de pe creasta. Frenul lingual nu de insera pe procesul alveolar! Pe fata interna a mandibulei, ca despre ea vorbim, ai mucoasa fixa = gingie si muschi (milohioidianu', digastircu' si ailalti...). Desiree, tu faci stoma sau MG?

#11
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postdoktoru, on Jun 7 2007, 05:44, said:

Ana,
elegant! Multumim!

Era vorba de faptul ca frenul lingual poate provoca retractii ginigivale! adica despre asta de aici: http://forum.softped...p;#entry2913664.
Zi!
Repet, vorbim strict despre frenul lingual.
Iar dislocarea protezei mandibulare, ca sa-i raspund lui Desiree, se datoreaza printre altele, ca si componenta a spatiului lingual, faptului ca, proteza, are versantii linguali prea lungi si asa, in timpul contractiei musculaturii planseului bucal, se desprinde de pe creasta. Frenul lingual nu de insera pe procesul alveolar! Pe fata interna a mandibulei, ca despre ea vorbim, ai mucoasa fixa = gingie si muschi (milohioidianu', digastircu' si ailalti...). Desiree, tu faci stoma sau MG?
Fac stoma...si daca erai mai atent la facultate...stiai ca frenurile provoaca retractii,dupa cum si Ana_Karr stie. :P
Am intrebat doi profesori si trei asistenti la facultate de la catedra de parodontologie si chirurgie si toti mi-au dat dreptate si s-au mirat ca e posibil ca un medic dentist sa nu stie atata lucru.Tu cumva ai facut 3 ani ca inainte dentistii faceau trei ani,nu erau considerati medici si nu aveau voie sa faca decat anumite manopere,care nu necesitau anestezie. :D Asta fara intentia de a te jigni.Si da,Ana_Karr,ai fost f eleganta,n-ai vrut sa spui ca doktorul nu are dreptate,desi ti-ai dat f bine seama de asta. :P Si profesorii respectivi au intalnit in cariera lor multe astfel de cazuri,du-te si intreaba-i daca vrei sa te luminezi.Deci,doktore,daca nu ai auzit tu de asa ceva nu inseamna ca nu am dreptate.Am insistat atat nu din orgoliu,ci ca sa se lamureasca oamenii pe care ii sfatuiesti cam care e nivelul tau. :P

#12
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostDesiree, on Jun 7 2007, 16:12, said:

Am intrebat doi profesori si trei asistenti la facultate de la catedra de parodontologie si chirurgie si toti mi-au dat dreptate si s-au mirat ca e posibil ca un medic dentist sa nu stie atata lucru.

...Am insistat atat nu din orgoliu,ci ca sa se lamureasca oamenii pe care ii sfatuiesti cam care e nivelul tau. :P

bai invatzacelo...io zic mai bine stopeaza te din a papagali cursuri ca strica si la imaginatie si la gandire; can o sa ai tu j de ani de iesperientza ai lu doktoru' sa vii p-aici pa forum sa ti mai dai cu parerea; ai bagat vreodata un ac pe canal sau ai scos vreun dinte sa vezi cum e? eu zic ca nu! pai vii tu maimutzo sa-l inveti pe dok' meserie?  :D

ultima fraza e o mostra de prostie crasa; se stie ca forumurile's locuri unde ne tragem de coate indiferent de varsta intelect pregatire; macar putin respect trebuia sa arati avand in vedere varsta si preocuparile tale, mult in urma fata de ale altora.

can' o sa vezi tu un fren lingual care a provocat retractii atunci sa dai sus si tare; asa sa i pui sa jure pe toarashii profesori si asistenti care ti-au zis c-au vazut asa ceva; scoala romaneasca e un lung sir de beureni si compilo-traduceri fara copyright din alte scoli (unde nu activeaza oameni de stiinta vera, gen fizicieni si matematicieni deci stiinte cu doze variabile de adevar);

ps1: nu mi-au mai venit notificari pe mail de la threadu asta d'asta n-am mai intrat.

ps2: doktore la ce ti trebe kestia aia cu ganglionii?

Edited by christig, 07 June 2007 - 15:53.


#13
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postchristig, on Jun 7 2007, 15:52, said:

bai invatzacelo...io zic mai bine stopeaza te din a papagali cursuri ca strica si la imaginatie si la gandire; can o sa ai tu j de ani de iesperientza ai lu doktoru' sa vii p-aici pa forum sa ti mai dai cu parerea; ai bagat vreodata un ac pe canal sau ai scos vreun dinte sa vezi cum e? eu zic ca nu! pai vii tu maimutzo sa-l inveti pe dok' meserie?  :D

ultima fraza e o mostra de prostie crasa; se stie ca forumurile's locuri unde ne tragem de coate indiferent de varsta intelect pregatire; macar putin respect trebuia sa arati avand in vedere varsta si preocuparile tale, mult in urma fata de ale altora.

can' o sa vezi tu un fren lingual care a provocat retractii atunci sa dai sus si tare; asa sa i pui sa jure pe toarashii profesori si asistenti care ti-au zis c-au vazut asa ceva; scoala romaneasca e un lung sir de beureni si compilo-traduceri fara copyright din alte scoli (unde nu activeaza oameni de stiinta vera, gen fizicieni si matematicieni deci stiinte cu doze variabile de adevar);

ps1: nu mi-au mai venit notificari pe mail de la threadu asta d'asta n-am mai intrat.

ps2: doktore la ce ti trebe kestia aia cu ganglionii?
Am vazut retractie gingivala provocata de un fren lingual cu insertie inalta...am mai scris asta o data.Deci chiar am vazut.Cat despre respect...cine vrea respect sa-l castige. :lol:  Si am bagat destule ace pe canal...am scos si dinti,ca mai am cateva saptamani si termin facultatea.Din faptul ca te-ai atacat asa deduc ca nici tu n-ai auzit de frenurile care provoaca retractii gingivale. :lol:  Cred ca pe vremuri altfel se facea scoala...

#14
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
sa ti spun ceva, frenu ala de care zici e doar un factor, de vreme ce te nasti cu el asa si retractia ti apare la varsta n; deci povesti pentru parodontopati; sa nu-mi spui ca iti faci LD pa frenuri cu insertie paranormala jajaa...ai auzit de eugenol?

#15
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postchristig, on Jun 7 2007, 16:17, said:

sa ti spun ceva, frenu ala de care zici e doar un factor, de vreme ce te nasti cu el asa si retractia ti apare la varsta n; deci povesti pentru parodontopati; sa nu-mi spui ca iti faci LD pa frenuri cu insertie paranormala jajaa...ai auzit de eugenol?
Ok,pentru ca vad ca esti deschis la o discutie o sa-ti explic.Retractia apare la varsta n pentru ca frenul actioneaza prin tractiuni repetate.De-aia apare in timp.Si cat despre faptul ca e favorizant,e posibil sa ai dreptate in unele cazuri...in alte cazuri extreme e factor determinant.Mie mi s-a parut grav ca doktorul nici n-a auzit de asa ceva,de retractii provocate de frenuri...Si ca n-a auzit e una...dar de ce vorbeste daca nu stie???
Si da,am auzit de eugenol.De ce?

Edited by Desiree, 07 June 2007 - 16:36.


#16
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostDesiree, on Jun 7 2007, 17:31, said:

Ok,pentru ca vad ca esti deschis la o discutie o sa-ti explic.

mwahahah sunteti cam increzuta dom'shoara  dr.

dok a admis pe vremea cand erau 10-20 pe loc deci pregatirea era mult mai tare decat ce se face in zilele de astazi; si chestia cu frenurile labiale e veche de cat lumea (e parerea ta ca-i ia frenului 40 de ani de "tractiuni repetate' sa traga draperiile in jos ), nici n-am citit discutia, de la ce o pornit; oricum nesemnificative frenurile astea si orice discutie se poate rezolva cu o piscatura de lama  :D   imi place ca desi esti lemn la practica (si asta o sa vezi din mom. ce o sa stai singura la scaun si n-o sa stii ce sa faci) te incapatanezi sa ne arati cata teorie stii si ce prosti suntem ceilalti  :D   cat de tare faza!

si ce iti place la eugenol dreaga?

Edited by mianna, 07 June 2007 - 18:50.


#17
Desiree

Desiree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 18.01.2006

View Postchristig, on Jun 7 2007, 17:18, said:

mwahahah sunteti cam increzuta dom'shoara  dr.

dok a admis pe vremea cand erau 10-20 pe loc deci pregatirea era mult mai tare decat ce se face in zilele de astazi; si chestia cu frenurile labiale e veche de cat lumea (e parerea ta ca-i ia frenului 40 de ani de "tractiuni repetate' sa traga draperiile in jos ), nici n-am citit discutia, de la ce o pornit; oricum nesemnificative frenurile astea si orice discutie se poate rezolva cu o piscatura de lama  :D   imi place ca desi esti lemn la practica (si asta o sa vezi din mom. ce o sa stai singura la scaun si n-o sa stii ce sa faci) te incapatanezi sa ne arati cata teorie stii si ce prosti suntem ceilalti  :D   cat de tare faza!

si ce iti place la eugenol dreaga?
Nu stiu cat de lemn erai tu in momentul cand ai terminat facultatea sau pe cati pacienti ai tai i-ai nenorocit cand ai fost singur la scaun... :lol:
Dar eu nu sunt lemn.Si da,consider ca pentru a deveni un bun practician mai intai trebuie sa fii un foarte bun teoretician.Adica profesorii si asistentii de la facultate sunt toti prosti sau comploteaza toti ca sa ne tina in bezna...iar doktoru e singurul destept... :D Unii considera ca se poate practica stomatologia si fara sa stii teorie dar nu sunt de acord...ca doar nu-i cizmarie. :rolleyes:

Edited by mianna, 07 June 2007 - 18:50.


#18
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostDesiree, on Jun 7 2007, 18:35, said:

Dar eu nu sunt lemn.

deocamdata esti tufa, mai ai pana la stadiul de lemn mwahahaah  :D

cum zicea dok aspectul cognitiv la tine cam minus putintel; sa mi se usuce mie dejtele cand o sa-mi aduci copil de 3 ani cu retractii gingivale din cauza de fren de limba; asta pentru ca asa ai papagalicit tu ca asa scrie nu stiu ce MARE parodontolog. (asta ca mi adusei aminte de jenele alea de examene cu: care repeta ca papagalul mai repede 3 subiecte orale; tataica l-o intrebat pe un coleg in timpu examenului, ce: "-stii ma cine a inventat mobilmetru (parca asa i zicea), cum ma, nu? IO BA!")

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate