Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

monitoare de pe iMac-uri cu PETE! si altele .....

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gutuie

gutuie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 07.10.2005
Hai salut!

Vroiam de mult sa scriu despre aceste probleme, dar nu am apucat; asa, la noi in firma sunt 3 iMac-uri, unul vechi si doua noi (au un an de zile) sunt iMac G5 2 GHz Intel Core Duo amandoua cu 1.5Gb memorie; cel vechi nu stiu ce specificatii are, stiu ca nu are procesor Intel.
- toate cele trei iMac-uri au pe monitor pete, au aparut treptat, si sunt destul de suparatoare; identic la toate trei este o pata in coltul stanga jos; restul de pete tot pe partea stanga
- cele doua iMac-uri noi (ma rog au un an si 2 luni) au probleme, de genul: blocari, nu mai raspund la comenzi, trebuiesc restartate manual (nu sunt dese, dar sunt)
- trebuiesc restartate 1-2 ori pe zi, merg din ce in ce mai incet, exact ca windowsul cand se incarca si mai trebuie sa-l restartezi.
- merg cu 5-6 aplicatii simultan, dintre care sa zic ca 2-3 sunt mai "grele" - quark, acrobat, distiller, restul mailul, messengerul ....
- daca folosesc illustratorul si photoshopul eu le inchid dupa ce termin treaba, altfel imi merge ca naiba
- ca sa nu mai spun ca mai nou se pare ca mi s-a busit unitatea de dvd; mi-a busit 7 dvd-uri, LG si DAVIO, nici nu a apucat sa scrie, mi-a dat niste "sense key error", "hardware error" si nu mai stiu ce error, asta in conditiile in care o folosesc doar cand fac back-up la lucrari, deci o data la 1-2 luni

De ce sa fiu rau, eu sunt super multumit de mac; nu mai vreau pc in viata mea, dar ma apuca nervii cand ma uit la G5 pro-urile colegilor mei care stau deschise zi si noapte si nu au nici pe naiba! stiu ca iMac este un produs mai low-end, ca sa zic asa, dar parca petele alea de pe monitor sunt o mare duda pentru cei de la Apple.

Sunt foarte curios daca mai e cineva cu petele astea de pe iMac-uri.

#2
gaboshenia

gaboshenia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.03.2007
Nasol!

dar nu cumva mai sunt in  garantie? sau au avut doar 1n?
si eu am un powerbook g4 care are niste pete pe ecran care se vad numai pe fond alb, dar la mine au aparut dupa ce a fost exercitata o presiune destul de mare pe capac :(
Cel mai sigur e ca au displayul defectuos..si..iMac-urile kear daca sunt low-end tot trebuie sa aibe macar aceleasi preformante ca un macbook pro cu aceasi configuratie...
Eu cu powerbook-ul nu prea am probleme, si mai folosesc photoshopul si indesign+muzica si msger si se comporta mai mult decat ok...poate erorile pe care le primesti sunt cauzate si de incompatibilitatile anumitor programe cu procesoarele intel..cu ppc nu am auzit sa fie probleme de genul asta...
inca o data, nasol..
daca stii ca au fost intretinute bine (ecranul curatat cum trebuie, samd)mergi cu ele la istyle sau la un service autorizat Apple sa vezi ce zic...poate kear daca nus unt in garantie se poate face ceva la un pret acceptabil sau poate kear gratuit :)

multa bafta!

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
daca mai multe computere sunt afectate de aceeasi problema, e vorba de software comun. ruleaza Onyx ca sa cureti cache-urile la o saptamina si vezi daca se imbunatateste situatia. daca HDD-urile sunt pline (macar 10% free) performanta scade dramatic.

blank-urile din comert au un narav din ce in ce mai frecvent, au cea mai exterioara sectiune cu probleme de optica sau de strat. am avut citeva cake-uri de 25 pe care le-am scris doar cu 4GB ca sa pot incheia discul. ca de obicei in tara noastra amarita, daca gasesti blank-ri ce merg bine cumpara mai mult odata, risti ca saptamina viitoare nu mai gasesti aceeasi calitate.

ruleaza hardware test si vezi daca totul e in regula

HTH

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate