Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Cele mai bune carti citite

- - - - -
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#433
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Khaled Hosseini - Vanatorii de zmeie
Nikos Kazantsakis - Iisus rastignit din nou
si de citit in sezlong/hamac cu o cafeluta/bere rece/ceai - seria Ultimul Imperiu - Brandon Sanderson



#434
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Nu pot face un top al celor mai bune cărţi citite, sunt prea multe lucruri de care trebuie ţinut cont, de la vârsta la care citeşti o carte până la starea sufletească în care te afli atunci când citeşti o anume carte.
Voi trece, complet aleator, câteva titluri şi câţiva autori care mi-au rămas de-a lungul anilor, nu neapărat ca un top, ci ca invitaţie la lectură:
Hemingway - cam tot, cu menţiune pentru Bătrânul şi marea, Pentru cine bat clopotele, Adio, arme
Steinbeck - absolut tot
Remarque - Arcul de Triumf, Nimic nou pe frontul de vest,dar şi celelalte sunt tare faine
Chuck Palahniuk - aici fiecare poate alege, tipul este clar pe muchia subţire între geniu şi nebunie şi se mai răstoarnă din când în când, dar să mor dacă ştiu pe care parte
Drumeş - Elevul Dima dintr-a şaptea, Scrisoare de dragoste
Clavell - tot, dar nu toate sunt la fel de acaparante, cel puţin pentru mine
Charriere - Papillon
Clarke - Dune
Asimov
Salinger cu De veghe...
Golding - Împăratul muştelor
Stephen King - hmmm, aici e mai greu, tipul chiar scrie foarte bine, mie mi-au plăcut cam toate, cu menţiuni pentru It, Fugarul, Cimitirul animalelor, Christine, Carrie
Arkadi&Boris Strugaţki - Picnic la marginea drumului - fabuloasă nuvelă
Rodica Ojog-Braşoveanu - mi-au plăcut tare mult la vârsta respectivă şi romanele poliţiste, cât şi cele pseudo-istorice
Hugo, Dostoievski, Tolstoi, Gogol, Bulgakov, Llosa, Cervantes, Sabato, Dumas, Hesse, Verne, Hasek, Twain,of, că mulţi mai sunt!

#435
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

 LouisCyphre, pe 06 iulie 2020 - 22:17, a scris:

Clarke - Dune
O confuzie de neiertat Posted image

#436
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
o viata marunta, Hanya Yanagihara

#437
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012

 octav727, pe 07 iulie 2020 - 11:42, a scris:

O confuzie de neiertat Posted image
Corect, normal că e Herbert :)
Probabil vroisem să scriu şi de Clarke cu Sfârşitul copilăriei, 2001, 2010, Rendezvous cu Rama etc şi i-am încurcat.
Mea culpa!

#438
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Jussi Adler-Olsen s-a născut la 2 august 1950, la Copenhaga. După studii și după ce a lucrat în diverse domenii de activitate, și-a început cariera literară în 1984 cu două cărți despre Groucho Marx. Cărțile lui Olsen s-au vândut în 36 de țări. În Germania s-au bucurat de un succes deosebit, în 2011 devenind cel mai popular scriitor din această țară cu trei titluri în top 20 preț de câteva săptămâni. Premiul Harald Mogensen 2010, Premiul Glass Key 2010, De Gyldne Laurbær 2011.

Seria Departamentului Q, o serie foarte buna de romane politiste.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 28 September 2021 - 12:58.


#439
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006
Poate cineva să-mi recomande un roman / autor american contemporan? Polițist / thriller / noir sunt OK, nu (mai) consum SF și nici romance, parcă aș prefera ca acțiunea să se petreacă în prezent.

Tocmai am terminat un roman și 2 nuvele de John Grisham și nu prea m-au impresionat cu nimic. Îmi trebuie ceva mai puțin comercial, se pare. Mulțumesc anticipat.

#440
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
De ce nu incerci autori suedezi de romane politiste? Seriile Camilla Lackberg - Fjallbacka, Jo Nesbo - Harry Hole, Stieg Larsson (David Lagercrantz) - Millenium, Stefan Ahnheim - Fabian Risk...

#441
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.07.2019

Vizualizare mesajShade_Wo, pe 24 noiembrie 2021 - 22:46, a scris:

Poate cineva să-mi recomande un roman / autor american contemporan? Polițist / thriller / noir sunt OK, nu (mai) consum SF și nici romance, parcă aș prefera ca acțiunea să se petreacă în prezent.

Tocmai am terminat un roman și 2 nuvele de John Grisham și nu prea m-au impresionat cu nimic. Îmi trebuie ceva mai puțin comercial, se pare. Mulțumesc anticipat.

Chuck Palahniuk.

#442
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

 2Unlimited, on 03 martie 2022 - 11:59, said:

De ce nu incerci autori suedezi de romane politiste? Seriile Camilla Lackberg - Fjallbacka, Jo Nesbo - Harry Hole, Stieg Larsson (David Lagercrantz) - Millenium, Stefan Ahnheim - Fabian Risk...

Am citit un Jo Nesbo, Knife - foarte, foarte tare.

 Cmd199306, on 12 martie 2022 - 13:15, said:

Chuck Palahniuk.

Voi studia, mulțumesc pentru sugestie.

În prezent citesc Dan Chaon - Await Your Reply, interesantă.

#443
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Eu mai am la Seria Departamentului Q. Am facut o pauza de romane politiste.

Banuiesc ca Lee Child - Seria Jack Reacher, ai citit-o deja. Desi inca mai apar, sunt vreo 25...

Edited by 2Unlimited, 17 March 2022 - 10:57.


#444
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
Las și eu o listă cu cele mai bune 40 de cărți citite, random order. Am și 5 cărți cu autori români, chiar dacă suntem la scriitori străini, îi las și pe ei aici.

John Steinbeck - Fructele mâniei
John Steinbeck - La răsărit de Eden
Gabriel Garcia Marquez - Un veac de singurătate
Gabriel Garcia Marquez - Dragostea în vremea holerei
Victor Hugo - Mizerabilii
Mihail Bulgakov - Maestrul și Margareta
Haruki Murakami - Cronica păsării arc
Haruki Murakami - La capătul lumii și în țara aspră a minunilor
Ilf & Petrov - Douăsprezece scaune
Ilf & Petrov - Vițelul de aur
George Orwell - 1984
Tatiana Tolstaia – Zâtul
Cinghiz Aitmatov - O zi mai lungă decât veacul
Henryk Sienkiewicz - Quo Vadis
Orhan Pamuk - Mă numesc Roșu
Daniel Keyes - Flori pentru Algernon
Evgheni Vodolazkin – Laur
Eowyn Ivey - Spre marginea luminoasă a lumii
John Williams – Stoner
Bohumil Hrabal - L-am servit pe regele Angliei
Bohumil Hrabal - Trenuri cu prioritate
Mo Yan - Sorgul roșu
Feodor Dostoievski - Crimă și pedeapsă
Lev Tolstoi - Învierea
Nikolai Vasilievici Gogol - Suflete moarte
Dino Buzzati - Deșertul tătarilor
Ivo Andriæ - E un pod pe Drina
Guzel Iahina - Zuleiha deschide ochii
Guzel Iahina - Copiii de pe Volga
Jonathan Coe - Casa somnului
Amos Oz - Să nu pronunți: noapte
Natsume Soseki - Eu, motanul
Arto Paasilinna - Anul iepurelui
Sofi Oksanen - Purificare
Anya von Bremzen - Arta bucătăriei sovietice
--- ----- ---------
Radu Pavel Gheo - Noapte bună, copii!
Radu Pavel Gheo - Disco Titanic
O. Nimigean - Rădăcina de bucsau
Lucian Dan Teodorovici - Matei Brunul
Dan Lungu - Sînt o babă comunistă!

#445
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007
A trecut ceva vreme de la ultimul post, asa ca am venit sa dau cu șutu' in calul mort ce este threadul acesta. Posted image

Anul asta am citit mai mult SF, am cautat pe net topuri cu carti SF, am strans ce-am putut si pot sa zic ca ce-am citit anul asta mi-a placut mai mult decat orice altceva am citit pana acum din categoria asta.
O sa fac un top 3 dar daca ar trebui sa le dau note, ar fi diferente foarte mici intre ele, le-am indragit pe toate:

1. Liu Cixin - The Three-Body Problem.
Sunt 3 carti, cu medie de vreo 12-14 ore per carte, prima fiind cea mai lejera, dar apoi nu le mai poti lasa din mana. E putin greoi cu numele chinezesti mai ales daca sunteti putin retardati ca mine si uitati numele la 3 secunde dupa ce le-ati citit, dar mixul de stiinta bazata pe realitate si fantezie este exceptional. Si mai impresionant de-atat e cum abordeaza diverse subiecte filosofice. Nu o singura data m-au trecut fiori pe masura ce citeam.

2. Andy Weir - Project Hail Mary.
Similar intr-un fel cu "The Martian", dar cu poveste mai interesanta. Radacini adanci in fizica/chimie, foarte tehnica, dar placuta. Am citit-o in 2 zile pentru ca m-a captivat, si sunt convins ca oricine e fan SF o sa o considere foarte buna. Am auzit ca urmeaza si film cu Ryan Gosling in rol principal deci ar trebui citita pana nu primiti spoilere.

3. Dan Simmons - Hyperion.
Sunt vreo 4 carti in serie dar o sa o recomand doar pe prima. Am pus-o pe locul 3 doar pentru ca... nu se termina. Daca vreti sa aflati finalul va trebui citit si volumul 2 - Fall of Hyperion.
DAR, cu tot cu acest mare neajuns, mi s-a parut extraordinar din punct de vedere "world building". Simmons reuseste sa creeze lumi total diferite in acelasi univers, si mi-a placut la nebunie stilul lui de a povesti. Daca as incerca sa conving pe cineva sa incerce marea Sci-Fi cu degetul, cred ca asta ar fi cartea cu care as recomanda sa inceapa.

Honorable mentions:
Children of Time de Adrian Tchaikovsky
The Left Hand of Darkness de Ursula K. Le Guin

Edited by TehCube, 19 June 2023 - 21:33.


#446
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
La aproape un an de la ultima postare de pe topic, ma bag si eu in seama tot cu LIU CIXIN-The Three-Body Problem, tocmai am terminat primul volum si confirm ca e greu cu numele chinezesti, eu mi le-am notat pe un carnetel, ca sa nu fiu nevoit sa tot revin sa vad cine e personajul.Posted image
In limba romana trilogia se numeste Amintiri din trecutul Terrei si cuprinde : 1.Problema celor trei corpuri, 2.Padurea intunecata, 3.Capatul mortii.
Sint si seriale dupa carte facute,unul chinezesc de 30 episoade si unul facut recent de Netflix, vreau sa il vad pe cel chinezesc, dar numai dupa ce termin de citit cartile.

#447
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 22.08.2012
Tocmai am citit Calaretii - Joseph KESSEL, actiunea se petrece in zona Afghanistan - muntii Hindukus, in prima jumatate a secolului 20.

Fablos amestecul de medieval in secolul trecut, o recomand. Exista si filmul, cu Omar Sharif in rolul principal, dar nu se apropie nici pe departe de carte, desi nu e nici el facut rau.

#448
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007

View Postblue74lion, on 03 aprilie 2024 - 13:48, said:

Sint si seriale dupa carte facute,unul chinezesc de 30 episoade si unul facut recent de Netflix, vreau sa il vad pe cel chinezesc, dar numai dupa ce termin de citit cartile.
Adaptarea netflix e ok. Foarte 'grabita' comparativ cu cartile, la sfarsitul primului sezon deja se intra mai serios in cartea a doua. Dar ideile principale sunt acolo. Se sar mutle chestii interesante, pentru fanii hard-SF e mult mai buna cartea.

Serialul chinezesc e aproape 1:1 cu cartile, minus niste rahaturi cenzurate, ca deh, china (de exemplu fix inceputul cartii, care determina practic tot sirul de evenimente). Deci daca termini cartile, probabil nu va mai fi interesant.

Recent am terminat si Redemption of Time, "a 4-a carte", scrisa de Baoshu, paraquel cu Death's End, si publicata de aceeasi editura care a publicat si trilogia. Din ce-am inteles, a primit acceptul lui Cixin sa o publice, dar multi nu o considera "canon". Si inteleg de ce. E mai... fantasmagorica, asa. Incearca sa raspunda la multe intrebari dar nu pot sa zic ca mi-a placut la fel de mult.
Dar deh, pentru ca a aparut serialul netflix simteam nevoia sa revin cumva la serie. :)

Apoi am trecut la niste Neil Gaiman. Am citit si mult fantasy in ultimul an, dar imi place enorm cum scrie Neil, e fix pe stilul meu, cumva creeaza imagini foarte vii in mintea mea. Momentan sunt pe la jumatatea lui Neverwhere, dar sigur mai vin si altele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate